عکس العمل مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Anwarking

سپاس: 1

عکس العمل مغناطیس

پست توسط Anwarking »

آیا قطب های مقناطیس همدیگر را در خلا جذب یا دفع میکند یا خیر؟

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

Re: عکس العمل مغناطیس

پست توسط rohamavation »

جذب اهنربا خاصیت میدانی هست به خلا یا غیر اون ربط ندارهاما چرا جذب و دفع داره به نظر من مشاهده انرژی ذخیره شده در یک میدان مغناطیسی است. انرژی ذخیره شده با مربع میدان نسبت مستقیم داره و قسمتهای مغناطیسهای متعدد فقط مجموع قسمتهای جداگانه هستند.
این بدان معناست که اگر دو آهنربا بگیرید و به نقشه های جداگانه میدان آنها نگاه کنید ، آنها سعی می کنند به موقعیتی بروند که انرژی کمتری در این میدان ذخیره شود. عکسها را ببینید
در حالی که یک منطقه کوچک وجود دارد که زمینه تقویت شده است ، یک منطقه بسیار بزرگتر وجود دارد که زمینه بسیار ضعیف تر است. و از آنجا که مقیاس های انرژی ذخیره شده با انتگرال حجم نسبت داره با نزدیک شدن به دو قطب ، این پیکربندی انرژی کمتری دارد
در اینجا ، خطوط میدان از یکدیگر دور می شوند - و اکنون یک منطقه بزرگ درست در بالای و زیر خط وجود دارد که آهنرباهای میله ای در جایی که قدرت میدان بالا رفته است ، تراز می شوند. و این به انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر آهنرباها را از هم دورتر کنید ، این انرژی را کاهش می دهید.
روش دیگر برای فکر کردن در مورد آن: می توان هر آهن ربا را به عنوان یک حلقه کوچک سیم با جریان عبوری از آن در نظر گرفت (در محدوده ، یک حلقه جریان دو قطبی مغناطیسی است). اکنون می دانیم که هر دو جریان سیم موازی در هر دو جریان دارند ، این سیم ها جذب می شوند. در حقیقت ، تعریف رسمی آمپر استتصویر
تصویر
البته نمیدونم درست گفتم یا نه
تصویر

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

rohamjpl نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۲:۰۳
جذب اهنربا خاصیت میدانی هست به خلا یا غیر اون ربط ندارهاما چرا جذب و دفع داره به نظر من مشاهده انرژی ذخیره شده در یک میدان مغناطیسی است. انرژی ذخیره شده با مربع میدان نسبت مستقیم داره و قسمتهای مغناطیسهای متعدد فقط مجموع قسمتهای جداگانه هستند.
این بدان معناست که اگر دو آهنربا بگیرید و به نقشه های جداگانه میدان آنها نگاه کنید ، آنها سعی می کنند به موقعیتی بروند که انرژی کمتری در این میدان ذخیره شود. عکسها را ببینید
در حالی که یک منطقه کوچک وجود دارد که زمینه تقویت شده است ، یک منطقه بسیار بزرگتر وجود دارد که زمینه بسیار ضعیف تر است. و از آنجا که مقیاس های انرژی ذخیره شده با انتگرال حجم نسبت داره با نزدیک شدن به دو قطب ، این پیکربندی انرژی کمتری دارد
در اینجا ، خطوط میدان از یکدیگر دور می شوند - و اکنون یک منطقه بزرگ درست در بالای و زیر خط وجود دارد که آهنرباهای میله ای در جایی که قدرت میدان بالا رفته است ، تراز می شوند. و این به انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر آهنرباها را از هم دورتر کنید ، این انرژی را کاهش می دهید.
روش دیگر برای فکر کردن در مورد آن: می توان هر آهن ربا را به عنوان یک حلقه کوچک سیم با جریان عبوری از آن در نظر گرفت (در محدوده ، یک حلقه جریان دو قطبی مغناطیسی است). اکنون می دانیم که هر دو جریان سیم موازی در هر دو جریان دارند ، این سیم ها جذب می شوند. در حقیقت ، تعریف رسمی آمپر استتصویر
تصویر
البته نمیدونم درست گفتم یا نه
درسته --در دو اهن ربا همیشه جهت میدان از قطب s به n هست و این باعث میشه که ما همیشه چنین میدان های با جهت گردش متفاوت در اهن ربا داشته باشیم و تاثیر انها در قطب های هم نام دفعی و در قطب های غیر همنام به صورت جذبی هست و ربطی به خلا هم نداره ---میدان های مغناطیسی در خلا نیز کار میکنند

sun_naaz

پست توسط sun_naaz »

سلام دوستان:)
ینی اهنربا در فضا(خارج از جو زمین) همین رفتار رو داره که روی زمین داره؟
ینی میدان مغناطیسی زمین یا جاذبه روی عملکرد اهنربا تاثیری نداره؟
کلا میخوام بدونم ایا شرایط زمین(جاذبه- وجود اتمسفر- میدان های مغناطیسی...) روی رفتار اهنربا یا ابررسنا ها تاثیری دارد یا خیر؟
ایا در فضا باز هم اهنربا به اجسام رسانا جذب میشه یا نه؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

سلام.
آهنربا اگر تحت اثر بمباران شدید یونی فضا قرار نگیره یا دمای اون از دمای کوری بالاتر نره، مشکلی براش پیش نمیاد.
آهنربا همه رساناها رو جذب نمی کنه، در حقیقت خیلی هاشون رو دفع می کنه، نمونش آلومینیوم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

sun_naaz

پست توسط sun_naaz »

ینی میگید فقط دما رو رفتار اهنربا تاثیر میزاره؟ اکر دما خیلییی پایین باشه چی ؟ نزدیک به صفر مطلق مثلا

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

دمای بالا خاصیت آهنربایی رو از بین می بره، دمای پایین تا جایی که من می دونم وابسته به جنس آهنربا رفتار های مختلفی می تونه داشته باشه،
البته در دماهای نه خیلی پایین، گاها برای قدرت آهنربا خوب هم هستند.
ولی ممکنه مثلا جنسش رو شما ابررسانا درنظر گرفته باشی، رفتار آهنرباییش زیر دمای بحرانی رو من نمی دونم چه بلایی سرش میاد.

sun_naaz

پست توسط sun_naaz »

من این ازمایش رو دیدم که اگر یک ابررسانا را خیلی سرد کنیم و در یک میدان مغناطیسی قرارش بدیم، معلق میمونه و به چیزی نمیچسبه.
درست میگید ولی من میخوام بدونم ایا جاذبه یا اتمسفر زمین تاثیری روی رفتار اهنربا داره ایا ؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

نخیر نداره

sun_naaz

پست توسط sun_naaz »

You-See نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۲۰ - ۱۶:۱۰
نخیر نداره
از نظر تئوری میگید یا مطمعنید؟ میشه دلیل بیارین که چرا جاذبه نمیتونه روی میدان مغناطیسی بین دو جسم (مثلا اهنربا و فولاد) تاثیر بزاره؟
ینی چه تضمینی هست که اگر من در فضا اهنربا ببرم با خودم و ازمایش کنم (با صرف نظر از دما و جنس)همین رفتار رو مشاهده میکنم که روی زمین هست.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

چون هیچ چیز شناخته شده ای تو فضا نبوده که رو مغناطیس اثر بذاره، جاذبه گرانشی اثر نمی ذاره، بمباران یونی اثر می ذاره، باید اون رو مورد توجه قرار بدید.
بود و نبود هوا هم بی اثره.
می تونید در محفظه خلا امتحانش کنید.

sun_naaz

پست توسط sun_naaz »

You-See نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۲۰ - ۱۶:۳۸
چون هیچ چیز شناخته شده ای تو فضا نبوده که رو مغناطیس اثر بذاره، جاذبه گرانشی اثر نمی ذاره، بمباران یونی اثر می ذاره، باید اون رو مورد توجه قرار بدید.
بود و نبود هوا هم بی اثره.
می تونید در محفظه خلا امتحانش کنید.
اها، ممنون.

ارسال پست