افزایش انرژی الکترون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
baby_1

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۲/۷/۲۳ - ۱۵:۰۲


پست: 71

سپاس: 34

افزایش انرژی الکترون

پست توسط baby_1 »

سلام
چند وقتی می شه مغناطیس نخوندم و شاید همین باعث شده سوالم بچه گانه یا ساده در نظر شما جلوه کنه ، ممنون می شم که راهنمایی بفرمایید
الکترون وقتی در خلاف جهت میدان حرکت می کند شتاب می گیرد و وقتی به هسته اتم می رسد انرژی سیستم مگر صفر نمی شود؟

حالا در رفنسی که من خوندم
"Recall that an electron moving against an E field is accelerated by the field and takes energy from the field."

چگونه الکترون انرژی می گیرد در حالی که در انتها انرژی سیستم صفر شده است؟

نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2014

سپاس: 1080

Re: افزایش انرژی الکترون

پست توسط paradoxy »

اولا دقت کنید که تمام الکترون هایی که در قید هسته هستند، حاوی انرژی بستگی یا همون انرژی منفی هستند. این انرژی منفی باعث میشه که پیوسته الکترون ها در قید هسته بوده و گریز نکنند. حالا اگه الکترونی تحت میدان شتاب و انرژی بگیره و به سمت هسته ای حرکت کنه، اگه انرژی به اندازه کافی زیاد باشه و البته با مقادیر کوانتوومی درستی باشه، الکترون در تراز و لایه ای از انرژی هسته قرار میگیره و به هسته وابسته میشه. البته بدیهیه که هسته باید اوربیتال خالی داشته باشه تا این اتفاق رخ بده.
از طرفی ما دو نوع انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی داریم وقتی الکترونی تحت میدان در حال حرکته. انرژی پتانسیل به تدریج وقتی الکترون شتاب میگیره کم میشه و انرژی جنبشی افزایش پیدا میکنه تا اینکه الکترون به اتمی با اوربیتال خالی میرسه. وقتی الکترون میخواد در قید هسته قرار بگیره باید در تراز انرژی خاصی قرار بگیره که همونطور گفته شد دارای انرژی منفیست. انرژی جنبشی الکترون در حقیقت صرف وابسته شدنش به هسته میشه. و نمیدونم صحیحه که این رو بگیم یا نه ولی انرژی وابستگی ، انرژی جنبشی الکترون رو به عبارتی خنثی میکنه. البته یه وقت فکر نکنید که دیگه الکترون انرژی جنبشی نداره ها! نه، الکترون انرژی جنبشی خودش رو حفظ میکنه و با اون در ترازش به گردش در میاد اما جمع دو مقدار انرژی جنبشی و وابستگیش به هسته، مقدار منفی یا صفر میشه. اما اتم بهرحال در مجموع خنثی است، پس میشه گفت انرژی جنبشی الکترون توسط اتم بلعیده شده.
با این اوصاف تعجبی ندار انرژی کل سیستم صفر شده باشه. انرژی جنبشی که الکترون بدست آورده مصرف شده دیگه!

ارسال پست