اورانوس هیدروژن و متان دارد اما منفجر نمی شود؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1014

سپاس: 677

جنسیت:

تماس:

اورانوس هیدروژن و متان دارد اما منفجر نمی شود؟

پست توسط rohamjpl »

در واقع سیاره اورانوس حاوی مقدار قابل توجهی هیدروژن و متان است که هر دو از گازهای بسیار قابل اشتعال هستند. با این حال ، سوزاندن متان یا هیدروژن به اکسیژن نیاز دارد. به بیان ساده ، هیچ اکسیژن رایگان در سیاره اورانوس وجود ندارد. روی زمین ، ما آنقدر در اکسیژن غوطه ور شده ایم که تمایل داریم آن را مسلم بدانیم. به نظر می رسد بسیاری از واکنش های شیمیایی که به اکسیژن نیاز دارند به طور خودکار روی زمین اتفاق می افتد: فلزات زنگ می زنند ، جنگل ها آتش می گیرند و شمع ها می سوزند. ممکن است وسوسه شویم که نقش اکسیژن را در واکنش شیمیایی نادیده بگیریم ، زیرا به نظر می رسد که همیشه وجود دارد. اما اکسیژن همیشه وجود ندارد. اگر فلز را در ظرفی که فقط آرگون دارد قرار دهم ، زنگ نمی زند. اگر شمع روشن را در شیشه بدون اکسیژن بگذارم ، شعله آن خاموش می شود. یک تظاهرات آسان وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا خود را در این واقعیت متقاعد کنید.یک کاسه بردارید و حدود یک چهارم آن را با جوش شیرین و سرکه پر کنید. جوش شیرین با سرکه واکنش نشان می دهد و گاز دی اکسید کربن آزاد می کند که کاسه را پر کرده و اکسیژن را به بیرون هل می دهد. اگر مراقب باشید مزاحمتی برای کاسه ایجاد نکنید ، دی اکسید کربن در کاسه باقی می ماند و اکسیژن را از خود دور می کند زیرا دی اکسید کربن از اکسیژن سنگین تر است. حالا کبریت را روشن کرده و به آرامی آن را داخل کاسه ببرید. در لحظه ای که کبریت به جیب گاز دی اکسید کربن ناپدید شده با اکسیژن کم شده برخورد می کند ، بلافاصله خاموش می شود. این تظاهرات ساده نقش اکسیژن را در احتراق آشکار می کند.سپس دی اکسید کربن در کاسه باقی می ماند و اکسیژن را از بین می برد زیرا دی اکسید کربن سنگین تر از اکسیژن است. حالا کبریت را روشن کرده و به آرامی آن را داخل کاسه ببرید. در لحظه ای که کبریت به جیب گاز دی اکسید کربن ناپدید شده با اکسیژن کم شده برخورد می کند ، بلافاصله خاموش می شود. این تظاهرات ساده نقش اکسیژن را در احتراق آشکار می کند.سپس دی اکسید کربن در کاسه باقی می ماند و اکسیژن را از بین می برد زیرا دی اکسید کربن سنگین تر از اکسیژن است. حالا کبریت را روشن کرده و به آرامی آن را داخل کاسه ببرید. در لحظه ای که کبریت به جیب گاز دی اکسید کربن ناپدید شده با اکسیژن کم شده برخورد می کند ، بلافاصله خاموش می شود. این تظاهرات ساده نقش اکسیژن را در احتراق آشکار می کند.
متان جزء اصلی گاز طبیعی است که به عنوان سوخت در بسیاری از کوره ها و کوره های خانگی استفاده می شود. نشت گاز خانگی بسیار خطرناک است زیرا متان بسیار منفجره است. با این حال ، احتراق متان به اکسیژن نیاز دارد. بنابراین ، متان فقط تا زمانی که اکسیژن یا عامل اکسید کننده دیگری وجود داشته باشد ، قابل انفجار و قابل اشتعال است. متان متشکل از چهار اتم هیدروژن است که به طور متقارن به یک اتم کربن مرکزی متصل شده اند. هنگامی که با اکسیژن می سوزد ، بیشتر دی اکسید کربن و آب را طبق فرمول تولید می کند:
CH 4 + 2 O 2 → CO 2 + 2 H 2 O + انرژی
هیدروژن ساده ترین عنصر شیمیایی است که فقط شامل یک پروتون و یک الکترون (و گهگاه یک نوترون یا دو) است. در شرایط استاندارد، دو اتم هیدروژن پیوند به یکدیگر به شکل یک مولکول هیدروژن، H 2 . در حضور اکسیژن ، هیدروژن بسیار قابل اشتعال است و بر اساس فرمول مولکول های آب را می سوزاند:
2 H 2 + O 2 → 2 H 2 O + انرژی
نمونه ای از سوزاندن هیدروژن موتورهای اصلی شاتل فضایی است. تانک خارجی شاتل فضایی حاوی مخازن غول پیکر هیدروژن و اکسیژن بود. این مواد شیمیایی به موتورهای اصلی منتقل شده و در آنجا مخلوط شده و سوزانده می شوند و نیروی محرکه ای را فراهم می کند که به حرکت شاتل فضایی در فضا کمک می کند.
جو سیاره اورانوس بیشتر حاوی هیدروژن ، هلیوم و متان است. جالب اینجاست که متان موجود در اتمسفر همان چیزی است که به اورانوس رنگ آبی متمایز می بخشد. از آنجا که اورانوس به طور موثر حاوی اکسیژن آزاد صفر است ، هیدروژن و متان موجود در جو نمی سوزد و منفجر نمی شودI hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست