رابطه سرعت نور و زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: رابطه سرعت نور و زمان

پست توسط Paradoxy »

ببخشید ولی فکر میکنم برای بررسی مسائل علمی؛ به جای این که مجلات زرد رو ببینید بهتر باشه یه کتاب مرتبط در این زمینه باز کنید. کتاب های ساده هم فراوون هست، من بارها اس اس کرین رو پیشنهاد کردم به عنوان یک منبع مطالعاتی آسون. اما مطلبی که اون سایت نوشته رو اگر کامل بخونید؛ هیچ تنافری با حرف من نداره. زمانی که برای فوتون میگذره، یا مسافتی که فوتون طی می کنه نسبت به ناظر زمینی صفر هست. اما زمانی که ناظر روی فوتون اندازه میگیره کاملا معمولیه. فاصله ای برای فوتون منقبض میشه و به صفر میل میکنه؛ که فوتون اون فاصله رو در حال حرکت ببینه. فاصله ای که نسبت به فوتون ساکن هست، از دید ناظر روی فوتون بدون انقباضه و عادی دیده میشه. شاید بد نباشه پارادوکس دو قولو یا پارادوکس نردبان رو ببینید تا بهتر جا بیوفته. ولی همونطور که قبلا هم گفتم؛ کلید اینجور مسائل نسبی بودن سرعت هاست. طبق اصل اول نسبیت؛ قوانین فیزیکی یکسانی برای ناظرهای لخت حاکمه. در نتیجه؛ چه شما روی زمین بایستی؛ چه تو فضاپیما با سرعت خیلی خیلی نزدیک به نور حرکت کنی (انگار که رو فوتون نشستی) تجربه یکسانی رو از نظر زمانی و مکانی بدست میاری. منتهی وقتی ساعتت رو با یه ناظر دیگه مقایسه میکنی؛ یا فواصلی که اندازه گرفتی رو با یه ناظر دیگه مقایسه میکنی؛ میبینی که چیزی که اون بابا اندازه گرفته با چیزی که خودت اندازه گرفتی یکی نیست.

یوسف آباد

Re: رابطه سرعت نور و زمان

پست توسط یوسف آباد »

سلام
ساعت ها نمی توانند با سرعت نور حرکت کنند این پیش فرض نسبیت خاص است

ارسال پست