چرا فضا وسیع و سرد و تاریک هست

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

سپاس: 14

تماس:

چرا فضا وسیع و سرد و تاریک هست

پست توسط رهام1380 »

why is the space wide and cold and dark?من دیشب به اسمان نگاه میکردم گفتم چرا فضا از سنش بزرگتر و سرد و تاریک هست.عمر جهان 13.8 میلیارد سال نوری و وسعت ان 93 میلیارد سال نوری هستش .یک چیزی به نام تورم کیهانی هستش کیهان بسیار بزرگتر از آنچه است که تصور می شود و احتمالا به همان اندازه هم پیرتر از سن کنونی است اگر اشتباه نکنم انبساط و تورم ناگهانی کیهان را می توان به یک بادکنک عظیم کیهانی شبیه کرد در این مثال دور شدن کهکشان ها از همدیگر نه بخاطر حرکت آنها روی این بادکنک بلکه به واسطه انبساط خود بادکنک صورت می گیردهمان باد شدن بادکنک به همین دلیل هر چه فاصله کهکشان ها روی این بادکنک بیشتر باشد با سرعت بیشتری هم از همدیگر دور می شوند درسته .براثر داپلر همین اتقال به سرخ نور دیده نمیشه و البته انحنای جهان فراموش نکنیم حیاط خانه ما مسطح دیده میشه چون کوچک هست در مقیاس زمین که منحنی هست وجهان هم همینطوره انچه تخت میبنیم تا افق دید ماست حال انبساط طور کلی دارای یک افق کیهانی هستش که در مقایسه بیشتر آشنا افق ناشی از انحنای زمین سطح .برای همین این علائم مرز بخشی از جهان است که یک ناظر می توانید ببیند. نور (یا تشعشعات دیگر) که توسط اجسام فراتر از افق کیهان شناسی در جهان شتاب گرفته ساطع می شود هرگز به ناظر نمی رسد زیرا فضای بین ناظر و جسم خیلی سریع در حال بزرگ شدن هستش و انبساط.ایا تورم ابدی هست یا خیر چه چیزی باعت تورم جهان میشه باید یک انرژی باشه که دیده نمیشه و همینطور تحت گرانش متورم میشه.البته باید توجه کرد فضای خالی زیادی بین کهکشانها وجود دارد و اینکه سرعت انبساط حدود70 کیلومتر بر ثانیه در واحد نجومی و فاصله دوکهکشان انقئدر هست تا چند سال نوری هم از هر طرف بکشید به هم برخورد نکند اینجا من مکعبی در نظر گرفتم نظریه من جهان مکعبی شکل روبیک هست که روش کار میکنم .طبق نسبیت ویژه و عام انیشتن سرعت نور ثابت هست اما میدانم سرعت تورم حتی از سرعت نور بیشتره ویعنی انقدر کهکشانها دور هستند که سرعت دورشدنشان از ما بیشتر از نور هست پس هرگز نور به ما نمیرسه.پس چرا جهان اینقدر بزرگ است از آنجا که ثابت کیهانشناسی بسیار کوچک است ایا اشتباه هستو باید بزرگتر باشه ومیشه اینطور گفت که علت تاریکی فضا اینطور من گفتم فرض کنید جهان حالت لایه یا پوسته یا ججم واره هست هر لایه تعدادی ستاره و کهکشان داره حال پوسته ها هر چه دورترند تعداد ستاره ها و کهکشانها بیشتر باشه ولی فاصله پوسته ها دومی دوبرابر اولی فاصله داره ولی شدت نور کم میشه با توجه به فاصله ولی تعداد ستاره بیشتر از اول داره از لحاظ بزرگی اما هر ستاره در آن یک چهارم روشن تر از ستاره های پوسته اول است پس کل نور دریافتی از پوسته دوم همان نور کل دریافت شده از پوسته اول است درسته حالا هر پوسته با ضخامت معین صرف نظر از فاصله آن تا ما همان مقدار خالص نور را تولید خواهد کرد. یعنی نور هر پوسته به مقدار کل آن اضافه میشه . بنابراین هرچه پوسته بیشتر باشد نور بیشتری نیز وجود دارد. و با بی نهایت پوسته ، آسمان شب روشن وجود خواهد داشت.که میشه اینطور در نظر گرفت پس چیزی مانع میشه مثلاهمون ابری که نمیزاره نور خورشید برسه .ما ابر باید سرد باشه اگه گرم باشه خودش نور ساطع میکنه اما من میگم در گذشته چون انبساط کمتر بوده تراکم بیشتر پس اسمان روشنتر بوده درسته پس تاریکی همون تغییر به فروسرخ و عمر محدود ستاره ها هست .یک چیز دیگه من انچه در ترمودینامیک خودم میخونم این هست که هر جسم داغ گرما را به محیط خنک تر خود منتقل می کند تا زمانی که همه چیز در یک دما باشد. برای دو جسم در یک دما به همان اندازه که گرما از یک جسم جریان دارد از جسم دیگر جریان می یابد و اثر خالص تغییری ندارد. اگر جهان بی نهایت قدیمی باشه باید زمان کافی برای خنک شدن و گرم شدن ستاره ها در محیط اطراف خود وجود داشته باشد. بنابراین همه جا باید در یک دما باشد و یا نباید هیچ ستاره ای وجود داشته باشد یا همه چیز باید مانند ستاره گرم باشد.اما چرا از آنجا که ستاره ها و فضای سردتر وجود داره جهان در تعادل گرمایی نیست بنابراین نمی تونه بی نهایت قدیمی باشهیا باید هیدروژن کافی در نظر گرفته شده باشد و ماده که به طور مداوم دوباره پر یا احیا شود تا تراکم متوسط ​​ثابت را فراهم کند کاهش جمعیت ستاره و کاهش دما با تشکیل یا ادغام ستاره های بزرگی که بین جرم های خاص و دمای خاص سحابی های باقیمانده ابرنواختر را تشکیل می دهند کند می شود چنین چیزی باعث مرگ موقت گرما می شود و همچنین گسترش جهان .انبساط جهان آدیاباتیک هست حالا چرا فضا سرد هست محیط بین ستاره ای چیزهایی است که بین ستاره ها وجود دارد. بیشتر از گاز هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است اما مقدار کم لذا چیزی برای جذب و تابش نیست .این مقدار خیلی کم هست البته فوتونهایی که در زمان جدا شدن از جسم تابش زا وجود داشته اند از آن زمان در حال انتشار هستند ودایم کم نورتر و کم و به طوری که اکنون فوتون هایی را که در زمان جداسازی فوتون از آن نقاط ساطع می شود دریافت می کنییم و هنوز هم روند کاهش دما همچنان ادامه می یابد. اکنون به پایینترین درجه سردی فضا آن را ادامه خواهد داد تا به عنوان گسترش جهان که میشناسیم . اینم کاهش انرژی .الباقی با شما دوستان .رهام حسامی دانشجوی هوافضا ترم سوم 20.9.2020تصویر
آخرین ويرايش توسط 3 on رهام1380, ويرايش شده در 0.

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 103

Re: چرا فضا وسیع و سرد و تاریک هست

پست توسط عبدالرضا علي پور »

بیگ بنگ - کهکشانها - منظومه ها - سحابی ها -تراکم های بالا - فشارهای بالا - دماهای بالا - سرعت های بالا - وسعت های زیاد و غیر قابل دسترس - زمانهای دست نیافتنی - همین الان یک منظومه 7 میلیارد ساله از بین رفت - و همین الان یک منظومه ایجاد شد که قرار است تا 7 میلیارد سال دیگر به ورطه نابودی کشیده شود - اینها دنیاهایی هستند پیرامون ما و مادر یکی از همین منظومه ها در زمین هستیم و اینها را مشاهده و رسد میکنیم و براوردهایی انجام میدهیم - و نظریه پردازی های میکنیم - اینها تماما یک دنیای وسیعی از فعل و انفعالات شیمایی قویی هستند که پیرامون ما در حال اتفاق هستند و در یک بازه هایی از زمان این ساختارها شکل میگیرند که حتا عمر 7 میلیارد ساله کل منظومه شمسی نیز کفاف مشاهده گوشه ای از این جهان را نمی دهد - دنیای دید و زمان ما بسیار کوتاه است - ما خیلی کوچک هستیم در مقابل کل عالم پیرامون خود و زمان کوتاهی در اختیار داریم تا بتوانیم بازه ها و واکنشهای طولانی مدتی را بررسی کنیم - هیچ مشاهده دقیقی از پیدایش تا زوال یک منظومه حتا نداریم به صورت عینی - دقیقا نمیدانیم یک سحابی به چه صورت و تحت تاثیر چه نیرو و یا موادی متراک میشود و در نهایت این تراکم به یک منظومه خورشیدی تبدیل میشود - فقط از یک سری اثار و شواهد حدس و گمان میزنیم که اینگونه باید باشد - داشمندان میگویند تازه اینها همه که قابل مشاهده هستند کمتر از 5 درصد کل عالم ماست و 95 درصد دیگر را انرژی و ماده تاریک پر کرده است - جهانی بس بزرگ و شگفت انگیز که تحت تاثیر فعل و انفعالات شیمیایی بزرگی دارد مثل یک موجود زنده زاد و ولد میکند و گسترش می یابد یک سوپی از ایجاد و زوال متعدد منظومه هایی 7 میلیارد ساله تقریبا - منظومه ما در مقابل اینها به مانند سر سوزنی در انباری از کاه هم کمتر است - پی بردن به راز افرینش اینها کاری بسیار سخت است - ما خیلی کوچکیم و زمان کمی داریم

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 103

Re: چرا فضا وسیع و سرد و تاریک هست

پست توسط عبدالرضا علي پور »

فضا میتونه همون ماده و انرژی تاریک باشه از نظر من - من نمیتونم فضا را هیچ بدونم - همیشه تصورم این است که دنیای قابل مشاهده با ماده و انرژی تاریک که فضا را پر کرده در تعامل هستند
شما دارید در مورد فضا اینجا بحث میکنید ولی قبل از اینکه بخوای در مورد یک چیزی نظر بدی باید یک تعریف درستی ازش داشته باشید - اول بهتره تعریف فضا را بگید از نظر شما فضا چی هست ؟چه تعریفی براش دارید؟

ارسال پست