ایجاد دافعه در آهنربا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Ehsan NS

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۰۰:۵۳


پست: 1ایجاد دافعه در آهنربا

پست توسط Ehsan NS »

با سلام
سوال درمورد آهن ربا الکتریکی و داعم (داءم) است.
یک اهنرابا داعم و یک اهنربا الکتریکی دارم .می خواهم با نزدیک کردن این 2 اهن ربا دافعه ایجاد شود.
مشکل اینجاست با نزدیک کردن 2 قطب هم نام دافعه ایجاد می شود ولی هنگامی که خیلی به هم نزدیک شوند اهنربای داعم اهن اهن ربای الکتریکی را جذب می کند.
توضیح بیشتر:
می دانید که اهن ربا الکتریکی شامل:سیم پیچ و اهن فریت است.من با 9 روش آزمایش کردم.
1.با اهن ربای داعم متوسط(ازنظر شار مغناطیسی متوسط)واهنربای الکتریکی متوسط (از نظر شارمغناطیسی متوسط) که با نزدیک شدن 2 قطب همنام در فاصله 2cm نسبت بهم که در این فاصله دافعه ایجاد شد ولی در فاصله 1cm نسبت به هم اهن ربای داعم اهن اهنربای الکتریکی را جذب کرد و این طور می توان گفت که اهنربا داعم از شار دافعه ای که وجود داشت غلبه کرد و آهن اهنربای الکتریکی را جذب کرد.
2.ابن کار هم با اهنربای داعم ضعیف وقوی و هم با اهنربای الکتریکی ضعیف و قوی آزمایش شده است و دقیقا همین مشکل جذب هم دیگر هنگام کم شدن فاصله (1cm) بوده است.
3.اهن ربای الکتریکی دارای برق DC است.
نتیجه:
حل شدن این موضوع خیلی برابم مهم است و می خواهم 100% دافعه بین 2 قطب وجوذ داشته باشد.
آخرین ويرايش توسط 1 on Ehsan NS, ويرايش شده در 0.

user41967

عضویت : چهارشنبه ۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۱۲:۱۷


پست: 143

سپاس: 65

Re: ایجاد دافعه در آهنربا

پست توسط user41967 »

بنظرم براي دستيابي به دافعه تقريبا كامل (حتي در فواصل بسيار نزديك)، بايد اهنرباي الكتريكي را بسيار قوي تر از نوع دايم انتخاب كنيد . تا شار ناشي از اهنرباي دايم حتي در فواصل نزديك در برابر شار "ناشي از سيم پيچ تغذيه اهنرباي الكتريكي" قابل صرفنظر باشد.
دقت كنيد كه نكته مهم اينه كه : شار ناشي از سيم پيچ "به تنهايي" و در حاليكه هسته را در بر نگرفته بايد بسيار بزرگتر از شار اهنرباي دايم باشد نه شار ناشي از سيم پيچ در حاليكه هسته را در بر گرفته، زيرا وجود هسته شار را چندين برابر تقويت ميكند ولي از انجا كه دو قطبي هاي ميكروسكوپي داخل هسته بي حافظه هستند(برعكس اهنرباي دايم)، در مجاورت با ميدان خارجي به ميدان برايند پاسخ ميدهند و در صورت قوي بودن اهنربا و ميدان مربوطه اش ، ميدان برايند ميتواند به تغيير جهت دو قطبي هاي هسته و تعويض قطبش آن و جذب منجر شود

ارسال پست