علت از بین رفتن انعکاس متوالی نور بین دو آیینه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Mahdiarab

نام: مهدی عرب

سپاس: 1

علت از بین رفتن انعکاس متوالی نور بین دو آیینه

پست توسط Mahdiarab »

سلام دوستان
سوالی داشتم در باره اینکه اگر دوآینه را در مقابل هم قرار دهیم به شکلی که به صورت کامل جهت انعکاسشان در یک راستا و بدون هیچ زاویه باشد
که کاملا روبروی هم قرار بگیرن...و از یک محیط روشن وارد یک محیط کاملا تاریک شویم...چه چیزی باعث میشود که نور بین این دو آینه به دام نیفتد..و نور بر اثر انعکاس پیوسته باقی نماند

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: علت از بین رفتن انعاکس متوالی نور بین دو آیینه

پست توسط You-See »

سلام.
جذب درصدی از نور توسط خود آینه + بازتاب غیر صددرصدی موازی آینه + جذب بخشی از نور توسط مولکول های هوا + پخش شدن بخشی از نور توسط مولکول های هوا
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Mehdi 1386

نام: مهدی

پست توسط Mehdi 1386 »

من میگم بخاطر اینکه اون مقدار انرژی جذب هوا وغیره میشه یا برخورد فوتون ها بهم یا غیره شاید اخری اشتباه بود اگه منو ببخش

Mahdiarab

پست توسط Mahdiarab »

سلام دوستان..ممنون از پاسختون
اگه به جای دوتا آیینه روبرو یک اتاق بسازیم که صد در صد از آیینه باشه...تا اینجوری نور از طریق پخش شدن از بین نره و اتاق را خلا کنیم که هیچ هوایی هم نباشه..و آیینه هایی بسازیم که اونقدر شفاف باشن که هیچ نوری را جذب نکنن البته مشروط به اینکه ساخت چنین آیینه ایی ممکن باشه..اونوقت لامپی را روشن کنیم و بعد خاموش کنیم..ایا نور درون اتاق باقی می مونه...که البته لازمه ی با خبر شدن از نتیجه آزمایش اینه که یا خودمون داخل اتاق باشیم که خب این باعث میشه که نور توسط ما جذب بشه و اگر وسیله اندازه گیری قرار بدیم باز هم این امکان وجود داره که با توجه به سرعت زیاد نور...نور اتاق از طریق اجزای بدنه اون وسیله اندازه گیری جذب بشه...با فرض اینکه اون آینه شفاف بدون جذب، قابل ساخته شدن باشه...به نظرتون چه طور میتونیم از نتیجه آزمایش با خبر بشیم و اینکه به نظرتون نور به دام میفته

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

اتاق رو بزارید روی ترازو.
اینشتین توی پارادوکس معروف جعبه که ضد بور به کار برد از همچین چیزی استفاده کرد.

Mahdiarab

پست توسط Mahdiarab »

سلام دوست عزیز..آیا منظورتون آزمایش گربه شرودینگر هستش؟تو نت سرچ کردم و چیزی پیدا نکردم و اگه آزمایش غیر از این هستش و به سوالم مربوطه، ممنون میشم توضیح بدین...و تو آزمایش شرودینگر که از ترازو استفاده نشده و تو اون آزمایش اثبات میشد که ظاهرا خود ناظر در نتیجه آزمایش که موجی با ذره ایی بودن نور هستش تاثیر گذار بود ..هدفم از این سوال اینه که به شناخت درباره نور برسم که در نظریه نسبیت انیشتن نقش مهمی داره و هدفم از این سوال تلاش و امید برای درک نظریه نسبیته...و یک ایدم تو ذهنمه که تو چند مدل ذهنی از اتفاقات فیزیکی حسش کردم....و اون اینه که غیر قابل بررسی و دیده شدن از خصوصیات برخی از اتفاقات در فیزیکه مدرنه که این هم در ارتباط با آشنایی با برهمنهی کوانتومی.. جزه پارامترهای ذهنیم برای تحلیله رویدادهای هستی شدش...
و اگر درست حدس زده باشم و منظورتون آزمایش برهم نهی کوانتومی بود.. به نظر با وزن کردن هم باید نتیجه آزمایش جالب باشه که البته من به صورت ذهنی تصوری ازش ندارم

jirjirak

نام: hamidreza

پست توسط jirjirak »

smile072 smile072 smile072 با سلام.ما با 2 تا سوال طرف هستیم.یکی اینکه آینه کامل داریم .2 آیا هدف از طرح سوال فراتر از خود سوال هست؟که فرمودید به دام انداختن نور.در مورد جواب اول اینکه آیینه از اندود فلزی مثل نقره در پشت کریستال شیشه هست . من در رشته مهندسی تحصیل کردم و 3 واحد درس علم مواد داشتم.خود شیشه یک مایعی هست که درنقطه فازی به حالت جامد درامده.برای همین شفافیت قابلیت توصیف مدل اتمی در مدل خاصی هست که بحث بسیار سنگین و پیچیده ای داره و علت شفافیت فلزات یا جلا دار شدن آنها با مدل کلاسیک فیزیک قابل وصف هست .در هر حال تحریک الکترونی فلز با انرژی نور و حرکت الکترون به حالت اولیه که نتیجه عمل نور هست بدون درنظر گرفتن فیزیک کوانتوم هر چنددشوارهست ولی مستهلک شدن انرژی الکترومگنتیک نور در منظر کوانتوم بسیار عجیب هست.نور طبق آزمایش اتاق تاریک نشان داده هم ذره و هم ماده هست و هم طبق کوهرنت نشان از موجی بودن خوددارد.درست مانند خورشیدکه مجموعه ای از تولد و مرگ بمباران اتمی توسط گاز هیدروژن در سطحی هست که از درون آن هیچ خبری نیست .به نظر میاد نور باید با برخورد با مواد شیشه یا اکسید سیلیس مایع فقط عبور کنه اما انعکاس نور از قلع یا نقره پشت شیشه به خاطر مصرف انرژی اتفاق افتاده.مثل تولید خود نور با انرژی الکتریکی.اما اصل دوم ترمودینامیک فراتر از کوانتوم جواب ما رو میده.قرار نیست ما با همون انرژی که نور را تولید کردیم بتوانیم از طریق عکس از نور به انرژی الکتریکی برسیم.چون توی سیستمی گرفتار شدیم که تغییر و توسعه در نهایت تولید عدم و عدم تولید موجودیت میکند.این سوال جوابش شفاف هست . نور اگر گیر بیفته زمان متوقف شده و شما در شرایطی جواب این سوال رو میتونی حس کنی که معادله نسبیت را فهمیده باشی.دریغ از اینکه اینشتین هیچوقت نتوانست به اثبات برسد.2 سال پیش یکی از دوستانم که در کارشناسی ارشد فیزیک اتمی فارغالتحصیل بود بحثی در این خصوص حادث شد که جواب این دوست بزرگوار این هست .در درس کوانتوم فیزیک خود استادان و دکتراهای فیزیک اتمی در حل مدلهای کوانتوم به چند مدل محدود بسنده میکنند که فرا خور اثبات کلاسیک نداره

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

Mahdiarab نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۸ - ۰۷:۲۳
سلام دوست عزیز..آیا منظورتون آزمایش گربه شرودینگر هستش؟تو نت سرچ کردم و چیزی پیدا نکردم و اگه آزمایش غیر از این هستش و به سوالم مربوطه، ممنون میشم توضیح بدین...و تو آزمایش شرودینگر که از ترازو استفاده نشده و تو اون آزمایش اثبات میشد که ظاهرا خود ناظر در نتیجه آزمایش که موجی با ذره ایی بودن نور هستش تاثیر گذار بود ..هدفم از این سوال اینه که به شناخت درباره نور برسم که در نظریه نسبیت انیشتن نقش مهمی داره و هدفم از این سوال تلاش و امید برای درک نظریه نسبیته...و یک ایدم تو ذهنمه که تو چند مدل ذهنی از اتفاقات فیزیکی حسش کردم....و اون اینه که غیر قابل بررسی و دیده شدن از خصوصیات برخی از اتفاقات در فیزیکه مدرنه که این هم در ارتباط با آشنایی با برهمنهی کوانتومی.. جزه پارامترهای ذهنیم برای تحلیله رویدادهای هستی شدش...
و اگر درست حدس زده باشم و منظورتون آزمایش برهم نهی کوانتومی بود.. به نظر با وزن کردن هم باید نتیجه آزمایش جالب باشه که البته من به صورت ذهنی تصوری ازش ندارم
سلام. خیر، به گربه شرودینگر کاری نداره. اگر Einstein's second criticism رو از https://en.wikipedia.org/wiki/Bohr–Einstein_debates ببینید متوجه میشید که چه آزمایش ذهنی ای رو گفتم. اینجا هم https://bigbangpage.com/physics/%D9%85% ... %88%D8%B1/ بهش اشاره شده. هرچند کاملا به غلط! فکر کنم مترجمش خواب بوده، چرت و پرت نوشته. لپ مطلب اینه که جعبه حاوی نور جرم بیشتری نسبت به جعبه بدون نور داره و وقتی من گفتم اتاق رو بزارید رو ترازو، منظورم دقیقا همین بودش که نیازی نیست داخل اتاق رو نگاه کنید، همین که جرم اتاق حاوی نور رو با یک اتاق بدون نور مقایسه کنید متوجه اختلافشون میشید.

ارسال پست