الکترون بیشتر از نور سرعت دارد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۰ - ۰۹:۴۸


پست: 103

سپاس: 15

جنسیت:

تماس:

الکترون بیشتر از نور سرعت دارد؟

پست توسط رهام1380 »

ایا امکان دارد چنین چیزی .یعنی ذره ای شناخته شده الکترون نه نوترینو و تاکیون ها و اینکه مثل این که بگوییم در دنیای ریز ذرات اثر گرانشی کجا میرود در دنیای ریز‌ذره‌ها، اثرات گرانشی بطور قابل توجهی کمتر می‌شوند. ولی تا کجایک جا بالاخره نمایان میشه آنها مانند وضعیتی که در جهان بزرگ وجود دارد به صورت پدیده‌های فیزیکی غالب در می‌آیند. در دنیای ریز ذره‌ها که وجه مشخصه آن فواصل کوچک است مقادیر انرژی و در نتیجه جرم به اندازه‌ای افزایش می‌یابد که از این نظر دنیای ریز‌ذره‌ها مشابه پدیده‌های دنیای بزرگ و فوق‌العاده بزرگ می‌گردد و دو جهان مانند گذشته یکی می‌شوند و به همین دلیل آنها برخی از قوانین طبیعت مشترک هستند مثل سیاهچاله‌ها که نشان‌دهنده چگالی فوق‌العاده بالایی هستند ناحیه دیگری می‌باشند که در آن وقایع جهانی و میکروسکوپیک با هم یکی می‌شوند. در اینجا پدیده گرانشی در هر دو حالت عظیم است که در حالت اول بصورت هندسه تغییر یافته فضا و در حالت دوم به صورت اثرات مکانیک کوانتومی بیان می‌شود البته در مورد نوترینو به نظر من انها مسیر را کوتاه میکنند .یعنی یک نوع تونل زدن در مسیر یا کرم چاله کوانتومی باز میکنند .حال به سوال خودم بر گردیم ایا الکترون میتواند بیشتر از نور سرعت داشته باشه .دقیقا جواب بلی هست یک ذره باردار در یک محیط دی‌الکتریک با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت می‌کند، (Vavilov-Cherenkov) که همه میشناسند .علت ان چیه .سرعت نور در خلاء یک مقدار ثابت (c) است و میدانیم سرعت نور هنگام عبور از یک محیط همانند آب کاهش می‌یابد (۷۵ درصد سرعت نور در خلا)، بنابراین الکترون می‌تواند در این محیط سریعتر از نور حرکت کنند اما هنوز هم سرعت آنها کمتر از سرعت نور در خلاء است.
. هنگامی که یک الکترون پرانرژی از محیط دی‌الکتریک متوسط عبور می‌کند، میدان الکترومغناطیسی دچار اختلال شده و سبب قطبی شدن الکتریکی می‌شود. در نتیجه این پدیده، محیط به سرعت واکنش نشان می‌دهد و یک اختلال یا شوک دائمی در ذره به وجود می‌آید. یکی از ویژگی‌های جالب ان این است که به صورت طیف ماوراء بنفش است اما به شکل یک طیف پیوسته رخ می‌دهد خوب نوری که مشاهده می‌شود دارای فرکانس بالاتر از طول موج عادی است. رنگ نور آبی دیده میشهو چرا دیده میشه چون ذرات بارداری که با سرعت در آب حرکت می‌کنند الکترون‌های مولکول‌های آب را تحریک کرده این الکترون‌ها انرژی را جذب کرده و آن را به صورت فوتون (نور) آزاد می‌کنند تا به تعادل برگردنند . به طور معمول برخی از این فوتون‌‌ها می‌توانند در یکدیگر تداخل مخرب ایجاد کنند، بنابراین نمی‌توان درخشش آنها را دید. اما هنگامی که الکترونها در آب سریعتر از نور حرکت کنند، امواج شوک (shock wave) باعث ایجاد تداخل سازنده‌ای شده و به صورت یک درخشش دیده می‌شه.

اما از آنجا که الکترون ساطع کننده در حال حرکت است و از آنجا که به سرعت در حال حرکت است ، تمام آن فوتونهای ساطع شده باید تقویت شوند. این ذره به جای دریافت حلقه ای از فوتون ها که به سادگی به سمت بیرون حرکت می کند - در محیطی که از آن عبور می کند با سرعت بیشتری نسبت به نور حرکت می کند - یک مخروط تشعشع منتشر می کند که در همان جهت حرکت ذره ساطع کننده حرکت می کند.مثل همون مخروط دیوار صوتی

تابش چرنوکوف فقط در دو زاویه مشخص می شود:

سرعت ذره (v ذره ، سریعتر از نور در محیط ، اما کندتر از نور در خلا) ،
و سرعت نور در محیط (v نور ).
θ = cos-1 (vlight/vparticl. ، این بدان معنی است که زاویه ای که نور از آن خارج می شود کسینوس معکوس نسبت آن دو سرعت است ، سرعت نور در محیط به سرعت ذره.
یک ذره باردار با سرعت بیشتری نسبت به حرکت نور در یک محیط حرکت می کند ، یک مخروط تابش آبی منتشر می کند ،. شما هنوز هم نمی توانید حد نهایی سرعت کیهانی را بشکنید ، اما اگر در یک خلا true واقعی و کامل نباشیم ، همیشه می توانیم سریعتر از نور حرکت کنید. تنها چیزی که نیاز داریم انرژی لازم هستشتصویر

ارسال پست