چرا تابش هاوکینگ باعث کاهش جرم سیاهچاله می شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
bahaneh

چرا تابش هاوکینگ باعث کاهش جرم سیاهچاله می شود؟

پست توسط bahaneh »

من اطلاعات چندانی در مورد تبخیر سیاهچاله ها بر اثر تابش هاوکینگ ندارم. ولی شنیدم که تشکیل یک جفت ذره مجازی بخاطر نوسانات کوانتومی در نزدیکی افق رویداد در داخل سیاهچاله گاهی باعث میشه یکی از این دو ذره به شکل اتفاقی از افق رویداد فرار کنه و از دید ناظر بیرونی جرم سیاهچاله کم بشه.

اما سوال من این هست که بر چه اساس همین پدیده برای تشکیل جفت ذره مجازی در نزدیکی افق رویداد این بار کمی خارج از افق رویداد درنظر گرفته نمیشه؟

همونقدر که احتمال داره ذره ای از داخل سیاهچاله به بیرون فرار کنه همونقدر هم ممکنه ذره ای از بیرون وارد بشه و این دو تا با هم خنثی میشن و شار ذرات عبور کننده از افق رویداد نهایتا صفر میشه.

پس بر چه اساس گفته میشه که تابش هاوکینگ باعث کاهش جرم سیاهچاله میشه؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: چرا تابش هاوکینگ باعث کاهش جرم سیاهچاله می شود؟

پست توسط [email protected] »

bahaneh نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۱ - ۱۶:۴۹
همونقدر که احتمال داره ذره ای از داخل سیاهچاله به بیرون فرار کنه همونقدر هم ممکنه ذره ای از بیرون وارد بشه و این دو تا با هم خنثی میشن و شار ذرات عبور کننده از افق رویداد نهایتا صفر میشه.

پس بر چه اساس گفته میشه که تابش هاوکینگ باعث کاهش جرم سیاهچاله میشه؟
سلام
من خودمم جواب سؤالتونو دقیق نمی دونم. ولی از کجا مطمئنید که احتمال تونل زنی یه ذره از بیرون به داخل با احتمال تونل زنی یه ذره از داخل به بیرون یکیه؟ می خوام بگم اگه واقعاً یکی باشه اونوقت نه تنها برای سیاهچاله بلکه برای تمام چاه های پتانسیل این گزاره باید صدق کنه و در نتیجه پدیده ی تونل زنی اساساً می ره زیر سؤال.

ارسال پست