صفحه 1 از 1

انسان بدون لباس فضایی در فضا

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۴۰۰/۷/۴ - ۰۷:۲۰
توسط rohamjpl
خلاء فضا هوا را از بدن شما بیرون می کشداکسیژن در بقیه بدن شما نیز منبسط می شود. شما تا دو برابر اندازه معمولی خود بادکنک می زنید ، اما منفجر نمی شوید. پوست شما آنقدر کشسان است که شما را در کنار هم نگه می دارد.اگر در فضا چیزی نپوشید چه اتفاقی می افتد؟
البته شما هنوز می میرید ، اما این امر با خفگی انجام می شود. خون شما اکسیژن کافی برای حدود 15 ثانیه فعالیت مغز را در خود نگه می دارد. پس از آن شما خاموش می شوید و مرگ مغزی کامل در عرض سه دقیقه اتفاق می افتد.شما به دلیل تأثیر محتوی پوست و سیستم گردش خون خود منفجر نمی شوید و خون شما نمی جوشد. شما فوراً یخ نمی زنید زیرا اگرچه محیط فضا معمولاً بسیار سرد است ، گرما به سرعت از بدن خارج نمی شود. از دست دادن هوشیاری تنها زمانی اتفاق می افتد که بدن اکسیژن خون را کاهش داده است. اگر پوست شما در معرض نور مستقیم خورشید بدون هیچ گونه محافظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش شدید خود قرار می گیرد ، می توانید از نور بسیار شدید استفاده کنید
یک تصور غلط رایج این است که فضای بیرونی سرد است ، اما در حقیقت ، فضا خود دما ندارد. از نظر ترمودینامیکی ، دما تابعی از انرژی گرمایی در مقدار معینی از ماده است و فضا طبق تعریف جرم ندارد. علاوه بر این ، انتقال حرارت نمی تواند به یک شکل در فضا اتفاق بیفتد ، زیرا دو روش از سه روش انتقال حرارت (هدایت و همرفت) بدون ماده نمی تواند اتفاق بیفتد.
این برای شخصی که در فضا بدون لباس فضایی است چه معنایی دارد؟ از آنجا که تابش حرارتی (گرمای اجاق گاز که می توانید از راه دور یا از پرتوهای خورشید را احساس کنید) تبدیل به فرآیند غالب برای انتقال حرارت می شود ، اگر مستقیماً در معرض تابش خورشید قرار بگیرید ، کمی گرم می شوید یا در صورت سایه اندکی کمی سرد می شود. نور خورشید ، جایی که بدن خود فرد گرما را از خود ساطع می کند. حتی اگر در عمق فضا رها شده باشید ، جایی که دماسنج می تواند 2.7 کلوین (-455 درجه فارنهایت ، دمای "پس زمینه مایکروویو کیهانی" باقی مانده از بیگ بنگ که در جهان نفوذ می کند) را رها کنید ، فوراً یخ نمی زنید زیرا انتقال حرارت تنها با تابش به سرعت رخ نمی دهد.
فقدان فشار معمولی جوی (فشار هوا در سطح زمین) احتمالاً نگرانی بیشتری نسبت به دما برای فردی است که در معرض خلا فضا قرار دارد . پس از فشرده سازی ناگهانی در خلاء ، انبساط هوا در ریه های فرد احتمالاً باعث پارگی و مرگ ریه می شود مگر اینکه آن هوا فوراً خارج شود. فشرده سازی همچنین می تواند منجر به یک وضعیت احتمالاً کشنده به نام ابولیسم شود ، جایی که کاهش فشار محیط ، دمای جوش مایعات بدن را کاهش داده و انتقال آب مایع در جریان خون و بافتهای نرم را به بخار آب آغاز می کند حداقل ، ابولیسم به دلیل تشکیل بخار آب در زیر پوست باعث تورم و کبودی بافت می شود. در بدترین حالت ، می تواند منجر به آمبولی یا انسداد رگ های خونی به دلیل حباب های گاز در جریان خون شود.
مورد دیگری که راجع به آن نیز کاری از دست ما بر نمی آید، این است که اگر به مدت ۱۰ ثانیه در فضا بمانیم پوست بدن مان و بافت موجود در زیر آن شروع به باد کردن می‌‌کند. علتش هم در این است که باز به دلیل عدم وجود فشار اتمسفریک آب موجود در بدن انسان شروع به انبساط می کند و به گونه ای وضعیت بخار شدن را به خود می گیرد. البته این بدان معنی نخواهد بود که بدل به یک بالون شده و سپس منفجر می شویم، خوشبختانه پوست بدن انسان بسیار مقاوم تر از چیزی است که فکر می کنیم، و اگر بتوانیم در فاصله ی زمانی مناسب به درون مقر خود در فضا برگردیم که شرایط فشار اتمسفریک در آن موجود است پوست و بافت موجود در زیر آن به حالت عادی خود باز می گردند.
همچنین این شرایط اثر چندانی بر روی خون یا جریان خونی ما نخواهد داشت چون سیستم جریان خون قادر است فشار را کنترل کند مگر اینکه وارد حالت شوک بشویم.این لینک ببینید
What happens to the human body in space without space clothing?
از آنجایی که با قرار گرفتن بدون تجهیزات لازم در فضا، در اصل بدون فیلتر در برابر تابش های کیهانی قرار گرفته ایم، باید انتظار سوختگی های پوستی وخیمی را نیز داشته باشیم و البته به احتمال زیاد دچار بیماری رفع فشار نیز خواهیم شد. علاوه بر اینها علی رغم سردی بیش از حد دمای فضا بدن ما بلافاصله یخ نخواهد زد و گرمای خود بدن تا پیش از اینکه دچار خفگی شویم از آن در مقابل یخ زدگی محافظت می کند.
اگر در فضا بمیریم چه رخ می دهد؟ در این شرایط با توجه به عدم وجود اکسیژن بدن ما با شرایط معمولش تجزیه نمی شود، در صورتیکه نزدیک یک منبع حراراتی باشیم بدن مومیایی و در صورتیکه وضعیت غیر از این باشد بدن فریز خواهد شد. اما اگر انسانی در لباس فضانواردی در فضا بمیرد تا مادامی که در آن لباس اکسیژن موجود باشد بدنش به تجزیه شدن ادامه خواهد داد. در هر دوی این شرایط بدن انسان مذکور تا مدت های بسیار بسیار زیادی در فضا معلق و باقی خواهند ماند..I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا