ري هيتر Reheater و سوپر هیتر super heater

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2108

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

ري هيتر Reheater و سوپر هیتر super heater

پست توسط rohamjpl »

ابتدا باید بدانیم یک ری هیتر چیست؟
ري هيتر قسمتي از یک ديگ بخار است كه بخار در قسمت فشار زياد توربين ،يا توربين فشار قوي، پس از اينكه قسمتي از حرارت خود را هنگام انبساط از دست مي دهد به اين قسمت هدايت مي شود.
ری هیتر
ري هيترها چون بعد از سوپرهيترها در بویلر و ديگ هاي بخار و در معرض دود نصب شده اند، با استفاده از حرارت گازهاي احتراق درجه حرارت بخار را بالا مي برند و معمولا دماي بخار را به دماي اوليه آن مي رسانند.
در خطوط نیروگاه بخار، ترتيب قرار گرفتن و ساختمان يك ري هيتر مانند سوپرهيتر است. خلاصه سوپر هیتر سوپرهیتر (superheater) مبدلی است که بخار خشک تولید می کند، وظیفه سوپر هیتر تولید بخار خشک از بخار اشباع می باشد. این مبدل می تواند قسمت ثانویه ای در داخل بوده و یا به صورت سوپر هیت جداگانه باشد. همچنین سیال گرم کن می تواند گاز های خروجی مشعل بوده و یا اینکه مشعل جداگانه ای تعبیه شود. سوپر هیتر راندمان کلی سیکل را برای ممانعت از کندانس شدن در آخرین مرحله توربین که باعث جلوگیری از خوردگی پره ها می شود بالا می برد.
امروزه در بویلر و ديگ هاي بخار جديد و مدرن، قسمت هاي ري هيتر به طور مساوي با قسمت هاي سوپرهيتر مخلوط است يا اين امكان دارد به طور جداگانه سوپر هيتر ثانويه در مقابل مشعل كوره و ري هيتر در مقابل ديگري باشد.
دماي بخار در ري هيترها به وسيله دي سوپرهيتر ري هيترها كنترل مي شود. حال سوپر هیتر چیست هرگاه آب به فراتر از نقطه جوش خود برسد، تبدیل به بخار شده یا در حالت گازی (steam) قرار می گیرد.به بخار در دمای بالاتر از نقطه تبخیر (جوش) که در همان فشار مطلقی قرار گرفته که در آن درجه حرارت اندازه گیری شده است بخار فوق گرم یا سوپر هیت گفته می شود.بعد از آن دوباره آب و بخاری که توسط لوله ها تولید شده به مخزن دیگ بخار ریخته می شود.
در این مرحله به وسیله جداکننده آب و بخار در مخزن از یکدیگر جدا می شوند.
بخار حاصل از این فرآیند مجددا توسط جدا کننده، ذرات کوچکی از آب که در بخار تولید شده را از بین می برد.
آب های به وجود آمده وارد لوله ها می شوند و
این چرخه تا جایی ادامه پیدا می کند که بخار اشباع تولید می شود.در مرحله بعد بخار اشباع به وسیله سوپرهیترها و بخار خشک تولید می شود.
در حقیقت سوپرهیتر باعث از بین بردن رطوبت های بخار می شود و
دمای بخار تولیدی را بالاتر خواهد برد.
سوپر هیترها از چندین صفحه تشکیل شده اند که هر کدام از این صفحات در واقع یک لوله بلند است که
پس از خمکاری به شکل کویل درآمده است.با هدف افزایش دمای بخار اشباع و حذف ذرات معلق آب از بخار، هر سوپر هیتر در سیستم بویلر طراحی و نصب می شود.در بسیاری از صنایع نیاز هست دمای بخار بیش از دمای اشباع باشد به همین منظور سوپر هیتر را در مسیر بخار قرار می دهند تادمای بخار را بدون افزایش فشار کاری دیگ بخار، افزایش دهد.
سوپر هیتر را به صورت یک دستگاه جانبی مجزا از دیگ بخار می توان نصب کرد.سوپر هیتر ها بر اساس روشی که فرآیند سوپرهیت شدن در آن ها انجام می شود به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند.
دسته اول که به وسیله جریان گاز های احتراقی بویلر، فرآیند سوپر هیت شدن در آن ها صورت می گیرد و
دسته دیگر سوپر هیتر هایی هستند که مستقل از بویلر، عمل سوپر هیت شدن را انجام می دهند.
هم چنین از نظر نحوه انتقال حرارت نیز می توان سوپر هیترها را در انواع زیر مشاهده نمود:
جابه جایی
تشعشعی
ترکیبی
در سوپرهیترهای ترکیبی، ثابت بودن دما در نرخ های مختلف جریان بخار سبب می شود تا
از لحاظ راندمان کاری بهره وری بالاتری را داشته باشد.
به این نوع سوپر هیتر چند مرحله ای نیز می گویند زیرا در دمای ثابت در رنج های مختلف بار را تضمین می کند.
به طور خلاصه سه نوع سوپرهیتر وجود دارد:
1- سوپر هیتر تابشی (Radiant Super heater)
2- سوپر هیتر هم رفتی (Convection Super heater)
3- سوپر هیتر با آتش مجزا (Separately Fired Super heater)
این نوع بخار که درجه حرارت و چگالی کمتری نسبت به اشباع با همان فشار دارد گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در توربین های تولید انرژی می باشد.
بعد از آنکه آب به دیگ بخار وارد شد، به وسیله لوله هایی که در تمام قسمت های کوره تعبیه شده (مشعل که در محفظه احتراق قرار گرفته باعث بالا رفتن دمای لوله ها شده) به بخار تبدیل می شود.
این نوع از حالت فیزیکی دارای انواع متفاوتی است که
بسته به فشار و دمایی که در آن قرار دارد دسته بندی می شود.
لازم بذکر است که این سیستم ها بیشتر در بویلرهای بخار واتر تیوب که در نیروگاه ها جهت تولید برق استفاده می شوند کاربرد دارد.تصویر
در بویلر های بخار طرح فایر تیوب ظرفیت بالا، که به صورت مخزنی با کوره های بزرگ، طراحی می شوند بیشتر روی طراحی سوپر هیت ها کار می شود.اجزا ري هيتر عبارتند از:
۱) لوله سرد بازياب
۲) هدر ورودي ري هيتر
۳) لوله‌هاي ري هيتر
۴) هدر خروجي ري هيتر
۵) لوله‌هاي گرم بازگشتي
عملکرد گرمایش مجدد در دیگ بخار چیست؟دستگاه بخاری مجدد بخار را گرم می کند (نقطه D) و سپس بخار به مرحله فشار پایین توربین بخار هدایت می شود ، جایی که منبسط می شود (نقطه E تا F). ... از طریق کاهش میزان سوختی که باید در دیگ بخار اضافه شود ، می توان به میزان قابل توجهی در بازده حرارتی نیروگاه های توربین بخار دست یافت.
داغ شونده در واقع یک ابر گرمایش است که بخار خارج شده از مرحله فشار زیاد توربین را بیش از حد گرم می کند. بخار دوباره گرم شده سپس به مرحله فشار پایین توربین ارسال می شود.محل گرمایش مجدد در توربین گاز چیست؟
بخاری مجدد به طور کلی یک احتراق است که جریان بین توربین های فشار بالا و پایین را دوباره گرم می کند. در موتورهای جت از یک پس سوز برای گرم شدن مجدد استفاده می شود. در اگزوز توربین متصل می شود. در نتیجه رانش افزایش می یابدگرمایش مجدد چگونه کار می کند؟
در یک چرخه گرم شدن ، انبساط در دو توربین صورت می گیرد. بخار در توربین فشار قوی تا حدی فشار میانی منبسط می شود ، سپس دوباره به دیگ بخار منتقل می شود و در آنجا با فشار ثابت دوباره گرم می شود و به دمایی می رسد که معمولاً برابر با دمای اولیه فوق گرم است.
گرمایش درجا یک جایگزین برای طرح گرمایش مجدد توربین گاز سنتی است که در آن سوخت به جای استفاده از یک احتراق گسسته و بزرگ که توربین های HP و LP را جدا می کند ، از طریق هواخوری ها تغذیه می شود. اهداف دستیابی به افزایش توان خروجی و / یا بازده بدون انتشار بیشتر است.
چرا از گرم کن مجدد در توربین گاز استفاده می شود؟
هنگامی که یک نیروگاه توربین گازی دارای فشار زیاد و توربین فشار ضعیف است ، می توان با استفاده مجدد از یک بخاری مجدد استفاده کرد. دوباره گرم شدن می تواند کارایی را تا 3٪ بهبود بخشد. بخاری مجدد به طور کلی یک احتراق است که جریان بین توربین های فشار بالا و پایین را دوباره گرم می کند. در موتورهای جت از یک پس سوز برای گرم شدن مجدد استفاده می شود.hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست