منبع مناسب برای نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
alish78

منبع مناسب برای نسبیت

پست توسط alish78 »

سلام دوستان
من دانشجوی ترم 5 کارشناسی مهندسی برق هستم و به فیزیک مدرن علاقه دارم.
الان میخوام یادگیری نسبیت رو شروع کنم ولی نمیدونم چه کتابی رو بخونم که متناسب با سطح دانش من باشه و بتونم خوب یاد بگیرم.
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن

alish78

Re: منبع مناسب برای نسبیت

پست توسط alish78 »

کسی نیست راهنمایی کنه؟

افق رویداد

سپاس: 8

پست توسط افق رویداد »

سلام
به نظر من، در ابتدا مستند چند قسمتی "فیزیک نور" رو ببین. در این مستندها، فیزیک نور، گرانش، نسبیت و مکانیک کوانتوم به زبان خیلی عامیانه توضیح داده میشه. بعد اینکه آشنایی کلی با این مفاهیم پیدا کردی برو سراغ کتاب.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

alish78 نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۰۲:۵۰
سلام دوستان
من دانشجوی ترم 5 کارشناسی مهندسی برق هستم و به فیزیک مدرن علاقه دارم.
الان میخوام یادگیری نسبیت رو شروع کنم ولی نمیدونم چه کتابی رو بخونم که متناسب با سطح دانش من باشه و بتونم خوب یاد بگیرم.
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن
سلام
کتاب "آشنایی با نسبیت خاص" نوشته ی رابرت رزنیک، مرکز نشر دانشگاهی. برای شروع، کتاب خوبیه. در حین مطالعه اگه سؤالی براتون پیش اومد، اینجا مطرح کنید، بچه ها پاسختون رو میدن. این داوود، لامصب نسبیتش خیلی خوبه! smile027

alish78

پست توسط alish78 »

ممنونم از دوستانی که راهنمایی کردن
بقیه دوستان هم نظرشونو بگن ممنون میشم

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

به نظرم رزنیک برای شروع کتاب سختیه. اتفاقا خودمم با همین کتاب شروع کردم ولی به کسی توصیه نمیکنم با این شروع بکنه، مگر این که خیلی جدی بخواد نسبیت رو ادامه بده و حال و حوصله خوندن متن های نسبتا سخت رو داشته باشه.

کتاب فیزیک مدرن اس اس کرین به نظرم گزینه خوبیه. تخصصی روی نسبیت خاص فوکوس نکرده ولی بخشایی که از نسبیت خاص رو گفته، زبانش به شدت سادست.
کتاب نسبیت خاص و عام و کیهانشناختی ریندلر هم هست که باز ساده تر از رزنیکه بخش نسبیت خاصش. ولی قدیمیه و خب یکم متنش ضمخته و ممکنه حوصله سر بر بشه.
کتاب فیزیک مدرن سلز هم هست. این کتابم تخصصی به نسبیت نپرداخته و متنش نسبتا ساده است. ولی مسائلش رو نپسندیدم. حتی به نظرم اشتباه هم داشت.

بعدم محمدجان فروتنی می کنند، خودشون استاد نسبیتن حتما کمکتون میکنند.

alish78

پست توسط alish78 »

paradoxy نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۲۱:۳۲
به نظرم رزنیک برای شروع کتاب سختیه. اتفاقا خودمم با همین کتاب شروع کردم ولی به کسی توصیه نمیکنم با این شروع بکنه، مگر این که خیلی جدی بخواد نسبیت رو ادامه بده و حال و حوصله خوندن متن های نسبتا سخت رو داشته باشه.

کتاب فیزیک مدرن اس اس کرین به نظرم گزینه خوبیه. تخصصی روی نسبیت خاص فوکوس نکرده ولی بخشایی که از نسبیت خاص رو گفته، زبانش به شدت سادست.
کتاب نسبیت خاص و عام و کیهانشناختی ریندلر هم هست که باز ساده تر از رزنیکه بخش نسبیت خاصش. ولی قدیمیه و خب یکم متنش ضمخته و ممکنه حوصله سر بر بشه.
کتاب فیزیک مدرن سلز هم هست. این کتابم تخصصی به نسبیت نپرداخته و متنش نسبتا ساده است. ولی مسائلش رو نپسندیدم. حتی به نظرم اشتباه هم داشت.

بعدم محمدجان فروتنی می کنند، خودشون استاد نسبیتن حتما کمکتون میکنند.
خیلی ممنون از راهنماییتون
"نسبیت خاص و عام و کیهانشناختی" رو الان سرفصلاشو دیدم به نظرم جالب اومد
رزنیک هم به نظرم خوب میومد.
حالا شما دیگه در نظر بگیرید من ترم 5 برقم سختی برق هم که بین مهندسیا معروفه دیگه smile055 به نظرتون رزنیک بهتره برام یا نسبیت خاص و عام و کیهانشناختی؟
البته یه توضیح هم بدم که حالا خیلی تخصصی نمیخوام دنبال کنما صرفا بخاطر علاقه دوست دارم مطالعاتی داشته باشم و خیلی مسئله حل کردن و اینجور چیزا واسم ملاک نیست.
حتی توی فکرش بودم که کتابای خود اینشتین رو بخونم ولی باز گفتم بهتره از دوستانی که اطلاعاتشون بیشتره راهنمایی بگیرم

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

به نظرم مقایسه رشته های مختلف مهندسی باهم یکم سخته. خود من به عنوان یک فیزیکی خیلی از درس های برق رو اصلا پاس کردم و به سختیشون واقفم. اما مثلا نمیتونم بیام الکترومغناطیس 2 یا الکترونیک 1 و 2 رو مقایسه کنم با ریاضی فیزیک 1 و 2. چون هر کدوم به شکل خودشون سختن.
علی ایحال، ریاضیات نسبیت خاص بسیار سادست. من کتاب نسبیت خاص رزنیک رو توی دوره راهنمایی شروع کردم به خوندن. بنابرین حتما شما هم میتونید بدون هیچ مشکلی کتاب رو دنبال کنید. منتهی بسته به علاقه فرد یکی ممکنه تا آخر یه کتاب قطور و اصلا سنگینم بخونه و هم درک کنه و هم لذت ببره. یکی هم ممکنه حوصلش سر بره و خسته بشه. اگه میبینید حوصلتون میکشه همون رزنیک رو بخونید، ریاضیاتش بیشتره. اگه حوصلتون نکشید، ریندلر بخونید. بیشترش متنه تا ریاضیات.

alish78

پست توسط alish78 »

paradoxy نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۲۲:۲۴
به نظرم مقایسه رشته های مختلف مهندسی باهم یکم سخته. خود من به عنوان یک فیزیکی خیلی از درس های برق رو اصلا پاس کردم و به سختیشون واقفم. اما مثلا نمیتونم بیام الکترومغناطیس 2 یا الکترونیک 1 و 2 رو مقایسه کنم با ریاضی فیزیک 1 و 2. چون هر کدوم به شکل خودشون سختن.
علی ایحال، ریاضیات نسبیت خاص بسیار سادست. من کتاب نسبیت خاص رزنیک رو توی دوره راهنمایی شروع کردم به خوندن. بنابرین حتما شما هم میتونید بدون هیچ مشکلی کتاب رو دنبال کنید. منتهی بسته به علاقه فرد یکی ممکنه تا آخر یه کتاب قطور و اصلا سنگینم بخونه و هم درک کنه و هم لذت ببره. یکی هم ممکنه حوصلش سر بره و خسته بشه. اگه میبینید حوصلتون میکشه همون رزنیک رو بخونید، ریاضیاتش بیشتره. اگه حوصلتون نکشید، ریندلر بخونید. بیشترش متنه تا ریاضیات.
بله حرفتون کاملا درسته منم اصلا مقایسه نکردم صرفا شوخی بود
پس با این حساب فعلا ریندلر رو میگیرم چون این ترمم که الان میخواد شروع بشه درسای خودم سنگینه احتمالا خیلی وقت نمیتونم بذارم
بازم ممنون از راهنماییتون

نمایه کاربر
Akband

سپاس: 6

پست توسط Akband »

سلام,ببخشید وسط حرفاتون. میخواستم بدونم در کتاب آقای رزنیک اثبات قضیه های ریاضیاتی نسبیت خاص رو هم اورده؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

Realistic نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۲۳:۰۱
سلام,ببخشید وسط حرفاتون. میخواستم بدونم در کتاب آقای رزنیک اثبات قضیه های ریاضیاتی نسبیت خاص رو هم اورده؟
بله تا جایی که به خاطر دارم بسیاری از روابط نسبیت خاص درش اثبات میشه. حتی تبدیلات لورنتس. و خب اثبات این قضایا بینهایت ساده هست. حتی چندتاییش همین هوپای خودمون هست. از اثبات رابطه انقباض طول تا اتساع زمان و حتی من یه تاپیک ناورداییه $ds^2$ رو هم ثابت کردم. حالا اینا کجا هستند خدا میدونه. ولی بسیار ساده و ابتدایی اند. مثلا همین اتساع زمان فقط به یک فیثاغورث احتیاج داره.

ارسال پست