معلق شدن جسم در هوا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
alininja

سپاس: 5

معلق شدن جسم در هوا

پست توسط alininja »

آیا ما می تونیم با استفاده از الکتریسیته یا مغناطیس یا به هر روش دیگه بر جاذبه غلبه کرده و جسمی رو در هوا معلق نگه داریم.لطفا روش عملی که خدم بتونم امتحان کنم رو توضیح بدید
انسان همچون پرنده ای با دو بال است که یک بال علم و دانش و بال دیگر دین و تقوا است . تعادل این دو بال سبب پرواز انسان بسوی بیکران ها می شود.

hoskat

نام: حسین کاتبی

سپاس: 1

Re: معلق شدن جسم در هوا

پست توسط hoskat »

سلام.
بله ممکن هست.مثل قطار های مغناطیسی.هم با نیروی الکتریکی میشه هم با نیروی مغناطیسی فقط با الکتریکی کمی سخت تره چون جسممون با محیط تخلیه میکنه. میتونید یک اهنربا روی زمین ویک اهنربایی کمی قویتر(به نسبت وزن جسمی که بعدا در وسط این دو اهنربا قرار میگیرد) با فاصله ی متناسب باقدرت اهنرباها کمی بالاتر از اهنربای ضعیف تر قرارمیدهیم(دقت:نباید جابجا بزارید که درست کار نمیکنه)بعد جسمی کوچک آهنی دروسط فاصله ی بین دو اهنرباقرار میدهیم اگر معلق نشدجسم رو خلاف جهت حرکت(اگر پایین رفت کمی بالا واگر بالا رفت کمی پایین)جابه جا میکنیم انقدر اینکاررا تکرار میکنیم تا جسم معلق بماند. smile015 smile015 smile015

نمایه کاربر
Milad74

نام: م I ل A د Mohammadi

محل اقامت: kermanshah

سپاس: 57

تماس:

پست توسط Milad74 »

به این تاپیک هم سر بزن. مشابه سوال شماست smile012

viewtopic.php?f=46&t=34763
تصویر

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 43

پست توسط lightwave »

آره با پدیده electrogravity میشه همچین کار کرد که سیستمش یک خازن نامتقارن هست در یک میدان الکتریکی خیلی شدید که باعث میشه نیرویی ضد جاذبه به طرف صفحه کوچکتر خازن وارد کنه.

maz863

نام: مازیاررمادان

سپاس: 1

پست توسط maz863 »

برای غلبه بر جاذبه من کتابی از تحقیقاتم نوشتم و در اختیار دوستانم قرار می دهم امیدوارم کمکی باشد در پیشرفت علم در کشور عزیزم یاعلی

http://s6.picofile.com/file/8193997700/ ... r.pdf.html

نمایه کاربر
M_J1364@yahoo.com

نام: محمّد جوانشیری

محل اقامت: تهران

سپاس: 457

تماس:

پست توسط M_J1364@yahoo.com »

سلام
البته هنوز کتابتون رو نخوندم ولی یه نگاه اجمالی که بهش انداختم فکر کنم ارزش خوندن رو داشته باشه. ممنون smile072
ز عشقِ ((فرنیا)) کُشتم خودم را...........که آخر خون.. به پا.. کرد او.. خدایا
شدم نابود و.. جز.. یادی نماندش...........از آن چشمانِ گریان، وان فغان ها

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 97

پست توسط Aryan_M »

این لینک بسیار مفید است:
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_levitation
اناع روش هارو توضیح کلی داده.
در کل می تونم 3 روش کلی بگم :
1_ استفاده از مواد دیامگنتیک که عملا فقط ابر رسانا ها به درد می خورند و خیلی گرون در میاد و امکاناتشو باید وارد کنید و کلی دردسر.
2_ روش القایی. موتور القایی خطی که در قطار های معلق خیلی سریع آلمان و ژاپن استفاده شده. در این نوع موتور ها 2 نیرو تولید می شود یکی نیروی پیش رانش و دیگری نیروی تعلیق.
3_ روش تغییر رلوکتانس. یعنی نیروی حاصل از تغییرات رلوکتانس. یعنی همون جذب یک تکه ماده فرومغناطیس مثل آهن توسط یک میدان ثابت یا یک آهنربا.

روش کنترلی. یعنی باید یک نیروی مغناطیسی در جهت تعلیق تولید کنید ترجیحا توسط میدان سیم پیچ یا ترکیب میدان سیمپیچ و آهن ربای دائمی و برای غلبه بر رابطه غیر خطی نیروی مغناطیسی و موقعیت مکانی , یا برای تنظیم و ثابت ماندن موقعیت جسم معلق شده , باید یک سیستم حلقه کنترلی بزارین. یعنی باید سنسور از موقعیت مکانی جسم داشته بشین.مثلا سنسور آلتراسونیک و بر اساس اطلاعات مکان سنسور با تغییر جریان یا فرکانس یا ... نیرو رو کم یا زیاد کنید که جسم ثابت بمونه. نیاز به یکسری مدار داره.

ترکیب روش 2 و 3 و روش کنترلی به نظرم می تونه عملی باشه. یعنی ترکیب نیروی تعلیق موتور القایی و یک سیستم کنترلی برای کنترل ارتفاع.
البته خیلی مرز دقیقی بین روش 2 و 3 نیست. روش 2 بر پایه میدان سینوسی متغیر با زمان هستش. روش 3 بیشتر برپایه جاذبست و روش 2 برپایه دافعه.
در روش القایی یا روش نیوری دافعه ممکنه جسم پایدار بمونه ولی در نیروی جازبه به دلیل غیر خطی بودن رابطه نیرو حتما باید چیز های جبران ساز برای پایداری اضافه کرد و عملا برای تعلیق کامل باید سیستم کنترلی گزاشت

ساده ترین چیز اینه که یک تیکه آهن رو با یک آهنربای قوی سیم پیچی و یکسری سنسور فاصله یاب مثلا سنسور آلتراسونیک, موقیعت جسم رو در هوا معلق کنیم.
اما این روش بر پایه جاذبست.
برای دافعه می شه مثلا یک صفحه آلومینیومی رو با یک موتور القایی خطی رو بردارین و روی صفحه خمش کنین که گرد بشه.باز هم می شه موتور دورانی.
یک موتور قفس سنجاب افقی که شفت نداره و هستش یک صفحه آلومینیومی خالی باشه.
برای جلوگیری از چرخش باید با فرکانس بالا موتور کارکنه و در یک فرکانس کمتر جهت چرخش عوض بشه که نیروی برآیند چرخشی 0 و نیروی رانشی مثبت بمونه.

کار سختیه. من فقط کلی گفتم. خودمم نمی تونم بسازم.

ارسال پست