صفحه 1 از 1

یک پرسش پیرامون کمیت «ثابت دی الکتریک»

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۱/۸/۲۳ - ۱۱:۱۹
توسط نوآور
سلام، آیا کسی هست که اطلاعاتی در خصوص بررسی - از دیدگاه کوآنتومی- کمیت «ثابت دی الکتریک» مواد ارائه بده؟ آیا در تمام مواد آلی، معدنی، آلیاژها، مواد آلی-فلزی و در تمام حالتهای ماده (جامد، مایع، گاز،پلاسما) این خاصیت ذاتی ماده برقرار و اختصاصی است؟ مقدار آن به چه عوامل و پارامترهای ماده و محیط و چگونه بستگی دارد؟ آیا برای هر ماده بخصوص، مقدار آن ویژه و ثابت است؟ به نظر شما با اندازه گیری (با دقت تا چند رقم اعشار ) ثابت دی الکتریک یک ماده خالص ناشناخته و مقایسه آن با مقادیر استاندارد، می توان یک آنالیز کیفی سریع انجام داد و نوع آنرا شناسائی کرد؟ در مورد مواد ترکیبی چطور؟ بررسی آن در حوزه کاری کدام دانشها قرار می گیرد؟ ممنون.

Re: یک پرسش پیرامون کمیت «ثابت دی الکتریک»

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۱/۸/۲۳ - ۱۶:۳۹
توسط Hooman kh
منظورتون به گمونم همون اپسیلون صفر هست.

دی‌الکتریک یک قطعهٔ عایق است که با به‌کار بردن میدان الکتریکی قطبیده می‌شود. وقتی یک دی‌الکتریک در میدان الکتریکی قرار می‌گیرد، بارهای الکتریکی هم‌چون یک رسانا در ماده جریان پیدا نمی‌کند؛ اما به دلیل قطبش دی‌الکتریک به مقدار ناچیزی از حالت تعادل خودشان جابه‌جا می‌شوند و بارهای مثبت در جهت میدان و بارهای منفی در خلاف جهت میدان قرار می‌گیرند. این خاصیت باعث به وجودآمدن یک میدان داخلی می‌شود که به طور جزئی میدان خارجی را تضعیف می‌کند.در هنگامی که عایق به موادی با رسانایی کم اطلاق می شود، واژه دی‌الکتریک برای استفاده برای موادی که دارای قطبیدگی بالاست، اطلاق می گردد. این مقدار با یک عدد که ثابت دی‌الکتریک نامیده می شود، بیان می گردد. مثال جالب توجه برای دی‌الکتریک، ماده‌ی عایقی است که بین صفحات فلزی یک خازن را ایزوله می کند. قطبش این دی‌الکتریک با میدان الکتریکی بکار برده شده، ظرفیت خازن را افزایش می دهد.

مطالعه خصوصیات دی‌الکتریک به ذخیره و تلفات انرژی الکتریکی و مغناطیسی در مواد مربوط می شود.

واژه دی الکتریک در پاسخ به در خواست مایکل فارادی بوسیله ویلیام هیول اختراع شد

در خازن ها کاربرد فراوانی داره

Re: یک پرسش پیرامون کمیت «ثابت دی الکتریک»

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۱/۸/۲۴ - ۰۱:۱۲
توسط نوآور
از کاربر محترم Hooman kh ممنونم، منظورم همان ثابت دی الکتریک خازنی مواد است که بییشتر نسبت به ثابت دی الکتریک خلا اندازه گیری می شود (یعنی بدون واحد است).