معرفی تعدادی از دایناسورها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

محل اقامت: In milky way galaxy

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 119

سپاس: 45

جنسیت:

معرفی تعدادی از دایناسورها

پست توسط Alborz Omidi sh »

استگوسورس (Stegosaurus)

یکی از مشخصات اصلی این خزنده ماقبل تاریخ داشتن ورقه های لوزی شکل در امتداد کمرش بود. دانشمندان احتمال می‌دهند که این ورقه های مایل به لوزی شکل برای تنظیم دمای بدن جانور کاربرد داشتند. دو جفت تیغ از جنس پروتئین بتا کراتین در ناحیه پایانی دم این دایناسور قرار داشته. از این تیغ ها برای حفاظت از خود در برابر شکارچیانی مانند آلوساروس استفاده می‌کرده.


این خرنده با 9 متر طول گاهی روی داد پا می‌ایستاده تا برگ روی درختان یا بوته های بلند را بخورند. این خزندگان غولپیکر که در دوره ژوراسیک در غرب میانه‌ی آمریکا زندگی میکردند آنقدر مغز کوچی داشتند که تقریبا هم اندازه گردو بوده. احتمالا استگوسورس بیشتر عمر خود را روی چهار با میگذرانده اما استخوان های قدرتمند پاهای عقبی اش نشان داده که می‌توانسته روی دو پا نیز بایستد. هرچند که این مقوله در نمونه ها و مدل های اولیه‌ی این خزنده نمایش داده شد

البرز امیدی شاه آباد 🦖

داسپلوتوساروس (Daspletosaurus)

از اقوام نزدیک تیرانوسورس رکس که در دوران کرتاسه در بازه‌ی زمانی ۷۴ تا ۷۸ میلیون سال پیش در مناطقی از قاره‌ی آمریکای شمالی مانند مونتانا زندگی می‌کرده. خیلی از افراد این گونه تا 9 متر طول و 3 متر ارتفاع داشتند. طول جمجمه‌ی داسپلوتوساروس به بیش از یک متر می‌رسید و حفره‌ی چشمش که اصولا درون جمجمه اش قرار داشت شباهت زیادی به حفره‌ی چشمان گورگوساروس که یکی دیگر از اعضای گروه «تیرانوسورید ها» بود داشت. همچنین شکاف و دندانه‌های منصوب به «کارینا» روی دندان های این خزنده‌ی تروپاد وجود داشته.

داسپلوتوساروس از لحاظ ریخت شناسی همان استایل معروف دیگر تیرانوسورید ها مثل خود تیرانوسورس رکس، آلبرتاساروس، گورگوساروس، تاربوساروس و کیانژئوساروس را داشته. شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد این خزنده به صورت گروهی زندگی می‌کرده اما برای دایناسوری مانند تیرکس گاهی شواهد نشان از زندگی تنهایی هستند و گاهی نشان از وجود زندگی گروهی! همچنین برخی دانشمندان معتقدند که داسپلوتوساروس ها اجداد تیرانوسورس رکس ها به حساب می‌آیند.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

سراتوساروس (Ceratosaurus)

این تروپاد با ۷ متر طول و ۲ متر ارتفاع که فسیل هایش در سال ۲۰۰۰ در آمریکای شمالی کشف شد یکی از خزندگان نسبتا بزرگ و گوشتخوار در عصر ژوراسیک بوده. هرچند نمونه اولیه آن با طولی حدود ۵/۵ متر معرفی گردید. ویژگی خاص این خزنده وجود یک غده استخوانی شاخ مانند روی پوزه اش است.

سراتوساروس ممکن است از دایناسورهای گیاهخوار را تغذیه کرده باشد، اگرچه برخی دیرینه شناسان باور دارند که این حیوان طعمه های آبزی مانند ماهی ها را شکار می کرده. شاخ هم احتمالاً همانطور که در ابتدا توسط دیرین شناسان پیشنهاد شده بود به عنوان یک سلاح استفاده نمی شد چون کوچک تر از آن بود که استفاده‌ی جنگی از آن به عمل بیاید، اما به احتمال زیاد فقط برای نمایش به جنس مخالف استفاده می شد.
این خزنده مانند دیگر خزندگان کلاد Ceratosauridae دو نوع دندان خاص با ویژگی یک دندان با برجستگی های طولی و دیگری با ریشه‌ی رگدار است.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

تاروساروس (Torosaurus)

یک خزنده از کلاد اورنیتیشیا ها که 69 میلیون سال پیش در اواخر دوران کرتاسه در قسمت های غربی آمریکای شمالی و جنوبی تگزاس زندگی می‌کرده. طول جمجمه‌ی تاروساروس به تنهایی بیش از 2 متر بوده و با شاخ های بزرگ روی جمجمه‌اش علیه شکارچیان اقدام می‌کرده و همچنین مهاجمین همنوع خود را به نمایش دادن تاج پر سر خود، از محدوده‌ی قلمرو آگاه می‌کرده. دیرین شناسی به نام جک هورنر که از دست اندرکاران سری فیلم های سینمایی پارک و دنیای ژوراسیک بود بخش اعظمی از زندگی کاری خود را صرف تحقیق در رابطه‌ی با تاروساروس کرد.

این خزنده 7 متر طول و 3 متر ارتفاع داشته و به همین برخی دانشمندان معتقدند که تاروساروس همان تریسراتوپس است اما در حالت نابالغ و گاهی دیگر دانشمندان، تاروساروس را تریسراتوپسبالغ خطاب میکنند! و برخی دیگر هم آن را یک گونه‌ی جدا تلقی میکنند. این کش مکش های علمی برای تیرانوسورس رکس و نانوتیرانوس هم در جوامع علمی وجود دارد.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

باریونیکس (Baryonyx)

تروپادی که برادر ناخوانده اسپاینو سورس محسوب میشود و سبک زندگی اش دقیقا مانند اسپاینوسورس بوده. در دوران کرتاسه زندگی می‌کرده و به شکار ماهی های بزرگ برکه ها و رودخانه ها می‌پرداخته.

چنگال های قدرتمند او توانایی از پا در آوردن ماهی های بزرگی مانند زیفاکتینوس را داشته. همچنین شواهد فسیلی نشان داده که این گونه بیشتر تک زی بوده. همچنین مانند تروپاد های دیگر مثل تیرانوسورس رکس و ولاسی رپتور، این دایناسور دارای پر نبوده به همین دلیل نمیتوان گفت که مانند دیگر تروپاد ها به پرندگان تکامل پیدا کرده.

باریونیکس ۹ متر طول و ۳ متر ارتفاع داشته که فقط ۴/۵ متر طول دم بلندش بوده. به دلیل جثه‌ی کوچکش نسبت به شکارچیان دیگر داشتن دم بلند برای شلاق زدن به شدت برایش حیاتی بوده.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

اسپاینوسورس (spinosaurus)

اسپاینوسورید ها که در شمال آفریقای کنونی در دوره کرتاسه پسین، یعنی حدود ۹۹ تا ۹۳.۵ میلیون سال پیش زندگی می‌کردند، گروهی غیرعادی از دایناسور‌های تروپود هستند که مجهز به آرواره‌های بلند و تمساح‌مانند و دندان‌های مخروطی هستند.

اسپاینوسورس (Spinosaurus) یک گونه از دایناسور‌های تروپاد گوشت‌خوار و عظیم الجثه‌ترین گوشتخواری که بر روی زمین پا گذاشته متعلق به خانواده تیغه‌پشتان است. اسپاینوسورس در ردیف بزرگترین دایناسور‌های گوشتخوار تاریخ است.

این دایناسور حتی از گیگانتوسورس و تیرانوسورس نیز بزرگ‌تر بوده و طول آن به حدود ۱۷ تا ۱۹ متر و وزن آن نیز ۱۳ تا ۱۸ تن بوده است.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

کامپتوگناتوس (Compsogenathos)

یک تروپاد نقلی و جمع و جور با کمتر از 1 متر طول که گاهی هم اندازه‌ی یک مرغ بوده یا در بیشترین حالت هم اندازه‌ی یک بوقلمون نابالغ و مریض و خدا زده! مثال نقضی برای گزاره‌ی بزرگ بودن همه‌ی دایناسورها! این خزنده‌ی کوچک با دست و پاهای باریکش در میان خزندگان غول‌پیکر عصر ژوراسیک در حدود 150 میلیون سال پیش به شکار حشرات و سوسمار های کوچکتر از خودش می‌پرداخته. دانشمندان وزن این خزنده را کمتر از 3/5 کیلوگرم تخمین زده اند.

برخلاف خیلی از دایناسورهای دیگر، لایه های رسوبی فسیل های این خزنده با محیط زندگی آن ارتباط چندانی ندارند. زیستگاه این دایناسور در عصر ژوراسیک، اروپا بوده و این نشان میدهد که می‌توانسته از خزندگانی مانند Rhynchocephalia تغذیه کنه اما از طرف دیگر توسط موجوداتی مثل آرکئوپتریکس مورد حمله قرار می‌گرفته. دیرین شناسی به نام سلرز در سال 2007، سرعت کامپی را حدود 40 مایل در ساعت معرفی کرد. اما این مقیاس در جوامع علمی به شدت با مخالفت روبه رو شد.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

گیگانتوسورس (Gigantosaurus)

دومین گوشتخوار بزرگ تاریخ! 20 تا 22 فوت ارتفاع! همسایه نه چندان خوش اخلاق تیرانوسورس رکس! پادشاه به حق دایناسور ها! صاحب تاج و تخت کرتاسه! گیگانتوسورس!

این دایناسور تروپاد رقیب و دشمن اصلی تیرانوسورس رکس به حساب می‌آمده و قدمتش مربوط به اوایل تا اواخر دوران کرتاسه مرتبط است. البته گیگانتوسورس در آمریکای مرکزی و قسمت هایی از آمریکایی شمالی زندگی می‌کرده و در تمام قسمت های این قاره پراکنده نبوده! این خزنده غولپیکر از معدود تروپاد های بدون پَر محسوب میشود و تکاملش متوقف شده برخلاف تیرانوسورس رکس که به پرنده‌ای مانند مرغ تکامل پیدا کرد.

پوست ضخیم و پر از بر‌آمدگی این دایناسور برای متفاوت در برابر دایناسور های دیگر مانند تیرانوسورس رکس و تریسراتوپس به آن کمک میکرده و دستان تقریبا بلند سه انگشتی اش برای مهار شکار های کوچک تر استفاده داشته.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

سوپرساروس (Supersaurus)

بزرگترین دایناسور جهان، این ساروپود غول‌پیکر از عصر ژوراسیک با حدود از 37 متر طول و حتی گاهی کمی بیشتر از آن. در مقایسه با مامنچی ساروس 32/33 متری و آرژانتینوساروس 35 متری، سوپرساروس طول بیشتری داشته و به همراه این دو و دیپلودوکوس، بزرگترین موجودات تاریخ به حساب می‌آیند. فسیل های سوپرساروس در پرتغال و قسمت هایی از آمریکای شمالی کشف شده و دانشمندان جرم آن را بیشتر از 37 تن تخمین زده آمد.

جالب از بدانید طول مهره‌های این دایناسور بیش از یک متر (حدود 4/5 فوت) بوده و گاهی دانشمندان آنها را با مهره های گردن باروساروس اشتباه می‌گرفتند اما با تکنولوژی های جدید در سال 2021 این خطا ها به حداقل مقدار خود رسیدند. همچنین ویژگی های آناتومی سوپرساروس به قدر خیلی زیادی به آپاتوساروس شباهت دارد که نشانه‌ای از ارتباط تکاملی بین آنهاست.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

نانوتیرانوس (Nano tyrannos)

به نقل از ژورنال نیویورک تایمز : بحث درمورد فسیل تیرانوسوروس رکس جوان به یکی از داغ‌ترین مباحثات دیرین‌شناسی تبدیل شده است. پنج سال پیش جویندگان فسیل بقایای یک دایناسور را از تپه‌های مونتانای شرقی در آمریکا کشف کردند که چند ویژگی کلیدی تی‌رکس را نشان می‌داد: یک جفت پای غول‌پیکر، یک جفت دست بسیار کوچک و دمی بلند. اما این فسیل با تی‌رکس یک تفاوت کوچک داشت. تی‌رکس بالغ به اندازه‌ی یک اتوبوس است، اما این دایناسور اندازه‌ی یک وانت بود.

این خزنده‌ی تروپاد حدود ۲ متر ارتفاع و ۶ متر طول داشته و در عصر کرتاسه به زندگی و شکار دایناسور های کوچک تر می‌پرداخته. از اقوامی نزدیک تیرکس به حساب می‌آید اما نسبت به آن به شدت کوچکتر و پوزه نسبتاً باریک‌تری داشت. دیرین شناسان هنوز درباره وجود این خزندگان شک دارند چرا که در این مورد به دو گروه تقسیم می‌شوند که برخی از آنها بر این باورند که نانوتیرانوس همان تی‌رکس جوان بوده اما برخی دیگر بر این باورند که نانوتیرانوس یک گونه‌ی جدا از تیرکس به حساب می‌آمده اما با این حال با یکدیگر نسبت تکاملی دارند

البرز امیدی شاه آباد 🦖

تاربوساروس (Tarbosaurs)

ورژن آسیایی تیرانوسورس رکس که گاهی به صورت گله ای در مغولستان و صحرای گوبی زندگی می‌کرده. تاربو یک شکارچی راس هرمی از کرتاسه در اکوسیستم خود بوده درست مثل تیرانوسورس رکس در کانادا. درست مانند دیگر تیرانوسورید ها، تاربوساروس هم یک جفت دست لاغر و کوتاه با دو و گاهی یک انگشت خیلی کوچک اضافه داشت. تاربوساروس از تیرکس کوچک تر بوده اما حدود ۱۰ تا ۱۲ متر طول داشته و اندازه‌ی جمجمه اش گاهی تا ۱/۵ متر میرسیده! حتی تخمین زده میشود که تاربوساروس حدود ۵ یا ۶ تن وزن داشته.

تاربو در هنگامی که گله های بزرگ دایناسور های ساروپود مانند Mongolian titans از محل زندگیشان عبور می‌کردند، با ایجاد رعب و وحشت، گله را به محل تنگنا هدایت کرده و آنها را محاصره میکردند. در نهایت آن دایناسور هایی که زیر دست و پای اعضای گله جان می‌دادند غذای تاربو میشدند. اما در هنگام بارش باران و ایجاد مرداب ها و دریاچه های نسبتا بزرگ که عمر زیادی نداشتند، تاربو و دیگر حیوانات یک آتش بس موقت را در کنار آب اعلام می‌کردند. این منابع آبی به دلیل وجود تعداد زیاد دایناسور ها و گرمای زیاد به سرعت تمام می‌شدند.


البرز امیدی شاه آباد 🦖

برونتوسورس (Brontosaurus)

یکی از بزرگترین دایناسور های ساروپود تاریخ که در آمریکای شمالی کنونی در دوران ژوراسیک زندگی می‌کرده و با پایان این دوره به طور کامل منقرض شد. این خزنده غولپیکر در سال ۲۰۱۵ به رسمیت شناخته شد.

طول افراد این گونه به ۱۹ تا ۲۲ متر می‌رسیده و ۱۴ تا ۱۷ تن جرم داشته. همین شباهت با آپاتوسورس باعث شد تا در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از سه گونه کلاد آپاتوسورس ها شناخته شود

البته این ساروپود در مقایسه با مامنچی‌ساروس (Mamenchisaurus) اندازه‌ی کوچک تری داشته

توجه : ادامه‌ی متن درمورد مامنچی‌ساروس است⭕️

ساروپودی با ۱۵ متر ارتفاع و ۳۵ متر طول که در بازه اواخر دوران تا اوایل دوران کرتاسه هیچ کس جرئت حمله به آنها را نداشت.

غول بزرگ ابردوران مزوزوئیک که حتی گیگانتوسورس و آلوسورس هم به خود اجازه نمی‌دادند تا به آن حمله کنند. بر خلاف دیگر ساروپود ها دم آنها چندان بلند نبود. درواقع کوتاه ترین دم برای ساروپود ها به ترتیب مربوط به براکیوسورس و بعد مامنچیساروس است.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

پلاتیوساروس (Plateosaurus)

از ساروپودهای اولیه که حدود ۲۴۰ میلیون سال پیش (دوران تریاسیک) در قسمت‌هایی از مرکز و شمال اروپا زندگی می‌کرده. همانند دیگر ساروپود ها، پلاتیوساروس گیاهخوار بوده و شواهد نشان می‌دهد که با شکارچیان ابتدایی مانند لیلی‌ین‌استرنوس درگیری هایی داشته. البته اینکه در دوره تریاس بین ۵ تا ۱۰ متر طول داشته باشی بیشتر از دندون و پنجه به درد می‌خوره😉 به همین خاطر می‌توان گفت که پلاتیوساروس تقریبا یک دایناسور موفق بوده.

پلاتیوساروس کاملاً چهارپا نبوده و گاهی اوقات روی دو پا نیز می‌ایستاده و نسبت به بدنش هم جمجمه بسیار کوچکی داشته اما گردنش بلند و انعطاف پذیر شامل ۱۰ تا ۱۲ مهره گردنی و بیش از ۴۱ مهره در دمش بوده. همچنین بازوهای نسبتا کوتاه ولی کاربردی او برای نبردها همچنین تامین غذا به او کمک می‌کردند.

بر اساس نظریه تکامل و شباهت‌های مورفولوژیک می‌توان این را دریافت کرد که پلاتیوساروس با گونه ای دیگر به نام Unaysaurus جد مشترک داشته. به دلیل وجود شباهت در نوع بازو و نوع ساختار فیزیکی می‌توان این را دریافت کرد!

البرز امیدی شاه آباد 🦖

کارکارادانتوسورس (Carcharodontosaurus)

یک دایناسور تروپاد مربوط به دوره کرتاسه که در بازه‌ی زمانی ۱۱۰ تا ۹۱ میلیون سال پیش در آفریقای شمالی زندگی می‌کرده همچنین از دشمنان اسپاینوسورس به شمار می‌آمده. این خزنده غولپیکر حدود ۱۲ تا ۱۲/۵ متر طول داشته ولی وزن آن تا ۹ تن هم می‌رسیده. نمیتوان گفت ارتفاعش بیشتر از تیرکس بوده اما در موارد خیلی کمی، طول آن نسبت به بعضی تیرکس ها بیشتر بوده!

در سال ۱۹۳۰ ارنست استرامور این خزنده را نام گذاری کرد و آن را به گروه ساهاریکوس ها مربوط دانست. در مستند سیاره دایناسور ها نشان داده شد که این دایناسور پس از گلاویز شدن با یک اسپاینوسورس جوان موجب شکسته شدن بادبان روی کمر آن شد و اسپاینوسورس پس از آن از درد جان داد. سر انجام در ۱۹۳۱ فسیلی از این نبرد باستانی کشف شد

البرز امیدی شاه آباد 🦖

ائورپتور (Eoraptor)

در اواخر دوره تریاس بسیاری از حیوانات بزرگ و خشکی می شوند آن کروکودیل ها و خزندگان دیگر بودند اما نخستین دایناسور ها خیلی کوتاه و کوچک بودند در حدی که ائورپتور اندازه یک روباه امروزی بود و یک متر طول داشت. اما همین حیوان جدید دایناسورهای غول پیکر و بزرگتر بعدی شد و تا مدتی دانشمندان معتقد بودند که این دایناسور جد مشترک تروپاد هاست.

این خزنده در دوره تریاس در مناطق پاتاگونیا در جنوب آمریکا و قسمتهایی از آسیا زندگی می کرده و به عنوان نخستین تروپاد شناخته شده. بیشتر از حشرات و حیوانات کوچک تغذیه می کرده و علیرغم جثه کوچک خود بسیار پرتحرک و درنده بوده.

بدن کوچک این جانور بر روی دو پای قدرتمند عقبی اش قرار می‌گرفت و دست هایش کوچک تر بودند و انگشتان چنگک مانند داشت که گردن درازش هم که قابلیت انعطاف داشت به او برای شکار کمک می کرد. در عوض دم بلند و سنگین ائو رپتور برای حفظ تعادلش کاربرد داشت.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

تیرانوسورس رکس (Tyrannosaurs rex)

یکی از معروف‌ترین گروه‌های تروپادها گروه Tyrannosaurideaها هستند که صفت اشتقاقی آنها داشتن دستان دو انگشتی کوچک پاهای قدرتمند و آرواره‌های قدرتمندتر است! هرچند دست‌های آنها بی کاربرد بوده اما مانند دستان گروه Abelisauridae رو به عقب نبوده.

اعضای این گروه تقریباً تعدادی از بزرگترین شکارچیان کل تاریخ را به خود اختصاص دادند و در قاره‌هایی مانند آسیا و آفریقا و آمریکای شمالی به شکار اورنیتوسکئن های بزرگی مانند تریسراتوپس می‌پرداختند!
معروف‌ترین و همچنین بزرگترین عضو این خانواده همان تی‌رکس معروف است.

در واقع این موجود شگفت انگیز حدود ۱۶ تا ۲۰ فوت ارتفاع و ۳۷ تا ۴۳ فوت طول داشته. اما این اندازه در برابر Spinosaurs و Gigantosaurs کمتر است و نشان می‌دهد که دایناسورهای شکارچی دیگری هم وجود داشتند که از تی‌رکس بزرگ تر بودند.

دانسته‌های ما نسبت به رکس روز به روز در حال پیشرفت و تغییر هستند. در گذشته تصور می‌شد که رکس ۱۵۰۰۰ پوند وزن داشته اما اکنون میدانیم که بیشتر بوده. یا از طرفی دیگر ما اکنون می‌دانیم که رکس شناگری ماهر بوده!

البرز امیدی شاه آباد 🦖

تریسراتوپس (triceratops)

یکی از مشهور ترین دایناسور های گیاهخوار که از هم محلی های تیرانوسورس رکس به شمار می‌آید و همانند آن در دوره کرتاسه زندگی می‌کرده. سه شاخ و تاج روی سر این دایناسور به عنوان سیستم دفاعی آن عمل می‌کرده. هرچند که تاج برای تهدید هم استفاده میشد. این خزنده حدود ۲/۵ تا ۳ متر ارتفاع و ۷/۵ تا ۹ متر طول داشته!


در هنگام حمله شکارچیانی مثل تیرانوسورس یا ترودون ها، دقیقا همانند کرگدن های امروزی، بچه ها در مرکز گاه جمع می‌شدند و ماهی دور آنها را حلقه می‌زدند. در نهایت نر ها هم دور ماده ها حلقه می‌زدند و نر آلفا به همراه یاران خود به نبرد با دشمن می‌پرداخت. برای تعیین نر آلفا ابتدا نر غالب پیشین با نر جدیدی که مدعی آلفا بودن است دوئل برگذار کرده و برنده آلفا می‌شده و مغلوب بایستی از گله خارج می‌شده. تقریبا همانند شیر های امروزی که نر الفای رو به این روش انتخاب می‌کنند

البرز امیدی شاه آباد 🦖

ولاسی رپتور (VelociRaptor)

یه گونه‌ی جمع و جور و نقلی اما به شدت لاشی و خطرناک از دایناسورهای تروپاد که در عصر کرتاسه زندگی می‌کرده. این خزنده گوشتخوار که در آسیای مرکزی (صحرای گوبی مغولستان امروزی) زندگی می‌کرده یکی از مهم ترین دایناسور های تاریخ علم تلقی میشود.

شواهد امروزی نشان میدهند که ولاسی رپتور در کل سه متر طول و کمتر از یک متر ارتفاع داشته و با بدنی تقریبا پوشیده شده از پر و به صورت گروهی به شکار حیوانات کوچک و گاهی بزرگ تر از خود می‌پرداخته. در میان رپتور ها، ولاسی رپتور نه تنها از همگی باهوش تر بوده بلکه از همه آنها سریع تر هم بوده تا حدی که دانشمندان سرعت این خزنده را بر اساس شکل و نوع و عمق رد پای به جا مانده، حدود 60 کیلومتر بر ساعت تخمین میزنند!

اولین نمونه فسیل از این خزنده دوست داشتنی و قاتل بالفطره‌ی ماقبل تاریخی در مغولستان در حالی که با یک پروتوسراتوپس گلاویز شده بود پیدا شد. هرچند که با دایناسور های دیگر مثل میکروپاکیسفالوساروس ها و تارکیا ها نیز درگیری داشته!
البته اونقدری هم لاشی بوده که فقط آگامای مظلوم شکار کنه!

البرز امیدی شاه آباد 🦖

ترودون (trodoon)

خزنده ای با یک متر ارتفاع و ۲/۵ متر طول که به باهوش ترین دایناسور جهان معروف است. اصولاً دایناسور ها مغز های کوچکی داشتند اما مغز این دایناسور بزرگتر از دیگر دیگر گونه ها بوده. این دایناسور همچنین خیلی سریع بوده و گله‌ای شکار می‌کرده. همین امر سبب این میشود تا به عنوان یکی از قدرتمندترین دایناسور ها شناخته شود. البته به کمک گروه.

شواهد نشان میدهد آنها بیشتر دنبال شکار هایی با کمترین درگیری بودند. همچنین آنها به دلیل هوش بالای خود توانایی استفاده از اتش را هم داشتند. یعنی در هنگام آتش سوزی آنها سعی میکردند تکه ای چوب آتشین را برداشته و در لانه پستانداران اولیه فرو کنند تا آنها بیرون بیایند و خوراک ترودون ها شوند (pre historic planet season 1 e jungles)

این دایناسور مانند خیلی دایناسور های دیگر بدنی پوشیده از پر داشته که نشان دهنده صحت و درستی نظریه تکامل داروین است چرا که نشان میدهد دایناسور ها که از خزندگان بودند به پرندگان امروزی تکامل یافتند. این دایناسور ها همسایه های تیرکس و تریسراتوپس بودند.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

دینونیکوس (Deinonychus)

یکی از خزنده های باهوش و سریع شبیه به ترودون و ولاسی رپتور که نه ترودونتید بوده و نه رپتور! یکی از فامیل های نزدیک هردوی آنها به حساب می‌آمده چرا که همراه آنها در خانواده‌ای به نام Dromaeosauridae قرار داشته و مانند آنها یک تروپاد نیز بوده

این دایناسور همانند تیرانوسورس رکس و تریسراتوپس از خزندگان بومی آمریکای شمالی در دوران کرتاسه بود که تقریبا کمی بیشتر از 3 متر طول داشت و دانشمندان با توجه به اصول تکامل داروینی و شواهد فسیلی معتقدند که از دایناسور مانند خیلی تروپاد های دیگر بدنی نسبتا پوشیده از پر داشته و به صورت گله‌ای زندگی و شکار می‌کرده.

دینونیکوس در علم دیرین شناسی به دلیل رفتار غارتگرانه و جاه طلبانه اش شهرت دارد که این رفتار را گاهی بر سر Tenontosaurus های بیچاره آن هم به صورت گروهی پیاده می‌کرده! قدرت آرواره این دایناسور تنها 15 درصد از قدرت آرواره‌ی یک تمساح آمریکایی امروزی را داشته (در تحقیقات سال 2010 چنین بود و در 2022 دریافتیم که حدود 760N بوده) اما پنجه های سه انگشتی و ناخن های شست برآمده روی پاهایشان برای شکار به آنها کمک زیادی می‌کرده.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

اوتارپتور (UthaRaptor)

هرچند گاهی یوتارپتور هم خطاب میشود اما یکی از خزندگان تروپاد و گوشتخوار از گروه رپتور ها که در دوران کرتاسه حدود ۱۳۹ میلیون سال پیش در نواحی مختلفی از آمریکای شمالی پراکندگی زیستی داشته. از لحاظ تکاملی، یوتارپتور از خویشاوندان نزدیک ولاسیرپتور و دینونیکوس به حساب می‌آید اما هردوی اینها، میلیون ها سال بعد از یوتارپتور تکامل یافتند. همچنین ضربات پنجه‌ی یوتارپتور به علت سنگینی زیاد برای کشتن طعمه هایی مانند ایگوانودون های جوان کاربرد بسیار زیادی داشته. (در سری فیلم های پارک ژوراسیک ما این موجود را به دفعات مکرر مشاهده کردیم اما به اشتباه در فرانچایز ژوراسیک با نام ولاسی رپتور خطاب می‌شدند در حالی که ولاسی رپتور واقعی بسیار کوچک تر بوده و ظاهری کاملا متفاوت داشته)

اعداد و ارقام مربوط به اندازه‌ی این خزنده‌ی ماقبل تاریخی شامل : طول این خزنده به ۶ الی ۷ متر می‌رسیده و ارتفاع آن گاهی به ۱۸۰ سانتی متر و در مواردی به نزدیکی ۲ متر می‌رسیده‌.

البرز امیدی شاه آباد 🦖

آرکئوپتریکس (Archaeopteryx)

این دایناسور استثنایی و تاثیر گذار در تاریخ علم که در عصر ژوراسیک زندگی می‌کرده برخی از ویژگی های پرندگان و برخی از ویژگی های خزندگان را در بدن خود داشته. برای مثال پنجه‌ و پوزه‌ی دایناسور ها و جناغ سینه‌ و پر پرندگان! همین موضوع از مدارک نظریه تکامل داروین محسوب میشود که نشان تغییر شکل دایناسور ها به پرندگان است. آرکئوپتریکس مانند پرندگان امروزی جثه بزرگی نداشت و بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسل آن به سبب برگشت های متعدد باعث دندانهایی در منقار همین طور دم استخوانی و نیز چنگال‌ها را از دست داده است. احتمالاً این موجود از چنگال های خود برای بالا رفتن از شاخه ها و رسیدن به حشرات و کرم ها استفاده میکرده. امروزه نیز پرنده در آمریکای جنوبی به نام هواتزین زندگی می‌کند که مانند آرتریکس هنوز در در انتهای بال هایش چنگال هایی دارد که از آن برای آویزان شدن از درخت ها استفاده می کند. وجود پر در بدن آرکئوپتریکس نیز نشان می‌دهد که این دایناسور کوچک احتمالاً خونگرم بوده است و البته در مورد اینکه بقیه دایناسورها خونگرم بودند یا خونسرد دانشمندان هنوز به قطعیت نرسیده اند!

شواهد سنگواره ای نشان می‌دهند که این موجود قادر به پرواز بوده است اما بسیاری از ویژگی های دایناسور های غیر پرنده را هم حفظ کرده. این موضوع مدت ها به عنوان اولین پرنده یک دایناسور را در نظر می گرفتند اما شرایط سنگواره ای اخیر بحث هایی را در این باره ایجاد کرده است. برخی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که این موجود به طور کامل یک پرنده نبوده اما عده کثیری از دانشمندان معتقدند که این موجود اولین پرنده نبوده است اما یک پرنده ماقبل تاریخ به حساب می آید.

البرز امیدی شاه آباد 🦖
🦖❤️🦕

ارسال پست