بررسی هوش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

بررسی هوش

پست توسط Aryan_M »

با سلام.
من می خواستم نظر خودمو نسبت به هوش بدم چون به طور عملی باهاس سروکار دارم و می تونم به راحتی هر لحظه از عمرم اونو آزمایش و بررسی کنم.
از نظر من هوش تنها سلامتی مغز و رسیدن مواد غذایی و انرژی و اکسیژن کافی به سلول های مغزیه که این کارو مایع مننج و سیستمی از سلول های پیچیده در مغز به عهده دارند.
با این فرض انسان باهوش کسیست که میانگین هوش او نسبت به زمان در سطح بالاتری قرار داشته باشد.
چرا گفته می شود بعضی مواد غذایی هوش انسان را افزایش و بعضی کاهش می دهند؟
دلیل همینه که بعضی به سلامت و مغز کمک می کنند و بعضی مضررند.
سلامت مغز مثل کامپیوتری می مونه که ولتاژ و جریان تغزیه کافی داشته باشه تا گیت ترانزیستور ها سریع تر تخلیه و پر شوند و کلا سرعت پردازش ذخیره سازی و بازیابی افزایش پیدا کند.(صرف نظر از این که کامپیوتر با ولتاژ بالا داغ می کنه)
چرا بعضی مواد مثل تئین و کافئین و ... توانایی مغز در نتیجه هوش انسان را برای مدتی افزایش می دهند؟
زیرا مغز را ساپورت کرده و مواد مورد نیاز یعنی نورون ترنزمیوتر های بیشتری به مغز وارد می کند دقیقا مثل اورکلاک کامپیوتر.

حالا پس چرا یک نفر می شه دانشمند و یکی کارگر؟
دلیلش سادست:
زیرا این خود ما هستیم که پیوند های مختلف رو در مغز ایجاد می کنیم و اطلاعات را در حافظه ضبت می کنیم. ممکنه از نظر میانگین هوش یک نفر پایین تر باشه ولی پیوند های بیشتر و اطلاعات مفید بیشتری در حافظه ثبت کند.
مثلا خود من ممکنه الان هوشم در سطح خیلی بالایی باشه یعنی هوشیاری بالا و ساپرت کامل مغز ولی 1 ساعت بعد از روی خستگی یا هر چیزی هوشیاری بسیار کم بشه.
اصلا خواب یعنی هوشیاری بسیار پایین و بیهوشی هوشیاری صفر.
بعضی ها هوش رو به توانایی تفکر پیچیده و بعضی هوش رو به خلاقیت و بعضی هوش رو به دقت و سرعت و حافظه تعبیر می کنند.
ولی از نظر من هوش همون سرعت و دقت و حافظه هستش که مربوط می شه به هوشیاری و میزان ساپرت مغز.
توانایی پیچیده فکر کردن صرفا بی پیچیدگی و مفید بودن پیوند های نورونی مغز بستگی دارد. خلاقیت هم به نظر من زیر مجموعه توانایی پیچیده فکر کردنه که همون طور که همه می گن اکتسابیه.
همون طور که خیلیا موتقد هستند این تلاش خودمونه که منجر به پیروزی می شود و از نظر من این تلاش خودمون در فکر کردن آموختن و تجربه کردن مسائله که پیوند های مغزی را ایجاد می کند و اصلاعات حافظه را افزایش می دهد که منجر به توانایی پیچیده فکر کردن و تفاوت یک دانشمند و یک کارگر می شود.

یعنی خودمون هستیم که تعیین می کنیم در یک آزمون هوش بتوانیم چه امتیازی را بیاوریم. زیرا این آزمون ها بیشتر توانایی پیچیده فکر کردن و خلاقیت رو بررسی می کنند.
خیلیا اعتماد به نفس ندارند و خودشون رو از نظر توانایی مغزیی متوسط فرض می کنند ولی مشکل خودشنه که فکر نمی کنند و تجربه و یاد گیری نمی کنند تا پیوند های مغزی ایجاد شود.
پیوند مغزی ایجاد می شود ولی مثلا ممکن است کسی اطلاعات و توانایی ریاضی نداشته باشد زیرا زیاد به ریاضی فکر نکرده و بیشتر وقت خودش رو به ارتباطات اجتماعی پرداخته باشه.
به راحتی هم دیده می شه که هوش ارثی نیست ولی این تربیت والدین هستند که سرمشق و ارزش های اولیه فرد رو تعیین می کنند و این باعث می شه که مثلا کسی که پدرش توانایی های ریاضی زیادی داشته باشه او هم توانای ریاضی زیادی داشته باشه.
ولی جدیدا که والدین زیاد کاری به این که فرزندشون چی کاره بشه ندارند (نسببت به گذشته) احتمال این که شخصی عقاید و توانایی های ذهنیش با والدینش خیلی تفاوت داشته باشه زیاده.

بیشتر واژه هوش به توانایی مغز در علم ریاضی و فیزیک و علوم تجربی و منطق و این جور چیزا و کلا هر چیز دیگری که مفید باشد و سود دهی و نفع خوبی داشته باشد تعلق می گیرد. ولی اولا این هوش نیست و توانایی مغزیه دوما کسی که از اوایل عمر کارگری کرده توانایی مغزیش در همین جهت پیش رفته.

یک نکته دیگه هم هست که من تو خودم می بینم. من هر وقت مسئله جلوم گذاشته بشه و این نیازو رو تو خودم ببیم که باید مسئله ای رو حل کنم بلافاصله یا پس از چند دقیقه اتوماتیک هوشیاریم از حد پایین به حداکثر می رسه و می تونم خیلی خوب روی مسئله مانور بدم ولی وقتی درس نمی خونم و کارای روز مره انجام می دم خودم متوجهم که هوشیاریم خیلی کمتره.
فکر می کنم مغر مثل کامپیوتری می مونه که توانایی اورکلاک اتومتیک داره و هر وقت بخواد سرعت و کارایشو افزایش می ده.

من خودم این طوری هستم که هوشیاریم نسبت به میزان خواب و مواد غزایی و گشنگی متفاوته و از اونجا که من آدمم پس بقیه هم باید همین طوری باشند.

البته یک نکته دیگه هم هست این که از نظر من یک سری دانش ها و آگاهی ها هست که انسان برای یاد گرفتن یک علم یا هنر یا حرفه نیاز داره و اینا مثل سیستم عاملی هستند که نرمافزار روش نسب می شه و بعضی افراد یا این سیستم عامل درک علمی رو ندارن یا ناقصه. در نتیجه همیشه می گن ما مثلا از ریاضی چیزی نمی فهمیم. به خاطر اینه که یک سری مفاهیم پایه برای دونستن ریاضی رو نمی دونن و به خاطر همینه که در ابتدا با ریاضی و مفاهیم پایه رو اونطور که باید یاد نگرفتند و تکنیک های یاد گیری و تجربه و حل مسئله رو یاد نگرفتن. خود یادگیری نیاز به تکنیک هایی داره.
یعنی بعضی افراد تو مسیر علمی قرار نگرفتند. ولی من خودم در دوران راهنمایی مسیرمو از هنر به علم عوض کردم.

تمام این حرفای من برای اینه که بگم اگه توانایی ریاضی و فیزیک شما زیاد یا کمه به خاطر تفکر کردن یا نکردن خودتون حول این مسائله.

نمایه کاربر
کوه یخ

نام: iceberg

محل اقامت: ice field

سپاس: 36

تماس:

Re: بررسی هوش

پست توسط کوه یخ »

کی حوصله داره
کوه یخم من که رو آب شدم شناور
داغ حوادث میکنه آبم سراسر

(ابی)
این آخرین باره من ازت میخوام برگردی به خونه//این آخرین باره من ازت میخوام عاقل شی دیوونه...
(ابی+این آخرین باره...)

*و صدای متلاشی شدن شیشه شادی در شب...(سهراب سپهری)

*داداش وقتی داری خالی میندی حرفه ای خالی ببند!!! ما رو خر فرض نکن!!!

ما که رسوای جهانیم//غم عالم به پشم

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

اونایی که بی دقت هستن چی میشه خوب؟؟؟؟

نمایه کاربر
amishtain

پست توسط amishtain »

مثلا" یه نفر توانایی خوبی توی ریاضی داره ولی بی دقت هست...
خوب نمیشه بگیم چون از روی بی دقتی 4*7 برابر 29 نوشته پس هوش خوبی نداره..
اینو چجوری میشه توجیحش کرد؟؟؟؟

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

هوشیاری کافی نداشته که دقت نکرده.

نمایه کاربر
amishtain

پست توسط amishtain »

خوب منم حرفم همینه...
هوشیاری رو توی چی تعریف میشه کرد؟؟

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

منم گفتم دیگه هوش میانیگن هوشیاری نسبت به زمانه همین.
حالا دونستن نتونستن و توانایی حل مسائل دشوار و خلاقیت و... همش اکتسابیه. هوش فقط میانیگن سرعت و دقیت مغزه.
آدم یک روز خستس یک روز فکرش مشغوله یک روز سرحاله.

نمایه کاربر
TopNotch

سپاس: 322

پست توسط TopNotch »

شما از کجا میدونید سطح هوشتون بالاست؟
it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.

نمایه کاربر
amishtain

پست توسط amishtain »

Aryan_M نوشته شده:منم گفتم دیگه هوش میانیگن هوشیاری نسبت به زمانه همین.
حالا دونستن نتونستن و توانایی حل مسائل دشوار و خلاقیت و... همش اکتسابیه. هوش فقط میانیگن سرعت و دقیت مغزه.
آدم یک روز خستس یک روز فکرش مشغوله یک روز سرحاله.
این حرفو قبول دارم.. smile015

نمایه کاربر
Unline

سپاس: 48

پست توسط Unline »

سلام

دوست عزیز بهتره وقتی قراره راجع به مسائل مهم صحبت کنید - به خصوص زمانی که وقت زیادی رو صرف توضیح دادن می کنید و مخاطبین باید همون مقدار زمان رو صرف خوندن مطالب بکنند - توضیحاتتون علمی باشند و بر پایه ی مستندات و شواهد و آزمایشات و ... و نه اینکه نظر شخصی خودتون رو بدون هیچ پایه و اساس علمی بیان کنید

با قسمتی از نظراتتون موافق هستم ولی اون قسمت خیلی کوتاه بود - در کل این پست شما در بسیاری از موارد با تعاریف اصلی مخالف بود

به فرض - افرادی با حافظه ی بسیار قوی وجود دارند - منتها ارگان ها و سازمان های بزرگ اصلا به چنین افرادی احتیاجی ندارند چون کامپیوترها توانایی ذخیره ی اطلاعات بیشتری رو نسبت به اونها دارند

هوش مجموعه ای از قابلیت ها و توانایی های مختلفه و شاید حافظه هم قسمتی از آن باشد - ضمنا - تقریبا میشه گفت بسیاری از موارد مربوط به هوش اکتسابی و ژنتیکی هستند - نمیشه به این دلیل اون سری توانایی هایی رو که ارثی هستند رو از لیست خط زد

به هر حال بابت پستتون ممنون - گرچه دلنشین نبود
تصویر

In The Name Of Difference

My Name Is Method

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

من از روی هوا حرف نمی زنم و مقالات و مطالاعات زیادی درباره هوش و مغز انسان خوندم و از روی اونا نظر خودم رو مطرح کردم. شما اگر علاقه خوندن ندارید خوب نخونید کسی شما را مجبور به وقت تلف کردن نکرده.
ما یک تعریف عام غلط نسبت به هوش داریم.
در تعریف عام هوش هست که ارثی و غیر قابل تغییر و مجموعه توانایی های مغز انسان برای درک و حل مسائل مختلف است (multiple inteligence). ولی من همه این تعاریف رو نقض می کنم و می گم اون بخش ارثی که هوشه صرفا سلامتی و میزان ساپرت مغز به نورون هاست که میانگینش ارثیه و قابل تغییر هم هست.
من خودم فکر می کنم وراثت تاثیر بسیار کمی در تونایی مغز( نه هوش) دارد. یکی پدرش از بزرگان علمیه بچش هیچ علاقه و توانایی علمی نداره و یکی باباش در حد یک کارگر سادست ولی پسرش می شه دانشمند.
مغز پورفسور اینشتین رو وقتی بررسی کردن دیدند که تعداد سلول های (نمی دونم اسمش چی بود) که وظیفه تغزیه و نگهداری از نورون ها رو داشت در مغزش بیشتر بود.
از اونجا که وضع شیمیایی مغز بسیار در توانایی مغز تاثیر گذار است و بعضی مردم زمان بیشتری توانایی مغزشون بالاست نتیجه گرفتم که هوش صرفا وضع ساپرت شدن نورون های مغزی است.
دایی بنده دکتر داروساز و محقق است و صریحا گفته برخی مواد غذایی از جمله امگا3 تاثیر قوی در افزایش هوش دارد. یعنی ساپرت بهتری به سلول های مغزی می دهد.
شما می تونید آزمایش کنید. یک تست هوش بزارین جلوتون و بزنید سپس یک بار دیگه چایی و قهوه 10-15 دقیقه قبل تست بخورید و مقایسه کنید.
تزریق نورون ترنزمیوتر هوش را افزایش می دهد.
یک بار وقتی 20 ساعت بیدار بودید تست هوش بزنید و یک بار وقتی 1-2 ساعت از بیدار شدن می گذرد.
میزارن خواب آلودگی که نسبت مستقیم با هوشیاری دارد تاثیر بسزایی در هوش دارد.
تمام این ها برمیگرده به میزان کارایی نورون ها یا به عبارتی ساپرت نورون های مغز.

دو برادر دوقولو همسان را یکی در یک خانواده روستایی ساده بزرگ کنید و دیگری در یک خانواده تحصیل کرده اهل علم. به راحتی می توان دید که اگر هوش وراثتی باشد باید هر دو در یک سطح باشند ولی کاملا متفاوت خواهند بود.
گواه این قضیه اینه که خاندان مادری من در روستا بودند و کار جالب توجه نشان دهنده هوش زیاد از اونا سر نمی زد ولی 2 نسل قبل که در تهران و در جو تحصیل بزرگ شدند بسیار نشانه های هوش در اونا یافت می شه.
یعنی قرار نگرفتن در محیط علمی و نیاز نداشتن به تفکر عمیق باعث می شه توانایی مغزی انسان کم بشه و معکوسش یعنی قرار گرفتن در ... باعث می شه توانایی مغز زیاد بشه.

پس یعنی تعریف ما از هوش غلطه.
اون چیزی که وراثتی هستش میزان سلامتی مغز است که آن هم قابل تغییر است که من به آن می گم هوش.
ولی توانایی درک و حل مسائل و تفکر علمی و خلاقیت و ... اینا همش مربوط می شه به این که فرد در چه مسیری تفکر کرده و مغزش را در چه چیز هایی پرورانده.
برای مثال اون چیزی که به غلط هوش ریاضی خونده می شه آدم اصلا در ابتدای عمر توانایی درک ریاضی نداره بلکه اونو یاد می گیره. یعنی توانایی درک ریاضی رو در مغزش می پرورانه که ما اشتباها می گیم هوش ریاضی.
خیلیا وقتی بعد از تلاش و مطالعه پیشرفت می کنن فکر می کنن استعدادی نهفته داشتند که شکوفا شد. ولی این استعداد نهفته پایانی ندارد و هرچه بیشتر تلاش کنیم و بیشتر تفکر کنیم بیشتر شکوفا می شود. پس باز هم تعریف هوش اینجا نقض می شود که هوش حد و مرز دارد.

استعداد انسان مرزی ندارد. استعداد یعنی توانایی ارثی. انسان توانایی ارثی برای داشتن هرچه توانایی مغزی بیشتر را دارد به شرطی که هرچه بیشتر و بهتر تفکر کند و تکنیک های تفکری اشتباه را اصلاح کند و تکنیک های جدید را اضافه کند و اطلاعات حافظه را افزایش دهد و سعی کند سلامت مغزی را حفظ کند.

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

1_ هوش کل توانایی مغزی نیست بلکه زیر مجموعه توانایی مغزی و کمک کننده به افزایش توانایی مغزی است
2_ توانایی مغزی حد و مرز آن قدر بالایی دارد که تقریبا انسان اگر تا آخر عمر هم تفکر و تلاش کند که توانایی مغزی خودش را افزایش دهد شاید به حد آن نرسد.
3_ این تست های هوش صرفا بخشی از توانایی مغزی که قابل تغییر و قابل ارتقا هستند رو نشان می دهند و مشکل بزرگ این آزمون ها اینه که میزان هوشیاری فرد در آزمون تاثیر گذاره و نمی توان میزان هوشیاری را با این آزمون ها اندازه گیری کرد.
4_ بخش وراثتی توانایی مغزی من بهش می گم هوش که قابل تغییر است و صرفا میزان ساپرت نورون های مغزی است که سرعت و هماهنگا کارکرد نورون ها را به طور میانگین تعیین می کند. این میزان را با ورزش و تغذیه سالم و دپینگ می توان افزایش داد. وقتی نورون ها هماهنگ کار نکند باعث بی دقتی می شوند. وقتی کند کار کنند مغز کند کار می کند. و وقتی ارتباط نورون ها کم می شود هوشیاری کاهش پیدا می کند و میزان هوشیاری کم باعث خواب می شود.
من اینارو از چند مقاله که درباره هوشیاری و خواب و ... قبلا خوندم می گم.

5_ حالا می توینم به این تعریف توانایی مغزی بگیم هوش.

6_ من فقط نظر خودم رو گفتم.

نمایه کاربر
SAYE

سپاس: 125

پست توسط SAYE »

نه کاملا ولی یه جورایی با حرفات موافقم...
مغز مثه یه ماهیچه می مونه که هرچه بیشتر ازش کار بکشیم تواناییش بیشتر میشه...
و این یعنی محیط تاثیر به سزایی در عملکرد مغز داره
که به قول تو روی زیر مجموعش-هوش- تاثیر می زاره...
following death and life without hesitation that,s love...

...

...

قوي ترين اهرم ها، اراده است
. اسمايلز

...

مهم نیســــت که از بیـــــــرون چه طــــور به نظــــــــر میام ! کسایــــــی که درونم رو می بینند ؛ برام کــــــافیند .... برای اونهـــــــــایی که از روی ظاهــــــرم قضاوت می کنند ، حرفی ندارم ! همون بیرون بمونند ، براشـــــون کافیــــــــه ... !!!

...

به کسانی که پشت سرتان حرف میزنند بی اعتنا باشید، آنها به همانجا تعلق دارند!
دقیقاً پشت سرتان!
smile038

Hall

محل اقامت: تهران

سپاس: 105

پست توسط Hall »

Aryan_M نوشته شده:می گم اون بخش ارثی که هوشه صرفا سلامتی و میزان ساپرت مغز به نورون هاست که میانگینش ارثیه و قابل تغییر هم هست.
جسم سلولی نورون ها که درش هسته و DNA هست و این ها هسته های مغزی رو میسازن یعنی اصولا مهمترینش دی ان ای نورون هاست که اونم نصف نصف از پدر و مادر اومده یعنی ارثیه.
و اتفاقا همون سلامتی میزان ساپورت مغز ( منظور خونرسانی و اکسیژنرسانی و تغذیه نورونی و اینا) یه مقداریش اکتسابیه که با ورزش و تغذیه مناسب ایجاد میشه برای همین قابل تغییره.
که البته تمرین و تکرار به خاطر فرایند " تسهیل سیناپسی" نقش مهمی در یادگیری داره.

نمایه کاربر
overlord

نام: erfan baniali

سپاس: 3

پست توسط overlord »

سلام حرفت درسته ولی تا حدودی
یه سوالی میگم :چرا انسان از سایر موجودات باهوشتره؟
با استنباط بر حرف تو یک حیوان هم میتونه باهوش بشه اگر در محیط مناسب باشه
ولی نمیتونه جون قشر چین خورده مغزش خیلی کم تر از ما مساحت بر حسب جرم بدن داره
اما در مورد انسان اولا شرایت فیزیکی وبعد عوامل محیطی نقش داره smile051 smile019
There Is No Greater Weapon Than A Prepared Mind

ارسال پست