چرا ماه اینقدر روشن است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1875

سپاس: 3351

جنسیت:

تماس:

چرا ماه اینقدر روشن است؟

پست توسط rohamjpl »

ماه در واقع در مقایسه با دیگر اجرام نجومی بسیار کم نور است. ماه فقط در آسمان شب روشن به نظر می رسد زیرا به زمین بسیار نزدیک است و درختان، خانه ها و مزارع اطراف شما در شب بسیار تاریک هستند. در واقع، ماه یکی از کم بازتاب ترین اجرام در منظومه شمسی است.
به طور کلی، ما می توانیم اشیاء را ببینیم زیرا آنها نور را به چشم ما هدایت می کنند (یا به دوربین هایی که اطلاعاتی را ضبط می کنند که بعداً توسط صفحه نمایش برای هدایت نور به چشم ما استفاده می شود). دو راه اصلی وجود دارد که یک جسم می تواند نور را به چشم ما هدایت کند. یا جسم نور جدیدی ایجاد می کند یا نوری را که از قبل وجود داشته منعکس می کند. اشیایی که نور ایجاد می کنند تمایل دارند نور محیط را نیز منعکس کنند، به طوری که تمایل دارند درخشان ترین اشیاء اطراف باشند. به عنوان مثال می توان به آتش کمپ، لامپ، شعله شمع و صفحه نمایش کامپیوتر اشاره کرد. از نظر اجرام نجومی، ستارگان اصلی ترین اجرام هستند که مقادیر قابل توجهی نور مرئی ایجاد می کنند و به همین دلیل برخی از درخشان ترین اجرام در جهان هستند. در مقابل، سیارات و قمرها نور مرئی خود را تولید نمی کنند*. اگر سیاره ای به نحوی به اندازه ای بزرگ شود که همجوشی هسته ای را آغاز کند و شروع به درخشش کند، دیگر سیاره نخواهد بود. این یک ستاره خواهد بود.
از آنجایی که سیارات و قمرها نور ساطع نمی کنند، تنها دلیلی که می توانیم آنها را ببینیم این است که نور را از منبع دیگری منعکس می کنند. قوی ترین منبع نور در منظومه شمسی ما خورشید است، بنابراین معمولاً سیارات و قمرها را می بینیم زیرا آنها نور خورشید را منعکس می کنند. میزان تابش نور خورشید به یک ماه یا سیاره که منعکس می شود به مواد موجود در سطح و جو و همچنین زبری سطح آن بستگی دارد. برف، یخ خشن و ابرها به شدت بازتابنده هستند. اکثر انواع سنگ اینطور نیستند. بنابراین، سیاره ای که پوشیده از ابر است، مانند زمین یا زهره، عموماً از یک ماه سنگی یا سیاره ای که جو ندارد، روشن تر است.
دو نوع اصلی انعکاس وجود دارد: انعکاس چشمی و بازتاب پراکنده. انعکاس اسپکولار میزان انعکاس نور ورودی توسط جسم را در جهتی که زاویه آینه می دهد اندازه گیری می کند. در مقابل، بازتاب پراکنده میزان بازتاب نور در همه جهات را اندازه گیری می کند. یک آینه دارای انعکاس دیدی بالا و بازتاب پراکنده کم است. در مقابل، شن و ماسه بازتابی کم و بازتاب پراکنده بالایی دارد. در زندگی روزمره، ما بازتاب دیدنی را به عنوان ادراک تصاویر آینه ای و لکه های خیره کننده روی سطح اشیاء تجربه می کنیم. ما بازتاب پراکنده را به عنوان یک روشنایی و رنگ تا حدودی یکنواخت که روی سطح جسم وجود دارد و صرف نظر از زاویه دید ما تقریباً یکسان است، تجربه می کنیم. بسیاری از اجسام مقادیر قابل توجهی از بازتاب دید و بازتاب پراکنده را نشان می دهند. به عنوان مثال، یک خودروی اسپرت صیقلی قرمز از همه جهات به دلیل بازتاب پراکنده‌اش قرمز به نظر می‌رسد، در حالی که در عین حال نقاط درخشانی از تابش خیره کننده را به دلیل انعکاس خاص خود نشان می‌دهد. به طور کلی، زبر کردن یک سطح تمایل به افزایش بازتاب پخش آن و کاهش بازتاب دید آن دارد. این درست است زیرا یک سطح ناهموار دارای صفحات بازتابنده کوچک زیادی است که همگی جهت گیری متفاوتی دارند که نور را در جهات مختلف پراکنده می کنند. در واقع، ساده ترین راه برای تبدیل یک بازتابنده اسپکولار قوی به یک بازتابنده پراکنده قوی، زبر کردن آن است. به عنوان مثال، یک صفحه یخ صاف بردارید و آن را بخراشید. شما سطحی را که فقط در جهت آینه منبع نور روشن است را به سطحی تبدیل می کنید که در همه جهات روشن است.
وقتی صحبت از سیارات و قمرها می شود، زبری سطح بسیار زیاد است. به همین دلیل، روشنایی کلی آنها به بهترین شکل با بازتاب پراکنده آنها توصیف می شود. راه‌های مختلفی برای تعریف و اندازه‌گیری بازتاب پراکنده وجود دارد. در زمینه سیارات و قمرها، رایج ترین و شاید مفیدترین راه این است که آن را در قالب "آلبدوی پیوند" تعریف کنیم. آلبیدوی پیوند مقدار متوسط ​​کل نور پراکنده شده توسط بدن در هر جهت، نسبت به مقدار کل نوری است که تابیده می شود. آلبدو باند 0% یک جسم کاملا سیاه را نشان می دهد و آلبدوی پیوند 100% نشان دهنده جسمی است که تمام نور را پراکنده می کند. زمین دارای آلبدوی پیوند 31 درصد است. در مقابل، ماه دارای آلبدوی پیوند 12 درصد است. برای نزدیک‌تر کردن این موضوع به خانه، ماه همان آسفالت قدیمی را دارد که در جاده‌ها و پارکینگ‌ها یافت می‌شود. آلبیدوی پیوند اجرام اصلی در منظومه شمسی ما در زیر فهرست شده است که در کتاب درسی سیاره بنیادی گزارش شده است.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
smile260 smile016 :?:
تصویر

ارسال پست