دامنه امواج الکترومغناطیسی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: دامنه امواج الکترومغناطیسی

پست توسط Paradoxy »

باهم یکسان نیستند ولی رابطه ای به شکل $E=cB$ دارند.

نمایه کاربر
XIV

سپاس: 15

پست توسط XIV »

1- بالاتر گفته بودم انرژی موج با مجذور دامنه متناسبه، شما هم تلویحاً تأیید کردید. اما آیا در امواج الکترومغناطیسی هم همینجوره؟ وقتی دامنه 2 برابر میشه انرژی 4 برابر میشه اما اگه دامنه 3 برابر بشه انرژی 9 برابر میشه یا 6 برابر؟ من فکر می کنم 6 برابر میشه، یعنی انرژی نه با مجذور دامنه بلکه با 2 برابر مجموع دامنه های تداخل سازنده متناسبه، چون به ازای هر تداخل سازنده یک تداخل ویرانگر داریم و اگر دامنه k برابر بشود، انرژی 2k برابر می شود. 2- وقتی یک الکترون را مانند موج در نظر می گیریم و برایش طول موج و... محاسبه می کنیم، دامنۀ آن چقدر است؟ آیا دامنۀ الکترون به طول موج و سرعت و... آن بستگی دارد؟ یا همواره برای یک الکترون میزان ثابتی است و تنها به تعداد الکترون ها بستگی دارد؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

انرژی امواج الکترومغناطیسی با مجذور دامنه رابطه داره. توی تداخل یه ترم کسینوسی اضافه میشه، که به ازای زمان های مختلف انرژی حول رو مجذور دامنه، مقداری بالا و پایین میبره. که ماکسیمومش دوبرابر و مینیمیموش منفی دو برابر ضرب دامنه امواج تداخل کننده هست.

برای الکترون بحثش جداست، دامنه ش از طریق شرط بهنجارش در میاد و میتونه هرچیزی باشه. به شرایط مرزی و پتانسیلی که الکترون درون قرار گرفته بستگی داره.

نمایه کاربر
XIV

پست توسط XIV »

میشه اون رابطۀ کسینوسی رو بنویسید؟ به علاوه وقتی ما در حالت کلی می گوییم دامنۀ فلان موج الکترومغناطیسی اینقدر است منظور دامنۀ میدان الکتریکی است یا میدان مغناطیسی؟ وقتی الکترون را به شکل موج در نظر می گیریم و برایش طول موج و دامنه و... قائل می شویم، آیا مانند امواج الکترومغناطیسی برای الکترون هم دو دامنۀ میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی قائل می شویم یا تنها یک دامنه برایش در نظر می گیریم؟ کمترین میزان دامنه ای که برای الکترون یا موج الکترومغناطیسی به طور تجربی مشاهده شده چه برای میدان الکتریکی چه برای میدان مغناطیسی چقدر است؟ اگر نظریۀ گرانش کوانتومی حلقه ای را در نظر بگیریم دامنۀ میدان مغناطیسی هرگز از طول پلانک کمتر نمی شود و دامنۀ میدان الکتریکی هم هرگز از c برابر طول پلانک کوچکتر نمی شود، درسته؟ تجربه چه می گوید؟ وقتی می گویید $ E=c.B $ آیا یکای c متر بر ثانیه است؟ درین صورت اگر یکای B متر باشد یکای E متر مربع بر ثانیه می شود و اگر یکای E متر باشد یکای B ثانیه می شود! این مشکلی پیش نمی آورد؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اون ترم کسینوسی به تصریح توی لینکی که اول تاپیک گذاشته بودم ظاهر شده. با اثبات و مخلفات.

ما خیلی با دامنه کاری نداریم چون اصولا چیز خاصی دستمون نمیده. بیشتر در مورد اندازه بردار پویتینگ صحبت میکنیم که روابطش رو فکر میکنم قبلا نوشته م. با سرچ پیدا میشه، ضرب خارجی میدان الکتریکی در مغناطیسی بردار پویتینگ میده و اندازه بردار پویتینگ چیزیه که مورد علاقه ماست و به نحوی نمایانگر انرژی سیستمه. چون ویکی فارسی با توضیحات مفصل داره ازینم میگذرم.

خیر، صرفا یک دامنه داره که گفتم با اصل بهنجارش پیدا میشه.

نمی دونم، و نمیدونم و نمی دونم.

بله c سرعت نوره. یکای B متر نیست. با قانون نیوتون خیلی راحت میشه به ابعاد این میدان ها پی برد. $F=EQ$ پس یکای میدان الکتریکی میشه نیوتون به کلون. از طرفی $F=qV\times B$ که نشون میده یکای میدان مغناطیسی هست نیوتون، به روی کلون به روی سرعت که با دیمانسیون رابطه ای که دادم تطابق کامل داره.

نمایه کاربر
XIV

پست توسط XIV »

اگر یکای دامنه های میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی امواج الکترومغناطیسی متر نیستند یعنی با دامنه های دیگر امواج که برحسب متر هستند هم ارز نیستند؟ به علاوه یکای دامنۀ الکترون چیست؟

ارسال پست