عمر گلبول قرمز

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
8mhm0

نام: محمّد حسن محمّدی

سپاس: 37

تماس:

عمر گلبول قرمز

پست توسط 8mhm0 »

من یه جایی خوندم عمر گلبول قرمز 127 روزه بعد معلم زیستم گفت:120 روزه .حالا موندم کدومه چون اون جایی که خوندم دایرة المعارف بود.لطفا" کمکم کنبد. smile079
یکی از سه آیه حجاب در قرآن:آیه 59 سوره احزاب:(ترجمه)

ای پیامبر!به همسران و دختران و زنان مومن بگو:جلبابها(روسری های بلند در آن دوران که از موی سر تا ناخن را می پوشاند و نزدیک ترین لباس به چادر امروزی)خود را بر خویش فرو افکنند،این کار برای آنکه مورد آزار و اذیت قرار نگیرند و شناخته نشوند بهتر است (و اگر تا کنون خطا و کوتاهی از آنان سر زده توبه کنند) که خداوند آمرزنده مهربان است.

محض اطلای خانم هایی که می گن در قرآن از حجاب آیه ای نیامده است.

نمایه کاربر
metis441

سپاس: 121

Re: عمر گلبول قرمز

پست توسط metis441 »

درود دوست عزیز

خب اساسا اینا چیزایی نیستن که بشه به راحتی اندازه گرفت

در نتیجه شما میتونید بگید عمرش بین 120 تا 127 روزه

چون اکثر جاها برای اینطور چیزا محدوده ی خاص قائل میشن
an astronomer بودم -_-

White

سپاس: 211

پست توسط White »

8mhm0 نوشته شده:من یه جایی خوندم عمر گلبول قرمز 127 روزه بعد معلم زیستم گفت:120 روزه .حالا موندم کدومه چون اون جایی که خوندم دایرة المعارف بود.لطفا" کمکم کنبد. smile079
سلام
ببینید دوست عزیز! این جا دو تا حالت مطرحه!
یک: اگر برای کنکور یا آزمون هایی از این دست مطالعه میکنید،توصیه ی اکید من به شما اینه ک دقیقا متن کتاب درسی رو حفظ باشید و کاری به درست و غلط بودنش نداشته باشید.ما مطالب زیادی در کتاب های درسیمون داریم ک از نظر علمی صحیح نیستند ولی شما برای موفقیتتان باید آنها را حفظ باشید.
اما حالت دوم: اینه کهشما برای اطلاعات خودتان دنبال یاد گیری باشید که خب موضوع کاملا فرق میکنه..
ببینید هـــــــــــیچوقت در پزشکی دنبال این نباشید که دو دوتا بشه 4 تا! اتفاقا یه وقتایی هست ک میشه 5 تا..
منظورم اینه ک ما هیچوقت نمیتونیم به صورت محض بگیم 127 روز ولا غیر! هرجا اینطوری نوشته شما به معتبر بودن متن(یا اگر متن معتبر بود به معتبر بودن مترجم و ..)شک کنید.
من فیزیولوژی گایتون رو چک کردم و متن دقیق کتاب میگه :
گلبول های قرمز خون پس از وروداز مغز استخوان به دستگاه گردش خون،به طور متوسط حدود 120 روز در گردش خون باقی می مانندو سپس تخریب می شوند.(فیزیولوژی گایتون - هال/ص 531/جلد یک/2011)

این یعنی میشه RBCداشت که عمرش بیشتر یا کمتر از این 120 روز باشه...110-115-120-130 (مثلا) اما به طور متوسط 120 روز.

موفق باشید smile072

پ.ن: گایتون هال یکی از رفرنس های اصلی فیزیولوژی برای علوم پزشکی هست.

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

سخنان ستاره شناس و استاد پرستو درست هستند و ستودني گقته اند

نمایه کاربر
pndei

محل اقامت: تهران

سپاس: 9

تماس:

پست توسط pndei »

عمر گلبول های قرمز در حدود ۱۲۰ روز است و بعد از آن غشای آنها سخت و شکننده می‌شود و وقتی پیر می‌شوند، گلبول در کبد تجزیه می‌شود و آهن موجود در کبد اندوخته می‌شود و در هنگام عبور از مویرگ‌های کبد و طحال آسیب می‌بینند و از بین می‌روند.
(البته این عدد ممکن است کم یا زیاد شود و این مقدار حدودی است) smile038
گمشده این نسل اعتماد است...نه اعتقاد..
اما افسوس..که نه بر اعتماد، اعتقادیست.. و نه بر اعتقادشان، اعتماد...!

نمایه کاربر
Mizadi

سپاس: 143

پست توسط Mizadi »

سلام گرامی ...
ویکی پدیا در این باره نوشته است : عمر هر گلبول قرمز حدود چهار ماه است. بعد از این مدت گلبول در کبد تجزیه می‌شود و آهن موجود در کبد اندوخته می‌شودتراکم گلبول قرمز و عمر آن ۱۲۰ روز است. http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9% ... 9%85%D8%B2
همچنین دانشنامه رشد در این باره نوشته است : عمر متوسط گلبولهای قرمز خون 120 روز است .
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mava ... eck&Rand=0
همانطور که میبینید در اکثر منابع ، عمر گلبول قرمز به طور حدودی بیان شده است . smile124
دنیای فیزیک و شیمی من ... !
آدرس : http://wopac.ir

باران تلنگری است ، وقتی فراموش می کنیم آسمان کجاست ... !

تصویر

تصویر

ارسال پست