فرگشت انسان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Sara_74

نام: سارا

سپاس: 12

Re: فرگشت انسان

پست توسط Sara_74 »

behasht نوشته شده:را کف پای انسان قوس دارد در حالی که طی این همه سال که انسان روی دوپای خود راه می رود باید حداقل هر صد سال هم یک ابسیلون این پا به سمت صاف شدن پیش می رفت و الان پامون صاف بود smile058 smile058
این دقیقن فرضیه ی لامارکیسم بود که میگفت هرچی از هر اندام بیشتر کار کشیده بشه، به مرور زمان ورزیده تر میشه!
فرگشت چنین ادعایی نکرده!!!

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

پست توسط hhamid »

deist نوشته شده:
هرمز پگاه نوشته شده:http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 90#p400466
راستی اگه انسان تکامل یافته پس چرا قدرتشون از شامپانزه ها کمتربوده .حالا گیریم که قدرتشون کمتره وتواین یه موردتکامل نیافتن ولی مگه مغزانسان کامل ترنیست پس چرانتونسته با ساختن سلاح وبه کارگیری تاکتیکهای مبارزه بااونا مقابله کنن مثل ساختن تله باکندن زمین
از آنجا كه نام تكامل را به كار مي بريد به اين مشكل برخورده ايد! كامل شدن و تكامل يافتن معني نمي دهد.
سازگاري هر جاندار در زيستبوم خودش تعريف مي شود. والا چشم انسان از عقاب بسيار ضعيف تر است يا همچون دسته اي از ماهيان نمي تواند دگرگوني جزئي بارهاي الكتريكي در اطرافش را حس كند و ...
انسانها در شرايطي كه مجبور شدند جنگل را ترك كنند سازگار ترين ها بودند.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

mj94

پست توسط mj94 »

سلام
میخواستم یه سری از شبهاتمو برطرف کنم.
اولیش اینه:
ایا یه جانور میتونه فرزندی بدنیا بیاره که، اون فرزند فقط بتونه با همنوعانش جفت گیری و زاد ولد کنه، ولی نتونه با بقیه موجوداتی که مادرش میتونسته باهاشون جفت گیری کنه، این کارو انجام بده؟

meaning

سپاس: 223

تماس:

پست توسط meaning »

mj94 نوشته شده:سلام
میخواستم یه سری از شبهاتمو برطرف کنم.
اولیش اینه:
ایا یه جانور میتونه فرزندی بدنیا بیاره که، اون فرزند فقط بتونه با همنوعانش جفت گیری و زاد ولد کنه، ولی نتونه با بقیه موجوداتی که مادرش میتونسته باهاشون جفت گیری کنه، این کارو انجام بده؟
اگر مادرش مثلاَ بُز باشد پس فرزندش هم قطعا و تنها با بز ها مي تواند جفت گيري كند
روي سر اسپرم هر حيواني(=مثل انسان) يك اندامك هست كه تنها گونه را اجازه مي دهد
با گونه ي خود آميزش كند براي مثال اگر يك اسب خواست با يك آهو آميزش كند نوزادي عمل
نمي آيد چون اندامكي كه در سر اسپرم نر هست نمي تواند با اووم يا سلول تخمك ماده لقاح
و تشكيل سلول تخم دهد؛اميدوارم سوالت رو درست فهميده باشم!

mj94

پست توسط mj94 »

به نظر درست فهمیدید.
خب حالا سوال اصلی:
پس چطور گونه ها از یک نیای مشترک مشتق میشن؟
اگر همینطور هیچ گونه ای با گونه دیگر نتونه تولید مثل کنه و همین روندو در گذشته داشته باشیم، پس چطور اولین موجود از گونه ما تونسته نسلشو حفظ کنه؟

meaning

تماس:

پست توسط meaning »

mj94 نوشته شده: پس چطور گونه ها از یک نیای مشترک مشتق میشن؟
اگر همینطور هیچ گونه ای با گونه دیگر نتونه تولید مثل کنه و همین روندو در گذشته داشته باشیم، پس چطور اولین موجود از گونه ما تونسته نسلشو حفظ کنه؟
وجود اين اندامك در بدن جانداران كه خود دليلي بر اثبات نياي مشترك است!
وقتي شاخه ميمون ها از شاخه ي انسان نما ها جدا مي شوند بايد ديگر ويژه گي ها
هم متمايز باشند اما شما اگر اين اندامك(=acrosome) را روي يك لام آزمايشگاه قرار دهيد متوجه مي -
شويد زنجيره پلي پپتيدي اين اندامك در همه جانداران يكي هستند تنها چينش نوكلئوتيدي آن ها فرق
دارد حالاچه اسپرم خروس باشد چه خوك باشد و چه اسب باشد و چه انسان!

تصویر
http://www.sid.ir/fa/ViewPaper.asp?ID=7 ... 29;208;216

mj94

پست توسط mj94 »

خب بذارید یه جور دیگه بگم
اگر انسانو از امروز به ترتیب پیش رو بگیریم، باید به جایی برسیم که انسانی (موجودی) به دنیا اومده باشه که مادرش میتونسته با بر فرض شامپانزه ها (یا اجدادشون) تولید مثل کنه، ولی خودش نمیتونسته، و فقط میتونسته با گونه خودش تولید مثل کنه.
سوال اول من همین بود، که ایا چنین موجودی میتونسته وجود داشته باشه یا نه؟

meaning

تماس:

پست توسط meaning »

mj94 نوشته شده:خب بذارید یه جور دیگه بگم
اگر انسانو از امروز به ترتیب پیش رو بگیریم، باید به جایی برسیم که انسانی (موجودی) به دنیا اومده باشه که مادرش میتونسته با بر فرض شامپانزه ها (یا اجدادشون) تولید مثل کنه، ولی خودش نمیتونسته، و فقط میتونسته با گونه خودش تولید مثل کنه.
سوال اول من همین بود، که ایا چنین موجودی میتونسته وجود داشته باشه یا نه؟
چرا كه نه؟!
همين الآن هم «اسب» مي تواند با «الاغ» آميزش كند كه فرزندشان مي شود «قاطر» كه البته قاطر هم نازاست!
و قاطر قدرت بقا ندارد و نمي تواند توليد مثل كند؛دليلش هم به نگرم توليد كروزموم هاي جنسي تريپلوئيد باشد!
كه براي ما انسان ها هم مي توان آميزش انسان ها با نئاندرتال ها را مثال زد كه آميزش داشته اند؛و ظاهراً نسل
اين دو زادمان هايي بارور اما نابينا به وجود آمده است!
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 083223.htm

mj94

پست توسط mj94 »

مثال اسب و الاغ رو اگه بخوایم برای سوال من در نظر بگیریم، یعنی قاطر میتونه با الاغ ها تولید مثل کنه، ولی با اسب ها نمیتونه! ممنون میشم یه بار دیگه به سوالم توجه کنید.
در مورد انسان ها و نئاندرتال ها هم گویا هیبریداسیون وجود نداشته، ایا این به این معنیه که اونا امیزش نکردن؟
بعد، چرا نابینا؟

meaning

تماس:

پست توسط meaning »

mj94 نوشته شده:مثال اسب و الاغ رو اگه بخوایم برای سوال من در نظر بگیریم، یعنی قاطر میتونه با الاغ ها تولید مثل کنه، ولی با اسب ها نمیتونه! ممنون میشم یه بار دیگه به سوالم توجه کنید.
اين يعني اينكه پرسش شما استاندارد علمي نيست و از بيخ اشتباه است!
و بايد طبق تعاريف صحيح در بيولوژي پرسش تان را تغيير دهيد!
mj94 نوشته شده:در مورد انسان ها و نئاندرتال ها هم گویا هیبریداسیون وجود نداشته، ایا این به این معنیه که اونا امیزش نکردن؟
هيبريداسيون در آرايش الكترون ها در شيمي چه دخلي به زيست شناسي دارد؟ آن هم در حوزه ي فرگشت!
نوشته هاي شما نشان مي دهد هيچ اطلاعي در باب زيست شناسي نداريد براي همين
پست هايتان را دست و پا شكسته و فطير مي نويسيد؛ پيشنهاد مي كنم چنانچه از
دانشجويان علوم پزشكي نيستيد حداقل مطالعاتي هرچند اندك در حوزه ي زيست شناسي
داشته باشيد تا اينگونه سوالات، با اطلاعات و تعاريف غلط نپرسيد!
mj94 نوشته شده:بعد، چرا نابینا؟
بهتر است از يك مهندس ژنتيك بپرسيد شايد به پاسختان برسيد
اما آنچه كه من مي دانم احتمالا توالي ژني بينايي در فرزندان انسان
ها و نئاندرتال ها بيان نشده و ژن خاموش مانده يا شايدم نقض ژني
و شايدم جهش ژني صورت گرفته است اين پرسش زيادي تخصصيست!
+
و يك خواهش ديگر اينكه با نام كاربري پيشينتان لاگين كنيد!

mj94

پست توسط mj94 »

اوه، شما الکی علیه من جبهه گرفتید.
شاید قبلا اینجا ثبت نام کرده باشم، ولی یادم نمیاد و باید به مدت ها قبل برگرده، من واقعا اولین روزه که ثبت نام کردم و شما منو اشتباه گرفتید.
در مورد اینکه اطلاعات من بسیار کم و ناچیزه شکی حتی برای خودم نیست و به همین دلیل ثبت نام کردم که سوالاتمو از افرادی که اطلاع بیشتری دارن (مثل شما) بپرسم، اما هیبریداسیون رو از خودم در نیاوردم:
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 155521.htm
اگه لطف کنید و به من یه کتاب که از صفر زیست شناسی رو توضیح داده، معرفی کنید ممنون میشم.
و در اخر، سوال من مشکل نداشت، بلکه مثال اسب و الاغ ربطی به سوال من نداشت. گویا شما سوالاتو سر سری پاسخ میدید؟

نمایه کاربر
Argus

سپاس: 25

پست توسط Argus »

نوآور نوشته شده:دورود به همگي؛ به نظر شما نيم ميليون سال ديگه ، نسل بشر(به شرط بقا) از نظر فرگشت (تكامل)، چه تغييرات ريخت شناسي (فيزيولوژي) پيدا كرده؟
مثلا آپانديس، دندان عقل ، حجم و سرعت عمل و كارآئي مغز، قطر رگهاي كرونري قلب، دردهاي كوليك نوزادان(ناشي از تاخير در تكميل دستگاه گوارش جنين)، مشكلات PMS زنان، ظرفيت حفظ تعادل رواني انسان، طحال، امكان بلع بي خطر، توانائي سرعت محاسبات و... چه دگرسانيهائي طي مي كنند؟

مثلا من شنيده ام:

به مرور انگشت كوچك پاي انسان در حال از بين رفتنه و يا اينكه قد انسانها به تدريج داره كوتاهتر مي شه

__________________________________________________________________________________________
دانشمندي گفته من حاضرم تمام عمرم را بدهم و فقط سه روز در پانصد سال ديگر زندگي كنم!

جستار قدیمیست، با این حال سوال بجاییست.
اگه خوب به وضعیت کنونی زمین نگاه کنیم متوجه یک سری فجایع می شویم که آینده تمام گونه های جانداران از جمله گونه ی بشری رو مبهم نشون میده.
و به دلیل اینکه گونه بشری از هوش بالایی برخورداره و با همین قابلیت شانس بقای گونه ی خودشو افزایش داده و به نوعی در بالای هرم قدرت و زنجیره ی غذایی قرار گرفته.
و به همین دلیل (هوش بالا) تونسته به یکسری مصنوعات (فناوری و تولیدات علم) دست پیدا کنه که لازمه اصلی این مصنوعات مواد اولیه طبیعی هست. (که البته باعث افزایش استخراج، بهره برداری و ... میشه)
و البته این فعالیت ها باعث تغییرات شرایط آب و هوایی این سیاره شده.
و همین طور نتایج مطالعات جدید دانشمندان ،که نشون میده در طول یک قرن گذشته فعالیت انسان ها باعث انقراض بیش از ۴۰۰ گونه ی جانوری شده و همین طور از بین بردن مراتع، جنگل ها و...، افزایش دمای زمین که باعث آب شدن یخ های قطب و تبعا انقراض گونه های سازگار قطب، شکار بی رویه آبزیان دریایی مثل کوسه ها (برای غذای باله کوسه در جهت تقاضای کشورهای آسیای شرقی)، نهنگ ها، ماهی های مرکب و...، شکار حیوانات بزرگ بخاطر عاج آنها و همین گربه سانان کمیاب و هزاران اشتباه دیگر!
می توان نتیجه گرفت (البته نتیجه دانشمندان است) که حیات سیاره زمین وارد ششمین دوره انقراض بزرگ شده است.
(آخرین انقراض بیش از ۷۰% گونه های جانوی ۶۵ میلیون سال پیش اتفاق افتاد که شامل انقراض بزرگترین خزندگان معروف به دایناسورها بوده است)
در نتیجه با این تفاسیر:
فکر نمی کنم بشر قادر باشه گونه ی خودشو تا ۱۰۰ سال دیگه هم حفظ کنه! چه برسه به ۵۰۰ هزار سال دیگه!!!

نمایه کاربر
MENERVA

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط MENERVA »

چون تاپیک گفتگوی آزاد نداریم تاپیک مناسب تری واسه این پستم پیدا نکردم.

من اخیرن متوجه شدم یکی از اعضا به گیاهخواری گرایش پیدا کرده, چون از نظر من گیاهخواری یه رژیم غذایی خیلی بیهودس و بیشتر یه ژسته تا یه رژیم سلامتی تصمیم گرفتم توی عمومی دربارش بنویسم! من توی چند تا پست درباره معایب و فواید گیاهخواری می گم و بعد از نظر اخلاقی رژیم غذایی این فرقه رو تحلیل می کنم (گفتم فرقه, چون گیاهخوارا رو می شه خیلی راحت یه کالت حساب آورد)

این اولین پستمه و نگاه کلی من به گیاهخواریه, توی پستای بعدی دونه دونه مواضعم رو جزئی تر توضیح می دم و برای استدلالم منابعش رو می ذارم. به طور کلی نظرم اینه:

اولن من از گیاهخوارها بدم نمیاد, دلیل ادبیات نسبتا تندم اینه که من از اون گیاهخوارایی که "ژست روشنفکری" می گیرن و گوشتخواری رو تقبیح می کنن بدم میاد. یعنی اونایی که ما گوشتخوارها تمسخر می کنن و فکر می کنن به حقیقت و راز سلامتی دست یافتن! در غیر این صورت هر کسی هر آشغالی بخواد توی شکمش بکنه به من هیچ ربطی نداره. (فکر نکنم توی این سایت ما کسی رو داشته باشیم که گیاهخوار باشه و بتونه از این موضع دفاع کنه. ولی به هر حال من دلایلم رو می گم. به نظرم باید حرفای هر دو موضع رو شنید. یعنی من که مخالف گیاهخواری ام و اونی که موافقه باید دلیل هردو رو شنید و یه تصمیم گرفت)

دومن, اونایی که گیاهخوارن طبیعتن چیزی از مطالعات و تحقیقات علمی نمی دونن که فکر می کنن گیاهخواری برای بدن مفیده, دو سه تا سایت زرد (و یا تحقیقات جهت دار ایدوئولوژیک) رو خوندن و به این نتیجه رسیدن که گیاهخواری خیلی مفیده! یا بنا به دلایل ایدئولوژیک فکر می کنن گوشتخواری و کشتن حیوانات برای شکم انسان غیرانسانیه و... البته هر دو مورد باطله. اولی که مورد قبول جامعه علمی نیس دومی هم از نظر اخلاقیات مورد قبول نیست (دلیل اولی از روی کم‌سوادیه, ولی دلیل دومی از نظر منطقی جای بررسی بیشتری داره و به راحتی ابطال نمی شه؛ صادق هدایت و خیلی از گیاهخوارا روی اخلاقیات گوشتخواری زوم می کردن و با سفسته و تحریف منطقی گیاهخواری رو درست جلوه می دادن. این گیاهخوارا یه مرحله باهوش‌تر از قبلیان, چون به احساسات آدما دستاویز می کنن). البته معلومه که صادق هدایت سفسته‌گر خیلی باهوشی بود و زمانی که توی رساله فواید گیاهخواری (که البته یه مقالس نه یه رساله) گوشتخواری رو غیراخلاقی جلوه می داد, توی داستان‌های کوتاه و بلندش هم گوشت‌خواری رو کثیف نشون می داد و با توسل به احساسات خواننده گیاه‌خواری رو متعالی‌ترین روش زندگی می دونست. اما گوشتخواری به سبک بوف کوری اصلن غیرانسانی نیس (منظورم کشتن جانوارنه, اولن خود گیاهخوارا هم دارن می کشن ولی خودشون خبر ندارن که توی پست بعدی می نویسم چرا؛ اگه ما اصالت رو به زنده بودن جاندار بدیم باز هم از نظر منطقی غیرقابل قبوله) گوشتی که انسان‌ها می خورن بر اثر انتخاب مصنوعی توسط خود آدمها تولید شده (مثلن نسل مرغ و خروس امروزی توی انتخاب طبیعی به وجود نیومده. خود انسان برای بقای خودشون اونارو به وجود اورده و محصول انتخاب مصنوعی بوده). این غیرقابل انکاره که نسل ما با شکار و گوشتخواری کامیاب شده, اگه ما گوشت نمی خوردیم می مردیم, آناتومی بدن ما شباهت به شکارچیهای طبیعت داره, خیلی از نشانه های تکاملی هم هس که ثابت می کنه اجداد ما گوشتخوار بودن, از نظر تکاملی و بیولوژیک بهترین رژیم غذایی همه‌چیزخواریه. یعنی نه فقط گوشتخواری و فقط گیاهخواری و... (واسه همینم بیشتر گیاهخوارا خیلی نحیف و لاغر و ضعیفن, البته این نظر علمی نیس, نظر شخصیمه. چون بیشتر گیاهخوارایی که توی زندگیم دیدم خیلی ضعیف و نحیف بودن. یه بخشی از دلیل نحیف بودنشون به خاطر رژیم غذایی‌شونه. ارزش ویتامینایی که گوشت به بدنشون می رسونه ده برابر بیشتر از گیاهه)

اینا نه دلیلی برای گوشتخواری و نه برای گیاهخواریه, اینکه اجداد ما چی می خوردن خب ربطی به حال نداره و سفسته س اگه بگیم اجداد ما چیزخوار بودن و مام باید چیزخواری کنیم (منظورم از چیزخواری چیز نیس, منظورم گوشت/گیاه/ایکس و ایگرگ خواریه smile021 یعنی هرچی که پدران ما می خوردین استدلالی بر درست بودن و اخلاقی بودنش نیس)

من از دو جهت گیاهخواری رو تحلیل می کنم, اول از نظر ارزش رژیم غذایی و بُعد علمیش, دوم از نظر اخلاقی یا غیراخلاقی بودنش.

چون توی این چندهفته خیلی خیلی سرم شلوغه و فقط شبا وقت استراحت دارم احتمالن هفته ای یه بار اینجا پست می دم؛ این تاپیک ممکنه خیلی آروم جلو بره ولی به محض اینکه وقتم آزادتر شد حتمن تاپیک رو آپ می کنم.

پ.ن.
ملینا تاپک جداگونه واسه این پستم نزن, چون وقت ندارم بهش برسم و اینجا هم دارم پراکنده نویسی می کنم, ه موضوعی که به ذهنم رسید رو اینجا میارم.
آخرین ویرایش توسط MENERVA پنج‌شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۴۴, ویرایش شده کلا 2 بار

نمایه کاربر
MENERVA

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط MENERVA »

مثلا آپانديس، دندان عقل ، حجم و سرعت عمل و كارآئي مغز، قطر رگهاي كرونري قلب، دردهاي كوليك نوزادان(ناشي از تاخير در تكميل دستگاه گوارش جنين)، مشكلات PMS زنان، ظرفيت حفظ تعادل رواني انسان، طحال، امكان بلع بي خطر، توانائي سرعت محاسبات و... چه دگرسانيهائي طي مي كنند؟

مثلا من شنيده ام:

به مرور انگشت كوچك پاي انسان در حال از بين رفتنه و يا اينكه قد انسانها به تدريج داره كوتاهتر مي شه

من توی بعضی سایتهای زرد که درباره تکامل گمانه زنی می کنن خوندم که می گن اعضای غیرقابل استفاده انسان به مرور زمان داره حذف می شه! خب این چه ربطی به تکامل داره و اصلن چرا باید اینطور باشه؟ اگر واقعن این طور بود پس چرا عمل جراحی بینی اینقدر بالاس؟

این افراد اشتباهی evolution و فرگشت رو به "تکامل/کامل شدن" تعبیر می کنن؛ انتخاب طبیعی می گه فرکانس فنوتیپ‌هایی که به شانس بقای ارگانیسم اضافه کنه بیشتر می شه و ویژگی هایی هم که به مرگ حامل ژن منجر بشه به مرور حذف می شه. انگشت کوچیک پا یه عضو خنثی ست؛ نه به شانس بقا اصافه می کنه و نه باعث مرگ جاندار می شه, فنوتیپ خنثی چرا باید به مرور زمان حذف بشه؟ زمانی ژنوتیپ ارگانیسم تغییر می کنه که فنوتیپش مستقیما به شانس سازگای با طبیعت و بقای ارگانیسم گره خورده باشه (یعنی خنثی نباشه, یا سازگار یا ناسازگار با طبیعت باشه و فقط در این صورت ژنوتیپش تغییر می کنه). اگه اینطور نبود بینی نازیبا توی انتخاب جنسی می بازه و نسلش نابود می شه, پس با این منطق به مرور ما باید شاهد بینی‌های عروسکی و سربالا بودیم, در حالی که اینطور نیس و قربونش برم عمل جراحی بینی توی ایران سر به فلک می ذاره.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

MENERVA نوشته شده:این غیرقابل انکاره که نسل ما با شکار و گوشتخواری کامیاب شده, اگه ما گوشت نمی خوردیم می مردیم, آناتومی بدن ما شباهت به شکارچیهای طبیعت داره, خیلی از نشانه های تکاملی هم هس که ثابت می کنه اجداد ما گوشتخوار بودن, از نظر تکاملی و بیولوژیک بهترین رژیم غذایی همه‌چیزخواریه. یعنی نه فقط گوشتخواری و فقط گیاهخواری و...

برخی زیست شناسان معتقدند تنها زمانی که برخی گونه های اولیه ی انسان توانستند ماهی گیری کنند، به تدریج توانستند زمینه ی تکامل بیشتر قشر نئوکورتکس مغز گونه ی خود را فراهم کنند. اما در مجموع، مثلا در پژوهشهایی که در مورد علت یابی متوسط طول عمر بالای ساکنان جزیره ی اکیناوای ژاپن صورت گرفته، به طور قطع مشخص شده که رژیم غذایی خاص آنها، به ویژه گرایش به گیاهخواری و غذاهای دریایی در میان آنها، در این زمینه نقش بزرگی را بازی می کند:

۱۰ منطقه ی دنیا که ساکنانشان، حدود ۱۰۰ سال عمر می کنند

MENERVA نوشته شده:من از دو جهت گیاهخواری رو تحلیل می کنم, اول از نظر ارزش رژیم غذایی و بُعد علمیش, دوم از نظر اخلاقی یا غیراخلاقی بودنش.

از نگر علمی، ما از نظر نیازهای تغذیه ای، همچنان شباهت زیادی با شمپانزه ها داریم. آنها در طول سال گیاهخوارند اما تقریبا سالی یکی دو بار، به صورت گروهی به دسته ای از میمونها حمله کرده و یکی دو بچه میمون را کشته و می خورند. (حتی دیده شده گاهی بچه ی را از یکی از مادران هم نوع عضو همان گله، دزدیده و پنهانی می خورند) دلیلش این است که از 20 نوع اسید آمینه ای که بدن نخستی سانان نیاز دارد، فقط 12 نوعش توسط خود بدن ساخته می شود و اون 8 نوع دیگر را باید بخوریم!

MENERVA نوشته شده: انتخاب طبیعی می گه فرکانس فنوتیپ‌هایی که به شانس بقای ارگانیسم اضافه کنه بیشتر می شه و ویژگی هایی هم که به مرگ حامل ژن منجر بشه به مرور حذف می شه. انگشت کوچیک پا یه عضو خنثی ست؛ نه به شانس بقا اصافه می کنه و نه باعث مرگ جاندار می شه, فنوتیپ خنثی چرا باید به مرور زمان حذف بشه؟

به نظرم بحث درستی است. اگر این اعضای خنثی قرار بود با یک مکانیسم خود بخودی و فرگشتی حذف بشوند، احتمالا تا حالا فرصت کافی برای حذف، پیدا کرده بودند.
MENERVA نوشته شده:اگه اینطور نبود بینی نازیبا توی انتخاب جنسی می بازه و نسلش نابود می شه, پس با این منطق؛ به مرور ما باید شاهد بینی‌های عروسکی و سربالا بودیم, در حالی که اینطور نیس و قربونش برم عمل جراحی بینی توی ایران سر به فلک می ذاره.

فکر کنم این موضوع زیاد بودن جراحی زیبایی بینی در ایران، بیشتر یک مسئله ی روانشناختی و ناشی از وسواس فکری - عملی است و می دانید که OCD خودش ناشی از اختلالات اضطرابی (مولد افکار منفی و تدافعی) است. یادمه خیلی وقت پیش، یک پژوهشی هم در ایران انجام شده بود که معتقد بود که مشکل استقبال غیر عادی از جراحی پلاستیک زیبایی در ایران، به جز مبحث نا آگاهی در روش تربیت کودکان و نقص آموزش های عمومی؛ خرده فرهنگ های تاریخی و باورهای مذهبی - سنتی - خرافه ای محلی در ایران است؛ مثلا گاهی سر به زیر بودن افراطی مردان در سن ازدواج در یک فرهنگ، به شدت تشویق می شود و یا مثلا در برخی مناطق؛ ریشه ی موضوع (یعنی دچار حماقت شدن ذهن و ناهنجار پنداشتن فیزیک بدن خود) بحث به رسمیت شناخته نشدن حق اغواگری برای جوانان در سن ازدواج (چه مرد و چه زن)، در یک جامعه ی محلی یا خرده فرهنگ، دانسته می شود. (ممکن است باور نکنید اما این سرکوب، کاملا بر خلاف غرایز طبیعی یک نوجوان یا جوان با روح و جسم سالم است)

ارسال پست