تنوع زیستی در دایناسورها!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: البرز امیدی شاه آباد

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 102

سپاس: 39

جنسیت:

تنوع زیستی در دایناسورها!

پست توسط Alborz Omidi sh »

تنوع زیستی در میان دایناسورها


دایناسورهای که از معروف ترین خزندگان کل تاریخ هستند که تقریباً ۶۶ میلیون سال پیش از میلاد مسیح بر اثر یک علت نامعلوم منقرض شدند!
در واقع زمانی که آخرین گونه از دایناسورها دیگر توانایی تولید مثل نداشت نسل این موجودات منقرض شد.
اما دایناسورها دسته ای مانند گیاهان و حیوانات یا باکتری ها بودند.

همانطور که میدانید حیوانات مختلفی مثل پاندا، خرس گریزلی، خرس قطبی و خرس سیاه آمریکایی وجود دارند که همگی تا حدودی خرس هستند.
هر چند جانور دیگری مثل پاندای قرمز در ابتدا تصور میشد یک نوع راکون باشد، ولی با استناد به شواهد محکم DNA اثبات شد که نوعی خرس عجیب الخلقه است!
این نوعی تنوع بیولوژیکی در خرس هاست.
به راحتی می‌توانید شباهت های خرس قطبی و خرس گریزلی را مشاهده کنید. اما قاعدتاً این دو، دو گونه متفاوت و جدا از هم هستند.

این تنوع برای دایناسور ها نیز صادق بوده

تا به حال ۷۰۰ گونه از دایناسور های مختلف در جای جای کره زمین کشف شده اما با توجه به شواهد فسیلی گونه هایی که در یک خانواده قرار می‌گیرند به طرز عجیبی با یکدیگر شباهت داشتند شاید بتوان گفت بیشتر از شباهت شما با پسر عمویتان!

برای مثال اول میتوانم تریسراتوپس و توروسورس را مثال بزنم که از خانواده شاخ چهره ها بودند و شاید تنها تفاوت آنها اندازه دو شاخ آنها بوده. که دو شاخ بالایی توروسورس نسبت به سه شاخ تریسراتوپس بزرگ تر بوده
IMG_۲۰۲۱۱۲۰۸_۱۴۱۱۳۱.jpg
برای مثال دو می‌توانم به باریونیکس و اسپاینوسورس اشاره کنم. هرچند که این دو دایناسور یک تفاوت بسیار آشکار و فاحش دارند که آنهم بادبان روی کمر اسپاینوسورس است. اما با کمی دقت می‌توان این را فهمید که هر دوی این دایناسل ها از لحاظ سر و گردن بسیار با یکدیگر شباهت دارند. اما شباهت این دو به اندازه شباهت مثال اول نیست!
IMG_۲۰۲۱۱۲۰۸_۱۴۱۲۱۵.jpg
برای مثال سوم می‌توانم به استگوسورس و کنتروسورس اشاره کنم. تنها شباهت این دو موجود در استخوان های زائد و بسیار بزرگ روی کتف کنتروسور است. و نکته قابل توجه دیگر این است که هر دوی این موجودات در یک دوره زندگی می کردند که این کار را برای دیرین شناسان سخت می‌کند!
IMG_۲۰۲۱۱۲۰۸_۱۴۱۱۵۱.jpg
برای مثال ۴ میتوانم به گیگانتوسورس و تیرانوسورس رکس اشاره کنم چرا که از لحاظ فیزیولوژیکی این دو دایناسور بسیار به یکدیگر شبیه بودند. هرچند گیگانتوسورس کمی بزرگتر از تیرکس است و تیرکس به احتمال ۹۰ درصد دارایی موهای پر مانند بوده اما در مورد پردار بودن گیگانتوسورس هنوز مقدار زیادی شک وجود دارد.
IMG_۲۰۲۱۱۲۰۸_۱۴۲۰۳۵.jpg
در مقاله قبلی که در https://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f ... 73#p644173 میتوانید بخوانید، درمورد تکامل و انتخاب طبیعی در دایناسورهای مختلف توضیح دادم. که تکامل و انتخاب طبیعی می‌تواند نشانی برای توجیه این پارادوکس حل نشدنی زیست شناسی باشد!
IMG_۲۰۲۱۱۲۰۸_۱۴۲۳۱۶.jpg
نویسنده: البرز امیدی شاه آباد
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
پژوهشگر زیست شناسی تکاملی 🦖

ارسال پست