ديگه رسيدن به سرعت بالاي نور غير ممكن نخواهد بود (مساله ي مهم نسبيت : پرتوي نور يا دمپايي؟)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
گ.ن.ا

Re: ديگه رسيدن به سرعت بالاي نور غير ممكن نخواهد بود (مساله ي م

پست توسط گ.ن.ا »

متوجه منظور من نشدید .
من فقط پرسیدم که ضریبی که در ویرایش معادله نیوتون در پرتو نسبیت میاوریم اگر به جای جرم متعلق به چهارچوب حرکت جسم باشد چه می شود ؟[/quote]
با سلام و درود بر شما
بله به جای ثابت cمیتوان هر عددی که میخواهید را قرار دهید ولی مفهوم c این است که چون cبالاترین سرعت در جهان است از آن استفاده کرده ایم حال رسیدن به این سرعت را بنا بر معادلات لورنتس غیر ممکن میدانیم در حالی که اگر شما بتوانید به نحوه ای از بالاترین سرعت کشف شده جلو بزنید پس شما بالاترین سرعت اید و در معادلات از شما استفاده می شودو رسیدن به شما غیر ممکن خواهد بود ولی از آنجایی که رسیدن به بالاترین سرعتی که بالاتر از آن پیدا نشده چه در محاسبات و چه در حقیقت موتور ها غیر ممکن است باید منتظر بودتا سرعتی بالاتر از نور بیابیم.
موفق و پیروز باشید

Retin_69

سپاس: 10

درود

پست توسط Retin_69 »

درود
به جای c که بله !
البته باید مورد توافق تمامی ناظر ها باشد که به نظر من چون وسیله ناظر ،پرتو های نور است این گونه نور خاص می شود و اگر شروع کنیم به انداختن دمپایی به جای پرتوهای نور نتیجه متفاوت خواهد بود .
اما من ضریب لورنس را مد نظر دارم و نه سرعت نور .
به این معنا که افزایش جرم اینرسی را به گذر زمان درچهارچوبی که متحرک در آن ساکن است نسبت دهم .
http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_special_relativity
به علاوه اینکه سرعت نور بالاترین است فقط به خاطر فرمول بندی خاص نسبیت است و اینکه سرعت مورد توافق ناظر ها بالاترین خواهد بود .
و مساله ای دیگر فرض کنید که تبدیلات لورنس را در میحطی همگن با ضریب شکست n ( غیر خلا ) انجام دهیم . به این ترتیب ثابت جدید ضریب لورنس سرعت نور در محیط جدید است که از سرعت نور در خلا کمتر است حال فرمول بندی کنید و خواهید دید که سرعت ماکزیمم در این محیط می بایست سرعت نور در محیط جدید باشد اما در چرنکوف این پدیده را می بینیم که جسمی این حد را می گذراند !
نتیجه چیست ؟
با سپاس
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

نمایه کاربر
گ.ن.ا

Re: ديگه رسيدن به سرعت بالاي نور غير ممكن نخواهد بود (مساله ي م

پست توسط گ.ن.ا »

سلام ودرود بر شماretin_69
به این معنا که افزایش جرم اینرسی را به گذر زمان درچهارچوبی که متحرک در آن ساکن است نسبت دهم .
خب اگر منظور شما این است که جسم مرجع ما متحرک و عامل تاثیرگذاشته شده ثابت باشد که می توانیم اصلا از لورنتس استفاده نکنیم چرا که ما داریم از یک دستگاه دو مرجعه سخن می گوییم که هر دو متحرک اند با این فرق که یکی در دیگری ست درحالی که در این حالت این ویژگی را نداریم.
اما بله نور در هر محیط به دلیل اصول شکست می شکند ولی ما ثابت c را در نظر میگیریم و با اینکه ما این cرا در زمین نداریم ولی خود را در محیطی بدون شکست تصور میکنیم و اصل اول نسبیت را در نظر می گیریم البته ما می توانیم به تعاریف نیوتن در مورد مطلق بودن زمان بسنده کنیم ولی از طرفی دیگر باید در نظر بگیریم که بالاترین سرعتی که وجود دارد تنها راهی ست که میگوید باید من را در نظر بگیرید زیرا بالاتر از من سرعتی نیست .پس بنا بر اصل سوال نور متحرک در قطار متحرک و دستگاه خاکریز وبی معنی بودن نسبیت هم زمانی با ید برای خود نور را در واقع یک موج را در خلا عددی ثابت در نظر بگیریم و خود را با آن بسنجیم.
موفق و پیروز باشید

Retin_69

سپاس: 10

1

پست توسط Retin_69 »

دوست عزیز متوجه این قسمت نشدم
خب اگر منظور شما این است که جسم مرجع ما متحرک و عامل تاثیرگذاشته شده ثابت باشد که می توانیم اصلا از لورنتس استفاده نکنیم چرا که ما داریم از یک دستگاه دو مرجعه سخن می گوییم که هر دو متحرک اند با این فرق که یکی در دیگری ست درحالی که در این حالت این ویژگی را نداریم.
البته فکر کنم شما هم متوجه منظور من نشدید .
منظور من این است به جای اینکه فرض کنیم که جرم افزایش پیدا کرده است این را در نظر بگیریم که زمان برای جسم دیرتر می گذرد
مثلا فرض کنید جرمی در حال سکون 1kg و در حال حرکت 2kg شود . برای شتاب ( به مقدار دلخواه ) دادن 2kg دو برابر حالت سکون نیرو لازم است اما من می گویم اگر همان 1kg فرض کنید و فرض کنیم که جسم در دستگاهی با سرعت گذر زمانی نصف حرکت می کند هم باز به همان مقدار می رسیم .
یعنی اینکه در دو برابر زمان در نظر گرفته شده تغییرات سرعت رخ می دهد پس ما شتاب را نصف در نظر می گیریم و بعد برای اینکه شتاب بیشتر بگیرد نیرو را دو برابر می کنیم .
نتیجه در هر دو حالت صحیح است و با مشاهدات نیز هم خوانی دارد .
ممکن است بپرسید پس افزایش انرژی کل جسم از کجاست ؟
به این سوال نیز می توان این گونه پاسخ داد که انرژی ذخیره شده از حالت سکون تا رسیدن به این مرحله است که با بسط سری تیلر ضریب لورنس هم می توانید ببینید که همین گونه است .
اما بله نور در هر محیط به دلیل اصول شکست می شکند ولی ما ثابت c را در نظر میگیریم و با اینکه ما این cرا در زمین نداریم ولی خود را در محیطی بدون شکست تصور میکنیم و اصل اول نسبیت را در نظر می گیریم البته ما می توانیم به تعاریف نیوتن در مورد مطلق بودن زمان بسنده کنیم ولی از طرفی دیگر باید در نظر بگیریم که بالاترین سرعتی که وجود دارد تنها راهی ست که میگوید باید من را در نظر بگیرید زیرا بالاتر از من سرعتی نیست .پس بنا بر اصل سوال نور متحرک در قطار متحرک و دستگاه خاکریز وبی معنی بودن نسبیت هم زمانی با ید برای خود نور را در واقع یک موج را در خلا عددی ثابت در نظر بگیریم و خود را با آن بسنجیم.
ما اجازه نداریم در محیط دیگری c را به کار ببریم !
شروع تبدیلات لورنس و یا فرقی نمی کند خود نسبیت هم بر مبنای پرتو های نور است مانند آزمایش خیالی اتساع زمان و ..... و دقیقا به همین علت است که c آن هم به عنوان سرعت ابزاری که با آن درک می کنیم وارد معادلات می شود .
و به خاطر فرمول بندی نسبیت است که نور بالاترین سرعت ( به صورت حدی )را دارد ( البته برای اجسام با جرم سکون )
نه اینکه چون بالاترین سرعت است در روابط به کار می رود !
و این اشتباه فاحشی است که معمولا بین فیزیک دوستان شایع شده است اما این گونه نیست !
آلبرت هیچ نظری در مورد حد سرعت نداد بلکه سرعتی را معرفی کرد که هر ناظر آن را یکسان اندازه می گیرد ( که به نظر من دلیل آن این است که برای خود آن از اندازه گیری استفاده می کند ) و بنا به روابط ریاضی این نظریه ، در این سرعت جرم بینهایت و زمان متوقف و... می شود و به این خاطر که تا به حال چنین چیزی مشاهده نشده است و وجود آنها ناممکن به نظر می رسد این نتیجه می شود که سرعت نور سرعت حدی است .
شما اگر در آزمایش اتشاع زمان از توپ فوتبال هم استفاده می کردید سرعت آن بالاترین سرعت دنیا می شد . اما سرعت این توپ را همه نمی پذیریند به همین خاطر مورد قبول نیست اما نور را می پذیریم چون از آن استفاده می کنیم یا به بیانی بهتر خود دنیا از آن استفاده می کند .
پس در محیطی غیر از خلا هم اگر شروع به ساختن نسبیت کنیم باید سرعت نور بالاترین باشد که این مفهوم به عنوان سرعت فازی مطرح است .
مثال جالبی را یکی از دوستان زده بود .
فرض کنید من در آب از شما سریع تر حرکت می کنم پس در هوا هم از شما سریع تر حرکت می کنم .
اما این دیدگاه کاملا در چرنکوف رد می شود زیرا چیزی سریع تر از نور داریم .
چرا؟
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

ارسال پست