يه سوال در مورد خازن. لطفا جواب بدين

مدیران انجمن: parse, javad123javad

عطيه - 7

محل اقامت: تهران

يه سوال در مورد خازن. لطفا جواب بدين

پست توسط عطيه - 7 »

ببينيد وقتي كه بين دو صفحه خازن جسم عايق مثل شيشه قرار مي گيره مگه باعث كاهش اثر القا نمي شه؟ پس چرا ميگن ظرفيت خازن رو زياد مي كنه؟ ( ولتاژ ثابت ، كاهش بار -» كاهش ظرفيت.

نمایه کاربر
Ali_reza

محل اقامت: Tehran

پست توسط Ali_reza »

چرا فکر کردین جسم عایق باعث کاهش بار میشه؟
معادله ظرفیت خازن این قراره:

کد: انتخاب همه

C = kε0 A/d
ε0 برای خلاء و هوا تقریبا 1 است.برای دی الکتریک های دیگه بیشتره که باعث افزایش ظرفیت خازن میشه

آرش.ب

محل اقامت: اصفهان

تماس:

پست توسط آرش.ب »

شما درست ميگيد. عايق بايد باعث كاهش اثر القا بشه. اما يادتون نره كه هوا يكي از قوي ترين عايق ها است و شيشه خيلي كمتر اين قدرت را در خود داره. پس اثر القا وقتي كه هوا با يك عايق ديگه جايگزين ميشه احتمالا افزايش پيدا ميكنه. نه كاهش.

نمایه کاربر
aliviper

محل اقامت: گرمسار

سپاس: 4

تماس:

پست توسط aliviper »

دوست من سلام
من نميدونم كه شما در چه مقطعي تحصيل مي كنيد پس اگه توضيح منو متوجه نشدي بگو تا بيشتر بازش كنم
با ورود دي الكتريك ميدان كل در بين صفحات خازن ضعيف تر مي شه ولي خازن كما كان به ولتاژV وصل پس براي جبران اين كمبود ميدان(چون ميدان در خازنهاي با ولتاژ ثابت هميشه ثابت است) بار بيشتري روي صفحات خازن ذخيره ميشه بنابراين ظرفيت خازن افزايش مي يابد C=Q/Vهرگاه Qكه همان بار خازن است افزايش يابد با ثابت بودن ولتاژ ظرفيت C افزايش مي يابد
اميد وارم تونسته باشم مشكل شما رو حل كنم
با بالا رفتن دانش و کسب علم می توان همه چیز را از بالا مشاهده کرد تا بر همه جوانب مسلط باشد
<-----مانند این عقاب تیز بین

عطيه - 7

پست توسط عطيه - 7 »

سلام
ممنون. يعني طبق حرف هاي شما وجود دي الكتريك باعث افزايش بار مي شه . نه؟
و وجود يك عايق بين دو رسانا از اثر القا كم نمي كنه!
تو هماني كه مي انديشي
پس به بهترين ها بينديش!

نمایه کاربر
aliviper

محل اقامت: گرمسار

سپاس: 4

تماس:

پست توسط aliviper »

دوست من :من منظور شما رو نفهميدم يعني منظورتون از اثر القايي اثر بين دوصفحه خازن است يا چيز ديگه
با بالا رفتن دانش و کسب علم می توان همه چیز را از بالا مشاهده کرد تا بر همه جوانب مسلط باشد
<-----مانند این عقاب تیز بین

عطيه - 7

پست توسط عطيه - 7 »

بله اثر القايي بين دو خازن
تو هماني كه مي انديشي
پس به بهترين ها بينديش!

مهمان

پست توسط مهمان »

شس

مهمان

پست توسط مهمان »

سلام
ببينيد حرف شما از دو نظر قابل بررسي است.
1-خازن شارژ شده را از منبع جدا كرده و بعد عايق را بين صفحات بگذاريم.
2 عايق را بين صفحات خازن متصل به منبع وارد كنيم.
ببخشيد بيشتر نميتونم توضيح بدم كار دارم.
كتاب فيزيك هاليدي ويرايش 5 اتين موضوع را بررسي كرده.
اگر نتونستيد بفهميد با [email protected]تماس بگيريد.

موفق باشيد

keivan

Re: يه سوال در مورد خازن. لطفا جواب بدين

پست توسط keivan »

ببينيد وقتي كه بين دو صفحه خازن جسم عايق مثل شيشه قرار مي گيره مگه باعث كاهش اثر القا نمي شه؟ پس چرا ميگن ظرفيت خازن رو زياد مي كنه؟ ( ولتاژ ثابت ، كاهش بار -» كاهش ظرفيت.
baese kaheshe asare elgha roie safeie khazene moghabel mishavad vali chon molokolhaie shishe ra ghotbi karde dar natije beine shishe (yani darone shishe)meidane elektriki ijad shode avalin laieie molokolie ghotbi shode be onvane yek safeie khazen amal karde ke roie an meghdari bar zakhire shode in bare zakhire shode ba bare aslie khazen jam shode dar natije zarfiat afzaiesh yafte(age ghane konande nabood be [email protected] mail bedin mamnoon misham)

نمایه کاربر
هادي مشايخي

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 2

تماس:

پست توسط هادي مشايخي »

چیزی که aliviper گفت کاملا درسته .
ولی همون رو میشه از دیدگاه مولکولی طور دیگه هم گفت .
این مطلب رو در حالتی که خازن به باتری وصل است بررسی میکنیم .
و قتی شما یک دی الکتریک را بین دو صفحه ی یک خازن قرار می دهید دی الکتریک قطبیده میشود . یعنی در اثر میدان مغناطیسی که دی الکتریک در آن قرار میگیرد مولکول های آن از حالت قطبی خنثی خارج میشوند .
یعنی از دید مولکولی میتوان گفت : مرکز تاثیر میدان الکترون ها در حالت عادی روی مرکز تاثیر بار مثبت ( پروتون ها واقی است ) ولی وقتی یک مولکول در میدان الکتریکی قرار میگیرد الکترون ها تحت تاثیر میدان در خلاف جهت میدان مایل میشوند و این باعث میشود که مولکول به یک دو قطبی الکتریکی تبدیل شود .که می گوییم قطبیده شده .
حالا ، در این حالت طرف قطب مثبت یک مولکول در سمت قطب منفی مولکول دیگر قرار میگیرد ( مولکول ها را در یک ماده به شکل پشت سر هم چیده شده در نظر بگیرید ) . و عملا یکدیگر را خنثی می کنند . ولی در دو سر دی الکتریک که دیگر مولکولی جلوی مولکول قطبیده شده نیست یک قطب الکتریکی ایجاد میشود . که در سمت صفحه ی مثبت ، قطب منفی ایجاد میشود و در سمت صفحه ی منفی، قطب مثبت .
و از آنجا که بار ها بار های غیر همنام خود را جذب میکنند توسط قطب مثبت دی الکتریک تعدادی الکترون روی صفحه ی منفی کشیده شده، و توسط قطب منفی آن تعدادی الکترون از روی صفحه ی مثبت رانده میشود . و باعث افزایش بارهای روی روی صفحات میگردد.
و خازنی که توانایی نگه داشتن تعداد بیشتری بار را روی صفحات خود داشته باشد دارای ظرفیت بیشتری است.
.... اوست که بر همه ی جهان های پیش رو و پشت سر ما و بین آن ها ،هر چه هست، به احاطه ی علمی آگاهست
و هرگز چیزی را فراموش نخواهد کرد . مریم ؛ آیه 64

نمایه کاربر
mehras

محل اقامت: Tehran

سپاس: 1

پست توسط mehras »

bebin formole zarfiate khazenQ/V nist ke ba tghiere fasele khazen asare elgha kam beshe .
formole khazen ine C=k*A/Dpas ba ghozashtane D electric zarfiate an afzayesh peida mikone.baraye shisheK>1 smile018
همه مي خواهند بشريت را عوض كنند ولي دريغا كه هيچ كس در انديشه نيست كه خود را عوض كند.

nioton

پست توسط nioton »

به نظر من ميشه مثل 3تا خازن كه سري بسته شدن پس طبق CT=C1+C2+...+Cn ظرفيت زياد ميشه
smile018
هزاران نفر براي بارش باران دعا خواندند غافل از اينكه خدا با كودكي است كه چكمه هايش سوراخ است

نمایه کاربر
مهرداد پرويز

سپاس: 5

تماس:

پست توسط مهرداد پرويز »

nioton نوشته شده:به نظر من ميشه مثل 3تا خازن كه سري بسته شدن پس طبق CT=C1+C2+...+Cn ظرفيت زياد ميشه
smile018
دوست عزیز فرمولی که نوشتید مربوط به خازنهای موازی است.
در خازنهای سری، ظرفیت خازن معادل از کوچکترین خازن مجموعه نیز کوچکتر خواهد بود.
(متاسفانه هر چه تلاش می کنم ادیتور سایت اجازه نمی دهد فرمول را به درستی تایپ کنم!!؟)
بسیاری از اعتقادات ما همانند حکایت آفرینش کائنات است:"هیچکس حضور نداشت...هیچ کس شاهد هیچ چیز نبود...
با این حال عجیب است که همه می دانند چه وقایعی روی داد!!!"
(خوزه ساراماگو)

nioton

پست توسط nioton »

حسابي ضايع شدم و با اين حساب سوال اول امتحان نيم ترمم رو اشتباه نوشتم
متشكرم smile001 smile026
هزاران نفر براي بارش باران دعا خواندند غافل از اينكه خدا با كودكي است كه چكمه هايش سوراخ است

ارسال پست