امکان نقض قانون بقای انرژی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
tsasan

عضویت : شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲ - ۱۳:۱۷


پست: 14

سپاس: 6

امکان نقض قانون بقای انرژی

پست توسط tsasan »

سازمان فضایی آمریکا، به حدس و گمان‌ها درباره موفقیت آزمایش‌های این سازمان بر روی پیشرانه تازه‌ای که بتواند بدون سوخت شیمیایی به سرعتی بیش از سرعت نور برسد پایان داد و گفت که تاکنون نتیجه‌ ملموسی از آن به دست نیامده است.

در روزهای گذشته رسانه‌های مختلف خبر داده بودند که گروهی از دانشمندان ناسا در مرکز فضایی جانسون نمونه اولیه موتور جدیدی را آزمایش کرده‌اند و نتایج اولیه نشان داده که این موتور می‌تواند نیروی پیشران تولید کند.

این سیستم پیشران که EmDrive یا پیشران محفظه تشدید (resonant cavity thruster) نامیده می‌شود ایده راجر شویر، مهندس بریتانیایی است. اساس این ایده بر استفاده از محفظه تشدید است که میدان الکترومغناطیسی (در طول موج مایکروویو) را در یک محفظه فلزی به دام می‌اندازد و به این ترتیب انرژی الکترومغناطیسی را مستقیما به نیروی محرکه تبدیل می‌کند.

این ایده جنجالی ناقض قانون بقای انرژی است که بر اساس آن انرژی نه بوجود می‌آید نه از بین می‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

در بیانیه ناسا آمده است: "در حالیکه تحقیقات مفهومی درباره روش جدید نیروی محرکه که تیمی در مرکز فضایی جانسون روی آن کار می‌کند سرخط خبرها را به خود اختصاص داده، این تلاشی جزئی بوده که تاکنون هیچ نتیجه ملموسی از آن حاصل نشده است."

ناسا تکذیب کرد که کار دانشمندانش در این زمینه به نتیجه خاصی رسیده است، اما این که روشن شد که ناسا در این باره تحقیق می‌کند باعث شده برخی به این نتیجه برسند که این سازمان سفر از طریق کرمچاله‌ها و رسیدن به سرعت بیش از سرعت نور را غیرممکن نمی‌داند هر چند تا رسیدن به آن راهی طولانی در پیش است.

ببخشید سوال من اینست که :

مگر نیروی الکترو مغناطیس از ذرات باردار و جرم دار تولید نمی شود ؟
ایا امکان تولید نیروی الکترومغناطیس جدای از برهمکنش ذرات جرم دار و بار دار مثلا پیش از انفجار بزرگ و در خلا کوانتمی وجود دارد ؟
و به عبارت دیگر ایا امکان تولید نیروی الکترو مغناطیس جدای از ذرات جرم دار و باردار و در نهایت از انرژی و یا جدای از انرژی امکان پذیر است تا بتواند ناقض قانون بقای انرژی باشد ؟....سپاسگزار می شوم توضیح بدهید

yazdanhaliday

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ - ۱۶:۴۹


پست: 239

سپاس: 138

جنسیت:

Re: امکان نقض قانون بقای انرژی

پست توسط yazdanhaliday »

این فضاپیمایی که شما در موردش صحبت فرمودی یک نوع شتاب دهنده یونی هست که با باردار کردن ذرات نوعی انرژی به آنها القا میکنند که باعث شتاب دار شدن آنها میشود.در ضمن در این روش رسیدن به سرعت بالا بسیار زمان میبرد (نسبت به سوخت فسیلی) و تنها در فضا و جدا از نیروی گرانش زمین کاربرد دارد و سرعت آن نیز به کسری از سرعت نور نیز نمیرسد!
اما این روش نسبت به سوخت فسیلی دارای دوام اثر بیشتری است که باعث میشود فضا پیما تا مسیر های خیلی طولانی تری نسبت به فضاپیماهای قبلی (مثل وویجر 1 و2) طی کند.
تصویر

tsasan

عضویت : شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲ - ۱۳:۱۷


پست: 14

سپاس: 6

Re: امکان نقض قانون بقای انرژی

پست توسط tsasan »

ناسا تاکید کرد که "به دنبال سفر بین ستاره‌ای نیست" اما دانشمندان این سازمان کار را بر روی نوع دیگری از موتور که پیشرانه یونی نام دارد ادامه می‌دهند و این سازمان "از مدتی قبل تصمیم گرفته تا پیشرانه یونی را برای مهمترین ماموریت‌های فضایی در نظر بگیرد."
این موتور که پیش از این در فضاپیماهایی مثل پگاه (Dawn) استفاده شد با شتاب دادن به ذرات باردار (یون) کار می‌کند. در این سفینه انرژی خورشیدی یک پیشران یونی را به کار می‌اندازد که اتم‌های گاز زنون را باردار می کنند و آن‌ها را تا ۱۴۵ هزار کیلومتر در ساعت شتاب می‌دهند.

در سال ۲۰۱۳ ناسا اعلام کرد در پروژه تکمیل پیشران زنون (NEXT) موتور یونی آزمایشی خود را ۴۸ هزار ساعت (پنج سال و نیم) روشن نگهداشته و از این نظر رکورد آزمایش روی یک سیستم پیشران فضایی را شکسته است.

این موتورها در قیاس با موتورهای معمولی سوخت بسیار کمتری مصرف می‌کنند و به عنوان مثال وقتی پیشران یونی ۸۶۰ کیلوگرم گاز زنون مصرف می‌کند یک موتور معمولی برای تولید همان شتاب ده تن سوخت لازم دارد.....

ببخشید متوجه این موضوع هستم....

ولی هدف من از طرح این سوال چیز دیگری است

هدفم این است ایا میدان الکترومغناطیس جدای از برهمکنش ذرات الکترون می تواند در جهان وجود داشته باشد یا تولید شود تا ناقض قانون بقای انرژی که بر اساس آن انرژی نه بوجود می‌آید نه از بین می‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود,باشد ؟.....به خاطر اینکه نیروی الکترومغناطیس بر اساس مکانیک کوانتوم از ذرات الکترون تولید می شود و ماهیت الکترون نیز در نهایت تابع موج و نوعی انرژی است...

ارسال پست