انرژی فعالسازی منفی؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
UBUNTU

سپاس: 13

انرژی فعالسازی منفی؟

پست توسط UBUNTU »

سلام خدمت دوستان.
می دونم که انرژی فعالسازی یک واکنش هرگز منفی نمی شه ولی امکان داره که منفی گزارش شه . می خواستم بدونم که چه مواقعی این اتفاق می افته؟
زندگی در اعماق امن است

اما زیبا نیست!

ماهیانی که در اعماق زندگی می‌کنند
...
صید نمی‌شوند

اما طلوع آفتاب را هم نمی‌بینند

نمایه کاربر
UBUNTU

Re: انرژی فعالسازی منفی؟

پست توسط UBUNTU »

توی این link در موردش توضیح داده ولی من کلا چیزی نفهمیدم کسی هست که بتونه کمکم کنه ؟
http://www.absoluteastronomy.com/topics ... ion_energy

http://answers.yahoo.com/question/index ... 553AA2KFvJ
زندگی در اعماق امن است

اما زیبا نیست!

...
صید نمی‌شوند

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

همونطوری که توی لینک هاتون توضیح داده شده بستگی به این داره که چطوری به قضیه نگاه کنید. اصولا وقتی یک واکنش گرماگیر باشه میگن مثلا 10 ژول لازمه تا واکنش انجام بشه. به این 10 ژول میگن انرژی اکتیواسیون این واکنش. یعنی 10 ژول انرژی لازمه تا این واکنش انجام بشه. حالا اگه یک واکنش گرما زا باشه یعنی در اثر انجام واکنش مثلا 5 ژول هم انرژی تولید بشه، اصطلاحا میشه گفت انرژی اکتیواسیون این واکنش منفی5 ژول بوده. که البته این فقط یه قرارداده و در واقع برای اکتیواسیون (فعالسازی) این واکنش، هیچ انرژی لازم نیست.
پس میشه گفت که انرژی اکتیواسیون منفی یه چیزه انتزاعیه.

نمایه کاربر
UBUNTU

پست توسط UBUNTU »

با تشکر از کمکتون smile124
ولی در یکی از لینکها این موضوع را انگار که به سرعت واکنش ربط داده و با یک واکنش توضیح می ده . یعنی انرژی فعالسازی به گرماده بودن واکنش ربط داره یا سرعت آن واکنش؟ smile024
کاملا گیج شدم smile033
زندگی در اعماق امن است

اما زیبا نیست!

...
صید نمی‌شوند

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

خب هرچی به واکنش، انرژی بیشتری (بیشتر از نیازش) برسونی زودتر انجام میشه دیگه!

Hall

محل اقامت: تهران

سپاس: 105

پست توسط Hall »

گارفیلد جان فکر کنم شما انرژی فعالسازی رو با دلتا H قاطی کردید!
حالا اگه یک واکنش گرما زا باشه یعنی در اثر انجام واکنش مثلا 5 ژول هم انرژی تولید بشه، اصطلاحا میشه گفت انرژی اکتیواسیون این واکنش منفی5 ژول بوده.
نه یک واکنش گرماده میتونه انرژی فعالسازی مثبت داشته باشه مثل شکل زیر :
تصویر

حالا این لینکو من خوندم تو یاهو فهمیدم یه جورایی قضیه چیه:

انرژی فعالسازی اگه مثبت باشه از وقوع همینطوری واکنش جلوگیری میکنه یعنی باید انرژی بدیم که واکنش انجام بشه.در انرژی فعالسازی منفی اگه شما تلاش کنید هم نمیتونید از وقوع آن واکنش جلوگیری کنید ( یعنی خیلی مشتاقه که واکنش انجام بشه). در این نوع واکنش ها ، واکنش دهنده ها انرژی زیادی دارند تا با هم واکنش بدن بنابراین تنها کاری که میتونید بکنید تا واکنش انجام نشه اینه که واکنش دهنده ها رو از همدیگه جدا نگه دارید.
در تعداد بسیار کمی از واکنش ها سرعت واکنش با افزایش دما کم میشه. دلیلش اینه که با اینکه ثابت سرعت (K) با افزایش دما زیاد میشه ولی ثابت دیگه ای ( ثابت تعادل) هم دخالت داره و تاثیر میذاره و با افزایش دما کم میشه. کلا" آخرش سرعت واکنش مثلا واکنش NO با اکسیژن میشه ضرب ثابت تعادل در ثابت سرعت ضربدر حالا غلظت واکنش دهنده ها حالا با توانشون.
در واکنش های خاصی دما رو که زیاد میکنیم ثابت سرعت که زیاد میشه ، ثابت تعادل کم میشه و چون ثابت تعادل بیشتر کم میشه ضرب این دوتا با افزایش دما کم میشه پس سرعت واکنش که با ضرب این دو ثابت متناسب بوده هم کم میشه ! در این مواقع انرژی فعالسازی منفیه هرچند این واکنش ها خیلی کم پیش میان...

اگه خواستید بیشتر توضیح میدم ، هر چند اگه اون مثال توی یاهو رو بخونید فکر کنم خودتون اثباتشو متوجه بشید ، البته اگه شیمی پیش رو خونده باشید !

smile072

ارسال پست