راز آهنربا


راز آهنربا

نوشتهاز سوی رضا دانشجو در جمعه 5 مهر 1398 - 21:01

سلام خسته نباشید عذر میخوام میخواستم راز دو قطبی بودن اهنربا را بگویم اگر ارایش الکترونی زمان در اتم من را خوانده باشید اینجا حرف از سه تاهست و زیر لایه d است خب در این لایه ابتدا s3 پر میشود اول یکی هست پر میشود و بعد از ان دوتا هست و دوتا هست تفکیکی که همان p3 است چون زیر لایه sجایی برای سه تا هست ندارد این بار 3 تاهست به 4s میروند چون 3 تا هست دو جا میخواهدو پس از پر شدن تفکیکی 3d از ان خارج شده و 4 هست از ان شروع میشود از اول حال نکته این است که در اخرین اربیتال از 3d این جا یک دو قطبی به وجود میاید بین 4s و 3dکه مداما جا عوض میکند این دو قطبی میتواند منشا دو قطبی شدن اهنربا باشد.دقت کنید 3d10 همان 28 الکترون است که در واقع 30 تاست ولی s4خالی شده است و دو قطبی به وجود امده است یعنی 28 الکترون که جابه جا میشود یا حتی 27 الکترون که باز هم همان حالت را دارد و در واقع همان نیکل و کبالت است که سازنده اهنرباست.
چشم دل باز کن جان بینی انچه نادیدنی است ان بینی
نماد کاربر
 
سپـاس : 11

ارسـال : 93


نام: رضا ابراهیمی
سن: 27 سال
نام نویسی: 96/3/30

مرد

Re: راز آهنربا

نوشتهاز سوی hana96 در چهارشنبه 6 آذر 1398 - 13:45

آهنربای الکتریکی نوعی آهنربا است که در آن میدان مغناطیسی توسط جریان الکتریکی تولید می‌شود. زمانی که جریان قطع شود، میدان مغناطیسی ناپدید می‌شود. آهنرباهای الکتریکی موارد استفاده گسترده‌ای به عنوان اجزای دیگر وسایل الکتریکی دارند. مانند موتورها، مولدها، رله‌ها، بلندگوها، دیسک‌های سخت، دستگاه‌های ام آر آی، ابزارهای علمی و دستگاه‌های جداسازی مغناطیسی و همچنین به عنوان آهنرباهای صنعتی در جرثقیل‌ها برای بلند کردن و جابه‌جا کردن قطعه‌های سنگین آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یک آهنربای مغناطیسی ساده متشکل از یک سیم پیچ با سیم روکش دار که به دور هسته آهنی پیچیده شده‌است. قدرت میدان مغناطیسی ایجاد شده به مقدار جریان بستگی دارد
 
سپـاس : 0

ارسـال : 1


نام: حنا
نام نویسی: 98/9/6

ذکر نشده


بازگشت به شیمی فیزیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 5 مهمان