فیزیک رو از کجا شروع کنم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
سارا1821

نام: سارا

فیزیک رو از کجا شروع کنم؟

پست توسط سارا1821 »

سلام دوستان
من پایه نهم هستم به فیزیک علاقه مند شدم باید از کجا شروع کنم؟
اگر کتاب خوبی درباره فیزیک میشناسید بگید لطفا
ما چیستیم؟جز مولکول های فعال ذهن زمین،که خاطرات کیهان را مغشوش میکند...

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: فیزیک رو از کجا شروع کنم؟

پست توسط Paradoxy »

سارا1821 نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۴:۲۳
سلام دوستان
سلام. از جایی شروع کنید که بهش علاقه دارید. فیزیک دنیای بزرگیه. سلایق آدم ها هم متنوع و دست خوش تغییره. برای همه نمیشه یک نسخه پیچید. ببینید به کدوم حوزه فیزیک علاقه دارید، توی همون حوزه شروع کنید. میتونید بپرسید کتاب خوب برای فلان حوزه چیه، اون موقع میشه جواب سوالتون رو داد.

نمایه کاربر
Akband

سپاس: 6

پست توسط Akband »

اگر فردی مثلا در رشته داروسازی در حال تحصیل باشه(با توجه به اینکه اصلا هیچ ربطی به فیزیک نداره!)، آیا میتونه به صورت غیر آکادمیک در کنار رشته خودش فیزیک رو تخصصی و حرفه ای یاد بگیره؟؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

جواب من به سوال شما، خود سوال شماست:

اگر فردی مثلا در رشته فیزیک در حال تحصیل باشه(با توجه به اینکه اصلا هیچ ربطی به داروسازی نداره!)، آیا میتونه به صورت غیر آکادمیک در کنار رشته خودش داروسازی رو تخصصی و حرفه ای یاد بگیره؟؟

ALEN_V

نام: علی

سپاس: 1

پست توسط ALEN_V »

Realistic نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۶:۳۱
اگر فردی مثلا در رشته داروسازی در حال تحصیل باشه(با توجه به اینکه اصلا هیچ ربطی به فیزیک نداره!)، آیا میتونه به صورت غیر آکادمیک در کنار رشته خودش فیزیک رو تخصصی و حرفه ای یاد بگیره؟؟
ببین اگر یه آدم عادی با توانایی های عادی هستی، نه. مطلقاً نمیشه.
ولی این غیرممکن نیست. کافیه آدمِ با ظرفیت بالایی باشی و البته دچار انبوهی از جنون هم باشی!!(جنون به معنای نبوغ خاص و امیال غیرعادی!!!)

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

Realistic نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۶:۳۱
سلام خیلی از قوانین در علوم پایه ای یکسان است - ریاضیات - شیمی - فیزیک این سه تا از نظر من پایه همه علوم است که فیزیک و ریاضیات و شیمی با هم کار میکنند -- ریاضیات از برابری های طبیعت گرفته شده و طبیعت را شیمی ساخته و فیزیک برایند -نیروها و انرژیهاش را با ریاضیات حساب میکنه --به نظر من لازمه که این سه تا علم را کامل در کنار هم اموزش بدن و باید هر کسی که تو هر کدام از این رشته ها مشغول است همه را کامل بداند ---یک فیزیکدان اگه بخواد به جایی برسه باید هم شیمی را کامل بدونه و هم ریاضیات ---- یک شیمی دان نیز همینطور --یک ریاضی دان اگه ندونه که ارتباط ریاضیات با سایر علوم چطوری کاربردی و عملی میشه نمیتونه خوب مطلب را بگیره و منتقل کنه و یا از ریاضیات تو حوزه های دیگر به صورت کاربردی استفاده کند --- از نظر من این سه رشته مکمل دانش هستند و همه را باید اموخت --- البته تو دنیای امروز رشته ها خیلی تخصصی و خاص شدن و هر کسی بنا به تخصص خودش و هدف تخصصی که دارد جلو میرود و اطلاعات مورد نیاز رشته تخصصی خودش را بیشتر یاد میگیرد --ولی فرق میکند بین یک محقق و یا کسی که دنبال کشف و اختراع است با کسی که میخواد فقط در یک گرایش به صورت تخصصی کار کند -- ادم باید اول نگاه کند ببیند در اینده دوست داره تو این دنیا چه چیزی طبعش را پر کند -- یکی با یک زندگی معمولی در حوزه دانش کاری خودش راضی میشود و یکی میخواد از خودش یک اثری به جا بگذارد اینها بر میگرده به هدف و انگیزه هر کسی تو زندگی شخصی خودش -- خیلی هابودن که تمام خوشی هاشون را کنار ریختن و به صورت خاص دنبال کشف و اختراع خودشون بودند و الان نیستند ولی اسم هاشون موندگار است --اینها به انسان ها و هم نوع های خود و نسل اینده خدمت کردند و همه وام دار این افراد هستند

نمایه کاربر
Akband

پست توسط Akband »

Paradoxy نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۹:۰۸
اگر فردی مثلا در رشته فیزیک در حال تحصیل باشه(با توجه به اینکه اصلا هیچ ربطی به داروسازی نداره!)، آیا میتونه به صورت غیر آکادمیک در کنار رشته خودش داروسازی رو تخصصی و حرفه ای یاد بگیره؟؟
قطعا جواب منفیه، اصلا این جمله یاد گرفتن داروسازی بصورت غیر آکادمیک بی معنیه، داروسازی یک رشته کاملا عملیه، و باید به صورت عملی در آزمایشگاه ها و مراکز پژوهشی گذرانده بشه، مطلقا این هم معلومه که هیچ جایی به غیر از دانشگاه محیط مورد نیاز کارِ یک دانشجوی داروساز را برابرده نمیکنه، به طور قطع یک فرد با خوندن کتاب های داروسازی در خانه خودش داروساز نمی شود، این فرد فقط اطلاعاتش از علم شیمی و زیست شناسی بالاتر میرود نه اینکه داروساز بشود! او تا یاد نگیرد که چگونه علم شیمی و زیست رو کاربردی بکند در حیطه تخصص خودش داروساز نمی شود. داروسازی یک علم کاربردیه، و علوم کاربردی رو حتما باید در دانشگاه و محیط آکادمیک آموزش دید، چون تنها محیط های هستند که ابزار ها و وسایل مورد نیاز اون دانشجو رو در فعالیتهای عملی برای کاربردی کردن علوم همسو با رشته اش فراهم میکنند. پس این سوال شما در برابر سوال من اشتباه هست! اگر بخواهید یک سوال شبیه به سوال من مثال بزنید، باید مثل من یک علوم کاربردی رو در برابر یک علوم پایه قرار بدید، جا به جا کردن این دوتا کل اسکلت سوال رو بهم می ریزه. برای مثال:
اگر فردی مثلا در رشته مهندسی مکانیک در حال تحصیل باشه(با توجه به اینکه اصلا هیچ ربطی به زیست شناسی نداره!)، آیا میتونه به صورت غیر آکادمیک در کنار رشته خودش زیست شناسی رو تخصصی و حرفه ای یاد بگیره؟؟
این سوال همون سوال منه که فقط اسم رشته ها عوض شد، اما سوالی که شما مطرح کردید کاملا با سوال من متفاوت بود! حالا من میخواستم از تجربه شما استفاده بکنم، که آیا این کار ممکن هست؟!
با خواندن چهارتا کتاب مهندسی مکانیک در خانه که من مهندس نمیشم! زمانی مهندس میشم که یاد بگیرم چطوری اون علوم پایه ای رو که یاد گرفتم کاربردیش بکنم، که به طور قطع در محیط خونه این اتفاق ممکن نیست. اما اگر من بخوام در خونه علوم پایه به صورت تخصصی بخونم چرا نمیشه حرفه ای شد، بنظر من تنها ابزار مورد نیاز یک فرد فعّال در علوم پایه، عقل و تجربه های اوست ولاغیر. پس چرا این کار غیر ممکنه؟؟!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

من توی رشته داروسازی تحصیل نکردم که بدونم تا چه اندازه عملی هست و تا چه اندازه نظری...

فیزیک اونطور که شما میگید، رشته نظری محض نیست. از وقتی پاتون رو بزارید توی سطح ارشد به بالا، گرایش هایی مثل لیزر، پلاسما، نانو و ... پدیدار میشن که بیشتر جنبه عملی دارند تا تئوری، بعضی گرایش ها مثل فیلد تئوری هم بیشتر نظری اند تا عملی. من بعضی از اساتید فیزیک رو در حالت جامد میشناسم که فقط تجربی کار هستن. دیتا جمع میکنن، و اون رو تبدیل میکنند به مقاله. و از جنبه نظری خیلی ضعیف هستند. بیشتر کارشون هم تصویر برداری با میکروسکوپ های الکترونی از سطوح نانویی هست. با این نگرش تصور کردم که امکان دنبال کردن داروسازی هم به شکل نظری صرف و هم به شکل عملی امکان پذیر هست و اون سوال رو از شما پرسیدم که ظاهراً میگید امکان دنبال کردن داروسازی به شکل صرفا نظری امکان پذیر نیست و همه در اون به نوعی عملی کار هستند.

در هر صورت، مشکلاتی مثل کمبود زمان، ظرفیت محدود ذهن و ... وجود داره که جلوی آدم رو میگیره و نمیزاره به شکل تخصصی در چند حوزه متخصص بشه. با این حال همیشه استنائاتی هم وجود داره. و اصلا فلسفه سوال من از شما در همین بود، که آیا خودتون ممکن میدونید؟ اگر بله، چرا که نه، سعی کنید شاید موفق بشید. و اگر فکر میکنید امکانش نیست، خب طبیعتا نمیتونید.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

𝓅𝒽𝓎𝓈𝒾𝒸𝓈 𝒾𝓈 𝒶 𝓋𝑒𝓇𝓎 𝒻𝒶𝓈𝒸𝒾𝓃𝒶𝓉𝒾𝓃𝑔 𝓌𝑜𝓇𝓁𝒹. 𝒷𝓊𝓉 𝓎𝑜𝓊 𝓂𝓊𝓈𝓉 𝒻𝒾𝓇𝓈𝓉 𝓊𝓃𝒹𝑒𝓇𝓈𝓉𝒶𝓃𝒹 𝓉𝒽𝑒 𝒸𝑜𝓃𝒸𝑒𝓅𝓉𝓈 𝑜𝒻 𝓅𝒽𝓎𝓈𝒾𝒸𝓈. 𝓉𝒽𝑒𝓇𝑒 𝒶𝓇𝑒 𝓂𝒶𝓃𝓎 𝒷𝑜𝑜𝓀𝓈 𝒻𝑜𝓇 𝒷𝑒𝑔𝒾𝓃𝓃𝑒𝓇𝓈 𝒾𝓃 𝓅𝒽𝓎𝓈𝒾𝒸𝓈 - 𝒷𝓊𝓉 𝓌𝒽𝑒𝓃 𝒾𝓉 𝒸𝑜𝓂𝑒𝓈 𝓉𝑜 𝑒𝓍𝓅𝑒𝓇𝒾𝓂𝑒𝓃𝓉𝒶𝓉𝒾𝑜𝓃, 𝓅𝒽𝓎𝓈𝒾𝒸𝓈 𝒾𝓈 𝒷𝑒𝒶𝓊𝓉𝒾𝒻𝓊𝓁 𝒶𝓃𝒹 𝒻𝒶𝓈𝒸𝒾𝓃𝒶𝓉𝒾𝓃𝑔. 𝓁𝒾𝓀𝑒 𝓂𝑒, 𝓎𝑜𝓊 𝓈𝑒𝑒 𝓌𝒽𝒶𝓉 𝓎𝑜𝓊 𝑔𝑒𝓉 𝒾𝓃 𝓉𝒽𝑒 𝑒𝓆𝓊𝒶𝓉𝒾𝑜𝓃𝓈 𝒶𝓃𝒹 𝓌𝒽𝒶𝓉 𝓎𝑜𝓊 𝑔𝑒𝓉 𝒾𝓃 𝓉𝒽𝑒 𝓁𝒶𝒷.
𝐼𝓉 𝒷𝑒𝒸𝑜𝓂𝑒𝓈 𝒻𝒶𝓈𝒸𝒾𝓃𝒶𝓉𝒾𝓃𝑔 𝓌𝒽𝑒𝓃 𝓎𝑜𝓊 𝓈𝑒𝑒 𝒽𝑜𝓌 𝒶 𝓇𝑜𝓋𝑒𝓇 𝑔𝑜𝑒𝓈 𝓉𝑜 𝓂𝒶𝓇𝓈 𝑜𝓃𝓁𝓎 𝓌𝒾𝓉𝒽 𝒸𝑜𝓂𝓅𝓁𝑒𝓍 𝑜𝓇𝒷𝒾𝓉𝒶𝓁 𝒸𝒶𝓁𝒸𝓊𝓁𝒶𝓉𝒾𝑜𝓃𝓈 𝒶𝓃𝒹 𝓁𝒶𝓃𝒹𝓈 𝒶𝓉 𝑒𝓍𝒶𝒸𝓉𝓁𝓎 𝓉𝒽𝑒 𝓈𝒶𝓂𝑒 𝓅𝑜𝒾𝓃𝓉.فیزیک دنیای بسیار جذابی است. اما شما باید ابتدا مفاهیم فیزیک را درک کنید. کتابهای زیادی برای مبتدیان در فیزیک وجود دارد - اما در مورد آزمایش ، فیزیک زیبا و جذاب است. مثل من ، شما می بینید که در معادلات چه می گیرید و در آزمایشگاه چه می گیرید.
وقتی می بینید که چگونه یک مریخ نوردفقط با محاسبات پیچیده مداری به مریخ می رود و دقیقاً در همان نقطه فرود می آید ، جذاب می شود
تصویر

سارا1821

نام: سارا

پست توسط سارا1821 »

Paradoxy نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۵:۲۳
سارا1821 نوشته شده:
سلام دوستان
سلام. از جایی شروع کنید که بهش علاقه دارید. فیزیک دنیای بزرگیه. سلایق آدم ها هم متنوع و دست خوش تغییره. برای همه نمیشه یک نسخه پیچید. ببینید به کدوم حوزه فیزیک علاقه دارید، توی همون حوزه شروع کنید. میتونید بپرسید کتاب خوب برای فلان حوزه چیه، اون موقع میشه جواب سوالتون رو داد.

به کوانتوم علاقه دارم
بنظرم اختر فیزیک هم خیلی جذابه
ما چیستیم؟جز مولکول های فعال ذهن زمین،که خاطرات کیهان را مغشوش میکند...

نمایه کاربر
KhooDam

سپاس: 5

پست توسط KhooDam »

سارا1821 نوشته شده:
سلام دوستان
به نظر ام کتاب نظریه کوانتوم نوشته جان پاکینگ هرن انتشارات بصیرت یا فرهنگ معاصر.نویسنده این کتاب شاگرد پل دیراک بوده.
به قول دوستان فیزیک گسترده هستش و نمیشه همینطوری انتخاب کرد.ولی من این کتابرو که در مورد فیزیک نوین هستش معرفی میکنم.پیشنهاد من به این خاطر هستش که شما پس از خواندن این کتاب چه نظری نسبت یه نظریه فیزیک کوانتوم و بعد فیزیک و بعد تمام علم پیدا خواهیید کرد.
دو حالت دارد:
1_با نظرات وتفکرات این کتاب موافق ویک رای هستید
2_یا شما با این کتاب مشکل پیدا کردید. یعنی ذهنی پویا و کنجکاو دارید که هر چیز را بی پرسش رها نمیکند.
3_شاید به درکی از موضوع نرسیده باشید!!!
به نظر ام این کتابی بس جنجالی در دنیای فیزیک هستش که حرف های بسیار زیادی پشت تک تک جملات اش خوابیده.به همین خاطر شما باید بعد از خوانش این کتاب از خود بپرسید آیا من در کی از فیزیک به دست آورده ام؟یا آیا نظر من چه تغییری کرده؟باعث علاقه مندی بیشتر من شده یا من را سرد کرده؟
1_من حرفی ندارم.
2_اگر این مورد برای شما صدق میکند بلافاصله 1_کتاب فیزیک ذرات نوشته فرانک کلوز و 2_کتاب یخچال اینشتین;داستان های گرم وسرد نوشته جنیو سگره و 3_کتاب عناصر;افسانه تاریخ علم 4_سرگذشت فیزیک نوین نوشته میشل بیزونسکی را از انتشارات فرهنگ معاصر را بخوانید.

برداشت شما از خوانش کتاب کتاب اول نوع تفکر شما را مشخص میکند اینکه چه جور دیدگاهی نسبت به فیزیک و در حالت کلی تر علم دارید.و با خوانش کتاب های بعدی هم مشخص میشود بیشتر از چه چیز هایی لذت میبرید و هم با خود علم فیزیک بیشتر آشنا میشوید

باید بگویم شاید سطح ریاضی وعلمی بعضی قسمت های این کتاب ها از ریاضیات کلاس نهم بالا تر باشد.واینکه علاقه شما به فیزیک هیجانی باشد!و ممکن است شما در انتخاب خود تغییر عقیده بدهید.
با این توضیحات اگر فقط صرف آشنایی صرف با فیزیک دنبال شروع هستید من کتابی بهتر از سرگذشت فیزیک نوین نوشته میشل بیزونسکی انتشارات فرهنگ معاصر نمیشناسم.کتابی زیبا هم علمی تاریخی استدلالی و فوق العاده لذت بخش
من لایه اوزون رو خودم سوراخ کردم

نمایه کاربر
KhooDam

سپاس: 5

پست توسط KhooDam »

سارا1821 نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۱۲:۵۳
Paradoxy نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۵:۲۳
سارا1821 نوشته شده:
سلام دوستان

به کوانتوم علاقه دارم
بنظرم اختر فیزیک هم خیلی جذابه
آخه فیزیک که پزشکی نیست!!!یا جراح مغز واعصاب باشی یا چشم پزشک
منظور ام اینه که شما نمیتونید فقط دریک حوزه مشغول فعالیت باشید و بگید امکان نداره من برم دانشی دیگر رو هم یاد بگیرم
در واقع فیزیک علم همه چیز هستش.فیزیکدانان در مورد همه چیز تفکر لازم رو دارند.چرا چون همه چیز به هم دیگر در ارتباط هستند.یک فیزیک دان ممکنه از ریاضی لازم برای به دست اوردن یک ماده ای شیمیایی از نوعی گیاه در تلاش برای بهبود بییماری ای استفاده کنه.
البته ممکنه این تفکر به خاطر علاقه به بعضی موضاعت بیشتر باشه.ولی این طور نیست که فرض کنید اختر فیزیک رو میتونید بدون درکی از الکترومغناطیس یا دینامیک نیوتونی درک کنید.یا ختی شیمی عناصر و فیزیک اتمی که در اش به بررسی رفتار الکترون های در حال حرکت به دور هسته میپردازیم.
من لایه اوزون رو خودم سوراخ کردم

انیشتین جوان

پست توسط انیشتین جوان »

هر دانشمند و دانش آموزی در قبال علمی که کشف می کنه یا یاد می گیره دو وظیفه مهم داره: اولی درک الهیه؛ وقتی شما یک گام به جلو برای فهمیدن نظم جهان آفرینش با کسب و کشف علم بر می دارید، بیشتر به عظمت و دانایی آفریدگار جهان پی می برید که همین از هر عبادتی برتره.
دومی استفاده درست از اونه. انیشتین هم ارزی جرم و انرژی رو کشف کرد اما آیا از اون استفاده کرد؟ خیر! در عوض افراد دیگری برای سودجویی ( مثلا بمب هسته ای) بهره بردند! هرتز امواج الکترومغناطیسی رو کشف کرد اما از اون استفاده کرد؟ خیر! در عوض کس دیگه ای با آن تلفن بی سیم ساخت. " علم بدون عمل مانند زنبور بی عسل است"
😏 در هر حال دانشمندی اگر این دو وظیفه رو انجام نده دانشمند نیست!😌😌😑
Young Einstein smile260

ارسال پست