فرمول برای تعیین قدرت عدسی


فرمول برای تعیین قدرت عدسی

نوشتهاز سوی morteza.p997 در جمعه 2 آذر 1397 - 22:19

سلام دوستان
آیا فرمولی هست که بشه با اون صرفا بر اساس یک مشخصه حجمی عدسی و ماده تشکیل دهنده اش(ضریب شکست اون ماده) قدرت عدسی رو تعیین کرد؟
 
سپـاس : 0

ارسـال : 1


نام: مرتضی پرخواه
نام نویسی: 97/9/2

ذکر نشده

Re: فرمول برای تعیین قدرت عدسی

نوشتهاز سوی paradoxy در يكشنبه 4 آذر 1397 - 01:03

منظورتون از قدرت عدسی، همون توان عدسی با واحد دیوپتر هست؟ اگر بله خب البته که رابطه وجود داره، ببینید اگر عدسیتون به حد کافی نازک باشه یک فرمول هست به نام رابطه عدسی سازان که با اون می تونید خیلی راحت نقطه کانونی و توان رو پیدا کنید، این رابطه نیاز به ضریب شکست ماده داره فقط. اگر عدسی کلفت باشه به عبارتی، یکم دنگ و فنگ بیشتر میشه. چند راه وجود داره در این حالت، مثلا می توانید شیئی رو در بینهایت این عدسی قرار بدید و بعد بگید که تصویر در نقطه کانونی میوفته، پس مکان تصویر و مکان نقطه کانونی یکی هست و از این اطلاعات استفاده کنید و رابطه شکست که فرم n2-n1/R داره رو بنویسید و بدست بیارید نقطه کانونی و ... رو. برای اطلاعات بیشتر، می تونید کتاب پدروتی رو چک کنید.
نماد کاربر
 
سپـاس : 969

ارسـال : 1860


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 15 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

Re: فرمول برای تعیین قدرت عدسی

نوشتهاز سوی jalb55 در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 10:07

فرض كنید دو تا عدسی همگرا داریم، یكی به فاصله كانونی و دیگری دارای فاصله كانونی ، به طوری كه می‌باشد. می‌خواهیم ببینیم كدام عدسی، پرتوهای نور را همگراتر می‌كند. به شكل زیر توجه كنید.

حال دو عدسی واگرا را در نظر بگیرید كه یكی دارای فاصله كانونی و دیگری است به طوری كه باشد حال می‌خواهیم ببینیم كدام عدسی، پرتوها را كمتر واگرا می‌كند. به شكل زیر توجه كنید (توجه دارید كه و منفی می‌باشند)

حال می‌خواهیم كمیتی را معرفی كنیم كه با دانستن آن، میزان همگرایی یا واگرایی چند عدسی را با دانستن این كمیت بتوانیم با هم مقایسه كنیم. این كمیت توان عدسی می‌باشد كه به صورت زیر تعریف می‌شود و آن را با نماد نشان می‌دهیم:

در رابطه فوق، فاصله كانونی بر حسب متر است. در این رابطه یكای توان عدسی دیوپتر نام دارد كه با نماد نشان می‌دهیم. توان عدسی‌های همگرا مثبت و توان عدسی‌های واگرا منفی است. لذا در شكل (1) چون توان عدسی با بزرگتر، كمتر است، قدرت همگرایی آن نیز كمتر است.
یا در شكل 2 چون توان عدسی واگرا منفی می‌باشد، هر چه بزرگتر باشد توان عدسی واگرا بیشتر است یعنی این عدسی كمتر پرتوها را واگرا می‌كند.
 
سپـاس : 0

ارسـال : 5


نام: لیلا نادری
نام نویسی: 97/4/31

ذکر نشده

Re: فرمول برای تعیین قدرت عدسی

نوشتهاز سوی You-See در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 14:08

کدوم شکل زیر؟
کپی هم می کنی دقت کن، همین طوری فله ای زدی رفته
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

تصویر
نرم افزارهای مالی، بازرگانی، پخش و فروش مویرگی، .. "نیکان مهر مهان"
نرم افزار پخش مويرگي
نماد کاربر
 
سپـاس : 704

ارسـال : 954


نام: U30
سن: 37 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 93/5/19

مرد


بازگشت به فیزیک نور و اپتیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 4 مهمان


cron