تناقض در دو جنبه اصل نسبیت؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

johnconner

سپاس: 24

Re: تناقض در دو جنبه اصل نسبیت؟

پست توسط johnconner »

من یه ابهامی رو دیدم که مشخصا بد توضیح دادم و لازمه اینو تصحیحش کنم.
من کره منبسط شونده رو از کره منقبض شونده تفکیک نکردم و تفکیک نکردنش کلا قضیه رو اشتباه میکنه.
از قضا جناب XIV هم مساله رو مطرح کردند البته برای چیز دیگری منتها اونجا باید تصحیح میکردم که نکردم.

ببینید انبساط فضا رو کره منبسط شونده (در فضای خودمون) لغو نمیکنه! یک کره منقبض شونده که با نرخ انبساط در حال انقباض هست داره انبساط فضا رو لغو میکنه! اما دلیل اینکه من روی کره منبسط شونده اصرار کردم این بود که اصلا حواسم به کره منقبض شونده نبود. واقعیت اینه که کره منقبض شونده به درد نمیخوره البته چون مثلا همین کره منقبض شونده تا ابد وضعیت خودش رو حفظ میکنه. شاید عبارت دیگری هم که فراموش کردم بگم اینه که کره صلب نیست ولی قاعدتا خودتون حدس زدید دیگه. منبسط شونده یا منقبض شونده، کره ما همیشه غیرصلب هست. فرضی هست که معمولا در اذهان خود به خود هست ولی اگر نبوده ببخشید که دقیق مطرح نکردم.

ولی خب مساله فرقی نکرده. یعنی آنچه بوده هنوز هست فقط بد توضیح دادم. کره منقبض شونده وضعیت خودش رو حفظ میکنه.
حالا اگر یک کره ثابت غیرصلب در فضای خالی (مثلا بین کهکشان ها؛ دور از نیروهای بنیادی) داشته باشیم، در اثر انبساط در طول زمان منبسط میشه. تحولات این کره ثابت که در اثر انبساط داره منبسط میشه معادل هست با تحولات کره ای که خودش در یک فضای ثابت با نرخ انبساط جهان ما منبسط بشه.
یعنی اگر کره صلب نباشه، تحولات کره ثابت در فضای منبسط شونده معادل هست با تحولات کره منبسط شونده در فضای ثابت.
این اون تبدیل و نگاشتی هست که من دنبالش میگردم. که بتونه انبساط رو به صورت محلی توضیح بده.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

ارسال پست