برای شعله یک شمع روشن در حال حرکت چه اتفاقی می افتد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
nerset

نام: حسین اختر محققی

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۷/۲/۱۷ - ۲۱:۵۸


پست: 74

سپاس: 24

جنسیت:

تماس:

برای شعله یک شمع روشن در حال حرکت چه اتفاقی می افتد؟

پست توسط nerset »

به نظر شما برای شعله یک شمع روشن در حال حرکت چه اتفاقی می افتد؟
اگر وضعیت جدیدی نسبت به زمانی که شمع در حالت سکون بود برای شعله آن رخ می دهد دلیل آن چیست؟
آیا به نظر شما ممکن است که این وضعیت برای گرانش که در حال انتشار توسط ماده می باشد هم رخ دهد؟
اگر به نظر شما چنین شباهتی بین شعله شمع و گرانش وجود داشته باشد پس نتایج آن در کیهان چگونه خواهد بود؟
.
.
.
حالا فرض کنید که چنین فرضی صحیح باشد در این صورت این پدیده چه تاثیری بر کیهان و پدیده های نجومی خواهد گذاشت؟
آیا می توانید با فرض صحیح بودن این قضیه ، تاثیرات آن را به صورت تفکیک شده پیش بینی کنید؟

nerset

نام: حسین اختر محققی

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۷/۲/۱۷ - ۲۱:۵۸


پست: 74

سپاس: 24

جنسیت:

تماس:

Re: برای شعله یک شمع روشن در حال حرکت چه اتفاقی می افتد؟

پست توسط nerset »

گرانش دقیقا شبیه به یک شعله شمع عمل می کند و در حالتی که شمع ثابت است مقدار شعله در دو سمت شمع تقارن دارد ولی به محض حرکت شمع ، شعله آن تمایل به انتشار به سمت مخالف حرکت را دارد چون شعله شمع مستقل از شمع است و این مورد در مورد گرانش هم کاملا صدق می کند.
بنابراین همانگونه که با حرکت شمع ، شعله آن تجمع بیشتری در مخالف جهت حرکت پیدا می کند ، با حرکت اجسام هم اثر گرانش حاصل از آن جسم تجمع بیشتری در راستای مخالف حرکت جسم پیدا می کند و دلیل اصلی این قضیه این است که گرانش برای انتشار مانند نور محدودیت سرعت دارد و به صورت آنی و لحظه ای عمل نمی کند.
این یعنی همانطور که اگر یک شمع در حالت ساکن نتواند شمع های کناری خود را روشن کند ولی در حالت حرکت دسته جمعی شمع ها احتمال روشن شدن شمع های پشت سر بیشتر خواهد شد و برای انتشار گرانش هم دقیقا چنین رفتاری اتفاق می افتد و در بازوهای کهکشانی ستارگان موجود در بازوها به دلیل حرکت و چرخش بازوها تعادل انتشار گرانشی ستارگان تغییر کرده و هر ستاره ای نیروی گرانشی بیشتری بر ستاره پشت سر خود وارد خواهد کرد.
این قضیه ای بسیار ساده است ولی اثرات ترکیبی فراوانی را بر پدیده های کیهانی و نجومی می گذارد و موجب شکل گیری پدیده های زیبایی مانند تشکیل کهکشان های مارپیچی و تابدار شدن کهکشان ها و تخم مرغی شدن ستارگان غول پیکر و سرعت بالای چرخش سیاهچاله ها و دلیل چرخش کهکشان ها و غیره می شود.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 3076

سپاس: 5322

جنسیت:

تماس:

Re: برای شعله یک شمع روشن در حال حرکت چه اتفاقی می افتد؟

پست توسط rohamavation »

لطفابه طور مستقیم به سمت بالا، به جلو یا عقب اشاره کنید؟
شعله چگالی کمتری نسبت به هوای اطراف داره، به همین دلیله که معمولاً به سمت بالا حرکت می کنه. همانطور که ماشین شتاب می گیره، شعله و هوای داخل ماشین از قانون اول نیوتن پیروی می کنند و با سرعت ثابت ادامه می دهند. پشت ماشین شروع به گرفتن هوای داخل می کنه. این باعث می شود فشار هوا در خودرو در عقب بیشتر از جلو باشه. یک گرادیان فشار کوچک وجود دارد. شعله به سمت جلوی ماشین می رود زیرا شتاب بیشتری نسبت به هوای متراکم تر دارد.تصویر
توجه داشته باشید، من سعی کرده ام چیزها را از یک چارچوب اینرسی توصیف کنم - به عنوان مثال از بیرون ماشین مشاهده می شود.
اگر در یک وسیله نقلیه شتاب دهنده هستید و شمعی روشن می کنید، آیا فکر می کنید شعله شمع مستقیماً به سمت بالا، رو به جلو و یا به سمت عقبه؟
رو به جلو. چرا؟ خوب اگر سوار یک وسیله نقلیه شتاب می‌شوید (به فراری خود فکر کنید :!: )، احساس می‌کنید که به صندلی خود فشار آورده‌اید. اگر آونگ را در دست بگیرید، به سمت عقب ماشین متمایل می شود. شعله‌های شمع معمولاً در جهت مخالف آونگ‌های ثابت هستند، بنابراین انتظار دارم شعله شمع به سمت جلو باشدبا چرخش صفحه گردان، شعله شمع را به جای اینکه به سمت بالا بچرخانید، به سمت مرکز چرخش می بینید. به عنوان مثال دیگر، همرفت می تواند توسط فن ها و پمپ ها ایجاد شود. هوای گرم اگر هوای گرم در آن جهت باد کند مشکلی نداره پایین بیاید. شعله های شمع به سمت داخل و به سمت محور چرخش مشاهده میشه. در داخل محافظ شیشه ای، شتاب گریز از مرکز هوا را به سمت بیرون هل میده. شعله کمتر متراکم به سمت داخل است.
تصویر

ارسال پست