مساله ساده در «دقت اندازه گیری»

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ALEN_V

نام: علی

سپاس: 1

مساله ساده در «دقت اندازه گیری»

پست توسط ALEN_V »

این سوال مال فصل اول فیزیک1 هالیدی هست:

ضخامت یک بسته کاغذ 80برگی رو با «ورنیه» اندازه گرفتیم که شده L=1.27cm اندازه یک برگ کاغذ چند «میلی متر» میشه؟

0.15875mm
0.159mm
0.16mm
0.2mm

استاد ما جواب دادن 0.16میلی متر.
ولی به نظر من جواب 0.2 میلی متره. چون دقت اندازه گیری ما در حد یکصدم سانتی متر(یکدهم میلی متر) هست و در نتیجه حق نداریم توی جوابمون خطای اندازه گیری رو وارد کنیم و از «صدم میلیمتر» حرفی بزنیم.

دوستان و علمای محترم فیزیک میشه اختلاف بین من و جواب استادم رو حل کنید؟! این اختلافها خیلی روی مخ منه توی فیزیک. میدونم مساله خیلی سطحیه ولی خب مشکل توی متفاوت بودن نظر استادمه. من درست میگم یا استادم؟
چرا آخه؟!
البته در متن سوال حرف از «ورنیه» شده که اگر بنا رو بذاریم بر دقت اندازه گیریه «ورینه»، خب حق با استاده. اما خیلی مسخرست که طراح سوال روی عدد، دقت رو ننوشته اما با یک کلمه ی ورنیه انتظار داره منِ دانشجو، دقت ورنیه رو توی محاسبات منظور کنم!

چقدر سوالات ساده، گاهی سختن خدایی!!

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: مساله ساده در «دقت اندازه گیری»

پست توسط Paradoxy »

الان این سواله یا تخلیه روح و روان؟
کولیس دقتش یک صدم میلیمتره. اگر بسته کاغذ سایزش شده $L=1.27cm$ نتیجه میگیریم که سایزی که با کولیس دیدیم بوده $L=12.70mm$. کافیه این عدد رو بخش بر ۸۰ کنیم که میده $d=0.158mm$ اما چون هزارم میلیمتر برای کولیس بی معناست، و مثلا ممکنه سایز بسته کاغذمون در واقع بوده باشه $L=12.79mm$. که میده $d=0.1598mm$ برای هر کاغذ، بنارو میزاریم $d=0.16mm$. دانشجو نیازی نیست دقت کولیس رو حفظ باشه. اما باید از مراقب امتحان (به فرض این که همچین سوال آبکی ای توی امتحان بدن) بپرسه که دقت کولیس چی لحاظ شده، و اگر جوابی نگرفت باید خودش یه دقت دلخواه رو برای کولیس فرض کنه، و یادداشت کنه که چنین فرضی کرده و بر مبنای اون سوال امتحان رو حل کنه. اگر بحث، بحث نمرست. اگرم درد، درد علمه، شما فک کن یه دونه کاغذ رو ورداشتی با کولیس اندازه گرفتی. چون دقت کولیس صدم میلیمتره، پس قاعدتا نیازی نیست $d=0.16mm$ رو به $d=0.2mm$ رند کنی. یهو دیدی سایز یه کاغذ $d=0.16mm$ هستش.

بعدم این اختلافات که خوبه. بعضی بحثا ممکنه به چند ترم کشیده بشه و بی نتیجه بمونه. عیبی هم نداره، مادامی که دانشجو حفظ ادب کنه، حتی اگر نظرشم مخالف باشه، استاد خوشش میاد. در واقع دعوایی در کار نیست؛ چون به هیچ کس هیچی نمیرسه با کم کردن روی نفر دیگه. بحث علمیه.

ALEN_V

نام: علی

سپاس: 1

Re: مساله ساده در «دقت اندازه گیری»

پست توسط ALEN_V »

ولی من فکر میکنم متن سوال مشکل داره. باید توی سوال اون «صفر» درج میشد.

چون دانشجوی سال اولیِ فیزیک اصلا کولیس نمیشناسه! و فقط به اطلاعات توی سوال بسنده میکنه.باید اون صفر جلوی 12.7 قرار داده بشه به نظر من.

تشکر بابت جوابتون. کلا از اینکه اینجا رو پیدا کردم و جواب هم میاد برای سوالات آدم خوشحالم. از فلاکت و بدبختی علمی در اومدم(چون الان دیگه سوالهام بی جواب نمیمونه).خخخخ. تشکر

ارسال پست