طولِ موجِ پرتوی بازتابی از آینه ی شتابدار (سوالی نسبیتی)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Rahmani

نام: یونس رحمانی

محل اقامت: تهران

سپاس: 19

تماس:

Re: طولِ موجِ پرتوی بازتابی از آینه ی شتابدار (سوالی نسبیتی)

پست توسط Rahmani »

منظور شما اینه که موجِ بازتاب باید از اولین دامنه، به جای کا لاندا، "یک منهای کا لاندا" فاصله داشته باشه؟

بله. اتفاقا در این حالته که امواج ایستاده تشکیل میشه. در اون شکل شما مجموع موج رفت و برگشت صفر میشه.
آخرین ویرایش توسط Rahmani پنج‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۳ - ۱۲:۵۶, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

[email protected] نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:اما برام جای سواله که چطور دو نور فرودی و بازتابی ای که فرکانس های مختلفی دارن از دید ناظر متحرک، قراره موج ایستاده بسازند! شرط برهم نهی موج ایستاده فرکانس یکسان بودش. بنابرین احتمالا از دید این ناظر اصلا موج ایستاده نداریم! چون که بهرحال اون چیزی که از دید ناظر موج ساکنه، از دید این ناظر داره با سرعت v حرکت میکنه.

من این قضیه رو توی Physics Stack Exchange توضیح دادم ولی ظاهراً درست فهمیده نشده. برای اینکه موج ایستاده داشته باشیم درسته که باید فاز و طول موج یکی باشه و توی این مثال حداقل طول موج ها یکی نیست ولی طول موج واقعی برای تشکیل یک گره یا شکم بر روی یه صفحه ی فرضی بین منبع لیزر و آینه، اون طول موج هایی نیست که به آینه برخورد می کنن یا ازون بازتابیده می شن، بلکه بستگی به این داره که اون صفحه ی فرضی آیا نسبت به آینه ثابته یا نسبت به ناظر بیرونی. ولی به نظر می رسه که در هر حال و در لحظات تشکیل گره و شکم بر روی صفحه، برخلاف اون چیزی که بنظر می رسه، دو طولِ موج یکسان درگیر می شن. (توی لینک بالا علتش رو توضیح دادم.)
Rahmani نوشته شده:بعد جهت حرکت موج منتشر شده چجوری توجیه میشه؟در شکل شما در لحظات قبل که k کمتر بوده، موقعیت موج تابیده شده و موج منعکس شده، نسبت به این لحظه چجوری بوده؟

دقیقاً قرینه ی همون موج تاب، میشه موج بازتاب.

من اون پستو دیده بودم یادت باشه گفتم قشنگ هم توضیح دادی ولی بیخود با یارو درگیر شدی. منتهی اون بحث صرفا روی آیینه در این مثال خاص جواب میده، و نه در نقاط دیگه. به عبارت دیگه اگر فرض کنی موج ایستا داری از دید ناظر متحرک، اصلا به این تناقض میخوری که چرا باید این ناظر اصلا موج ایستا ببینه؟ هرچی نباشه هر نقطه روی این موج ایستا که از سوپرپوزیشن دو موج تا موج فرودی و بازتابی به وجود اومده، داره با سرعت v از دید این ناظر حرکت میکنه دیگه. طبیعیه ایستا نمیشه دیگه.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

Rahmani نوشته شده:بله. اتفاقا در این حالته که امواج ایستاده تشکیل میشه. در اون شکل شما مجموع موج رفت و برگشت صفر میشه.

ممنون. smile006 فکر کنم متوجه شدم که چی به چیه. شکلمون اشتباه کشیدم.
یه سؤال: برای داشتنِ موجِ ایستاده توی شکل من، مگه نباید فقط شکل موجِ بازتابی رو نسبت به محور قرینه کنم؟ یعنی شکل موجِ رفت و برگشت دقیقاً عینِ هم بشه؟

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

برای داشتنِ موجِ ایستاده توی شکل من، مگه نباید فقط شکل موجِ بازتابی رو نسبت به محور قرینه کنم؟ یعنی شکل موجِ رفت و برگشت دقیقاً عینِ هم بشه؟

موجهای رفت و برگشت برخلاف جهت هم حرکت میکنن و از هم رد میشن. برایندشون امواج ایستاده تشکیل میده. اینجا چجوری میشه ویدئو فرستاد؟ میونم یه کد بنویسم شبیه سازی کنم و بفرستم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آقایون من قاطی کردم! پس چرا شکلِ زیر (چپ) شبیه همون شکلِ منه! تصویر
بر اساس شکل چپی ما ویرانیِ کاملِ دو موج تاب و بازتاب رو داریم و بر اساس شکل راستی هم موجِ ایستاده نداریم، بلکه موجِ برایند، عربی می رقصه! تصویر

آینه ی شتابدار4-هوپا.PNG
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

قاعدتا این شکلی میشه :
https://www.dropbox.com/s/jfv1ty7ndhkf06u/04-07-2019-13-44-34.gif?dl=0

سینوسی های بالا موجهای رفت و برگشت، سینوسی وسط مجموعشون و شکل پایین هم پوش منحنی مجموع.
آخرین ویرایش توسط Rahmani پنج‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۳ - ۱۴:۰۱, ویرایش شده کلا 1 بار

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

بر اساس شکل چپی ما ویرانیِ کاملِ دو موج تاب و بازتاب رو داریم و بر اساس شکل راستی هم موجِ ایستاده نداریم، بلکه موجِ برایند

این شکلها یک فریم خاص ازتداخل رو نشون دادن.
شکل چپ در لحظه ای رسم شده که [tex]k*\lambda[/tex] با [tex]1-k*\lambda[/tex] براب هستند و لزوما هم ارز شکل شما نیست.
ویرانی کامل به معنای امواج ایستاده نیست. اون در یک لحظه خاصه.
در هر دو حالت برگشت با فاز صفر و برگشت با فاز 180 درجه، امواج ایستاده تشکیل میشه.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Rahmani نوشته شده:
بر اساس شکل چپی ما ویرانیِ کاملِ دو موج تاب و بازتاب رو داریم و بر اساس شکل راستی هم موجِ ایستاده نداریم، بلکه موجِ برایند

این شکلها یک فریم خاص ازتداخل رو نشون دادن.
شکل چپ در لحظه ای رسم شده که [tex]k*\lambda[/tex] با [tex]1-k*\lambda[/tex] برابر هستند و لزوما هم ارز شکل شما نیست.
ویرانی کامل به معنای امواج ایستاده نیست. اون در یک لحظه خاصه.
در هر دو حالت برگشت با فاز صفر و برگشت با فاز 180 درجه، امواج ایستاده تشکیل میشه.

والّا توی شکل چپ که من نمی تونم این برابری رو تشخیص بدم ولی توی شکل راستی خیلی بهتر می تونم اختلاف فاز 360 رو درک کنم و بفهمم که موج ایستاده تشکیل میشه. ویدئوی شما هم به شکل راستی نزدیکه تا چپی.
آخرین ویرایش توسط [email protected] پنج‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۳ - ۱۴:۱۲, ویرایش شده کلا 1 بار

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

والّا توی شکل چپ که من نمی تونم این برابری رو تشخیص بدم ولی توی شکل راستی خیلی بهتر می تونم اختلاف فاز 360 رو درک کنم و بفهمم که موج ایستاده تشکیل میشه.

موج ایستاده به اختلاف فاز کاری نداره، همین که دوتا موج همفرکانس که بر خلاف جهت هم حرکت میکنن، با هم تداخل کنن، باعث تشکیل امواج ایستاده میشه.
این فایلی که فرستادم رو دیدین؟ https://www.dropbox.com/s/jfv1ty7ndhkf06u/04-07-2019-13-44-34.gif?dl=0

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Rahmani نوشته شده:
والّا توی شکل چپ که من نمی تونم این برابری رو تشخیص بدم ولی توی شکل راستی خیلی بهتر می تونم اختلاف فاز 360 رو درک کنم و بفهمم که موج ایستاده تشکیل میشه.

موج ایستاده به اختلاف فاز کاری نداره، همین که دوتا موج همفرکانس که بر خلاف جهت هم حرکت میکنن، با هم تداخل کنن، باعث تشکیل امواج ایستاده میشه.
این فایلی که فرستادم رو دیدین؟ https://www.dropbox.com/s/jfv1ty7ndhkf06u/04-07-2019-13-44-34.gif?dl=0

فایلی که فرستادید شبیه شکل راستیه. توی فایل شما هم فکر کنم توی هیچ لحظه ای در محل آینه شکل امواج، شبیه شکل چپی نمیشه.

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

فایلی که فرستادید شبیه شکل راستیه. توی فایل شما هم فکر کنم توی هیچ لحظه ای در محل آینه شکل امواج، شبیه شکل چپی نمیشه

دوباره ببینید. موج برگشت منفی موج رفت هست. یعنی 180 درجه.

اینکه اختلاف فاز چقدره فقط جای پیک های امواج ایستاده رو تعیین میکنه. به هر حال تشکیل میشه.
در هر حالتی از اختلاف فاز برگشتی، دوموج ، لحظه به لحظه نسبت به هم جابجا میشن و حالتهای هم افزایی کامل و تخریب کامل رو دائما تجربه میکنن.
اون شکلی که الان در حالت هم افزایی هست چند نانو ثانیه بعد تغییر میکنه.

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

فایلی که فرستادید شبیه شکل راستیه. توی فایل شما هم فکر کنم توی هیچ لحظه ای در محل آینه شکل امواج، شبیه شکل چپی نمیشه

این انیمیشن میشه معادل شکل سمت راست شما : https://www.dropbox.com/s/02ptxj6n5siv6e0/04-07-2019-14-30-06.gif?dl=0

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Rahmani نوشته شده:

این انیمیشن میشه معادل شکل سمت راست شما : https://www.dropbox.com/s/02ptxj6n5siv6e0/04-07-2019-14-30-06.gif?dl=0

ممنون. فکر کنم فهمیدم چی به چی شد! smile026

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

Rahmani نوشته شده:

این دقیقا مثل شکلیه که MJ توی سوالش از همون اول رسم کرده بود، لحظه خاصی که دو موج تداخل ویرانگر دارند. مشکل این تصویر چی بود؟
تصویر

Rahmani

تماس:

پست توسط Rahmani »

این دقیقا مثل شکلیه که MJ توی سوالش از همون اول رسم کرده بود، لحظه خاصی که دو موج تداخل ویرانگر دارند. مشکل این تصویر چی بود؟

این حالت رخ نمیده.

موج برگشتی بسته به خواص آینه، با اختلاف فاز صفر (سینوسی قرمز) یا اختلاف فاز فاز 180(سینوسی آبی) منعکس میشه:
SW1.png
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ارسال پست