اصطکاک مایعات در صفر مطلق

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۰ - ۰۹:۴۸


پست: 103

سپاس: 15

جنسیت:

تماس:

اصطکاک مایعات در صفر مطلق

پست توسط رهام1380 »

اصطکاک در جایی یافت می شود که نباید وجود داشته باشد - در مایعات نزدیک به صفر مطلق

محققان ظرفی پر از ایزوتوپ های فوق سیال هلیوم -3 را در نزدیکی دمای صفر مطلق چرخانده اند . سیال چرخان تقلید از حرکت اجسام جامد ، ایجاد طوفان های کوچک و یکسانی به نام گرداب ها است.

هنگامی که گردابه ها در حرارت صفر در حرکت ثابت و مرتب قرار دارند ، در حالی که در تلاطم بی نظم بی نظیر قرار دارد ، هیچ اصطکاک و راهی برای انتقال هرگونه انرژی جنبشی به محیط اطراف نباید وجود داشته باشد.

انچه گمان می کنیم می تواند منبع اصطکاک باشد ، شبه ذراتی است که در هسته گردابه ها گیر افتاده است. وقتی گردابه ها تسریع می کنند ، ذرات انرژی جنبشی به دست می آورند که به ذرات اطراف پراکنده می شود و اصطکاک ایجاد می کند."

ولادیمیر ادامه می دهد: "در سیستم های متلاطم ، انرژی جنبشی همیشه از حرکت گردابه ها پراکنده می شود ، اما تاکنون همه تصور می کردند که وقتی گردابه ها در حرکت لایه ای هستند ، اتلاف انرژی در دمای صفر صفر است. اما معلوم است که اینطور نیست

میشود اتلاف گرما را با تکان دادن جعبه ای پر از توپ های تنیس روی میز مقایسه کرد: آنها از جنبش متحرک و سایر توپ هایی که به اطراف می پرند ، انرژی جنبشی می گیرند .

جلوگیری از پراکنده شدن گردابه ها در نتیجه گرما و در نتیجه اصطکاک ، به عنوان مثال ، عملکرد و توانایی حفظ اطلاعات در اجزای ابررسانا را که برای ساخت رایانه های کوانتومی استفاده می شود ، افزایش می دهد.

مطالعات مربوط به تلاطم کوانتومی درک و توضیح تلاطم در مایعات و گازها است. این یک گام اولیه برای کنار آمدن با عملکردهای داخلی گردابه ها در ابر مایعات است. از آنجا ، می توان به درک تلاطم در محیط روزمره ، در یک حالت "کلاسیک" ادامه داد.

این پیامدها می تواند کل صنایع را به چرخش در آورد. راه های جدید برای بهبود آیرودینامیک هواپیماها و وسایل نقلیه از هر نوع یا کنترل جریان روغن یا گاز در خطوط لوله ، فقط به چند مورد باز می شود.

اسرار جهان نیز در این آزمایشات موجود است. اعتقاد بر این است که ستاره های نوترونی فرو ریخته و سنگین حاوی سیستم های فوق سیال پیچیده ای هستند. اشکالات و ناهنجاری ها مانند تغییرات ناگهانی سرعت چرخش ستاره ها می تواند ناشی از انفجار گردابه ها و اتلاف انرژی مشابه آن چیزی باشد که اکنون در آزمایشات دانشگاه آلتو کشف شده است.
برگرفته از چند مقاله علمی و ترجمه انتصویر

ارسال پست