آيا الكترون در خودش انرژي ذخيره ميكنه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

Re: آيا الكترون در خودش انرژي ذخيره ميكنه؟

پست توسط COSMOLOGIST »

MRT نوشته شده: هر حال مقاومت و اتلاف انرژي در حد صفره .

سلام و درود .

مقاومت در ابررساناها دقیقا برابر صفر است .

این مهم در آزمایش های گوناگون تایید شده .

البته هنوز هم روی این موضوع بحث است که مثلا اگر دستگاه های دقیق تری ساخته شوند شاید بتوان مقداری مقاومت ناچیز برای ابررساناها یافت .

اما در معتبر ترین کتب و مقالات موجود همواره ذکر می شود که مقاومت دقیقا صفر است .

در یکی از متون تاریخی ( که برای اولین بار به این مهم دست یافته بودند ) ذکر شده است که "مقاومتی وجود ندارد اگر هم مقاومت وجود داشته باشد آنقدر ناچیز است که می توان گفت وجود ندارد . "

یا حق . . . smile072

از جمله جناب آقای دکتر غلام عباس شمس ( که بنده افتخار شاگردی ایشون رو داشتم ) که دکترای ابررسانایی داشتند همیشه ذکر می کردند که دقیقا برابر صفر می باشد .

asmann

سپاس: 4

پست توسط asmann »

سلام
من يك سوال در مورد ابررسانا دارم. اگه يك ابررسانا رو به دو سر يك باطري(12 ولت) وصل كنيم چه اتفاقي ميفته؟
اينجور كه من مي فهمم، اگه مقاومت ابررسانا صفره، بنابراين اختلاف پتانسيل دو سر رسانا بايد صفر باشه.
اما اختلاف پتانسيل دو سر باطري 12 ولت هست، بنابراين اختلاف پتانسيل دو سر رسانا بايد 12 ولت باشه.
اگه ممكنه در اين مورد توضيح بديد.
با تشكر

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

asmann نوشته شده:سلام
من يك سوال در مورد ابررسانا دارم. اگه يك ابررسانا رو به دو سر يك باطري(12 ولت) وصل كنيم چه اتفاقي ميفته؟
اينجور كه من مي فهمم، اگه مقاومت ابررسانا صفره، بنابراين اختلاف پتانسيل دو سر رسانا بايد صفر باشه.
اما اختلاف پتانسيل دو سر باطري 12 ولت هست، بنابراين اختلاف پتانسيل دو سر رسانا بايد 12 ولت باشه.
با تشكر

سلام .

همان طور که می دانیم مقاومت مستقل از جریان و ولتاژ است .

پس مقدار ولتاژ تاثیری در ابر رسانایی ندارد .

ضمن اینکه ابر رسانا ها را در دمای اتاق نمی توانیم داشته باشیم !

عوامل موثر در ابر رسانایی دما و میدان مغناطیسی هستند .

یا حق . . . smile072

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

با سلام ...........
خيلي ممنون كه بحث رو به انحراف كشيديد.
ولي اشكال نداره. اين هم بحث جالبيه.
asmann نوشته شده:من يك سوال در مورد ابررسانا دارم. اگه يك ابررسانا رو به دو سر يك باطري(12 ولت) وصل كنيم چه اتفاقي ميفته؟
در اين صورت باطري اتصال كوتاه ميشه و خالي ميشه. در دو سر ابر رسانا اختلاف پتانسيل صفره ولي چون تو باطري مقاومت داريم اختلاف پتانسيل دو سر باطري صفر نيست.
با تشكر.........
جنگ نرم ... ؟!!!

asmann

پست توسط asmann »

با تشكر از پاسختون
اگه مقاومت ابررسانا صفر مطلق باشه، آيا وجود جريان در ابرسانا، قانون اهم رو نقض نميكنه؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ...........
asmann نوشته شده:اگه مقاومت ابررسانا صفر مطلق باشه، آيا وجود جريان در ابرسانا، قانون اهم رو نقض نميكنه؟
نه . R=V/I خب بر اساس اين رابطه اگه مقاومت صفرباشه اختلاف پتانسيل هميشه صفره. و اصلا تناقضي پيش نمياد.
با تشكر.........
جنگ نرم ... ؟!!!

asmann

پست توسط asmann »

با سلام
منظورم زماني هست كه دو سر ابررسانا به يك اختلاف پتانسيل وصل باشه.
بالاخره از اول كه جريان در اون برقرار نبوده، پس به يك شكلي بايد جريان رو در اون به وجود آورد. آيا ميشه بدون وصل كردن دو سر يك ابررسانا به يك اختلاف پتانسيل، در اون جريان ايجاد كرد؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ............
asmann نوشته شده:بالاخره از اول كه جريان در اون برقرار نبوده، پس به يك شكلي بايد جريان رو در اون به وجود آورد. آيا ميشه بدون وصل كردن دو سر يك ابررسانا به يك اختلاف پتانسيل، در اون جريان ايجاد كرد؟
بله ميشه. بنا به قانون اهم اگر مقاومت صفر باشه حاصلV/Iصفره . خب حالا اگر ما اختلاف پتانسيل بر قرار كنيم I بينهايت ميشه.......؟
فكر نميكنم قانون اهم در مورد ابر رسانا بر قرار باشه.
دوستان لطفا راهنمايي كنيد.
با تشكر.......
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: حالا اگر ما اختلاف پتانسيل بر قرار كنيم I بينهايت ميشه.......؟
فكر نميكنم قانون اهم در مورد ابر رسانا بر قرار باشه.
سلام و درود .

خیر .

جریان بی نهایت نخواهد شد بلکه جریان با گذشت زمان تغییری نخواهد کرد !

به عنوان مثال اگر شما جریان I0 را در ابتدا اعمال کرده باشید ، در ماده معمولی با گذشت زمان جریان شما کاهش خواهد یافت ( به دلیل وجود مقاومت ) اما در ابررسانا به دلیل نبود مقاومت ، جریان با گذشت زمان ثابت خواهد ماند و این امر طبق معادله
I(t)=I0 exp[(-R/L)t] قابل اثبات است و اولین بار در آزمایشی که توین ترتیب داده بود تست شد .

یا حق . . . smile072

asmann

پست توسط asmann »

با سلام
اگر بين دو سر يك ابررسانا اختلاف پتانسيل ايجاد كنيم، جريان تغييري نميكنه؟
پس اگر جريان قبل از اتصال صفر باشه، بعد از اتصال هم صفر خواهد بود. در اينصورت اون جريان اوليه I0 كه فرمودين رو چگونه ايجاد مي كنن؟
با تشكر smile072

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

asmann نوشته شده:با سلام
اگر بين دو سر يك ابررسانا اختلاف پتانسيل ايجاد كنيم، جريان تغييري نميكنه؟
پس اگر جريان قبل از اتصال صفر باشه، بعد از اتصال هم صفر خواهد بود. در اينصورت اون جريان اوليه I0 كه فرمودين رو چگونه ايجاد مي كنن؟
با تشكر smile072
درود .

ما در مورد بعد از اتصال سخن می گوییم ( زمانی که جریان در کار باشد )
قبل از اتصال که واضح است جریان صفر است ( جریانی در کار نیست که بخواهیم روی آن بحث کنیم )

البته در آزمایش تاریخی توین که در پست قبلی به آن اشاره کردم وی از طریق حرکت یک آهنربا در نزدیکی یک حلقه ابررسانا در ابررسانا جریان ایجاد کرد .

یا حق . . . smile072

moshtagh

پست توسط moshtagh »

[quote="محمد مهدي غلامي"]با سلام ...........
خيلي ممنون كه بحث رو به انحراف كشيديد

با سلام

من سعی میکنم نسبت به اثتنباتم و خیلی عامیانه مساله شما را توضیح دهم .
اگر یک باریکه آب مثلا به قطر یک میلیمتر را جریان آب فرض کنیم تعداد ملکولهای آب در ثانیه که از منبع آب مورد نظر خارج میشوند میزان آن جریان را تامین میکنند . فرض میکنیم این باریکه آب از سوزن یک سرنگ خارج میشود حال اگر سرنگ را به شدت فشار دهید مثل این است که ولتاژ را زیاد کردید و چون دهانه سوزن همان قدر هست و تغییری نکرده (مقاومت) میزان ملکولهای آب بیشتری در ثانیه از دهانه سوزن خارج میشود و اما نکته اساسی :
در اصل یک الکترون زمان ورود به یک رسانا با سرعت تقریبا نزدیک به سرعت نور از انتهای رسانا خارج نمیشود
بلکه انتقال میابد به این معنی که مثل این میماند که تعداد زیادی گلوله در یک شلنگ بلند قرار دارند و با وارد شدن گلوله جدید همه گلوله ها را هول داده و باعث میشود یک گلوله از انتهای شلنگ خارج شود و در اصل این حرکت انتقالی با سرعت نزدیک به سرعت نور انجام میشود و در اصل کل جواب سوال شما در اینجاست که زمانی که گلوله ها یا همان الکترونها وارد رسانا میشوند نیروی مولد با چه قدرت و فشاری آنها را وارد رسانا میکند و این همان معنی واقعی ولتاژ است که هر چه بیشتر باشد باعث میشود زورش به هول دادن تعداد الکترونهای بیشتری در رسانا شود و برای همین است که اگر رسانا نازک باشد تاب عبور مقدار زیادی از الکترونها را نمیآورد و میسوزد .
و میتوان گفت طبق قانون اهم اگر مقاومت را ثابت فرض کنیم زمانی که ولتاژ زیاد شود منبع با نیروی بیشتر میتواند تعداد الکترون بیشتری را وارد رسانا کند (I=V/R).

در نتیجه کلی باید گفت قدرت وارد کردن الکترونها در رسانا با ولتاژ زیاد میشود و قطعه رسانایی که ولتاژ زیاد را از خود عبور میدهد به عنوان مثال یک ابر رسانا را در نظر بگیرید حتی در زمان عبور الکترونها در دو سرش هیچ اختلاف پتانسیلی ندارد یعنی در خود نمیتواند مستقل از منبع انرژی داشته باشد و مثل این است که بگوییم جمع انرژی الکترونهای موجود در ابر رسانا بسیار کمتر از حتی صفر لحظه دریافت انرژی مولد توسط ابر رسانا است پس حتی در لحظه اتصال به مولد نیز ابر رسانا با الکترونهایش انرژی ندارند .

فکر کنید که میخواهید یک ولتاژ 1 وات را به یک مقاومت 1 اهم و یک واتی بدهید در این صورت مقاومت یک جریان یک آمپری را به راحتی و بدون مشکل عبور خواهد داد چون تعداد الکترون کمی از مقاومت میتوانند عبور کنند ولی اگر یک ولتاژ میلیون ولتی را به مقاومت بدهیم مقاومت باید بتواند یک میلیون آمپر را عبور دهد و چون تنها توان یک وات را دارد در جا خواهد سوخت و این عمل مثل این است که بخواهید یک میخ ضخیم را با چکش (ولتاژ زیاد) به درون سوراخ یک سوزن خیاطی بکنید .

از اینکه زیاد توضیح دادم ببخشید ......... smile124

ارسال پست