زنون هگزا فلوراید؟ استدلالش چیه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۸/۹/۲۴ - ۲۲:۵۳


پست: 197

سپاس: 19

زنون هگزا فلوراید؟ استدلالش چیه؟

پست توسط gij »

زنون هگزا فلوراید و گوگرد هگزا فلوراید از قاعده هشتایی پیروی نمیکنن.
پس از چی پیروی میکنن؟
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

Arminآرمین

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱۳ - ۰۰:۵۴


پست: 3Re: زنون هگزا فلوراید؟ استدلالش چیه؟

پست توسط Arminآرمین »

از تناوب سوم به بعد عناصر از اربیتال های dهم استفاده میکنند برای تشکیل هیبریداسیون

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2108

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

Re: زنون هگزا فلوراید؟ استدلالش چیه؟

پست توسط rohamjpl »

چرا XE می تواند قانون هشت پا را نقض کند؟
Xe از قانون اکتت پیروی نمی کند. در واقع پیوند می خورد. ... زنون با داشتن الکترونهای ظرفیت در سطح انرژی 4 ، به زیر سطح 4d نیز دسترسی خواهد داشت ، بنابراین بیش از 8 الکترون را امکان پذیر می کند. XeF4 d2sp3 ترکیبی است و شامل 2 جفت تنها و 4 جفت پیوند الکترونهای ظرفیت در اطراف زنون است.چرا گوگرد از قانون اکتت پیروی نمی کند؟
در اینجا اتم گوگرد دارای شش جفت الکترون در پوسته ظرفیت است. گفته می شود اتمی مانند فسفر یا گوگرد که دارای بیش از یک هشتتایی است پوسته ظرفیت آن را گسترش داده است. این تنها زمانی اتفاق می افتد که پوسته ظرفیت دارای اوربیتال کافی برای جاگذاری الکترونهای اضافی باشد. ... یک هشتتایی 3s23p6 خواهد بود
چرا بعضی از عناصر می توانند از قانون اکتت فراتر روند؟
با استفاده از اوربیتالهای d موجود در سطح سوم انرژی اصلی و فراتر از آن ، برخی از عناصر می توانند قانون اکتم را گسترش دهند. ... پنتاکلرید فسفر (PCl5) و هگزا فلوراید گوگرد (SF6) نمونه هایی از مولکول هایی هستند که با داشتن بیش از 8 الکترون در اطراف اتم مرکزی از قاعده هشت تایی خارج می شوند.
آیا یک اتم می تواند بیش از 8 الکترون ظرفیت داشته باشد؟ اگر نه ، چرا 8 حد مجاز است؟
سولفور هگزافلوراید ، SF6 ، نمونه زیبایی از این ابهام را ارائه می دهد. همانطور که در پاسخ اصلی خود به صورت نمودار شرح دادم ، اتم گوگرد مرکزی در SF6 را می توان به صورت زیر تفسیر کرد:
(الف) یک اتم گوگرد که در آن تمام 6 الکترون ظرفیت آن توسط شش اتم فلور به طور کامل یونیزه شده باشد ، یا
(ب) یک اتم گوگرد با پوسته ظرفیت 12 الکترون پایدار ، بسیار متقارن که هم توسط شش اتم فلوئور واقع در هشت وجهی ایجاد و تثبیت می شود ، که هر یک به طور کووالانسی یک جفت الکترون با اتم مرکزی گوگرد دارند.
در حالی که هر دو این تفاسیر از منظر ساختاری کاملاً قابل قبول هستند ، تفسیر یونیزاسیون دارای مشکلات جدی است.
اولین و بزرگترین مشکل این است که یونیزه کردن کامل هر 6 الکترون ظرفیتی گوگرد نیاز به سطوح انرژی غیرواقعی دارد ("نجومی" ممکن است واژه مناسب تری باشد).
مسئله دوم این است که ثبات و تقارن هشت وجهی تمیز SF6 به شدت حاکی از آن است که 12 الکترون اطراف اتم گوگرد به حداقل انرژی پایدار و کاملاً مشخصی رسیده اند که با ساختار هشت اوت معمول آن متفاوت است.
هر دو نکته حاکی از آن است که تفسیر ساده و با انرژی دقیق تر از پوسته ظرفیت گوگرد در SF6 این است که دارای 12 الکترون در یک پیکربندی پایدار و غیر اختی است.
همچنین توجه داشته باشید که برای گوگرد این حداقل انرژی پایدار 12 الکترون با تعداد بیشتری الکترون مرتبط با ظرفیت مشاهده شده در پوسته های عنصر گذار ارتباطی ندارد ، زیرا گوگرد به سادگی الکترون کافی برای دسترسی به آن اوربیتال های پیچیده را ندارد. پوسته ظرفیت 12 الکترونی SF6 در عوض یک خم شدن واقعی از قوانین برای یک اتم است که تقریباً در همه شرایط دیگر ترجیح می دهد یک هشت الکترون الکترون داشته باشد.
به همین دلیل پاسخ کلی من به این سوال "بله" است.
سوال: چرا هشت ها خاص هستند؟
نکته مهم در مورد وجود پوسته های ظرفیتی غیر اختتالی این است: چرا پوسته های هشتتایی حداقل انرژی را بسیار عمیق و جهانی ارائه می دهند که کل جدول تناوبی به صورت ردیفی ساخته می شود که به پایان می رسد (به جز هلیوم) با گازهای نجیب با هشت پوسته های والانس؟
به طور خلاصه ، دلیل این است که برای هر سطح انرژی بالاتر از مورد خاص پوسته n = 1 (هلیوم) ، مجموعه مداری "پوسته بسته" {s، px، py، pz} تنها ترکیبی از اوربیتال است که زاویه آن momenta (الف) همه متعامد متقابل هستند ، و (ب) همه این امکانات متعامد را برای فضای سه بعدی پوشش می دهند.
این تقسیم بندی متعامد منحصر به فرد گزینه های تکانه زاویه ای در فضای سه بعدی است که باعث می شود تا هشت ثانیه مداری {s ، px ، py ، pz} به ویژه عمیق و مرتبط باشد حتی در بالاترین پوسته های انرژی. ما شواهد فیزیکی این امر را در پایداری قابل توجه گازهای نجیب می بینیم.
دلیل اهمیتی بودن حالتهای مومنتوم زاویه ای در مقیاس اتمی بسیار مهم است ، اصل حذف Pauli ، که مستلزم آن است که هر الکترون حالت منحصر به فرد خود را داشته باشد. داشتن حالتهای حرکت زاویه ای متعامد ، روشی به خصوص تمیز و آسان برای ایجاد تفکیک حالت قوی بین مدارهای الکترونی و در نتیجه جلوگیری از مجازات های انرژی بزرگتر اعمال شده توسط محرومیت پاولی فراهم می کند.
برعکس ، حذف Pauli باعث می شود که مجموعه های کاملاً متعامد اوربیتال از نظر انرژی از جذابیت کمتری برخوردار شوند. از آنجا که آنها اوربیتال های بیشتری را مجبور می کنند تا فضای کروی مشابه اوربیتالهای کاملاً متعامد px ، py و pd هشت پا را تقسیم کنند ، از این رو اوربیتال های d ، f و بالاتر به طور فزاینده ای کمتر متعامد هستند و بنابراین مجازات های انرژی استثنا exc Pauli افزایش می یابد.
بعداً می توانم ضمیمه دیگری اضافه کنم تا توجیهی حرکت زاویه ای را از نظر مدارهای دایره ای کلاسیک و از نوع ماهواره ای توضیح دهم. اگر این کار را انجام دهم ، همچنین در مورد اینکه چرا اوربیتال های p دارای اشکال عجیب و غریب مختلفی از نوع دمبل هستند ، کمی توضیح می دهم.
(نکته: اگر تا به حال مشاهده کرده اید که مردم دو حلقه را در یک طناب پرش می کنند ، معادلات پشت چنین حلقه های دوگانه شباهت های غیرمنتظره ای با معادلات پشت اوربیتال های p دارند.)
این پاسخ به جای رقابت با آن ، در نظر گرفته شده برای پاسخ قبلی است. هدف من این است که نشان دهم چگونه قوانین هشتتایی حتی برای مولکولهایی که بیش از مکمل معمول هشت الکترون در پوسته ظرفیت آنها هستند ، می تواند مفید باشد.تصویر

...hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
.
تصویر

ارسال پست