الکترولیز آب تحت فشار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
cnt

نام: ارش سی ان تی

عضویت : شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۲۰:۱۶


پست: 40

سپاس: 19

الکترولیز آب تحت فشار

پست توسط cnt »

سلام . فرض کنیم با کمپرسور یه مخزنی با تحمل فشار بالا رو با هوای فشرده پر میکنیم . هرچی مخزن فشارش بیشتر میشه برای ادامه فشرده سازی کمپرسور نیاز به موتور قویتر و مصرف انرژی بیشتری دارد.
حالا فرض کنیم مخزن با اکسیژن و هیدروژنی که از الکترولیز اب بدست میاد در حال پر شدن هست و فشارش افزایش پیدا میکنه ولی ظاهرا انرژی که دستگاه الکترولیز مصرف میکند همچنان تابعی از زمان هست و ربطی به فشار ندارد (از تاثیر میزان حلالیت این دو گاز در اب بر اثر فشار و تاثیرش بر الکترولیز صرف نظر میکنیم)
یعنی ما با یه مقدار کمتر انرژی تونستیم فشار بسیار بالایی ایجاد کنیم
سوال : به نظر شما مخلوط اکسیژن و هیدروژن تحت فشار بالا امکان خودسوزی بدون جرقه را دارد یا میشه این فشرده سازی رو تا حدی که مخزن تحمل کنه بالا برد. ایا میشه از این مورد استفاده ای کرد

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 450

سپاس: 226

جنسیت:

تماس:

Re: الکترولیز آب تحت فشار

پست توسط rohamjpl »

در سرعت فشار بر مولکول آب میزان انرژی مورد نیاز را تعیین می کند. بنابراین افزایش فشار به معنای نیاز به انرژی بیشتر خواهد بود.
یک محیط با فشار بالا مایعات را نسبت به گازها ترجیح می دهد ، تا آنجا که مایعات از چگالی بیشتری برخوردار هستند. بنابراین هرچه فشار بیشتر باشد ، برای ایجاد واکنش H2O -> H2 + O2 باید ولتاژ بیشتری اعمال کنید.
اما ، با ولتاژ کافی بالا ، همیشه باید امکان پذیر باشد. اگر ولتاژ را به اندازه کافی بالا برسانید ، در نهایت هر واکنش الکترولیتی رخ خواهد داد. اگر واکنش های رقیب ترجیح داده شوند ، الکترولیز فقط (در عمل) غیرممکن می شود (در هر ولتاژ) من مطمئن نیستم که واکنش های رقیب برای الکترولیز کردن آب خالص در یک محیط با فشار بالا چه خواهد بود. به عنوان مثال ، احتمالاً H2O -> H2 + O3 (گاز ازن) نسبت به H2O -> H2 + O2 با فشار کافی بالا ترجیح داده می شود.
در اینجا کمی بودن غیرممکن است ، زیرا مکانیزم کاتالیزور و واکنش نیز تفاوت زیادی ایجاد می کند تا یک واکنش را نسبت به واکنش دیگر ترجیح دهد. فقط محاسبه انرژی های آزاد کافی نیست.
برای هر گاز حداکثر ضریب تراکم (Q) وجود دارد. و از آنجا که دو محصول هیدروژن و اکسیژن داریم ، کمترین مقدار (Q) را برای اکسیژن داریم ، بنابراین در صورت الکترولیز آب تحت فشار زیاد ، انتظار می رود با رسیدن فشار داخل (Q) واکنش شما متوقف شود. اکنون (Q) را پیدا کنید. چگونه این کار را انجام می دهیم؟ البته هیدروژن و اکسیژن شما برگشت پذیر بوده در اب حل میشود .
تصویر

ارسال پست