رابطه دانسیته و پرشر در گازها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

رابطه دانسیته و پرشر در گازها

پست توسط rohamavation »

معادله زیر برای گاز کامل به من داده شده است:$\begin{equation}
p = k \rho^\gamma
\end{equation}$
جایی که k و $\gamma$ ثابت هستند.برای یک فرآیند آدیاباتیک و یک گاز ایده‌آل می‌توان نشون داد که (نگاه کنید به چرا PVγ در یک فرآیند آدیاباتیک ثابته)$pV^{\gamma} = {\rm constant},$
که $\gamma$ نسبت گرمای ویژه cp/cv است.
اگر جرم ثابتی از گاز را در نظر بگیرم $V \propto \rho^{-1}$ و غیره$p = k \rho^{\gamma}$
آیا امکان تغییر فشار بدون تغییر چگالی وجود داره در مورد سیالات تراکم ناپذیر مانند مایعات تغییرات فشار، چگالی سیال را خیلی تغییر نمی ده
و در مورد گازها، و اگر بتوانید سیال خود را به عنوان گاز ایده آل در نظر بگیرم می تونم آن را به صورت زیر بنویسم
$\rho=\frac{P}{RT}$
بنابراین من می تونم با تنظیم مناسب T برای جبران تغییرات P می تونم چگالی ρ را ثابت نگه دارم
تعیین فشار گاز قابل تراکمبا این حال یک راه نسبتاً ساده برای تعیین فشار گاز مورد نیاز برای پرتاب وسایل از یک لوله وجود داره
انبساط isentropic را فرض کنید، به طوری که عبارت $\frac{p}{p_0}=\left(\frac{V_0}{V} \right)^\gamma$ برقرار است. در اینجا، $p_0$ و V0 فشار و حجم اولیه پشت پرتابه p و V فشار و حجم پس از حرکت پرتابه مقداری هستند، و $\gamma$ نسبت ظرفیت گرمایی ویژه گاز محرک (هوا = 1.4) است.
اکنون فشار روی پرتابه را روی حجمی که در لوله می پوشاند ادغام کنید تا انرژی جنبشی آن در هنگام خروج به دست آید (یعنی کار "PV"):$KE=\frac{1}{2}mv^2 = \int_{V_0}^{V_e}p\cdot dV$
که در آن m جرم پرتابه، v سرعت خروج، و Ve حجم گاز پشت پرتابه درست در هنگام خروجه اکنون فقط معادله ایزنتروپیک را جایگزین انتگرال کرده و آن را حل میکنم:$\frac{1}{2}mv^2 = \int_{V_0}^{V_e} p_0 \cdot \left(\frac{V_0}{V} \right)^\gamma dV$$= p_0 V_0^\gamma \int_{V_0}^{V_e} \frac{dV}{V^{\gamma}}$و$= \frac{p_0 V_0^\gamma}{1-\gamma} \left( V_{e}^{1-\gamma} - V_{0}^{1-\gamma} \right)$سپس من مقادیر را برای هر چیز دیگری جایگذاری میکنم و برای p0 حل کنم
نقطه بحرانی یا حالت بحرانی، نقطه‌ای است که بعد از آن، دو فاز یک ماده (فاز مایع و بخار) قابل تشخیص از یکدیگر نیستند
نقطه بحرانیتصویر، در فیزیک، مجموعه شرایطی است که تحت آن یک مایع و بخار آن یکسان می شوند در ترمودینامیک، نقطه بحرانی (یا حالت بحرانی) نقطه پایانی یک منحنی تعادل فاز است. برجسته ترین مثال نقطه بحرانی مایع-بخار است، نقطه پایانی منحنی فشار- دما که شرایطی را تعیین می کند که تحت آن یک مایع و بخار آن می تونند همزیستی کنند برای هر ماده، شرایط تعیین کننده نقطه بحرانی دمای بحرانی، فشار بحرانی و چگالی بحرانی است.در نقطه بحرانیفرایندی که در بالا مورد بررسی قرار گرفت، تنها زمانی رخ می‌ده که دمای سیال کمتر از دمای بحرانی باشه. در صورتی که دمای سیال بالاتر از دمای بحرانی باشد، خط تعادل فاز مایع-بخاری وجود نداره تنها یک فاز وجود دارد. گرمای تبخیر صفر است. در یک نمودار PV یک نقطه عطف ثابت در خط دمای ثابت (ایزوترم بحرانی) وجود دارد. این بدان معنی است که در نقطه بحرانی:${\displaystyle \left({\frac {\partial p}{\partial V}}\right)_{T}=0,}$,${\displaystyle \left({\frac {\partial ^{2}p}{\partial V^{2}}}\right)_{T}=0.}$ایزوترم بحرانی با نقطه بحرانی K
بالای نقطه بحرانی حالتی از ماده وجود داره که به طور پیوسته با حالت مایع و گاز (می‌تواند بدون انتقال فاز به آن تبدیل بشه) در ارتباط است. به آن سیال فوق بحرانی میگنhope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
تصویر

ارسال پست