ترکیب یک فلز با یک شبه فلز

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
افق رویداد

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۰:۳۸


پست: 107

سپاس: 8

ترکیب یک فلز با یک شبه فلز

پست توسط افق رویداد »

سلام

سوالم اینه که ترکیب یک فلز با یک شبه فلز، و همچنین ترکیب یک نافلز با یک شبه فلز از چه نوعی است؟ ترکیب یونی یا ترکیب کوالانسی.
لطفا
پاینده باشید

افق رویداد

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۰:۳۸


پست: 107

سپاس: 8

Re: سوال در مورد نوع ترکیب بین فلزات و نافلزات با شبه فلزات

پست توسط افق رویداد »

رهام1380 نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۸ - ۱۳:۰۲
اکسیدهای آمفوتر معمولا شب فلز هستند/شش شبه فلز شناخته شده معمولاً بور، سیلیکون، ژرمانیم، آرسنیک، آنتیموان و تلوریم هستند خواص شیمیایی نافلز تعداد الکترون‌ها در لایه خارجی به طور معمول بین ۴-۸ الکترون است.به راحتی الکترون جذب می‌کنند و از دست می‌دهند.در تماس با اکسیژن، اکسیدهای اسیدی تولید می‌کنند.عناصری با الکترونگاتیوی بالا به شمار می‌آیند.عوامل اکسنده مناسبی هستند.پیوندهای میان اتمی: پیوند کووالانسی - پیوند الکترووالانسی (پیوند یونی) - پیوند فلزی -پیوندهای میان مولکولی: نیروی واندروالسی - پیوند هیدروژنی--حالا بین نافلز و نافلزکووالانسی هست-د یونی یا پیوند الکترووالانسی معمول، کاتیون‌ شامل یک اتم فلزی و آنیون شامل یک اتم نافلزی است یونی به انتقال الکترون‌ها از یک فلز به نافلز می‌گویند که در نتیجه این فرآیند، هر دو اتم به آرایش پایدار گاز نجیب می‌رسند.توجه کنید فلزات نمیتوانند کووالانسی ایجاد کنند لذا قاعده اکتت داریم قاعده هشت‌تایی (اکتت) بیان می‌کند برای اینکه مولکول‌ها به پایداری برسند باید در لایه ظرفیت تمامی اتم‌های آن‌ها،‌ تعداد ۸ الکترون وجود داشته باشد که این ۸ الکترون می‌توانند از طریق اشتراک‌گذاری، گرفتن یا از دست دادن الکترون بدست بیایند. در پیوند کووالانسی، اتم‌ها تمایل دارند تا برای رسیدن به قاعده اکتت یا همان آرایش گاز نجیب، الکترون‌های خود را به اشتراک بگذارند.اولی شبه کووالانس و دوم در صورت اتصال فلزی و غیر فلزی پیوند یونی تشکیل می شود زیرا انتقال کامل الکترون از یک عنصر به عنصر دیگر وجود دارد که به دستیابی به پیکربندی گاز نجیب کمک می کند و منجر به تشکیل پیوند یونی می شود.
خیلی ممنون
اما شما پیوند فلزها و فلزها، و فلزها و نافلزها رو نشون دادید و اشاره ای به سوالم رو که میخوام نوع پیوند بین فلز و شبه فلز رو بدونم نکردید!
مثلا میخوام بدونم نوع پیوند بین اکسیژن و سیلیسیم در "اکسید سیلیسیم" از چه نوع هست؟
متشکرم

افق رویداد

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۰:۳۸


پست: 107

سپاس: 8

Re: ترکیب یک فلز با یک شبه فلز

پست توسط افق رویداد »

رهام1380 نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۸ - ۱۵:۰۹
جامد کووالانسی هست سیلیسیم دی‌اکسید (کوارتز sio2 نقطه ذوب بالا رو رسانس کم الکتریکی و پیوندهای محکم از خواص این نوع پیوند هست.اتم Si دو پیوند دوگانه با اکسیژن تشکیل می دهد بنابراین یک مولکول بسیار پایدار است. علاوه بر این، حاوی قدرت دی الکتریک بالایی است، که به عنوان عایق و نیمه هادی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد

پس شما میگید که پیوند بین شبه فلزات و نافلزات، از نوع کوالانسی هست. علتش رو هم میدونید که چرا؟! حالا که شبه فلزات هم تمایل به دادن الکترون دارند و هم گرفتن الکترون، پس چرا با نافلزات پیوند یونی تشکیل نمیدن (یعنی شبه فلز در پیوند با نافلز، تبدیل به کاتیون بشه و ترکیب حاصل بشه ترکیب یونی)؟!

ببخشید پیوند بین فلزات و شبه فلزات از چه نوع هست؟
ممنون

ارسال پست