آیا خودِ انرژی ماهیت همه چیز حساب می‌شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
zika99

نام: Nathaniel Purasiond

محل اقامت: Bukan-iran

سپاس: 6

تماس:

آیا خودِ انرژی ماهیت همه چیز حساب می‌شود؟

پست توسط zika99 »

انرژی که من می خوام دربارش صحبت کنم اینه که آیا فقط شامل نیرو های طبیعت(گرانش،الکترومغناطیس،ضعیف،قوی) می شود یا ماده هم نوعی انرژی است که فقط از حالت انرژی به حالت ماده تغییر یافته؟
و این دو(انرژی و ماده) چه چیزهایی بینشون هست که آن ها را به هم دیگه تبدیل می کنه در حالی که متضاد بودن آن ها در داشتن و نداشتن جرم است و یا چیزهای دیگه ای مثل بعد.
در کل اگه پاسخ این سوالات را یافته ایم:
آیا خود انرژی ماهیت همه چیز حساب می شود یا خود نیز ماهیتی دارد؟
انجیل: قرنتیان 8-13:4
عشق صبور است، عشق مهربان است. هرگز حسادت نمی‌کند، هرگز به خود نمی‌بالد، مغرور نیست. گستاخ نیست و خودخواه نیست، به سادگی خشمگین نمی‌شود، خطاهای دیگران را به خاطر نمی‌سپارد. عشق از همدمی با شیطان لذت نمی‌برد بلکه دوست دار حقیقت است. همواره حافظ است، همواره به دیگران اعتماد دارد، همواره امیدوار است و همواره پاینده است. عشق هرگز شکست نمی‌خورد.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

Re: آیا خودِ انرژی ماهیت همه چیز حساب می‌شود؟

پست توسط rohamavation »

کاربران گرامی من رشته درسی فیزیک نیست و علوم هوافضا هست و واقعا این مطلب درک کن از بعضی مفاهیم هست وهمین .
میگن رشته های کوچک ارتعاشی انرژی هر ذره ای در جهان را تشکیل می دهند. این نظریه امکان ابعاد اضافی فراتر از فضا و زمان را نیز امکان پذیر می کندهمه مواد و فرایندهای روانی - افکار ، احساسات ، باورها و نگرش ها - از انرژی تشکیل شده اند. هنگامی که بر بدن انسان اعمال می شود ، هر اتم ، مولکول ، سلول ، بافت و سیستم بدن از انرژی تشکیل شده است که وقتی روی یکدیگر قرار می گیرند چیزی ایجاد می کنند که به عنوان میدان انرژی انسان شناخته می شود.ما واقعاً جوهر انرژی را نمی دانیم. ما وجود آن را با تأثیرات آن استنباط می کنیم. اثراتی که ما اندازه گیری می کنیم اغلب شامل استفاده از مفاهیم اساسی علم مانند جرم ، فاصله ، تابش ، دما ، زمان و بار الکتریکی است. خوب منم نظر خودمو میگم ببینید من اینو میدونم انرژی را نه میشه ایجاد و نه حذف کرد فقط میشه تبدیل کرد.یعنی میزان کل اون تو یک سیستم ثابت هست.,خوب تصوری از ماهیت اون ندارم فقط میدونم قابل اندازه گیری هست و به صورت باکس مجزا هست.تو ریاضی هم انرژی به عنوان یکی از مختصات بردار انرژی-حرکت تعریف شده تو فنر انرژی ذخیره میشه یعنی نیرو در جابجایی و خوب با ریاضیات لاگرانژی که سرکار دارم من اینطور بیان میکنم انرژی یک کمیتی است که وضعیت یک سیستم فیزیکی را مشخص می کنه و تو مکانیک من میگم تابع لاگرانژی فقط انرژی جنبشی (انرژی حرکت) منهای انرژی پتانسیل (انرژی موقعیت) است.ببینید انچه الان میدانیم و ثابت شده خوب قابل قبول هست وقتی رابطه ذره و موج داریم و عملکرد هر دو به هم وابسطه هست و میتونم من انرژی موج را بدست بیارم تو مکانیک نیوتنی من معادله حرکت که قانون دوم نیوتن را دارم با معادلهٔ اویلر-لاگرانژ و معادله همیلتون-ژاکوبی سرکار دارم و بیان میکنم و تو کوانتوم معادله موج شرودینگر پس میتونم من مقدار انرژی را بدست بیارم و احتمال وجودذره یا موج بگم کجاست یعنی چگالی احتمال که توان دوم تابع موج شرودینگر هست و رفتار عجیب غریب ها فقط با مکانیک کوانتوم توصیف میشه اما بحث ماهیت انرژی میشه تو انبساط عالم جستجو کرد که چطور منبسط میشه از کجا انرژی تامین میکنه .من واقعا فکر میکنم ولی بازم نمیتونم بفهمم واقعا انرژِی چیه .به نظرم همون انتقال ذرات یا موج هست در حد کوانتومی یعنی یک چیزی که باعث تغییر میشه مثال من الکتریسته را تو الکتروموتور به حرکت روتیشن وادار میکنم و مقداری گرما خوب ظاهر نشون میده اره تبدیل شده و من مقدار کل مصرفی با مقدار داده یکی هست در انواع مختلف ولی همش انرژی هست ویا تو همون فنر فشرده یا هر چیزی ولی چطور تبدیل شده و اون شکل موج یاذرات تشکیل شده اون حتما دچار تغییر شده پس باید یک یک فرکانس برای هر نوع باید داشته باشیم یعنی هر شکلی یک نوع خاص ظاهری داره ولی در کل اون و جمع اون یکی هست .گرمایی یک نوع خاص ذرات و مکانیکی یک نوع ولی حاصل جمع اونها یکی هست .یعنی تبدیلاتانواع انرژی در سطح فرکانس خاص اون ذرات تشکیل دهنده انجام میشه ولی نهایت کلی یکی هست .پس من نتیجه میگیرم انرژی خودش ذره هست پس انرژی من نتیجه همون تابع موج و یکسری عملکرد دیگه هست که مربع اون میشه همون احتمال یافتن ذره در یک نقطه شاید شما خوانندگان zika99و اقا رامین و بقیه بگین شاید منظورم ذرات فوتون یا فرمیون ، بوزون ، و نوترینو اینها نیست اینها هر کدام به نوعی نیروی بنیادین متعلق هست و ذرات زیادی هستند خیر اینها به هم تبدیل میشوند یک چیزی باعث میشه همون انرژی به صورت الکترومگنت باشه و چیزی به صورت گرانش یا هسته ای من منظورم اون چیز هست یعنی چیز واحد و همه اینها در اون واحد هستند شاید هم من اشتباه میکنم چون نخوندم و نمیدونم چی میگم خیال پردازی هست.خوب من اینطور فهمیدم ، انرژی اصطلاحی است که برای توصیف صفت ماده و زمینه های غیرمادی بکار گرفته میشود وقتی تو حرکت هست میگم سینتیک یعنی پویاست و در غیر ان پتانسیل به اشکال گوناگون ولی جمعش واحد و یکی هست پس وقتی ذره هست و موج و اینکه جسمی به انرژی تبدیل میشه یا برعکس بازم مقدارش یکی هست چطور بگم بهتون منظورن نه بحث جناب دکتر انیشتن خیر منظورم هر چیزی ارتعاش داره بسته به مقدار ماده که سطح انرژی اون هست شاید بصورت پتانسیل و شاید سینتیک باشه ولی هست انرژی از کجا وارد میشه از کجا میاد نمیدونم این ارتعاش هر چی اسمش واقعا چیه .من ارتعاش میزارم چون به نظرم میشه به صورت موج خاصی در نظر گرفت خوب پس ماده خودش انرژی هست که با دانسیته بالا دیده میشه یعنی انچه دیده میشه دانسیته بالای انرژی هست حال این ذره موج خودش میشه بلوک و استراکچر سازنده ماده و انرژی هست.پس به نظرم هردو یکی هست و اون حالات ماده مربوط به انرژی اون هست اما نه مقدار اون ببینید ممکنه همون مایع انرژی بیشتری از گاز یا جامد به همون اندازه داشته باشهبواسطه چیزی مثل دما اما دما انرژی نیست اون گرما انرژی هست چون ما به مقدار اون بسته نیست .یعنی گرادیان گرما هست فقط بیانگر شار گرما به عنوان تابعی از شیب دما در محیط .پس یک چیز دیگه هم هست شاید بگین امواج شامل انتقال انرژی بدون انتقال ماده است یعنی یک موج را می توان به عنوان چیزی توصیف کرد که از طریق یک محیط عبور می کند و انرژی را از یک مکان (منبع آن) به مکان دیگر بدون انتقال ماده منتقل می کند.یعنی ذراتی یا چیزی که انرژی را منتقل میکنه .و اینکه تبدیل انجام میشه ولی مقدار اون یکی هست ونمیشه حذف و اضافه کرد همون قانون ترمودینامیک خودم ولی با انتالپی تفاوت داره اخه اون آنتالپی نیز نوعی انرژی است. انرژی یک حالت ماده است اما آنتالپی همیشه تغییر انرژی بین دو حالت استو انرژی فقط می تواند مثبت باشد اما تغییر آنتالپی می تواند هم مثبت و هم منفی باشد ببینید مفهوم تغییر آنتالپی انرژی به دست آمده یا ساطع شده در حین انتقال فاز است.پس بحث من چیز هست که میخوام بدونم اگه ماده چیست و ماهیت اون چیست پس میمفهمم انرژی چیه ایا میشه گفت ماده هم موج هست هم ذره و و دیک جا خاصیت موج و یک جا ذره هست که منتقل میشه ولی ذات هردو یکی هست و مهم همان هست که چیست ببینید دکتر انیشتن میگه ماده و انرژی هم ارزند و دکتر شرودینگر و دکتر هایزنبرگ میان تابع موج و اصل عدم قطعیت میزارن مثال ساده اون همون تست دو شکاف هست که در آن الکترون ها هنگام انتشار به صورت موج رفتار می کنند و وقتی به آشکارساز می رسند ، ذرات عمل می کنند. توضیح این است که ایده های ما درباره ذره و موج در واقع بد تعریف شده است - هر شی فیزیکی هم ذره است و هم موج خوب تا اینجا درست و به هم تبدیل میشوند درست اما اصل ماهیت اون چیست .اونو اینها که نه هیچ کس نگفته و اگه بدونیم خیلی کارها میشه کرد و جناب دکتر لوئیس دبروگلی هم اینو گفتند نور هم ذره هست .اما ماده چیست انرژی هست خوب فازهای مختلف یعنی سطح انرژی های مختلف و یعنی همون فرکانسهای مختلف و ما باید یک بسامد پایه داشته باشیم برای انرژی واحد همون پایه
من چیزی به ذهنم امد درمورد امواج ایستا برهم‌نهی (Superposition) یا تداخل (Interference) امواج، منجر به امواج ساکن می‌شودبرهم‌نهی دو موج با بسامد و دامنه یکسان که در جهت مخالف هم حرکت می‌کنند به تشکیل موج ایستاده می‌انجامد.مقادیری از
x دامنه موج برایند همواره صفر است و تو جه من منظورم در اینجا این امواج موج ایستا تشکیل میدن خوب میدونیم انرژی پتانسیل + انرژی جنبشی = انرژی کل میشه حالا در نقاط ویرانگر ما یک فرکانس پایه داریم اون فرکانس حداقل همون انرژی بیس هست .همون عبور از دوشکاف دقیق میگه این امواج حامل انرژی میتونند در یک زمان چند تراز انرژی داشته باشند و چند حالت اگه بتونیم اون بیس بدست اوریم میشه در مورد ماهیت انرژی چیزی فهمید ممنونم .رهام حسامی.I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
آخرین ویرایش توسط rohamavation سه‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۲ - ۰۷:۵۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
zika99

تماس:

پست توسط zika99 »

rohamjpl نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۰/۶/۱ - ۰۸:۱۰
کاربران گرامی من رشته درسی فیزیک نیست و علوم هوافضا هست و واقعا این مطلب درک کن از بعضی مفاهیم هست وهمین .
میگن رشته های کوچک ارتعاشی انرژی هر ذره ای در جهان را تشکیل می دهند. این نظریه امکان ابعاد اضافی فراتر از فضا و زمان را نیز امکان پذیر می کندهمه مواد و فرایندهای روانی - افکار ، احساسات ، باورها و نگرش ها - از انرژی تشکیل شده اند. هنگامی که بر بدن انسان اعمال می شود ، هر اتم ، مولکول ، سلول ، بافت و سیستم بدن از انرژی تشکیل شده است که وقتی روی یکدیگر قرار می گیرند چیزی ایجاد می کنند که به عنوان میدان انرژی انسان شناخته می شود.ما واقعاً جوهر انرژی را نمی دانیم. ما وجود آن را با تأثیرات آن استنباط می کنیم. اثراتی که ما اندازه گیری می کنیم اغلب شامل استفاده از مفاهیم اساسی علم مانند جرم ، فاصله ، تابش ، دما ، زمان و بار الکتریکی است. خوب منم نظر خودمو میگم ببینید من اینو میدونم انرژی را نه میشه ایجاد و نه حذف کرد فقط میشه تبدیل کرد.یعنی میزان کل اون تو یک سیستم ثابت هست.,خوب تصوری از ماهیت اون ندارم فقط میدونم قابل اندازه گیری هست و به صورت باکس مجزا هست.تو ریاضی هم انرژی به عنوان یکی از مختصات بردار انرژی-حرکت تعریف شده تو فنر انرژی ذخیره میشه یعنی نیرو در جابجایی و خوب با ریاضیات لاگرانژی که سرکار دارم من اینطور بیان میکنم انرژی یک کمیتی است که وضعیت یک سیستم فیزیکی را مشخص می کنه و تو مکانیک من میگم تابع لاگرانژی فقط انرژی جنبشی (انرژی حرکت) منهای انرژی پتانسیل (انرژی موقعیت) است.ببینید انچه الان میدانیم و ثابت شده خوب قابل قبول هست وقتی رابطه ذره و موج داریم و عملکرد هر دو به هم وابسطه هست و میتونم من انرژی موج را بدست بیارم تو مکانیک نیوتنی من معادله حرکت که قانون دوم نیوتن را دارم با معادلهٔ اویلر-لاگرانژ و معادله همیلتون-ژاکوبی سرکار دارم و بیان میکنم و تو کوانتوم معادله موج شرودینگر پس میتونم من مقدار انرژی را بدست بیارم و احتمال وجودذره یا موج بگم کجاست یعنی چگالی احتمال که توان دوم تابع موج شرودینگر هست و رفتار عجیب غریب ها فقط با مکانیک کوانتوم توصیف میشه اما بحث ماهیت انرژی میشه تو انبساط عالم جستجو کرد که چطور منبسط میشه از کجا انرژی تامین میکنه .من واقعا فکر میکنم ولی بازم نمیتونم بفهمم واقعا انرژِی چیه .به نظرم همون انتقال ذرات یا موج هست در حد کوانتومی یعنی یک چیزی که باعث تغییر میشه مثال من الکتریسته را تو الکتروموتور به حرکت روتیشن وادار میکنم و مقداری گرما خوب ظاهر نشون میده اره تبدیل شده و من مقدار کل مصرفی با مقدار داده یکی هست در انواع مختلف ولی همش انرژی هست ویا تو همون فنر فشرده یا هر چیزی ولی چطور تبدیل شده و اون شکل موج یاذرات تشکیل شده اون حتما دچار تغییر شده پس باید یک یک فرکانس برای هر نوع باید داشته باشیم یعنی هر شکلی یک نوع خاص ظاهری داره ولی در کل اون و جمع اون یکی هست .گرمایی یک نوع خاص ذرات و مکانیکی یک نوع ولی حاصل جمع اونها یکی هست .یعنی تبدیلاتانواع انرژی در سطح فرکانس خاص اون ذرات تشکیل دهنده انجام میشه ولی نهایت کلی یکی هست .پس من نتیجه میگیرم انرژی خودش ذره هست پس انرژی من نتیجه همون تابع موج و یکسری عملکرد دیگه هست که مربع اون میشه همون احتمال یافتن ذره در یک نقطه شاید شما خوانندگان zika99و اقا رامین و بقیه بگین شاید منظورم ذرات فوتون یا فرمیون ، بوزون ، و نوترینو اینها نیست اینها هر کدام به نوعی نیروی بنیادین متعلق هست و ذرات زیادی هستند خیر اینها به هم تبدیل میشوند یک چیزی باعث میشه همون انرژی به صورت الکترومگنت باشه و چیزی به صورت گرانش یا هسته ای من منظورم اون چیز هست یعنی چیز واحد و همه اینها در اون واحد هستند شاید هم من اشتباه میکنم چون نخوندم و نمیدونم چی میگم خیال پردازی هست.خوب من اینطور فهمیدم ، انرژی اصطلاحی است که برای توصیف صفت ماده و زمینه های غیرمادی بکار گرفته میشود وقتی تو حرکت هست میگم سینتیک یعنی پویاست و در غیر ان پتانسیل به اشکال گوناگون ولی جمعش واحد و یکی هست پس وقتی ذره هست و موج و اینکه جسمی به انرژی تبدیل میشه یا برعکس بازم مقدارش یکی هست چطور بگم بهتون منظورن نه بحث جناب دکتر انیشتن خیر منظورم هر چیزی ارتعاش داره بسته به مقدار ماده که سطح انرژی اون هست شاید بصورت پتانسیل و شاید سینتیک باشه ولی هست انرژی از کجا وارد میشه از کجا میاد نمیدونم این ارتعاش هر چی اسمش واقعا چیه .من ارتعاش میزارم چون به نظرم میشه به صورت موج خاصی در نظر گرفت خوب پس ماده خودش انرژی هست که با دانسیته بالا دیده میشه یعنی انچه دیده میشه دانسیته بالای انرژی هست حال این ذره موج خودش میشه بلوک و استراکچر سازنده ماده و انرژی هست.پس به نظرم هردو یکی هست و اون حالات ماده مربوط به انرژی اون هست اما نه مقدار اون ببینید ممکنه همون مایع انرژی بیشتری از گاز یا جامد به همون اندازه داشته باشهبواسطه چیزی مثل دما اما دما انرژی نیست اون گرما انرژی هست چون ما به مقدار اون بسته نیست .یعنی گرادیان گرما هست فقط بیانگر شار گرما به عنوان تابعی از شیب دما در محیط .پس یک چیز دیگه هم هست شاید بگین امواج شامل انتقال انرژی بدون انتقال ماده است یعنی یک موج را می توان به عنوان چیزی توصیف کرد که از طریق یک محیط عبور می کند و انرژی را از یک مکان (منبع آن) به مکان دیگر بدون انتقال ماده منتقل می کند.یعنی ذراتی یا چیزی که انرژی را منتقل میکنه .و اینکه تبدیل انجام میشه ولی مقدار اون یکی هست ونمیشه حذف و اضافه کرد همون قانون ترمودینامیک خودم ولی با انتالپی تفاوت داره اخه اون آنتالپی نیز نوعی انرژی است. انرژی یک حالت ماده است اما آنتالپی همیشه تغییر انرژی بین دو حالت استو انرژی فقط می تواند مثبت باشد اما تغییر آنتالپی می تواند هم مثبت و هم منفی باشد ببینید مفهوم تغییر آنتالپی انرژی به دست آمده یا ساطع شده در حین انتقال فاز است.پس بحث من چیز هست که میخوام بدونم اگه ماده چیست و ماهیت اون چیست پس میمفهمم انرژی چیه ایا میشه گفت ماده هم موج هست هم ذره و و دیک جا خاصیت موج و یک جا ذره هست که منتقل میشه ولی ذات هردو یکی هست و مهم همان هست که چیست ببینید دکتر انیشتن میگه ماده و انرژی هم ارزند و دکتر شرودینگر و دکتر هایزنبرگ میان تابع موج و اصل عدم قطعیت میزارن مثال ساده اون همون تست دو شکاف هست که در آن الکترون ها هنگام انتشار به صورت موج رفتار می کنند و وقتی به آشکارساز می رسند ، ذرات عمل می کنند. توضیح این است که ایده های ما درباره ذره و موج در واقع بد تعریف شده است - هر شی فیزیکی هم ذره است و هم موج خوب تا اینجا درست و به هم تبدیل میشوند درست اما اصل ماهیت اون چیست .اونو اینها که نه هیچ کس نگفته و اگه بدونیم خیلی کارها میشه کرد و جناب دکتر لوئیس دبروگلی هم اینو گفتند نور هم ذره هست .اما ماده چیست انرژی هست خوب فازهای مختلف یعنی سطح انرژی های مختلف و یعنی همون فرکانسهای مختلف و ما باید یک بسامد پایه داشته باشیم برای انرژی واحد همون پایه
من چیزی به ذهنم امد درمورد امواج ایستا برهم‌نهی (Superposition) یا تداخل (Interference) امواج، منجر به امواج ساکن می‌شودبرهم‌نهی دو موج با بسامد و دامنه یکسان که در جهت مخالف هم حرکت می‌کنند به تشکیل موج ایستاده می‌انجامد.مقادیری از
x دامنه موج برایند همواره صفر است و تو جه من منظورم در اینجا این امواج موج ایستا تشکیل میدن خوب میدونیم انرژی پتانسیل + انرژی جنبشی = انرژی کل میشه حالا در نقاط ویرانگر ما یک فرکانس پایه داریم اون فرکانس حداقل همون انرژی بیس هست .همون عبور از دوشکاف دقیق میگه این امواج حامل انرژی میتونند در یک زمان چند تراز انرژی داشته باشند و چند حالت اگه بتونیم اون بیس بدست اوریم میشه در مورد ماهیت انرژی چیزی فهمید ممنونم .رهام حسامی
من با حوصله تمام مقالتون را خوندم و به همه چیز اشاره کرده بودید.
شما گفتید ماده خودش انرژی هست با دانسیته بالا یعنی اگر چگالی انرژی را بالا ببریم در یک حد معین تبدیل به ماده خواهد شد در حالی که ماده دارای جرم است و انرژی بدون جرم!!؟.ولی تا آن جایی که من می دونم برای ساخته شدن ماده از انرژی،میدان و ذره هیگز را به وجود آوردند که نیازی به دانسیته انرژی نیست و هر مقدار انرژی در میدان هیگز می تواند به ماده تبدیل شود و جرم بگیرد.
دوم: یکم سرعت تایپتون را کمتر کنید تا بعضی حرف ها جا نمونند.
بابت پاسخ دادنتون هم تشکر می کنم.
عشق صبور است، عشق مهربان است. هرگز حسادت نمی‌کند، هرگز به خود نمی‌بالد، مغرور نیست. گستاخ نیست و خودخواه نیست، به سادگی خشمگین نمی‌شود، خطاهای دیگران را به خاطر نمی‌سپارد. عشق از همدمی با شیطان لذت نمی‌برد بلکه دوست دار حقیقت است. همواره حافظ است، همواره به دیگران اعتماد دارد، همواره امیدوار است و همواره پاینده است. عشق هرگز شکست نمی‌خورد.

نمایه کاربر
Player

سپاس: 25

پست توسط Player »

انرژی که من می خوام دربارش صحبت کنم اینه که آیا فقط شامل نیرو های طبیعت(گرانش،الکترومغناطیس،ضعیف،قوی) می شود یا ماده هم نوعی انرژی است که فقط از حالت انرژی به حالت ماده تغییر یافته؟
و این دو(انرژی و ماده) چه چیزهایی بینشون هست که آن ها را به هم دیگه تبدیل می کنه در حالی که متضاد بودن آن ها در داشتن و نداشتن جرم است و یا چیزهای دیگه ای مثل بعد.
اگر تالار فلسفه را نگاه کنید، تعداد زیادی سوالات مشابه با پاسخ های قابل تامل پیدا می کنید.

اما به چند نکته در متن سوال باید توجه کرد:

1. انرژی شامل نیروهای طبیعت نمی شود.
نیرو، عاملیست که به اجسام متناسب با جرمشان، شتاب می دهد. جهت دارد، اندازه دارد. در حالی که انرژی، کمیتی بدون جهت، اما با اندازه است.
(قانون کار) اگر نیرویی، سبب حرکت جسمی شود، آنگاه انرژی ای که جسم دریافت کرده است متناسب میزان حرکت جسم در نیروی وارد شده به آن است.
به عنوان مثال، ورزشکاری که وزنه ای را بدون حرکت در هوا معلق نگه داشته، به وزنه نیرو وارد میکند، اما کاری روی وزنه انجام نمی دهد و انرژی ای به آن اضافه نمی کند. پس وجود نیرو، به خودی خود ضامن وجود انرژی یا انتقال انرژی نیست (یا برعکس). بلکه بین انرژی و نیرو، رابطه مشخصی وجود دارد که در بالا شرح داده شد.

2. کلماتی مثل "ماهیت" در فیزیک جایی ندارند. منظورتان از ماهیت چیست؟ ماهیت انرژی؟ ماهیت ماده؟!

3. روابط فیزیکی، تا جایی که من اطلاع دارم، معادلههستند نه فرمول تبدیل دو چیز به یک دیگر. به عنوان مثال، طبق قانون نیوتون، F = ma. آیا این رابطه می گوید، "نیرو تبدیل به جرم و شتاب می شود؟" یا می گوید "اگر جرمی شتاب داشته باشد، به نیرو تبدیل می شود؟" خیر! این رابطه تنها می گوید X نیوتون نیرو، معادل است با شتاب دادن جسمی به اندازه a به جرم m. به همین ترتیب می توان رابط فیزیکی دیگر را نیز بررسی کرد. به عنوان مثال، در رابطه E = Mc^2 صحبتی از تبدیل انرژی به ماده، یا تبدیل ماده به انرژی وجود ندارد. تنها برداشتی که می توان از این معادله کرد، آن است که X ژول انرژی، معادل است با M کیلوگرم در سرعت نور به توان دو. پس صحبت از تبدیل جرم به انرژی با برعکس، چندان درست به نظر نمی رسد.

اتفاقی که در بمب هسته ای، یا سوزاندن چند هیزم با کبریت می افتد، را می توان به یک دره تشبیه کرد. فرض کنید توپی در دست دارید. دره ای نیز در رو به روی شما قرار دارد. در جلوی دره، مانعی قرار داده شده است تا افراد اشتباها در آن سقوط نکنند. اگر توپ را به خودی خود رها کنید، هیچوقت از دره سقوط نمی کند. چون همیشه آن مانع، جلوی سقوط آن را به دره می گیرد. اما اگر به اندازه کافی به توپ انرژی بدهید، توپ می تواند مانع را پشت سر بگذارد، و توی دره بیوفتد و سقوطی بسیار پر سرعت را تجربه کند. در واکنش های هسته ای، شیمیایی و ... نیز همین اتفاق می افتد. یک جسم، به خودی خود پایدار است یا اگر نباشد، آنقدر تابش می کند تا به حالت پایدار برسد. حالا اگر بخواهیم آن را از حالت پایدار خارج کنیم، باید به آن انرژی بدهیم. اگر به اندازه کافی انرژی دهیم، ماده می تواند وارد حالت برانگیخته شود که آن را از هم بپاشاند (در واکنش هسته ای) و به حالت پایدار دیگری برساند. این دو حالت پایدار قبلی و جدید، از نظر انرژی تفاوت دارند، طبق پایستگی انرژی، این تفاوت انرژی در قالب تشعشات گاما و ... آزاد می شود. وقتی جسم در حالت پایدار است، مانعی دارد که جلوی ورود آن را به حالت های برانگیخته می گیرد. اگر به قدر کافی به آن انرژی داده شود، می تواند این مانع را پشت سر بگذارد و سقوطی عظیم رخ دهد. اینجا ماده و انرژی به یک دیگر "تبدیل" نمی شوند. تنها می توان گفت انرژی نهفته در جسم، آزاد شده است. به همین ترتیب در فرآیند هایی مثل تولید زوج، انرژی "تبدیل" به ماده نمی شود. بلکه الکترون و پوزیترون، صرفا "پدیدار" می شوند.

4. جرم تعریف دقیقی دارد، و آن مقاومت جسم در مقابل شتاب است. اما ماده تعاریف مختلفی دارد. از چیزی که عامل گرانش است، تا چیزی که جرم سکون دارد، تعریف ها می تواند متغییر باشد. بسته به تعریف، ماده و انرژی می توانند "معادل" باشند. می توانند دو مفهوم کاملا متفاوت باشند.

در نهایت من پاسخی به سوالتان ندادم. چون در نهایت، شکل تصحیح شده سوال شما می تواند به شکل "انرژی چیست" پرسیده شود، و این دسته از سوالات در فیزیک پاسخی ندارند.

نمایه کاربر
zika99

تماس:

پست توسط zika99 »

Player نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۰/۶/۱ - ۱۹:۰۰
اگر تالار فلسفه را نگاه کنید، تعداد زیادی سوالات مشابه با پاسخ های قابل تامل پیدا می کنید.

اما به چند نکته در متن سوال باید توجه کرد:

1. انرژی شامل نیروهای طبیعت نمی شود.
نیرو، عاملیست که به اجسام متناسب با جرمشان، شتاب می دهد. جهت دارد، اندازه دارد. در حالی که انرژی، کمیتی بدون جهت، اما با اندازه است.
(قانون کار) اگر نیرویی، سبب حرکت جسمی شود، آنگاه انرژی ای که جسم دریافت کرده است متناسب میزان حرکت جسم در نیروی وارد شده به آن است.
به عنوان مثال، ورزشکاری که وزنه ای را بدون حرکت در هوا معلق نگه داشته، به وزنه نیرو وارد میکند، اما کاری روی وزنه انجام نمی دهد و انرژی ای به آن اضافه نمی کند. پس وجود نیرو، به خودی خود ضامن وجود انرژی یا انتقال انرژی نیست (یا برعکس). بلکه بین انرژی و نیرو، رابطه مشخصی وجود دارد که در بالا شرح داده شد.

2. کلماتی مثل "ماهیت" در فیزیک جایی ندارند. منظورتان از ماهیت چیست؟ ماهیت انرژی؟ ماهیت ماده؟!

3. روابط فیزیکی، تا جایی که من اطلاع دارم، معادلههستند نه فرمول تبدیل دو چیز به یک دیگر. به عنوان مثال، طبق قانون نیوتون، F = ma. آیا این رابطه می گوید، "نیرو تبدیل به جرم و شتاب می شود؟" یا می گوید "اگر جرمی شتاب داشته باشد، به نیرو تبدیل می شود؟" خیر! این رابطه تنها می گوید X نیوتون نیرو، معادل است با شتاب دادن جسمی به اندازه a به جرم m. به همین ترتیب می توان رابط فیزیکی دیگر را نیز بررسی کرد. به عنوان مثال، در رابطه E = Mc^2 صحبتی از تبدیل انرژی به ماده، یا تبدیل ماده به انرژی وجود ندارد. تنها برداشتی که می توان از این معادله کرد، آن است که X ژول انرژی، معادل است با M کیلوگرم در سرعت نور به توان دو. پس صحبت از تبدیل جرم به انرژی با برعکس، چندان درست به نظر نمی رسد.

اتفاقی که در بمب هسته ای، یا سوزاندن چند هیزم با کبریت می افتد، را می توان به یک دره تشبیه کرد. فرض کنید توپی در دست دارید. دره ای نیز در رو به روی شما قرار دارد. در جلوی دره، مانعی قرار داده شده است تا افراد اشتباها در آن سقوط نکنند. اگر توپ را به خودی خود رها کنید، هیچوقت از دره سقوط نمی کند. چون همیشه آن مانع، جلوی سقوط آن را به دره می گیرد. اما اگر به اندازه کافی به توپ انرژی بدهید، توپ می تواند مانع را پشت سر بگذارد، و توی دره بیوفتد و سقوطی بسیار پر سرعت را تجربه کند. در واکنش های هسته ای، شیمیایی و ... نیز همین اتفاق می افتد. یک جسم، به خودی خود پایدار است یا اگر نباشد، آنقدر تابش می کند تا به حالت پایدار برسد. حالا اگر بخواهیم آن را از حالت پایدار خارج کنیم، باید به آن انرژی بدهیم. اگر به اندازه کافی انرژی دهیم، ماده می تواند وارد حالت برانگیخته شود که آن را از هم بپاشاند (در واکنش هسته ای) و به حالت پایدار دیگری برساند. این دو حالت پایدار قبلی و جدید، از نظر انرژی تفاوت دارند، طبق پایستگی انرژی، این تفاوت انرژی در قالب تشعشات گاما و ... آزاد می شود. وقتی جسم در حالت پایدار است، مانعی دارد که جلوی ورود آن را به حالت های برانگیخته می گیرد. اگر به قدر کافی به آن انرژی داده شود، می تواند این مانع را پشت سر بگذارد و سقوطی عظیم رخ دهد. اینجا ماده و انرژی به یک دیگر "تبدیل" نمی شوند. تنها می توان گفت انرژی نهفته در جسم، آزاد شده است. به همین ترتیب در فرآیند هایی مثل تولید زوج، انرژی "تبدیل" به ماده نمی شود. بلکه الکترون و پوزیترون، صرفا "پدیدار" می شوند.

4. جرم تعریف دقیقی دارد، و آن مقاومت جسم در مقابل شتاب است. اما ماده تعاریف مختلفی دارد. از چیزی که عامل گرانش است، تا چیزی که جرم سکون دارد، تعریف ها می تواند متغییر باشد. بسته به تعریف، ماده و انرژی می توانند "معادل" باشند. می توانند دو مفهوم کاملا متفاوت باشند.

در نهایت من پاسخی به سوالتان ندادم. چون در نهایت، شکل تصحیح شده سوال شما می تواند به شکل "انرژی چیست" پرسیده شود، و این دسته از سوالات در فیزیک پاسخی ندارند.

اولا:ماهیت در اصطلاح منطق سنتی آن، کلی ذاتی است که در جواب «این چیست؟» می آید و یا به معنای از چی ساخته شده است؟
دوما: نیرو جزء یا حالتی از انرژی است که از آن به وجود می یاد.پس نیرو های طبیعت جزئی از انرژی هستند.
سوما:اگر من به یک ماده با جرم معین انرژی ای بدم تا آن را بر انگیخته کند و وارد واکنش شود .بعد واکنش می بینیم از مقدار جرم اولیه کاسته شده پس آن جرم کجا رفته!!؟
رابطه E=MC^2 اینجوری به ذهن انیشتن خطور کرد که رابطه کاستی جرم را در واکنش هایی مثل سوختن می دهد.برای مثال یک ستاره را در نظر بگیرید در حال انجام همجوشی هسته ای،خب
انرژی و دمای داخل هسته ستاره وقتی پروتون ها را به هم جوش می زند تا هلیوم ساخته شود طبیعتا باید جرم اتمی هلیوم با جرم اتمی 4 اتم هیدروژن برابری کند اما اینطور نیست و جمع جرم ها نشان می دهد مقداری جرم گم شده است و بعد آن جرم گم شده را پیدا کردند و گفتند: که به صورت انرژی فرار کرده است(از جرم به انرژی تبدیل شده است) در حالی که آن انرژی تابش الکترو مغناطیس بود و الکترومغناطیس یکی از نیرو های طبیعت است.
برای مثال پایداری یک ماده نیز چنین است برخی ماده مانند اورانیوم بدون دادن انرژی به آن(مثال تو) بعد از مدتی دچار شکافت هسته ای می شوند این یعنی به دو اتم سبکتر تبدیل می شوند اما جمع جرم دو اتم سبکتر با جرم اتم اولیه برابر نیست پس جرم گم شده کجا رفته؟؟ جرم گم شده تبدیل به انرژیی شده که در نیروگاه ها آن را تبدیل به برق می کنند و تو حالا داری ازش استفاده می کنی.
انگار با این جمله ات(ماده و انرژی به یک دیگر "تبدیل" نمی شوند) کل فیزیک را زیر سوال بردی.البته این نظر شخصی شماست و یا شاید کلا به تبدیل این دو(ماده و انرژی) باور نداشته باشی.
بحث من یکی از مسئله های حل نشده ی فیزیک بود و می توانی در لینک زیر ببینی فقط این نیست و مسئله های دیگری هم وجود دارد:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_u ... in_physics

و در آخر تمام علم ها با ارزش هستند و فقط فلسفه نیست که قابل تامل باشد و همه ی آن ها قابل تفکر و تامل هستند.

نمایه کاربر
zika99

تماس:

پست توسط zika99 »

من فقط خواستم نظر و ایده های شما دوستان را ببینم و در پاسخ به سوال خود:
تا الان هر چیزی که در این جهان دیده ایم یعنی تمام کنش ها و واکنش ها،کوچک و بزرگ،ماده یا جرم، حجم های سه بعدی و یا هر چیزی را که تصورش کنید حتی فکر هایی که می کنید
منشا همه ی آن را از انرژی دانسته ایم چون تا الان نتوانسته ایم به دنبال ماقبل انرژی بگردیم و به خاطر اینکه هر چیزی را که دیده ایم در آخرش به انرژی مربوط شده و شاید ماقبل انرژی توهمی بیش نباشد چون انرژی وجود داشته،وجود دارد و وجود خواهد داشت و این به معنای این است که تمام جهان چه میکروسکوپی و چه ماکروسکوپی و حتی پدیده های پیچیده کوانتومی از انرژی درست شده و می توانیم انرژی را شبیه به آبی در نظر بگیریم که در هر شکلی به آن شکل در خواهد آمد و ما آن را حالت های انرژی می نامیم.
و شاید این سوال فراتر از درک و تصور ما باشد.

نمایه کاربر
Player

سپاس: 25

پست توسط Player »

اولا:ماهیت در اصطلاح منطق سنتی آن، کلی ذاتی است که در جواب «این چیست؟» می آید و یا به معنای از چی ساخته شده است؟
ممنون از شما، بابت کپی کردن عین به عین خط اول ویکی پدیای ماهیت. در هر صورت، هم چنان واژه ای مثل "ماهیت" جایی در فیزیک ندارد، و در هیچ کتاب فیزیکی ( اما نه فلسفی) رد پایی از آن نمی بینید. می توانید بپرسید انرژی از چه ساخته شده؟ که جواب علم فیزیک، در حال حاضر "هیچ" است. چون به شکل پیش فرض، انرژی بنیادی ترین مفهوم ابداعی/کشف شده "فرض" شده. طبیعتا اگر حالت بنیادی تری که قادر به توصیف طیف وسیع تری از پدیده ها باشد، ابداع/کشف شود، پاسخ سوال شما آن حالت بنیادی تر خواهد بود. در حال حاضر، نه نسبیت عام، و نه کوانتوم فیلد تئوری چنین حالت بنیادی تری را فرض نکرده اند، چون احتمالا نیازی به آن نبوده است.

دوما: نیرو جزء یا حالتی از انرژی است که از آن به وجود می یاد.پس نیرو های طبیعت جزئی از انرژی هستند.
نیرو از انرژی به وجود نمی آید. نیرو حالتی از انرژی نیست. نیرو "می تواند" عامل انتقال انرژی باشد، می تواند هم نباشد. فکر می کنم مثال وزنه برداری که زدم به حد کافی گویا بوده باشد، جایی که اعمال نیرو داریم اما انتقال انرژی / مصرف انرژی نداریم (و اصولا نیازی به داشتن انرژی هم نداریم)، اگر می خواهید بر روی اشباهتان پافشاری کنید، یا تعاریف فیزیک را به کل دگرگون کنید، خب دیگر صحبتی با شما باقی نمی ماند. توپی بالای ساختمانی رها شده است. آیا ساختمان نیاز به انرژی دارد تا به توپ، در جهت مخالف با جاذبه زمین نیرو وارد کند و آن را ثابت در نقطه ای نگه دارد؟ یا توپ دارد انرژی مصرف می کند تا به ساختمان، رو به پایین نیرو وارد کند؟ رابطه بین انرژی و نیرو، به شکل دقیق و صریحی در فیزیک داده شده است. یا می توانید از تعریف کار که در پست قبلی مطرح کردم استفاده کنید (انرژی مصرف شده / دریافت شده / انتقال داده شده برابر است با مقدار نیروی وارد شده در جهت میزان جا به جایی) یا می توانید از تعریف اختلاف انرژی پتانسیل بین دو نقطه، نسبت به فاصله مکانی آن دو نقطه، استفاده کنید. تعریف کار، جامع تر و دقیق تر است، چون تعریف دوم تنها در سیستم هایی که پایستگی انرژی دارند قابل استفاده است، در حالی که این محدودیت برای تعریف کار وجود ندارد.

سوما:اگر من به یک ماده با جرم معین انرژی ای بدم تا آن را بر انگیخته کند و وارد واکنش شود .بعد واکنش می بینیم از مقدار جرم اولیه کاسته شده پس آن جرم کجا رفته!!؟
واژه جرم، می تواند به جرم سکون، یا جرم کل (نسبی) اشاره داشته باشد. برخی از اشکال انرژی، می تواند در قالب جرم سکون پدیدار شود. به عنوان مثال، اگر فنری را فشرده کنید، جرم سکون آن افزایش می یابد. به عبارت دیگر، انرژی پتانسیلی که در فنر ذخیره می کنید، خود را به شکل افزایش جرم فنر نشان می دهد، به شکلی که اگر فنر را روی ترازو بگذارید، افزایش جرمی را برای آن مشاهده می کنید. اما اگر توپی را به هوا پرتاب کنید، اگرچه به آن انرژی جنبشی داده اید، این انرژی خود را در قالب افزایش جرم سکون توپ نشان نمی دهد، بلکه در اینجا جرم نسبی توپ زیاد می شود (چیزی که از مقاومت بیشتر توپ در مقابل شتاب گرفتن درک می شود). نه در فنر و نه توپ، انرژی به چیزی "تبدیل" نمی شود. انرژی تنها رفتارهای متفاوتی را به نمایش می گذارد. در یکی، در قالب جرم سکون بیشتر ظاهر می شود و در دیگری در قالب سرعت و حرکت / افزایش جرم نسبی. اگر جرم را عامل گرانش بدانیم (نه مقاومت جسم در مقابل شتاب)، آنگاه اصولا هیچ تبدیلی بین انرژی و جرم صورت نمی گیرد. تنها انرژی به اشکال مختلفی ظاهر می شود. یک بار در قالب یک انفجار، یک بار در قالب جرمی که روی ترازو اندازه گیری میشود.

هر همجوشی ای انرژی زا نیست. هر شکاف هسته ای انرژی زا نیست. انرژی زا بودن یک فرآیند، به انرژی بستگی بر میگردد. انرژی بستگی هسته، انرژی ای است که اگر به یک هسته بدهیم می توانیم آن را به اجزاء سازنده اش تقسیم کنیم. خب، هرچقدر انرژی بستگی بیشتر باشد، به طبع اتم پایدارتر خواهد بود. حالا از خود ویکی پدیا نقل میکنم:
a helium atom containing four nucleons has a mass about 0.8% less than the total mass of four hydrogen atoms (each containing one nucleon). The helium nucleus has four nucleons bound together, and the binding energy which holds them together is, in effect, the missing 0.8% of mass
if one must inject energy to separate a system of particles into its components, then the initial mass is less than that of the components after they are separated. In the latter case, the energy injected is "stored" as potential energy, which shows as the increased mass of the components that store it. This is an example of the fact that energy of all types is seen in systems as mass, since mass and energy are equivalent, and each is a "property" of the other.[10]
پرسیدید جرم کجا رفته؟ جرم جایی نرفته. بخشی از انرژی سیستم که در قالب جرم سکون پدیدار شده بود، اکنون در قالب انرژی بستگی سیستم خودش را نشان میدهد. هرچقدر انرژی بستگی سیستمی بیشتر باشد، آنگاه جرم سکون آن سیستم کمتر از مقدار مجموع اجزاءش خواهد بود. علت این که از همجوشی دوتریوم و تریتیوم انرژی آزاد می شود، این است که انرژی بستگی هلیوم بزرگتر از دوتریوم و تریتیوم است. اگر انرژی بستگی را یک نوع انرژی پتانسیل بدانیم (مثل ویکی پدیا)، آنگاه مثال دره و توپ، روشن خواهد شد. توپی که در انتهای دره (هلیوم) قرار دارد، نسبت به توپ بالای دره (دوتریوم + تریتیوم)، در حالت پایدارتری قرار دارد. چرا که با یک هل ساده، می توانیم توپ را به تهه دره بیاندازیم، اما برای بالا آوردن آن از تهه دره، باید انرژی زیادی مصرف کنیم. توپ پایین دره، متحمل پتانسیل گرانشی بیشتری است (انرژی همبستگی بیشتری دارد)، در حالی که توپ بالای دره، متحمل پتانسیل گرانشی ضعیف تر (و انرژی همبستگی کمتری است). زمانی که توپ را از بالای دره، کمی به جلو هل می دهیم، اتفاقی که میوفتد این است که توپ، از یک انرژی همبستگی کمتر، به حالتی وارد می شود که انرژی همبستگی بیشتری دارد. در مقابل، توپ، انرژی جنبشی بدست می آورد (یا در فیزیک هسته ای، تشعشع می کند ... یا برق در خونه شما را فراهم می کند). دو شکل مختلف از انرژی، یعنی انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی به یک دیگر تبدیل می شوند؛ و انرژی پتانسیل / همبستگی، خود را در قالب افزایش (بالای دره) / کاهش (پایین دره) جرم سکون نشان می دهند. دقیقا مثل فنری که بالا مثال زدم، البته با این تفاوت که در فنر افزایش پتانسیل، افزایش جرم را به دنبال دارد و در اینجا، کاهش جرم را و آن به خاطر قراردادی است که روی علامت افزایش/کاهش انرژی بستگی شده است.

چه در فرآیند همجوشی و چه در فرآیند شکافت هسته ای، با اشکال مختلف انرژی سر و کار داریم. بخشی از این انرژی ها، خود را در قالب افزایش جرم نشان می دهند، بخشی دیگر؛ در قالب تشعشات، برخی دیگر، به ذرات تولید شده سرعت می دهند. اگر چیزی به چیزی تبدیل می شود، اشکال مختلف انرژی به یک دیگر است، نه جرم نسبی سیستم به انرژی یا بالعکس.

در حالی که آن انرژی تابش الکترو مغناطیس بود و الکترومغناطیس یکی از نیرو های طبیعت است.
تابش الکترومغناطیسی شکلی از انرژی است. به آن نور می گوییم. نور، به خودی خود یک نیروی طبیعت نیست. اما می تواند نیرو وارد کند.

u46300

سپاس: 53

پست توسط u46300 »

چه سؤال سختی ...

۱) بعضی‌ها استدلال می‌کنند که عبارت «انرژی نابود نمی‌شود» به معنای این است که انرژی وجودی واقعی است؛ به‌علاوه از عبارت «صورت انرژی تغییر می‌کند» می‌فهمیم که صورت انرژی نیز واقعی است. در نتیجه انرژی نوعی ماده است. حالا یا این تعبیر درست است، یا اینکه ما در تعریف ماده نیز مشکل داریم. ضمناً اصل عدم قطعیت، نابودی انرژی را در بازه‌ای زمانی مجاز می‌داند و در اینجا نیز به مشکل برمی‌خوریم.
۲) بعضی‌ها می‌گویند انرژی نوعی استعداد است، به طوری که گفته‌اند «انرژی توانایی انجام کار است». اما این تعریف مشکل دارد، چون کار به نیرو مربوط است و در تعریف نیرو از انرژی کمک می‌گیریم و دچار دور می‌شویم. گره این تعریف آنقدر کور است که کسانی همچون فاینمن صراحتاً می‌گویند به دنبال تعریف نیرو یا انرژی نباشید. در واقع، به‌جای حل مسأله،‌ آن را منحل می‌کنند.
۳) بعضی‌ها می‌گویند رابطه‌هایی همچون $E=mc^2$ صرفاً تبیینی ریاضی هستند و تعریف انرژی یا ماده را نشان نمی‌دهند. همچنان که ادینگتون معتقد بود نسبیت همانند بسیاری قوانین دیگر، چیز خاصی درباره ماهیت طبیعت به ما نمی‌گوید؛ بلکه صرفاً چند قانون پایستگی را عرضه می‌کند.
۴) علی‌رغم اینکه هیچ تعریف دقیقی از ماهیت انرژی نداریم، این تصور را بعید نمی‌دانیم که ماده ذاتاً حاوی انرژی باشد. حتی تصورات مشابه را نیز بعید نمی‌دانیم. مثلاً شاید فکر نیز صورتی از انرژی باشد. با این حال، چنین مسائلی و اطلاق انرژی به فکر، مشکلات دیگری پدید می‌آورد و به نظر می‌رسد یا نوعی فیزیکالیسم افراطی است و یا کمبود واژه.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

ببینید اون چیزی که از انرژی من وشما میدونیم اینکه انواع مختلف و کلا تو دو گروه یا سینتیک یا پتانسیل هست خوب من شما تو فیزیک سرکار داریم انرژی در فیزیک ظرفیت انجام کار. ممکن است در اشکال سینتیک یا پتانسیل و حرارتی. الکتریکی و شیمیایی و هسته ای یا سایر اشکال مختلف وجود داشته باشد.در فیزیک انرژی خاصیت کمی است که برای انجام کار روی جسم یا گرم کردن آن باید به اون جسم یا سیستم فیزیکی منتقل شود. انرژی یک مقدار حفظ شده استو خوب قانون حفظ انرژی بیان می کند که انرژی را می توان به شکل تبدیل کرد اما مقدار کل ثابت هست.من بیشتر تو ترمودینامیک که میخونم با اصل اون اشنا شدم یعنی اولین قانون ترمودینامیک که یکی از اساسی ترین قوانین طبیعت هست اصل حفظ انرژی است بیان می کنه که در طول یک واکنش و کار انرژی می تواند از شکلی به شکل دیگر تغییر کند اما مقدار کل انرژی ثابت هستش.خوب اینم میدونم قانون دوم ترمودینامیک بیان می کنه که که آنتروپی هر سیستم جدا شده همیشه افزایش می یابه و سومین قانون ترمودینامیک بیان می کنه که با نزدیک شدن دما به صفر مطلق آنتروپی یک سیستم به یک مقدار ثابت نزدیک می شه.به بیان دیگه قانون اول ترمودینامیک به ما یاداوری میکنه که نمی توان انرژی ایجاد یا از بین برد. مقدار کل انرژی در جهان ثابت هستش و قانون دوم ترمودینامیک در مورد کیفیت انرژی است. در آن آمده است که با انتقال یا تبدیل انرژی بیشتر و بیشتر آن هدر می رود.یعنی به شکل دیگه در میاد.از نظر ریاضی یک سیستم معین S دارای انرژی داخلی US است $\begin{equation}
\Delta U_S + \Delta U_{\Omega\setminus S} = 0
\end{equation}$من تو ترمودینامیک میگم انرژی داخلی در قانون اول $U=TS-PV+\sum\mu_iN_i$یا $dU=TdS+SdT-VdP-PdV+\sum\mu_idN_i$بیان میکنم ومن میگم انرژی یک ویژگی یا وضعیت جسم است که نشوندهنده توانایی انجام کار است و می توان آن را به اجسام دیگر منتقل کرد و می تواند در اشکال مختلف نشون داد .خوب پس کار عبارت است از انتقال انرژی از یک جسم به جسم دیگر با اعمال نیرو هست و برابر است با $W=\vec{F_{x}}\cdot \vec{x}$برای یک نیروی ثابت $\int_{x_{1}}^{x_{2}}\vec{F_{x}}\enspace d\vec{x}$ برای یک نیروی در حال تغییر واینتعریفها که من میکنم دایره ای به نظر می رسند زیرا کار انتقال انرژی است و انرژی توانایی انجام کار است.اما اون ماهیت و جوهر اصلش چیست منم نمیدونم..I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست