تفاوت احساس زمان در فضا و زمین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Raminorartu

تفاوت احساس زمان در فضا و زمین

پست توسط Raminorartu »

فرض کنید دو نفر یکی‌در فضا و یکی در زمین بالای کوهی قرار گرفته آمد.و شیئی نورانی سقوط میکند .زمان برای این دونفر که یکی در فضا و یکی در زمین قرار گرفت آمد و مناظره گر سقوط این شی هستند چگونه میگذرد؟برای کدام زمان زودتر میگذرد؟

سارا1821

نام: سارا

Re: تفاوت احساس زمان در فضا و زمین

پست توسط سارا1821 »

فرض کنید یه شهاب سنگ داره به زمین میخوره یکی روی زمین وایساده و یکی داره از فاصله خیلی دور زمینو از فضا میبینه طبیعتا زمان واسه ناظری که روی زمینه دیرتر میگذره.نسبیت هم این رو تایید میکنه و میگه که به خاطر انحنای فضا -زمان زمان روی زمین دیرتر میگذره.به همین دلیل اونایی که میرن فضا دیرتر پیر میشن.
ما چیستیم؟جز مولکول های فعال ذهن زمین،که خاطرات کیهان را مغشوش میکند...

نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

سپاس: 4

تماس:

پست توسط رهام1380 »

فرض کنید رهام درون قطاری هست .و جواد اقا بیرون قطار .حالا قطار وارد تونلی میشود .رهام و جواد اقا چی میبینند .از نظر جواد اقا طول قطار کم شده و از نظر رهام تونل کوتاه شده.حالا یک لحظه درب تونل بسته میشه .خوب از نظر جواد اقا طول قطار کم شده اما از نظر رهام تونل کوچک شده و باید درب تونل به قطار برخورد کند اما این کار انجام نمیشود چرا .چون مسله این هست بسته شدن دربها از نظر رهام همزمان نیست .وقتی قطار وارد تونل شده درب شماره یک و وقتی خارج میشه درب 2 بسته میشه .مسئله زمان هست.بیاییم یک جور دیگه نگاه کنیم /قطار داره حرکت میکنه و بک قسمت راه اهن در یک دره فروریخته .از نظر جواد اقا قطار کوچک هست و قطار کاملا وارد فرورفتگی میشود.اما رهام میبینه طول فسمت فرورفته خالی راه اهن خیلی کم هست و کوتاه پس از نظر رهام قطار چطور وارد یک سوراخ کوچک میشود ودر حال قطار باید سقوط کند .خوب رهام میبینید قطار تکه تکه هست و قسمت قسمت وارد حفره میشود .اما در هر صورت قطار سقوط میکند .اما بیایم اینطور فرض کنیم حفره همان سیاه چاله زمانی هست .میشود زمان را کند کرد یا از حرکت باز ایستاد.اگه قطار سرعت نور داشته باشه ایا وار د حفره میشود یا نه .از دید رهام زمان کند میگذرد یا نمی گذرد پس وارد نمیشه اما جواد اقا چی میبینه .حفره همون سیاه چاله و مرز حفره همون افق رویداد هست .ما تا افق رویداد اتفاق نظر داریم اما به بعد چی .سوال اینجاست با سرعت نور شما چی میبینید .

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

ین بار زمان مکان نسبی هست و هر کس در هر زمان مکان چیزی اندازه میگیرد.فرض کنید شما تو یک ماشین هستید با سرعت 50 تا و ماشین دیگه با سرعت 100 از شما عبور کنه شما سرعت اونو 50 و ناظر ثابت 100 میگیره.حالا اگه ماشین بر عکس شما حرکت کنه چی شما سرعت 150 و ناظر 100 میبینه.کدام درست هست.حالا سرعتها میره بالا در شما نصف سرعت نور و ماشین 2/3 سرعت نور حرکت کنه خوب شما اگه سبقت بگیره (u = (u′ - v)/(1 u′v/c۲ باید اندازه بگیرین .واگه به سمت عقب بره (u = (u′ v)/(1 u′v/c۲ بازم شما سرعت نور را اندازه میگیرین.و ناظر همون 2/3 را .پس بیشتر از سرعت نور نداریم .اما فرض کنیم تو قطاری هستیم و در وسط ان دو پرتو نور به سمت دوطرف میره وناظر بیرون و درون همزمان میبینند .اما قطار با سرعت 2/3 نور میره حالا چی .عقب قطار زودتر نور میرسه و جلوی ان دیرتر.چرا مگر امکان داره اره هست بازم بهتون میگم فرض کنید همین نور در یک میله عمودی داخل قطار به سمت بالا و پایین بره و طول میله یک متر ویک ثانیه زمان ببره تا نور مسافت طی کنه .شما در بیرون یک خط مورب نور میبینید خوب طول خط اندازه بگیریم ودر مدت مثلا 6 ثانیه .در این مدت طول خط مورب حدود 9 متر هست ولی داخل قطار 6 متر و داخل قطار 6 ثانیه طی شده بیرون 9 ثانیه .یعنی زمان کندتر گذشته درسته .نور ثابته اون زمان مکان هست فشرده و منبسط میشه .حالا ما از همین استفاده کنیم .چطور اما.بازم یک مثال دیگه یک طناب را حرکت نوسانی بدین .چی میشه طناب حرکت میکنه یا لزش طناب .درسته لرزش طناب حرکت میکنه .در فضا زمان این لرزشها و امواج هستند نه خود ان /شما اگه بتونید لرزش های زمان مکان را پیدا کنید .و بتوانیم تولید کنیم میشه ان را در هر جهتی حرکت داد .دیدید فهم اون راحت هست .نیاز به دانستن نسبیت ندارید .ما که به سرعت نور نمیریسم اگر پیشرانی باشه که بتونه لرزش در فضا زمان ایجاد کنه میشه .الان پیشرانه ها شیمایی هستند با یک تراست های متفاوت اما هر چه قدرت بیشتر باشه بازم انرژی زیادی میخواد که به سرعت مطلوب نمیرسیم بعدش هم برسیم زمان زیادی طول میکشه .فرضا مسافری بره 4 سال نوری برگرده میدونید زمین چند سال گذشته .
آخرین ويرايش توسط 1 on رهام1380, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

شاید بعضی مفهوم حرف منو نفهمند ولی سخت نیست .فقط کمی دقت میخواد راجب به مکعب روبیک که همه بلد هستید .از چند مکعب ساخته شده هست درسته .خوب حالا فرض کنید ما تو جهان تو یک مکعب اون هستیم .همین .مگه شما صفحه های اونو جابجا نمیکنید مگر 6 جه ندارد از شش رنگ مختلف .من به تعداد خانه ها کار ندارم *3*3*3 یا 4*4*4 خوب در جهان واقعی ابعاد زیاده .اما تو یک خانه هستید و این خانه ها دایم جابجا میشه همین حرکت منظومه و کهکشانها طور ساده اون .اما این روند طبیعی اون هست .شما میخواهید از یک مکعب به دیگری برین باید جابجا شوید.اما ما این کار رو که طبیعت انجام میده به روش دلخواه انجام میدیم یعنی جابجایی سریع به هر نقطه دلخواه در 6 وجه ان.حالا این مکعب ما درحال گسترش و برگ شدن هست واصل مکعب از نظر ریاضی ان اصل مکعب 3×3×3 روبیک هشت کنج و دوازده لبه داره . !8 برای جایگشت کنج ها وجود دارد.و برای هر وجه سه پیشامد ممکن برای آرایش داردو گرچه تنها هفت تا (از هشت تا) می توانند به صورت مستقل آرایش یابند خوب آرایش کنج هشتم وابسته به کنج هفتم ماقبل خود است که37 حالت برای آن وجود دارد. 2/!12 روش برای آرایش لبه های کنج وجود داره که !12 به این دلیل است که لبه ها باید در یک جایگشت زوج باشند. 11 لبه می توانند به صورت مستقل چرخش داشته باشند و همراه گردش دوازدهمین لبه که به گردش لبه های ماقبل وابسته است،211 حالت به ما می دهد.خوب که بلدید حالا ما به هر چحه اون یک حرف میدیم fubdlr خوب حالا ما فرض میکنیم فضا که جابجا بشه زمان هم جابجا بشه چون به هم وصل هستند فضا زمان پیوسته و نسبی هست برای هر کس مکان و زمان فرق داره یا انازه گیری ان فرق داره اینم که قبول دارین ساده هست .تو مکعب تعداد موقعیتهای برای حل n²/log n هست .که n همون تعداد خونه های رنگی که دریک صفحه هست .خوب همین 3در 3 خودمون ساده 43 میلیارد ترکیب داریم .تو جهان اگه نگاه کنیم مسله این هست این مکعب ها کجا هستند .چطور باید دید و چطور بدانیم در کدام یک هستیم به کجا برویم و از کدام جهت .مهم این هست از لحاظ فکر و نظر میشه نظر داد اما من نمیتونم فعلا جهان به اون تعمیم بدهم .اما میشود چون هر مکعب 3 بعد مکان و یک زمان داره و جان واقعی بر اساس 4 بعد همین هست .

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

حالا سوالات من>اول چرا سیم حامل جریان ثابت اطرافش میدان تولید میشه اما در میدان ثابت و عبور سیم از میدان جریان تولید نمیشود مگر تغییر جریان دوم:ما یک ذره داریم بنام ذره رهام این ذره حول یک گوی فلزی باردار در حال گردش هست .همانند حرکت سیاره حول مدار اما اگر همین گوی دوتا شود و گوی دوم دقیقا در محلی قرار بگیرد که نیروی میدان الکتریکی گوی شماره یک بر ذره برابر با همان باشد یعنی شعاع ذره اگر r هست در فاصله r از ذره باشد برای ذره چه اتفاقی میفته .ذره حول کدام گوی گردش کند .دوتا گوی دقیقا مانند هم و شدت میدان برابر دارند ..ایا ذره گیج میشود .و ساکن میشود .یا حول گوی اولی میچرخد یا حول گوی دومی حال گوی دوم نیز یک ذره گردان دارد انوقت ایا دو ذره به هم میخورند در شعاع برابر هستند ذره گوی دومی در شعاع چرخش ذره گوی اول قرار دارد .و سرعت هردو برابر ایا رفتار دو ذره تغییر کرده و ثابت میشود و گیج میشوند .در حالت اول ذره از گوی باردار مانند الکترون حول هسته در یک مدار مشخص هست اما با نزدیک شدن گوی دوم چه اتفاقی میافتد .در حالت کوانتومی دوتا هسته هیدروژن که یک الکترون حول ان هست داریم .حالا الکترون حوا هسته شماره یک گردش میکند .هسته دون نزدیک میشود دقیقا به همان شعاع الکترون گردش ایا الکترونها به هم برخورد میکنند .اگر الکترون اتم هیدروژن را برداریم و انگاه هسته را نزدیک کنیم چه اتفاقی میافتد .اتم شماره یک یک الکترون دارد و دومی فاقد الکترون هست

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

من دیشب فکر کردم .یک صفهه دوار داشته باشیم جسمی را به حالت سقوط ازاد نگه داریم و رها کنیم .جسم به سمت مزکز نمیره بلکه یک الگوی چرخشی داره .گویی به سمت مرکز کشیده میشه اما دوران موجب میشه بچرخه .حال اگه سرعت صفحه بیشتر بشه حالت دایره وار پیدا میکنه انگار روی بردار در حالت گردش هست خوب تو واقعیت میشه گفت خود جسم موجب انحنای صفهه فضا نمیشه بلکه خطوط برداری گرانش باعث میشه .حال صفحه عمودی افقی باشه و ذره ای سقوط کنه ذره باردار باشه به طرف صفهه جذب بشه وباز هم همان الگو را داره .خوب دوتا صفحه عمودی کنار هم و روبروی هم قرار بدیم و حالت دوار داشته باشند هردو هم نام باشند و جسم باردار سقوط کنه نباید جذب بشه درسته جسم تو مرکز دوتا صفهه میچرخه .ایا اگر یک صفحه بارش فرق کنه که به سمت همون صفهه میره بار ما مثبت و صفهه ها منفی باید بچرخه حالا یک صفحه مثبت شه به صفهه منفی جذب میشه .خوب حالا جهت چرخش صفحه ها عوض بشه یکی ساعتگرد یکی پاد ساعتگرد و هردو صفحه منفی .ذره سقوط کنه چی میشه ایا میچرخه یا سقوط میکنه .به نظر شما چی میشه رهام حسامی دانشجوی مهندسی هوافضا ترم سوم

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

من تو اشپزخونه بودم خواهر نان تو فر گذاشت چشم من به نانها بود چگونه ورم میکنه خوب من دیدم سیاه دانه روی نان داره از هم جدا میشه و وقتی نون در اوردیم دیدم که همین نون داخلش را فضای تهی بدانم و سیاه دانه کهکشانها دارند دور میشند اما من برخوردی ندیدم .در جهان چطور برخورد و ادغام صورت میگیره. اما وقتی مامان گفت ظرف بشوریم من به اسفنج نگاه کردم لسفنج در داخل اب سنگین میشه و حجم زیاد .خوب اینم مثال خوبی بود اما گفتم چطور منقبض میشه .من اسفنج داخل یک سیخ جوجه گردان کردم تو فر چرخوندم حجم اون کوچک شد انقدر که کلا مانند یک تیله کوچک شد گفتم جهان همینطوری منقبض میشه .والبته حسابی بد بیرا شنیدم .فهمیدم که قانون هابل چیه از روی دوپلر و جابجای به سرخ اندازه گیری میشه .اما در مورد سفر زمان میدونم در کوانتوم وابستگی کوانتومی داریم .اگه در یک شلیک ذرات دو الکترون در دو جهت مختلف شلیک شود با تغییر اپین یکی به سمت بال دیگری سریع به پایین رفته که مموع اسپین انها صفر شود .این رابطه از روی کرم چاله صورت میگیره یک تونل زمان که سریع باز و بسته میشه .خوب این مربوط به جهان کوانتومی میشه که ذرات با ریسمان انرژی به هم وصل باشنند و جهان همان بسته های ریسمان انرژی باشد ریسمانها باید ارتعاش داشته باشند و باید یک هماهنگی باشد یک موج هماهنگ مثل موزیک .ایا انرژی جهان از سیاه چاله بدست میاد همون انرژی انبساط از تخلیه انرژی نهفته در سیاه چاله بدست میاد فکر کنم بهش بگن کوازار یا اختر وش .و تو این حال بودم که یهو چشم من به

نمایه کاربر
رهام1380

تماس:

پست توسط رهام1380 »

حالا بریم نظر بعدی من با سرعت نور حرکت کنیم نور چراغ قوه چگونه دیده میشه بر طبق محاسبات گالیله و دستگاه اون فرض کنیم نفری توس قطار هست .و گلوله شلیک میکنه یه سمت راستای حرکت قطار ناظر بیرونی جمع دو سرعت میبینه اما در مورد نور سرعتها جمع نمیشه بلکه همون c هست.حالا سرعت قطار ما 10 درصد نور بشه خوب طبیعتا نور چراغ قوه تحت اثر دوپلر قرار میگیرهو افزایش فرکانس میابه مثلا به طیف بنفش میره حالا هرچی بیشتر بره فرکانس نور بشتر میشه .و دیده نمیشه مثل همون انبساط عالم هستی ودور شدن کهکشانها .f=F(1-V^2/C^2)^1/2 خوب در خود سرعت نور چی فرکانس به سمت بینهایت میل میکنه ایا .و چه بلایی سر سفینه میاد ایا فقط از دید ناظر ما انقباض طول داریم .یعنی طول واقعی اون کاهش پیدا نمیکنه.در مورد زمان که اتساع داریم که میدونم زمان داخل با زمان خرج سفینه متفاوت هستوعملا زمان کندتر میگذرد.میرم سر تبدیلات لورنتس ایا این کمیت ناوردا هست تحت تقارن یعنی پایسته هست مثال نور در لورنتس پایسته هست .همون اصل پایستگی انرژی .ایا میشه هم وردایی هم در نظر گرفت .پس با کمک تنسورها که ماتریکس یه تنسور دو بعدی هست تو ریاضی یعنی نگاشت T در فضای R به صورت چند بعد میشه نوشت.تنسور چیزی شبیع مکعب رنگی هست .چند وجهه دره . خوب حالا ما تو تبدیلات لورنتس 4 بعددر نظر گرفته خوب بعد اول که همون مثلا سفینه هست منقبض میشه و بعد زمان منقبض .اما میدونم تقارن لورنتس یک جایی نقض میشه ولی نمیدونم کجا فکر میکنم در فضاهای ریز در حد ذرات باشه .اما من بازم از نظر همین ریاضی و اونم پیشرفته اون نمیتونم بهش برسم/من فقط اینجا میدونم در دو دستگاه که یکی مرجع و یکی در حال حرکت داریم خوب بعدش میدونم در لحظه T=0 دستگاهها منطبق بر هم هستندمثلا"X.Y.Z)"X= X) هست خوب در خود تبدیلات امده گفته محور X بر X"منطبق هست و میاد طبق یک ماتریکس ضرایب را یک و صفر در نظر گرفته

که دست اخر میاد "Y=Y" AND Z=Zمیده و به تبدیلات میرسه اما چرا میاداین شرط میزاره چرا ضرایب صفر یا یک کیکنه و فقط 3 ضریب بدست میاره اون با فرضیاتی دانسته مانند زمان با اهنگ سرعت نور افزایش پیدا میکنه در موج مغناطیس .و میدونم سرعت نور ئدر همه جهاتبدون توجه به سرعت منبع ثابت هست .اما یک چیزی ته ذهنم هست در فضای چهار بعدی چگونه هست . اگه کسی هست کمک کنه نمیونم یک هندسه برای چهار بعد تصور کنم .از نظر ریاضی این مسایل مشکل دارم من هنوز ترم دوم هوافضا هستم .ریاضی پیشرفته نخوندم یکی به زبان ساده برام توضیح بده وی

ارسال پست