انرژی و نیرو

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: انرژی و نیرو

پست توسط Paradoxy »

دقت کنید پاسخ سوالتون رو توی پست قبلم دادم و هرچند بار دیگه هم بپرسید جوابم تغییری نمیکنه.
پاسخ اینه که جسم در مقابل انرژی جنبشی ای که بدست میاره، به سیاره مقید میشه و انرژی پتانسیل گرانشی منفی بدست میاره. به عبارت دیگه انرژی مکانیکی کل جسم صفر باقی میمونه. به جسم هیچ انرژی ای *اضافه* نمیشه. مثل بانک، شما وقتی وام میگیری هیچ پولی به اندوخته ت اضافه نمیشه، چون باید وامت رو پس بدی. البته خوشبختانه توی فیزیک نیازی به پرداختن سود های مضحک نیست. انرژی‌ جنبشی حاصل از گرانش هم مثل وامه که بدهیش انرژی پتانسیله. انرژی خالص سیستم تغییری نمیکنه.

من منظورم رو در مورد انرژی و نیرو توی پست سومم توی این تاپیک کاملا روشن کردم و اتفاقا گفتم برای تولید هر نیرویی انرژی نیازی نیست، بعضی از نیرو ها اصلا جاذب انرژی هستن، خودشون نیاز به انرژی مازاد ندارند و حالا شما همون سوال قبلی رو دوباره دارید میپرسید که غلطه خب! نیروی گرانشی روی جسم کار انجام میده و به اون انرژی جنبشی می بخشه اما در عوض جسم هم با نیروی گرانشی خودش که دقیقا برابر نیروی گرانشی زمین هست، روی زمین کار انجام میده و به زمین انرژی جنبشی میبخشه. حالا سوال، آیا انرژی ای از هیچ به وجود اومده؟ جواب: خیر. جسم و زمین حالا در معرض پتانسیل منفی تری هستند و بیشتر به هم مقید هستند و حالا اگر بخوایم جسم و زمین رو از هم دور کنیم باید قد انرژی پتانسیل گرانشی، بهشون انرژی بدیم. نیروی گرانشی نیازی به انرژی مازادی نداره، چون به جسم انرژی مازادی نمی بخشه، فقط وام میده و به وقتش پس میگیره.

نمایه کاربر
Akband

سپاس: 6

پست توسط Akband »

با سپاس از جوابتون. من زیاد پاسختون رو در پست های قبلی متوجه نشدم, به همین دلیل مجبور شدم این سوالات را مطرح کنم تا مضوع برای من کمی واضح تر شود.

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

سلام مجدد.

اگر من در مرکز هسته زمین باشم جاذبه حس میکنم؟؟؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

در هسته زمین جرمی وجود نداره که بخواد جاذبه ای ایجاد کنه.

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

یعنی موادی که در مرکز زمین و جود دارند نیروی گرانش به آنها اعمال نمیشود؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نوشتید مرکز هسته زمین! مرکز هسته زمین، یا مرکز کره زمین یک نقطه هستش. توی یک نقطه که ماده ای نمیتونه جمع بشه. اگرنه هر ماده در هر شعاعی از مرکز کره زمین در معرض گرانش هست. گرانشی که رابطه مستقیم با شعاع داره (و نه عکس مجذور)

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

سلام, غرض از مزاحمت سوالی داشتم.
اگر جسمی در فضا معلق باشد و هیچ نیرویی به جسم وارد نشود در این صورت چه انرژی هایی ,هم از نظر ماکروسکوپی و میکروسکوپی در جسم وجود دارد(یا ذخیره شده است)؟؟؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

سلام. خب بستگی به اون جسم داره! سوالتون انقدر کلی هستش که نمیشه جواب خاصی بهش داد. یک جسم میتونه هم دارای انرژی جنبشی باشه و هم دارای انرژی پتانسیل. خود انرژی نهفته در ذرات مادی سازنده جسم هم باید در نظر گرفته بشه. اگر ماده سوختنی باشه میشه براش انرژی پتانسیل شیمیایی هم در نظر گرفت. اگر بخوایم جواب یک سوال کلی رو کلی بدیم، پاسخ انرژی پتانسیل هستش. چون تمام انرژی های "نهفته" در جسم در قالب انرژی پتانسیل هستند.

ارسال پست