سوال در مورد يونيزاسيون

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
persepolis11

سپاس: 1

سوال در مورد يونيزاسيون

پست توسط persepolis11 »

سلام
همونطور كه مي دونيم اتم ها ي عناصر در حالت گازي قابليت از دست دادن الكترون دارند .كه يونيزاسيون ناميده ميشه .در جدول تناوبي براي بعضي از عناصر مثلا سديم 11 انرژي يونيزاسيون بدست اومده يعني 11 الكترون از اتم جدا مي شود سوال من اينه كه در صورت كنده شدن تمام الكترونها وضعيت هسته چگونه است يعني پرتونها چگونه بدون وجود الكترون در كنار هم قرار ميگيرند؟

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

Re: سوال در مورد يونيزاسيون

پست توسط sheBalBa »

persepolis11 نوشته شده:سلام
همونطور كه مي دونيم اتم ها ي عناصر در حالت گازي قابليت از دست دادن الكترون دارند .كه يونيزاسيون ناميده ميشه .در جدول تناوبي براي بعضي از عناصر مثلا سديم 11 انرژي يونيزاسيون بدست اومده يعني 11 الكترون از اتم جدا مي شود سوال من اينه كه در صورت كنده شدن تمام الكترونها وضعيت هسته چگونه است يعني پرتونها چگونه بدون وجود الكترون در كنار هم قرار ميگيرند؟
مگه قبلش الکترون ها اونا رو کنار هم نگه میداشت smile024 من شنیده بود یه نیروی اونا رو کنار هم نگه میداره که در صورت شکستن اتم میتونی به انرژی هسته ای دست پیدا کنی smile019 یعنی اشتباه بوده! smile001
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

ali reza 1111

سپاس: 7

Re: سوال در مورد يونيزاسيون

پست توسط ali reza 1111 »

persepolis11 نوشته شده:سلام
سلام ؛
ابتدا به متن زیر دقت کنید :
چهار نیروی بنیادی شناخته شده ی طبیعت عبارتند از :
1- نیروی گرانش
2-نیروی الکترومغناطیس
3-نیروی هسته ای قوی
4-نیروی هسته ای ضعیف
البته دو نیروی الکترومغناطیس و هسته ای ضعیف ، توسط جمعی از فیزیکدانان (عبدالسلام، شلدون گلاشو و استیون واینبرگ) با هم ادغام و نیرویی تحت عنوان الکتروضعیف مطرح شد. به فیزیکدانان مذکور بخاطر این وحدت‌بخشی جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۷۹ اهدا گردید.
نظریه ها و مدل هایی نیز با این پیش‌بینی‌ وجود دارند که درانرژی‌های بسیار بالا (بیشتر از 10 به توان 14 گیگا الکترون ولت ) نیروهای الکترومغناطیسی، هسته‌ای ضعیف، و هسته‌ای قوی ، یک میدان نیروی واحد بوده‌اند. که به هرکدام از این نظریه ها و مدل ها ، نظریه ی وحدت بزرگ گفته میشود.
کار برای متّحدکردن نیروهای هسته‌ای ضعیف و کرومودینامیک کوانتومی در قالب برهم‌کنش QCD-الکتروضعیف ادامه دارد ، که گاهی به آن نیروی الکتروقوی نیز می‌گویند. فراتر از نظریّهٔ وحدت بزرگ، کسانی می‌گویند که حتی می‌توان گرانش را هم با سه نیروی دیگر متّحد کرد و به نظریّهٔ همه‌چیز رسید.
مگه هسته رو الکترونها نگه داشتند ، بین ذرات هسته نیروی هسته ای قوی وجود دارد که مانع از هم پاشیدگی اتم میشود ؛ وقتی این نیرو با اعمال نیروی بسیار شکسته میشود ، میتوانید به انرژی هسته ای دست پیدا کنید .
آنان که محیط فضل و آداب شدند * در جمع کمال شمع اصحاب شدند
ره زین شب تاریک نبردند برون * گفتند فسانه ای و در خواب شدند

ارسال پست