جزئیات الکترون و ...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Sarah.N

نام: Sarah Nafez

سپاس: 3

جزئیات الکترون و ...

پست توسط Sarah.N »

سلام.
من سوادم تو فیزیک خیلی بالا نیست و شاید فقط یه کم بیشتر از درس های مدرسه باشه.(میرم نهم)
میخواستم چند تا چیز رو بدونم:
1)الکترون انرژی شو برای چرخش دور هسته اتم از کجا میاره؟
2) انرژی الکترومغناطیس دقیقا چیه؟آیا همون نوره؟ من شنیده بودم انرژی الکترومغناطیس از محیط غیر مادی عبور میکنه و از نوسانات الکترون به وجود میاد. آیا این درسته؟
3) برای تولید نور، آیا الکترون ها به سرعت حرکت میکنند و برخورد هاشون ذراتی به نام فوتون تشکیل میده که اونا با هم نور رو به وجود میارن؟ این درسته آیا؟ اگه درسته چجوری میشه الکترون ها باهم برخورد کنن؟
4) آیا ممکنه الکترونی کلا خارج از یک اتم حرکت کنه؟
بازم هست که الان یادم نیست.
ممنون میشم جواب بدین ^__^

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: جزئیات الکترون و ...

پست توسط Paradoxy »

1)الکترون انرژی شو برای چرخش دور هسته اتم از کجا میاره؟
شما یک طناب کوتاه بگیر دستت و یک سنگ در انتهای اون متصل کن. بعد شروع کن به چرخوندن طناب. بعد که سنگ سرعت کافی گرفت دستت رو تکون نده؛ میبینی که سنگ همچنان به چرخشش برای یه مدت نسبتا کوتاهی ادامه میده و بعد وایمیسه. علت ایستادنش اینه که هوا اصطکاک ایجاد میکنه و انرژی سنگ رو رفته رفته کاهش میده؛ اگر هوا نبود؛ یا هوا اصطکاکی ایجاد نمی کرد برای سنگ؛ سنگ برای همیشه به حرکتش به دور دست شما ادامه میداد. زمین هم دور خورشید داره میچرخه؛ توی فضا هوایی نیست؛ بنابرین زمین به حرکتش دور خورشید ادامه میده. الکترون هم ازین قاعده مستثنی نیست. چون چیزی مثل هوا؛ جلوی حرکت الکترون رو به دور هسته نمیگیره؛ الکترون (مثل زمین)؛ به دور هسته (مثل خورشید) میچرخه. علت چرخیدن کره زمین به دور خورشید؛ نیروی گرانشیه خورشیده؛ علت چرخش سنگ به دور دست شما؛ طنابه و علت چرخش الکترون به دور هسته نیروی جاذبه کلونی هسته هست. اگر گرانش/طناب/نیروی کلونی وجود نداشته باشه دیگه زمین/سنگ/الکترون به دور خورشید/دست/هسته نمیچرخن و مستقیم حرکت می کنند. پس زمین/سنگ/الکترون برای چرخش به دور خورشید/دست/هسته دائم نیاز به انرژی ندارن. یک انرژی اولیه که از قبل داشته باشن براشون کافیه. مگر اینکه اصطکاکی چیزی داشته باشیم که اون انرژی اولیه رفته رفته از دست بره و مجبور شیم جایگزینش کنیم.
البته واقعیت اینه که الکترون به دور هسته نمیچرخه.

2) انرژی الکترومغناطیس دقیقا چیه؟آیا همون نوره؟ من شنیده بودم انرژی الکترومغناطیس از محیط غیر مادی عبور میکنه و از نوسانات الکترون به وجود میاد. آیا این درسته؟
نور یک "موج" الکترومغناطیسی هست که انرژی هم داره. نور خورشید به زمین میرسه؛ یعنی موج الکترومغناطیسی قادره داخل فضای خالی بدون ماده هم حرکت کنه. در حالی که موج صوتی؛ نیاز به هوا یا همون محیط مادی داره. دو فضانورد نمیتونند باهم مستقیم صحبت کنند چون توی فضا هوایی نیست؛ ولی می تونن بهم نور بفرستن.

3) برای تولید نور، آیا الکترون ها به سرعت حرکت میکنند و برخورد هاشون ذراتی به نام فوتون تشکیل میده که اونا با هم نور رو به وجود میارن؟ این درسته آیا؟ اگه درسته چجوری میشه الکترون ها باهم برخورد کنن؟
همممم؛ راستش دو الکترون نمیتونن باهم برخورد کنند چون هم دیگه رو دفع می کنند. مگه این که خیلی محکم سعی کنیم بزنیمشون بهم که بازم بنا به دلایلی (که توضیحش دونستن کوانتوم رو میطلبه) ممکن نیست. نور در اثر حرکت شتاب دار ذرات باردار به وجود میاد؛ یعنی اگر یک الکترون شتاب دار حرکت کنه نور تولید میکنه. چطوری به الکترون شتاب بدیم؟ از میدان الکتریکی یا مغناطیسی استفاده میکنیم. میدان مغناطیسی همون خاصیتیه که مثلا یک آهنربا از خودش نشون میده.

4) آیا ممکنه الکترونی کلا خارج از یک اتم حرکت کنه؟
بله چرا که نه. در حالت چهارم ماده؛ که اسمش پلاسماست ذرات باردار مثل الکترون آزادانه حرکت می کنند.

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

«شما یک طناب کوتاه بگیر دستت و یک سنگ در انتهای اون متصل کن. بعد شروع کن به چرخوندن طناب. بعد که سنگ سرعت کافی گرفت دستت رو تکون نده؛ میبینی که سنگ همچنان به چرخشش برای یه مدت نسبتا کوتاهی ادامه میده و بعد وایمیسه. علت ایستادنش اینه که هوا اصطکاک ایجاد میکنه و انرژی سنگ رو رفته رفته کاهش میده؛ اگر هوا نبود؛ یا هوا اصطکاکی ایجاد نمی کرد برای سنگ؛ سنگ برای همیشه به حرکتش به دور دست شما ادامه میداد. زمین هم دور خورشید داره میچرخه؛ توی فضا هوایی نیست؛ بنابرین زمین به حرکتش دور خورشید ادامه میده. الکترون هم ازین قاعده مستثنی نیست. چون چیزی مثل هوا؛ جلوی حرکت الکترون رو به دور هسته نمیگیره؛ الکترون (مثل زمین)؛ به دور هسته (مثل خورشید) میچرخه. علت چرخیدن کره زمین به دور خورشید؛ نیروی گرانشیه خورشیده؛ علت چرخش سنگ به دور دست شما؛ طنابه و علت چرخش الکترون به دور هسته نیروی جاذبه کلونی هسته هست. اگر گرانش/طناب/نیروی کلونی وجود نداشته باشه دیگه زمین/سنگ/الکترون به دور خورشید/دست/هسته نمیچرخن و مستقیم حرکت می کنند. پس زمین/سنگ/الکترون برای چرخش به دور خورشید/دست/هسته دائم نیاز به انرژی ندارن. یک انرژی اولیه که از قبل داشته باشن براشون کافیه. مگر اینکه اصطکاکی چیزی داشته باشیم که اون انرژی اولیه رفته رفته از دست بره و مجبور شیم جایگزینش کنیم.»

اون انرژی اولیه اش برای حرکت از کجا اومده؟ چه نیرویی برای اولین بار باعث به حرکت درومدن الکترون شده؟

«البته واقعیت اینه که الکترون به دور هسته نمیچرخه.»

چرخش دایره وار منظورم نبود. منطورم حرکت به دور هسته بود. تو مدل اوربیتالی که فکر کنم آخرین مدله، الکترون ها با سرعت نزدیک نور به دور هسته حرکت دارند. درسته؟

«نور یک "موج" الکترومغناطیسی هست که انرژی هم داره.» مگه نور خاصیت موجی_ذره ای نداشت؟ پس چرا میگین یک "موج" الکترومغناطیسیه؟
و اینکه میشه خودِ الکترومغناطیس رو هم توضیح بدین؟ آیا الکترومغناطیس یک نوع انرژیه؟

از پاسختون ممنونم.
smile072

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

سوالا به ترتیب راحت به سخت:

چرخش دایره وار منظورم نبود. منطورم حرکت به دور هسته بود. تو مدل اوربیتالی که فکر کنم آخرین مدله، الکترون ها با سرعت نزدیک نور به دور هسته حرکت دارند. درسته؟

کلا اون حرکتی که شما تصور میکنی الکترون به دور هسته داره درست نیست و در دنیای واقعی رخ نمیده. نمیدونم چطور فیزیک کوانتوم رو میشه ساده توضیح داد؛ ولی توی بعضی کتابا؛ من جمله همین کتاب فیزیک رشته ریاضی فیزیک 10م اگر اشتباه نکنم؛ الکترون رو به یک ابر تشبیه میکنند که در اطراف هسته گسترده شده. این تصویر غلطه و اتفاقا بد آموزی داره. و در مقاطع بالاتر تازه میشه توضیحات دقیقتر رو متوجه شد.
اگر از من می پرسید؛ میگم الکترون شبیه پسر همسایست که زده شیشه خونه رو شکسته و حالا فرار کرده توی پارکینگ تاریک خونه. ما دقیق نمیدونیم کجای پارکینگ قایم شده؛ ولی میدونیم توی پارکینگه. ممکنه وقتی بریم توی پارکینگ و بگردیم دنبالش؛ یکم ورجه وورجه کنه؛ جاشو عوض کنه؛ ممکنه سرجاش بمونه؛ بهرحال پسر همسایه هرجایی از این پارکینگ میتونه باشه؛ هر رفتاری از خودش میتونه نشون بده (مثلا چرخ ماشینی چیزی پنجر کنه؛ شرّه دیگه) مادامی که پیداش نکردیم. پارکینگ خونه؛ یه فضاییه اطراف هسته. اسمش رو گذاشتیم اوربیتال. ما میدونیم این الکترون لامصب توی اوربیتاله؛ ولی همینو میدونیم فقط!

مگه نور خاصیت موجی_ذره ای نداشت؟ پس چرا میگین یک "موج" الکترومغناطیسیه؟
و اینکه میشه خودِ الکترومغناطیس رو هم توضیح بدین؟ آیا الکترومغناطیس یک نوع انرژیه؟

با توجه به لحن پرسیده شدن سوال اول؛ حدس میزنم شما نهم نباشی smile022 چون قشنگ مشخصه می‌خوای مچ منو بگیری. ما به نور میتونیم دو جور نگاه داشته باشیم. یا یک موج الکترومغناطیسی بدونیمش و از معادلات ماکسول برای توصیفش استفاده کنیم؛ یا اونو به شکل ذره ای و کوانتیده شده ببینیم و به این شکل رفتارش رو ببرسی کنیم. بهرحال نور یک "موج" الکترومغناطیسیه. در عین حال یک "ذره" کوانتیده شده هم هست. اینکه توی کدوم آزمایش بهش چه نگاهی داشته باشیم ملاکه؛ منتهی همزمان جفتش نیست. راجع به این مفصل تو یکی از تاپیکا صحبت کرده بودم. منتهی انقدر پست دادم نمیدونم کجا!

ببینید توی فیزیک ما راجع به "خود" چیزا صحبت نمیکنیم. مثلا ما نمیتونیم بگیم "خود" انرژی چیه. صرفا میدونیم انرژی چیزیه که بین دو جسم انتقال پیدا میکنه و فلان خواص رو داره. خودِ خودِ الکترومغناطیس رو منم نمیدونم چیه؛ و شکی هم ندارم که هیچ کس نمیدونه چیه. ممکنه هم یکی بیاد بگه الکترومغناطیس یک مدل ریاضی برای توصیف محیط اطرافه؛ این هم جوابیه. بهرحال؛ ما یه سری معادله داریم به اسم معادله ماکسول که با استفاده ازینا میتونیم میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی رو تحت شرایط مختلف بدست بیاریم. با قاطی کردن این معادلات باهم؛ به یک معادله دیگه میرسیم به نام معادله موج؛ که به ما میگه وقتی یک میدان مغناطیسی یا الکتریکی متغییر با زمان داشته باشیم یک موج شکل میگیره که حاصل برآیند یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسیه. اسم این موج رو میزاریم نور و بهش میگیم موج الکتریکی و مغناطیسی = موج الکترومغناطیسی. یک موج انرژی نیست؛ خیر. یک موج انتقال دهنده انرژی از یک نقطه به نقطه دیگست.
خودِ خودِ موج رو هم؛ نمیدونیم چیه. صرفا یا میتونیم با نگاه ریاضی بگیم هرچیزی که از معادله موج در میاد موجه؛ یا میتونیم خواص یک موج رو در نظر بگیریم و بگیم هرچی که فلان خواص رو داره اسمش موجه.

اون انرژی اولیه اش برای حرکت از کجا اومده؟ چه نیرویی برای اولین بار باعث به حرکت درومدن الکترون شده؟

این سوال خطرناکیه یک مقدار. و خیلی میشه روش بحث کرد. اولا این که حرکت نسبیه؛ و برای این که ما یک چیزی رو در حال حرکت ببینیم نیازی نداریم که به اون چیز انرژی بدیم. همین الان شما بدو تو خونه. میبینی میز و صندلی و ... به حرکت در میان. مگه بهشون انرژی دادی که حرکت کنن؟ نه؛ به واسطه حرکت خودت اونا حرکت میکنند. از کجا معلوم الکترونی که شما در حال حرکت میبینی به واقع ساکن نباشه و این شما نباشی که در حال حرکتی؟ دوما این که وقتی ما یک جسم ساکن رو بخوایم به حرکت در بیاریم نیاز به انرژی اولیه داریم؛ مثلا همون سنگ بسته شده به تهه طناب. اگر یک جسم به خودی خود در حال حرکت باشه از اول؛ دیگه نیاز به انرژی اولیه ای نداره. اون انرژی اولیه رو داره؛ همیشه داشته؛ همیشه داره، و همیشه خواهد داشت. مگر این که کسی ازش انرژیش رو بگیره. از کجا اومده؟ از هیچ جا. داشته از اول. و همچنان میگم الکترون ‌"دور" هسته نمیچرخه.

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

paradoxy نوشته شده:سوالا به ترتیب راحت به سخت:
کلا اون حرکتی که شما تصور میکنی الکترون به دور هسته داره درست نیست و در دنیای واقعی رخ نمیده. نمیدونم چطور فیزیک کوانتوم رو میشه ساده توضیح داد؛ ولی توی بعضی کتابا؛ من جمله همین کتاب فیزیک رشته ریاضی فیزیک 10م اگر اشتباه نکنم؛ الکترون رو به یک ابر تشبیه میکنند که در اطراف هسته گسترده شده. این تصویر غلطه و اتفاقا بد آموزی داره. و در مقاطع بالاتر تازه میشه توضیحات دقیقتر رو متوجه شد.
اگر از من می پرسید؛ میگم الکترون شبیه پسر همسایست که زده شیشه خونه رو شکسته و حالا فرار کرده توی پارکینگ تاریک خونه. ما دقیق نمیدونیم کجای پارکینگ قایم شده؛ ولی میدونیم توی پارکینگه. ممکنه وقتی بریم توی پارکینگ و بگردیم دنبالش؛ یکم ورجه وورجه کنه؛ جاشو عوض کنه؛ ممکنه سرجاش بمونه؛ بهرحال پسر همسایه هرجایی از این پارکینگ میتونه باشه؛ هر رفتاری از خودش میتونه نشون بده (مثلا چرخ ماشینی چیزی پنجر کنه؛ شرّه دیگه) مادامی که پیداش نکردیم. پارکینگ خونه؛ یه فضاییه اطراف هسته. اسمش رو گذاشتیم اوربیتال. ما میدونیم این الکترون لامصب توی اوربیتاله؛ ولی همینو میدونیم فقط!

یعنی حرکت نداره الکترون؟
و اینکه چرا تشبیه کردن الکترون به ابر بده و بدآموزی داره؟
paradoxy نوشته شده:با توجه به لحن پرسیده شدن سوال اول؛ حدس میزنم شما نهم نباشی smile022 چون قشنگ مشخصه می‌خوای مچ منو بگیری. ما به نور میتونیم دو جور نگاه داشته باشیم. یا یک موج الکترومغناطیسی بدونیمش و از معادلات ماکسول برای توصیفش استفاده کنیم؛ یا اونو به شکل ذره ای و کوانتیده شده ببینیم و به این شکل رفتارش رو ببرسی کنیم. بهرحال نور یک "موج" الکترومغناطیسیه. در عین حال یک "ذره" کوانتیده شده هم هست. اینکه توی کدوم آزمایش بهش چه نگاهی داشته باشیم ملاکه؛ منتهی همزمان جفتش نیست. راجع به این مفصل تو یکی از تاپیکا صحبت کرده بودم. منتهی انقدر پست دادم نمیدونم کجا!

ببینید توی فیزیک ما راجع به "خود" چیزا صحبت نمیکنیم. مثلا ما نمیتونیم بگیم "خود" انرژی چیه. صرفا میدونیم انرژی چیزیه که بین دو جسم انتقال پیدا میکنه و فلان خواص رو داره. خودِ خودِ الکترومغناطیس رو منم نمیدونم چیه؛ و شکی هم ندارم که هیچ کس نمیدونه چیه. ممکنه هم یکی بیاد بگه الکترومغناطیس یک مدل ریاضی برای توصیف محیط اطرافه؛ این هم جوابیه. بهرحال؛ ما یه سری معادله داریم به اسم معادله ماکسول که با استفاده ازینا میتونیم میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی رو تحت شرایط مختلف بدست بیاریم. با قاطی کردن این معادلات باهم؛ به یک معادله دیگه میرسیم به نام معادله موج؛ که به ما میگه وقتی یک میدان مغناطیسی یا الکتریکی متغییر با زمان داشته باشیم یک موج شکل میگیره که حاصل برآیند یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسیه. اسم این موج رو میزاریم نور و بهش میگیم موج الکتریکی و مغناطیسی = موج الکترومغناطیسی. یک موج انرژی نیست؛ خیر. یک موج انتقال دهنده انرژی از یک نقطه به نقطه دیگست.
خودِ خودِ موج رو هم؛ نمیدونیم چیه. صرفا یا میتونیم با نگاه ریاضی بگیم هرچیزی که از معادله موج در میاد موجه؛ یا میتونیم خواص یک موج رو در نظر بگیریم و بگیم هرچی که فلان خواص رو داره اسمش موجه.

خب نه من واقعا دارم میرم نهم و ادعایی هم ندارم، قصدمم به خدا مچ گیری نبود smile020 فقط سعی دارم چیزایی که میگین رو با اطلاعات ناقص قبلیم تطبیق بدم.
توضیحاتتونم درست متوجه نشدم راستش. smile001 راجع به این معادلات چیزی نمیدونم اما به هرحال یه کلیتی دستم اومد ممنون=)

paradoxy نوشته شده:این سوال خطرناکیه یک مقدار. و خیلی میشه روش بحث کرد. اولا این که حرکت نسبیه؛ و برای این که ما یک چیزی رو در حال حرکت ببینیم نیازی نداریم که به اون چیز انرژی بدیم. همین الان شما بدو تو خونه. میبینی میز و صندلی و ... به حرکت در میان. مگه بهشون انرژی دادی که حرکت کنن؟ نه؛ به واسطه حرکت خودت اونا حرکت میکنند. از کجا معلوم الکترونی که شما در حال حرکت میبینی به واقع ساکن نباشه و این شما نباشی که در حال حرکتی؟ دوما این که وقتی ما یک جسم ساکن رو بخوایم به حرکت در بیاریم نیاز به انرژی اولیه داریم؛ مثلا همون سنگ بسته شده به تهه طناب. اگر یک جسم به خودی خود در حال حرکت باشه از اول؛ دیگه نیاز به انرژی اولیه ای نداره. اون انرژی اولیه رو داره؛ همیشه داشته؛ همیشه داره، و همیشه خواهد داشت. مگر این که کسی ازش انرژیش رو بگیره. از کجا اومده؟ از هیچ جا. داشته از اول. و همچنان میگم الکترون ‌"دور" هسته نمیچرخه.

من در حرکت باشم و الکترون نباشه؟ smile042

اصلا همین جا یه سوال دیگه هم بپرسم. وقتی من در حرکتم، اشیای اطرافم به نظر میرسه حرکت میکنن و از حرکت اونا من نتیجه میگیرم که خودم درحرکتم. خب من از کجا می فهمم خودم در حرکتم و اونا در حرکت نیستن؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یعنی حرکت نداره الکترون؟

اونجوری که شما تصور کنی مثل یه آدم قدم میزنه اطراف هسته نه.
کوانتوم باید بخونید؛ شاید شما هم با من هم عقیده بشید که تعبیر احتمالی بورن؛ این رو به ما نمیگه که الکترون مثل یک ابر در اطراف هسته پخش شده؛ بلکه میگه الکترون در یکجایی ازین ابر با فلان احتمال هست و این ابر یک فضای احتمالیه و نه این که خود الکترون باشه.

توضیحاتتونم درست متوجه نشدم راستش

همون هالیدی جلد دومش رو که به یه بنده خدا توصیه کرده بودید بخونه؛ بخونید دستتون میاد قشنگ این میدان های مغناطیسی و ... چین. در فیزیک هر اصطلاح تعریف مشخص ریاضی‌ای داره بجز اون تصور شهودی و ذهنی ما ازش. من نمیدونم موج صوتی رو چطوری تصور می کنید؛ ولی نورم یه موجیه مثل اون؛ بعضی خواصش فرق داره. وقتی شما داد میزنی؛ حنجرت انرژی از دست میده؛ این انرژی در قالب یک موج صوتی در فضا گسترده میشه و وقتی به گوش من میرسه انرژی این موج (و همینطور الگوش) به گوش من انتقال پیدا میکنه. نورم همینطوریه مکانیزمش؛ منتهی واسطه ای مثل هوا لازم نداره. این تاپیک رو بخونید بد نیست: viewtopic.php?f=42&t=36993&p=631238#p631238 به خصوص پست آخری که اونجا دادم.

اصلا همین جا یه سوال دیگه هم بپرسم. وقتی من در حرکتم، اشیای اطرافم به نظر میرسه حرکت میکنن و از حرکت اونا من نتیجه میگیرم که خودم درحرکتم. خب من از کجا می فهمم خودم در حرکتم و اونا در حرکت نیستن؟

تصویر
انقدر سوال قشنگیه که دلم نمیاد جوابش رو بدم! بهش یه مدت فکر کنید ببینید راهی به ذهنتون نمیرسه؟ اگه رسید بگید اینجا. من پاسخش رو بعدا میدم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

paradoxy نوشته شده:انقدر سوال قشنگیه که دلم نمیاد جوابش رو بدم! بهش یه مدت فکر کنید ببینید راهی به ذهنتون نمیرسه؟ اگه رسید بگید اینجا. من پاسخش رو بعدا میدم.

اتفاقاً جواب به این سوال جانمایه ی نظریه ی "ساعت نوری خارجی" خودمه! که باید توی این لینک بخونیش.
(بر روی "Complete Issue (.pdf)" توی آخرین قسمت "Summer 2018. Volume 29. Special Issue 3, Pages 41–60" کلیک کن.) البته چندان خوب اِدیت نشده ولی قابل خوندنه. چکیده ی کلام اینه که میشه یه مفهومی شبیه انحراف معیار رو تعریف کرد که با استفاده از اون ناظر متحرک می تونه نتیجه بگیره که بر اساس مشاهداتش تمام عالم از روبرو به او نزدیک و از پشت از او دور میشن ولی ناظر دیگری که حرکت نکرده چنین برداشتی رو نمی کنه و فقط می گه که یه شیء در حال حرکته (منظور همون جسمیه که حرکت کرده) و باقی عالم کماکان وضعیت سابقِ خودشونو حفظ کردن. پس طبق این تئوری، حرکت مطلق برای ناظر متحرک قابل تشخیص هست که این قضیه می تونه اصل اول نسبیت (اصل گالیله ای) رو زیر سوال ببره.

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

paradoxy نوشته شده:
یعنی حرکت نداره الکترون؟

اونجوری که شما تصور کنی مثل یه آدم قدم میزنه اطراف هسته نه.
کوانتوم باید بخونید؛ شاید شما هم با من هم عقیده بشید که تعبیر احتمالی بورن؛ این رو به ما نمیگه که الکترون مثل یک ابر در اطراف هسته پخش شده؛ بلکه میگه الکترون در یکجایی ازین ابر با فلان احتمال هست و این ابر یک فضای احتمالیه و نه این که خود الکترون باشه.

توضیحاتتونم درست متوجه نشدم راستش

همون هالیدی جلد دومش رو که به یه بنده خدا توصیه کرده بودید بخونه؛ بخونید دستتون میاد قشنگ این میدان های مغناطیسی و ... چین. در فیزیک هر اصطلاح تعریف مشخص ریاضی‌ای داره بجز اون تصور شهودی و ذهنی ما ازش. من نمیدونم موج صوتی رو چطوری تصور می کنید؛ ولی نورم یه موجیه مثل اون؛ بعضی خواصش فرق داره. وقتی شما داد میزنی؛ حنجرت انرژی از دست میده؛ این انرژی در قالب یک موج صوتی در فضا گسترده میشه و وقتی به گوش من میرسه انرژی این موج (و همینطور الگوش) به گوش من انتقال پیدا میکنه. نورم همینطوریه مکانیزمش؛ منتهی واسطه ای مثل هوا لازم نداره. این تاپیک رو بخونید بد نیست: viewtopic.php?f=42&t=36993&p=631238#p631238 به خصوص پست آخری که اونجا دادم.

تصویر
انقدر سوال قشنگیه که دلم نمیاد جوابش رو بدم! بهش یه مدت فکر کنید ببینید راهی به ذهنتون نمیرسه؟ اگه رسید بگید اینجا. من پاسخش رو بعدا میدم.

من اگه بخوام تازه فیزیک کوانتوم رو شروع کنم، از کجا باید شروع کنم؟
یعنی از چ مبحثی شروع کنم به مطالعه که زیاد به پیش فرض نیاز نداشته باشه و بفهممش؟

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

[email protected] نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:انقدر سوال قشنگیه که دلم نمیاد جوابش رو بدم! بهش یه مدت فکر کنید ببینید راهی به ذهنتون نمیرسه؟ اگه رسید بگید اینجا. من پاسخش رو بعدا میدم.

اتفاقاً جواب به این سوال جانمایه ی نظریه ی "ساعت نوری خارجی" خودمه! که باید توی این لینک بخونیش.
(بر روی "Complete Issue (.pdf)" توی آخرین قسمت "Summer 2018. Volume 29. Special Issue 3, Pages 41–60" کلیک کن.) البته چندان خوب اِدیت نشده ولی قابل خوندنه. چکیده ی کلام اینه که میشه یه مفهومی شبیه انحراف معیار رو تعریف کرد که با استفاده از اون ناظر متحرک می تونه نتیجه بگیره که بر اساس مشاهداتش تمام عالم از روبرو به او نزدیک و از پشت از او دور میشن ولی ناظر دیگری که حرکت نکرده چنین برداشتی رو نمی کنه و فقط می گه که یه شیء در حال حرکته (منظور همون جسمیه که حرکت کرده) و باقی عالم کماکان وضعیت سابقِ خودشونو حفظ کردن. پس طبق این تئوری، حرکت مطلق برای ناظر متحرک قابل تشخیص هست که این قضیه می تونه اصل اول نسبیت (اصل گالیله ای) رو زیر سوال ببره.

مرسی از توضیح

ارسال پست