رعد و برق

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Ali Ašghar

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۴/۱۶ - ۰۹:۴۹


پست: 3جنسیت:

رعد و برق

پست توسط Ali Ašghar »

سلام دوستان ، عیدتون مبارک ، سوالی داشتم ، به نظرتون موقع رعد و برق ، ایستادن عاقلانه تره یا خوابیدن روی زمین؟

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2108

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

Re: رعد و برق

پست توسط rohamjpl »

در هنگام طوفان صاعقه ای کجا ایستاده اید؟
ماشین یا سازه فلزی محصور شده ایمن ترین مکان برای رگبار است. در غیر این صورت ، یک خندق ، سنگر یا گروهی از بوته ها با ارتفاع یکنواخت بهتر از هیچ چیز است. از مناطق مرزی بین زمینهای غیر مشابه (آب و زمین ، سنگ و زمین ، درختان و مزارع) دور باشیدکجا باید از صاعقه پناه ببرید؟یک مکان امن پیدا کنید.
یافتن کمترین زمین باز به جای پناه دادن در غارها یا زیر درختان ، ایمن ترین است - در صورت برخورد صاعقه ، شما را در معرض خطر قرار می دهد ، زیرا صاعقه سریعترین مسیر را به زمین می رساند. در حالت ایده آل خم شوید یا روی زمین بنشینید و اطمینان حاصل کنید که زمین بالاتر از شما وجود دارد.همانطور که گفته شد، صاعقه سوژه هایی که ارتفاع بالایی دارند را هدف قرار می دهد پس اگر ممکن است به سوی طبقات پایین تر حرکت کنید. تا جایی که می توانید ارتفاع را کاهش دهید.روی پنجه پاهای خود بنشینید، سر را به سمت قفسه سینه و یا فاصله میان زانوها نزدیک کنید و با دستان خود گوشهایتان را بگیرید. هیچ گاه روی زمین نخوابید، زیرا از این طریق تبدیل به هدفی بزرگتر برای اصابت صاعقه خواهید شد. لازم به ذکر است که حفظ این حالت بسیار دشوار بوده و نمی تواند امنیت 100 درصدی شما را تضمین کند اما حرکت انرژی رعد و برق از روی بدن را تسهیل خواهد کرد. بدین ترتیب احتمال عبور انرژی از ارگان های حیاتی کاهش می یابد و با آسیب بسیار کمتری نجات خواهید یافت. بهتر است از سیستم بینایی و شنوایی خود نیز محافظت کنید تا در اثر رویت نور رعد و برق و یا شنیدن صدای آن دچار جراحت نشوندپس خلاصه مثل یک بازیکن بیس بال پایین خم شوید. تا جایی که می توانید پایین بیایید. هرچه به زمین نزدیکتر شوید ، احتمال برخورد صاعقه با شما کمتر است. اما هرگز دراز نکشید!
اگر موهای شما شروع به ایستادن کند و یا پوست شما شروع به سوزن شدن می کند ، صاعقه قریب الوقوع است. بلافاصله به حالت خمیده قرار بگیرید. صاعقه ممکن است بدون این هشدار برخورد کند.
دستها را روی گوشها قرار دهید تا کم شنوایی ناشی از صدای بلند صاعقه که بسیار نزدیک به شما رونق می گیرد ، به حداقل برسد.
تنها چیزی که باید زمین را لمس کند باید پاشنه پا باشد. رعد و برق می تواند ابتدا به زمین برخورد کند ، و سپس وارد بدن شما شود. هرچه بیشتر تماس خود را با زمین به حداقل برسانید ، احتمال ورود برق به بدن شما کمتر است.
پاشنه پاها را با هم لمس کنید. اگر برق ناشی از حمله زمینی از طریق پاهای شما وارد شود ، این امر باعث می شود که برق در یک پا و از پای دیگر خارج شود ، به جای اینکه به بقیه بدن برسد.
هادی احتمالی را لمس نکنید.
.آیا کفش های لاستیکی به نوعی از محافظت در برابر صاعقه ابر به زمین محافظت می کنند؟بله ، کفش های لاستیکی میزان جریانی را که در بدن شما جریان دارد کاهش می دهند. در اینجا یک مدل خشن برای پاشش زمین وجود دارد: فرض کنید زمین صاف و دارای هدایت یکنواخت است. اگر کسی روی آن نماند ، صاعقه ای که به زمین برخورد کند ، ولتاژی روی زمین $V (r)$ ایجاد می کند که فقط به فاصله از محل برخورد بستگی دارد. زمین مرطوب به طور معمول بسیار رسانا است ، بنابراین بیایید فرض کنیم مقدار جریان عبوری از خاک بسیار بیشتر از هر جریانی است که ممکن است در بدن شما جریان داشته باشد. سپس می توانیم یک انسان را به وضعیت اضافه کنیم بدون اینکه زمینه بالقوه زیادی تغییر کند. می توانیم انسان را به عنوان مقاومت در برابر مقاومت R با پا در مکان های $r_1
$ ، $r_2$ مدل کنیم. جریانی که از شما می گذرد پس است
$I = \frac{|V(r_1) - V(r_2)|}{R}
$و کل توان تلف شده در بدن و کفش شما است
$I^2R = \frac{(V(r_1) - V(r_2))^2}{R}
$کفش های لاستیکی باعث افزایش R می شوند ، بنابراین باعث کاهش میزان جریان حمل شده و میزان اتلاف انرژی می شوند. (همچنین ، انرژی اتلاف شده در کفش شما احتمالاً مضرتر از انرژی تلف شده در تنه شماست). این مدل همچنین نکته مهم دیگری در مورد ایمنی در برابر رعد و برق را نشان می دهد: پاها را کنار هم نگه دارید.تصویر
hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست