صفحه 1 از 1

نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۲۱:۵۶
توسط abdossamad2003
با سلام خدمت دوستان
از 4 نیروی بنیادی من نیروی هسته ای ضعیف را متوجه نشدم آیا نیروی هسته ای ضعیف جاذبه است یا دافعه یا هردو ؟ بین دو ذره اثر می کند یعنی برهم کنش دو ذره است؟

با تشکر

Re: نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۰۱:۲۸
توسط MRT
برا اینجور مطالب خیلی با آه و تاب حرف زدن مقاله نوشتن جایزه دادن. ولی شما فرض کن نوترون خارج هسته پایدار نیست به الکترون و پروتون تجزیه میشه. داخل هسته هم اینطوری شما یه ذره را نشون می کنی ممکنه تو یه ثانیه چندین ده بتوان بی نهایت بار تبدیل به پروتون و نوترون بشه یعنی نوترون با پروتون با الکترون فوتبال بازی می کنن تا هسته پایدار بمونه ولی تعداد نوترون زیاد شد این بازی ادامه نداره هسته شکافته میشه

Re: نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۰۹:۲۶
توسط abdossamad2003
نقش این نیرو چیه؟ نوترون به پروتون و الکترون و نوترینو واپاشی می کنه مانند نیروی الکترومغناطیسی و گرانش فرمول داره بزرگی و جهت داره؟

Re: نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۱۸:۰۴
توسط abdossamad2021
مثل این که کسی نبود به این سوال ابتدایی پاسخ بده

Re: نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۱۸ - ۱۱:۱۱
توسط maxrg.ir
abdossamad2021 نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۱۸:۰۴
مثل این که کسی نبود به این سوال ابتدایی پاسخ بده
نیروهای ضعیف و قوی در مقیاس‌های خیلی کوچک اثرگذارند. به همین خاطر نمیشه مثل نیروی گرانش یا الکترومغناطیس به‌سادگی با اونا رفتار کرد و فرمول جمع‌وجوری براشون پیشنهاد داد. در فاصله‌های اتمی و زیراتمی، به جای استفاده از مفهوم نیرو (به اون معنایی که درمورد گرانش یا الکترومغناطیس می‌شناسیم)، از پتانسیل استفاده می‌کنیم تا با «جهت و اندازه» درگیر نشیم. ضمن اینکه روابط معمولی $F \propto \frac{1}{r^2}$ هم برای گرانش و الکترومغناطیس در مقیاس‌های اتمی نادرست‌اند و برای اونا هم باید از چیزهای دیگری استفاده کنیم.

Re: نیروی هسته ای ضعیف

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۱۸ - ۲۱:۳۱
توسط MRT
موضوع اینجاست که نیرویی به عنوان هسته ای قوی و ضعیف وجود نداره. اگه داشته باشه تازه دنبال نظریه وحدت بزرگ هستن تا اونو با نیروی الکتریکی یکی کنن. پس فراموشش کن. اما من از شما سوال دارم اگه تو یه مسابقه جام جهانی یه توپ فوتبال دوتا بشه چی میشه؟ یا اگه تعداد بازیکن ها زیاد بشه؟