چرا موتورهای راکت در پایه موشک قرار دارند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2108

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

چرا موتورهای راکت در پایه موشک قرار دارند؟

پست توسط rohamjpl »

یک راکت تقویت کننده (یا موتور) یا اولین مرحله از یک وسیله نقلیه پرتاب چند مرحله ای است ، وگرنه یک موشک با سوز کوتاه تر که به طور موازی با موشک های نگهدارنده با سوختن طولانی تر استفاده می شود ، برای تقویت نیروی رانش و بارگذاری وسیله نقلیه فضایی است. بوسترها به طور سنتی برای پرتاب فضاپیماها به مدار کم زمین (بدون وجود طراحی یک مرحله به مدار) ضروری هستند و به ویژه برای رفتن یک وسیله فضایی از مدار زمین بسیار مهم است. تقویت کننده سقوط می کند تا به زمین پس از مصرف سوخت ، نقطه ای معروف به قطع موتور تقویت کننده
پس از جداسازی تقویت کننده ، بقیه خودروی پرتاب با موتورهای اصلی یا پیشرفته خود به پرواز ادامه می دهند. تقویت کننده ممکن است بازیابی ، نوسازی و استفاده مجدد شود ، همانطور که در مورد پوسته های فولادی مورد استفاده برای تقویت کننده موشک جامد شاتل فضایی استفاده شد.
تقویت کننده های موشک چه می کنند؟
ناسا - تقویت کننده موشک جامد. Solid Rocket Boosters (SRB) به طور موازی با موتورهای اصلی در دو دقیقه اول پرواز کار می کنند تا نیروی اضافی لازم برای Orbiter برای فرار از نیروی جاذبه زمین فراهم شود. ... تقویت کننده ها همچنین در هدایت کل وسیله نقلیه در هنگام صعود اولیه کمک می کنند ..چرا تقویت کننده های موشک می افتند؟
تمام موتورها هنگام پرتاب مشتعل می شوند و تقویت کننده های تسمه ای با مصرف سوخت پیشرانه آنها از بین می روند. نگهدارنده برای قرار دادن محموله در مدار مدام می سوزد. با شاتل ، تقویت کننده های موشک جامد مرحله هایی هستند که از نگهدارنده اصلی ، مخزن خارجی که موتورهای اصلی را تغذیه می کند ، دور می شوند
آیا مراحل تقویت کننده سوختشان تمام می شود یا به طور هدفمند خاموش می شوند؟
مراحل اول معمولاً به سمت تخلیه پیش می روند (اگرچه تخلیه کامل نیستند - بعداً به آن می پردازم). صعودهای مرحله اول اغلب از یک سیستم هدایت حلقه باز از قبل برنامه ریزی شده برای خارج شدن از جو با سرعت خوب پایین رده استفاده می کنند. از آنجا که باد در سطح بالا و عوامل دیگر ممکن است متفاوت باشد ، عملکرد مرحله اول نیز تا حدودی متفاوت است.
هدایت مرحله فوقانی تقریباً همیشه حلقه بسته است و یک موقعیت خاص و ترکیب سرعت را هدف قرار می دهد. در نتیجه ، با رسیدن به این هدف ، مراحل بالایی تقویت کننده ها خاموش می شوند و مقداری از پیشرانه های ذخیره ای برای پوشاندن پراکندگی در هنگام صعود و سوختن دفع باقی مانده است.
مراحل اولیه سوخت مایع خشک نمی شوند. قطع با مقداری از مانده در مخزن ایجاد می شود. دلیل این امر این است که توربو پمپ ها با سرعت مسخره ای کار می کنند و به چیزی برای پمپاژ ، با فشار ورودی خاص نیاز دارند. منبع گرما (ژنراتور گاز ، انبساط یا پیش سوخت) که پمپ را به حرکت در می آورد ، پایین مسیر ورودی در مسیر جریان است ، بنابراین قطع جریان باید با قطع نیروی محرکه پمپ قبل از اینکه فشار ورودی از بین برود یا خشک شود ، رخ دهد.
اگر این فشار به زیر حداقل مشخصات برسد یا ورودی خشک شود ، شما دچار حفره و یا شرایط بیش از حد سریع می شوید که هر دو منجر به پیکربندی مجدد سخت افزار سخت افزار می شوند.

مراحل پایین جامد از این نظر بسیار ساده تر هستند. در برخی از مواقع ، رانش از بین می رود تا زمانی که تقویت کننده دیگر وزن خود را تحمل نکند. در آن مرحله ، آن را به زمین انداختند.
مرحله بندی موشک با استفاده از تسمه در بوستر

آیا داشتن چندین مرحله (مثلاً 3) موشک ، که در مونتاژ SRB های نوع "تسمه ای" مرتب شده و از نظر هندسی به خوبی در اطراف محیط توزیع شده باشد ، سودمند خواهد بود؟
یک نقطه ضعف کوچک وجود دارد. سطح مقطع آیرودینامیکی چنین موشکی بزرگتر از یک موشک طولی است ، بنابراین انرژی بیشتری را در برابر مقاومت هوا از دست می دهد.
بوسترهای سوخت مایع جانبی امکان تغذیه متقابل پیشرانه را با استفاده از سوخت ذخیره شده در بوسترهای خارجی برای پر کردن سوخت های داخلی در هنگام سوختن همزمان فراهم می کنند ، اما در سوختگی های متوالی هیچ مزیتی وجود ندارد.
آیا چنین ترتیبی مشکلی در "هدایت" موشک ایجاد خواهد کرد (با فرض اینکه SRB ها نازل لقمه ای ندارند)
شما به نوعی روش فرمان نیاز دارید. SRB های مدرن روی پرتاب های بزرگ ، همانطور که ارگانیک مرمر اشاره می کند ، معمولاً دارای نازل های لبه دار هستند. جابجایی باله ها یا رانشگرهای ثانویه قابل هدایت از دیگر گزینه های رایج است ، اما به طور کلی نازل های گیمبله کارآمدترین راه حل هستند.
چیدمان جمع و جورتر که توصیف می کنید ، برای چرخاندن تقویت کننده در حین پرواز تا حدودی به نیروی رانش پهلو (از ناحیه گیمبال ، پره ها یا رانشگرها) نیاز دارد - یک نقطه ضعف جزئی دیگر.
آیا موشک های بالستیک مراحل دارند؟
همه موشک های بالستیک دارای یک عنصر اساسی و مشترک هستند. آنها یک مسیر بالستیک را دنبال می کنند که شامل سه مرحله است: مرحله تقویت ، مرحله میان دوره و مرحله ترمینال. مرحله تقویت بخشی از پرواز موشک است که برای رسیدن به سرعت مورد نیاز برای رسیدن به هدف خود رانش می کند.
مراحل موشک چند مرحله ای چیست؟
موشک چند مرحله ای ، یا موشک استپ ، وسیله نقلیه پرتابی است که از دو یا چند مرحله موشک استفاده می کند ، که هر یک از آنها دارای موتورها و پیشرانه خاص خود است. یک مرحله پشت سر هم یا سریال در بالای یک مرحله دیگر نصب شده است. یک مرحله موازی در کنار یک مرحله دیگر پیوست می شود.
معیارهای قرار دادن مخزن اکسیژن در بالا یا زیر مخزن سوخت برای یک مرحله معین از موشک چیست؟مخازن را می توان به طرق مختلف چیدمان کرد و می توان از طرح مخزن برای کنترل برخی از تغییرات در مکان مرکز ثقل استفاده کرد.
همانطور که در تمام توسعه هوافضا ، آرایش مخزن تقویت کننده یک معامله طراحی است. به حداقل رساندن وزن سازه و هزینه کلی سیستم معامله می شود. من به طور جدی شک دارم که ملاحظات حرارتی نقش اصلی در چیدمان مخازن داشته باشد. تقویت کننده فقط برای مدت کوتاهی سوخت می گیرد و زمان پرواز حتی کوتاه تر است. ملاحظات مهمتر آنچه برای c.g اتفاق می افتد در طول تخلیه پیشرانه و اثرات آن بر پایداری کلی سیستم. اندازه کلی مرحله و توانایی استفاده از آن با امکانات موجود یا برنامه ریزی شده نیز عاملی است.
به طور خلاصه ، هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد و پیکربندی های مختلفی که در تقویت کننده های موجود یافت می شود ، نتایج این مبادلات را نشان می دهد.
آیا مرحله اول می تواند تقویت کننده باشد؟تقویت کننده را چنین تعریف می کند: "یک موشک تقویت کننده (یا موتور) یا اولین مرحله از یک وسیله پرتاب چند مرحله ای است ، یا دیگری یک موشک با سوز کوتاه تر است که به طور موازی با موشک های نگهدارنده با سوختن طولانی تر استفاده می شود تا رانش و بار حمل و نقل خودروی فضایی را افزایش دهد."تعریف نیازی به مرحله بندی موازی ندارد. تقویت کننده یا اولین مرحله از چند مرحله است ، یا مرحله ای است که از یک مرحله نگهدارنده که در سطح دریا روشن است پایین می رود و پس از خاموش شدن تقویت کننده بالا می رود. این یک تعریف کاملاً باز و انعطاف پذیر است ، نه تعریفی.hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست