مفهوم این آزمایشی که مایکل فارادی انجام داد، چیه؟!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
افق رویداد

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۰:۳۸


پست: 90

سپاس: 7

مفهوم این آزمایشی که مایکل فارادی انجام داد، چیه؟!

پست توسط افق رویداد »

یک مستندی در مورد فارادی هست که یک جای فیلم رو نمی تونم درک بکنم. اگه میشه لطفا راهنمایی بفرمایید. متن و تصویر زیر رو از روی مستند برداشته ام.

مایکل فارادی در یکی از تحقیقاتش می خواست بدونه که آیا الکتریسیته و مغناطیس، با عامل سوم (یعنی نور) می تونه ارتباطی داشته باشه؟! اون برای پیدا کردن جواب، آزمایش زیر رو طراحی کرد:
فارادی می دونست که نور پراکنده میشه، یعنی پرتوهای نور در جهت های گوناگون منتشر میشن. ولی راهی برای مهار کردن یک پرتو نور وجود داره، و اون "پلاریزاسیون" نام داره. وقتی نور از روی یک سطح صیقلی بازتاب میکنه پلاریزه میشه. فاراده می خواست ببینه که آیا می تونه این پرتو نور رو با میدان مغناطیسی کنترل بکنه.
چشمی این وسیله کریستالی داشت که مانند دروازه عمل می کرد؛ به این معنی که اگر آهنربا نور رو به حرکت دربیاره نور فقط از میان این کریستال عبور خواهد کرد.

تصویر

فارادی می دونست که نوری که در هوا جریان داره تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی گیره. ولی اگه از بین مواد مختلف می گذشت چطور؟! پس از چه موادی می تونست استفاده کنه که به مغناطیس کمک کنه و نور رو به حرکت دربیاره. اون صدها ترکیب شیمیایی رو آزمایش کرد (انواع محلول های مایع؛ گازها؛ اسیدها و ...) اما از این چشمی، چیزی مشاهده نکرد:

تصویر

در نهایت، در کمال ناامیدی از یک قطعه شیشه ای استفاده کرد؛ این بار نتیجه داد، نیروی مغناطیس، نور رو منحرف کرد تا از کریستال (چشمی) بگذره.

تصویرحالا، من کلا نمی دونم مفهوم این آزمایش چیه. فارادی چرا این آزمایش رو انجام داد؟! چرا نور بعد از عبور از داخل شیشه و میدان مغناطیسی، از پشت چشمی دیده شد؟!
البته بگم که با پرتوهای نور و الکترومغناطیس و میدان مغناطیسی به خوبی آشنا هستم؛ از پلاریزاسیون هم چیزایی شنیده ام فقط!
مرسی

ارسال پست