بوزون ها و فرمیون ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mr.mamal

بوزون ها و فرمیون ها

پست توسط mr.mamal »

مدتی روی مسئله ی بوزون ها و فرمیون ها و اسپین هرکدوم داشتم تحقیق میکردم ولی درمورد قوانینی رو هرکدومشون رعایت میکنه چیز خاصی نتونستم پیدا کنم چون یجورایی پیچونده بودن مسئله رو
حالا اگه کسی اطلاعاتی داره اگه میشه کمک کنه

saeedhaddadi

نام: سعید

محل اقامت: تهران

سپاس: 153

تماس:

Re: بوزون ها و فرمیون ها

پست توسط saeedhaddadi »

سلام دوست عزیز

نمی دانم در چه حد اطلاعات راجع به بوزون ها و فرمیون ها میخواهی و من فرض را بر این قرار می دهم که اطلاعاتی از مکانیک آماری دارید:

بر اساس آمار کوانتومی، ذرات در این مورد به دو صورت عمل می کنند، بوزون ها که شامل فوتون ها و فونون ها در بلور یا جامدات هستند و غیره و فرمیون ها مثالهایی مانند الکترون ها و اتمهای دارای اسپین نیم صحیح. ولی اسپین بوزون ها صحیح می باشد.

در آمار بوز اینشتین برای یک گاز کامل که ذراتی تمیزناپذیر فرض شدند ذرات زیادی می توانند یک حالت کوانتومی( تراز انرژی) را اشغال کنند ولی برای فرمیون ها برا اساس آمار فرمی دیراک که یک سری معادلات خاص خود را دارد و بر اساس اصل طرد پائولی که در این آمار حکم فرماست فقط یک ذره می تواند در یک حالت کوانتومی قرار بگیرد( یک اسپین بالا و یک اسپین پایین در یک حالت کوانتومی)

اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید در خدمت شما هستم.
سعید حدادی
آخرین ویرایش توسط saeedhaddadi شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۱۷ - ۱۶:۳۲, ویرایش شده کلا 1 بار
آموزش و پرورش ما، استعدادها را میمیراند..

mr.mamal

پست توسط mr.mamal »

saeedhaddadi نوشته شده:سلام

هر زمان که اسم خود را ( mr.mamal) تغییر دهید برای شما کاملا واضح توضیح خواهم داد!

خدا نگهدار
ببخشید اگه اسم آیدیم ناراحتتون کرده
اگه میشه بگید چطور باید عوضش کنم حتما ولی اینجا جاش نبود
ولی لطفا سوالمو جواب بدید
باتشکر

yazdanhaliday

سپاس: 24

پست توسط yazdanhaliday »

تو کتاب مکانیک کوانتوم گاسیوروویچ فصل 16 در مورد بوزون ها و فرمیون هاست.معادله هامیلتونی شونم نوشته
تصویر

ارسال پست