نور چجوری گاز رو گرم میکنه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

نور چجوری گاز رو گرم میکنه؟

پست توسط محمد مهدي غلامي »

با سلام ..............
فوتون چجوری گاز رو گرم میکنه؟
در تابش فوتون به گاز دو حالت پیش میاد:
1- فوتون جذب اتم نمیشه و از اون رد میشه.
2- فوتون جذب اتم میشه که سوال من در همین حالته.
فوتون جذب الکترونهای اتم گاز میشه و اونها رو به ترازهای بالاتر انرژی میبره که این تاثیری بر جنبش مولکولها نمیذاره. من فکر میکنم برای اینکه اتم بخواد جنبشش زیاد بشه چون جرم الکترون کمه پس باید فوتون انرژی رو به هسته بده که بتونه جنبش اتمو زیاد کنه.
سوال اینجاست که مگه فوتون جذب هسته هم میشه؟ اگر هم بشه باعث پاشیدگی هسته میشه.
سوال دیگم اینه که انرژی فوتون فقط همون ضرب ثابت پلانک در فرکانسه یه نه؟(E=hf( آیا این انرژی انرژِیه که در فوتون هست یا انرژی جنبشی رو هم شامل میشه و اگر جنبشی هم باشه پس نور خیلی باید راحت اجسام رو حرکت بده.
ببخشید که طولانی شد.
با تشکر..........
جنگ نرم ... ؟!!!

رسپینا

Re: نور چجوری گاز رو گرم میکنه؟

پست توسط رسپینا »

با سلام ؛ ابتدا باید گفت که انرزی فوتون همان hv است که در واقع همان انرزی ناشی از تکانه فوتون است. و لذا نور قادر به ایجاد فشار ( فشار تابشی ) خواهد بود .در مورد گرم کردن گازها آیا آزمایش خاصی مد نظر شماست؟

taty_1234567

سپاس: 2

پست توسط taty_1234567 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: فوتون چجوری گاز رو گرم میکنه؟
فوتون جذب الکترونهای اتم گاز میشه و اونها رو به ترازهای بالاتر انرژی میبره که این تاثیری بر جنبش مولکولها نمیذاره. من فکر میکنم برای اینکه اتم بخواد جنبشش زیاد بشه چون جرم الکترون کمه پس باید فوتون انرژی رو به هسته بده که بتونه جنبش اتمو زیاد کنه.
سوال دیگم اینه که انرژی فوتون فقط همون ضرب ثابت پلانک در فرکانسه یه نه؟(E=hf( آیا این انرژی انرژِیه که در فوتون هست یا انرژی جنبشی رو هم شامل میشه و اگر جنبشی هم باشه پس نور خیلی باید راحت اجسام رو حرکت بده.
ببخشید که طولانی شد.
با تشکر..........
سلام
بینید دوست من شما یکم مسائل رو با هم قاطی کردین ما در فیزیک همواره داخل یه محدوده مشخص بحث می کنیم مثلاً اجسام بزرگ مانند ستاره ها و سیارات و یا در مورد اجسام زیر اتمی مثل نوترون و الکترون و ....
حالا اینکه شما گفتین فوتون چه جوری گاز رو گرم می کند معمولاً برای توضیح این سوال مدل گلوله ایی گاز(که در آن مولکول های گاز به صورت گلوله فرض می شوند) مد نظر قرار می گیرد و می گویند در صورت برخورد فوتون با یک گلوله تکانه (سرعت) آن تغیر می کند در نتیجه دمای گاز افزایش می یابد
ولی اگر اونجوری که شما می خواهید بررسی کنید باید بگم که بعد از برخورد فوتون به الکترون و تغییر تراز اون در اندازه حرکت هسته اتم نیز تغییری رخ می دهد چون اتم با الکترون به هم تعامل دارند و درسته که وزن الکترون کم ولی سرعتش زیاده (در نتیجه تکانه زیادی داره)پس می تونه تغییر سرعت زیادی رو روی کل اتم ایجاد کنه و گاز رو گرم کنه
اما همونجور که اول گفتم سعی کنید برای هر مسئله یه مدل مناسب ارائه بدین بعد در مورد اون بحث کنید

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ..........
رسپینا نوشته شده:با سلام ؛ ابتدا باید گفت که انرزی فوتون همان hv است که در واقع همان انرزی ناشی از تکانه فوتون است. و لذا نور قادر به ایجاد فشار ( فشار تابشی ) خواهد بود
من فكر نميكنم كه فوتون بتونه همچين فشاري ايجاد كنه . اگه اين طوري بود ره رفتن به سمت خورشيد بايد سخت تر از برعكس رفتنش ميبود .چون بالاخره سطح بدن ما زياده و هيچ نوري هم از اون رد نميشه .
رسپینا نوشته شده:در مورد گرم کردن گازها آیا آزمایش خاصی مد نظر شماست؟
نه ، همين مهتابي ها و........
taty_1234567 نوشته شده:حالا اینکه شما گفتین فوتون چه جوری گاز رو گرم می کند معمولاً برای توضیح این سوال مدل گلوله ایی گاز(که در آن مولکول های گاز به صورت گلوله فرض می شوند) مد نظر قرار می گیرد و می گویند در صورت برخورد فوتون با یک گلوله تکانه (سرعت) آن تغیر می کند در نتیجه دمای گاز افزایش می یابد
به نظر من نبايد براي توضيح هر مسئله از يك مدل استفاده كرد . بايد يك مدل جامع هرچند پيچيده رو به كار برد.
taty_1234567 نوشته شده:ولی اگر اونجوری که شما می خواهید بررسی کنید باید بگم که بعد از برخورد فوتون به الکترون و تغییر تراز اون در اندازه حرکت هسته اتم نیز تغییری رخ می دهد چون اتم با الکترون به هم تعامل دارند و درسته که وزن الکترون کم ولی سرعتش زیاده (در نتیجه تکانه زیادی داره)پس می تونه تغییر سرعت زیادی رو روی کل اتم ایجاد کنه و گاز رو گرم کنه
خب اگه قبول كنيم كه جرم الكترون در سرعت بالا به دور هسته زياده باز هم چون متقارن ميچرخه نميتونه جنبش رو زياد كنه.
با تشكر..........
جنگ نرم ... ؟!!!

رسپینا

پست توسط رسپینا »

با سلام، فشار تابشی وجود داره و فرمول آن p=I/C که P فشار تابشی و I شدت وCسرعت نوره(صفحه 61 کتاب نورشناخت هخت) بعضی از فضا پیماها برای حرکت از فشار تابشی خورشید استفاده میکنند

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

با سلام ..........
رسپینا نوشته شده:بعضی از فضا پیماها برای حرکت از فشار تابشی خورشید استفاده میکنند
بله ولي اين هنوز يك طرحه و عملي نشده .
در مورد راه رفتن به سمت خورشيد هم اگه ميشه توضيح بديد.
با تشكر............
جنگ نرم ... ؟!!!

Arbabe Vafa

پست توسط Arbabe Vafa »

vaghti nor ya foton be atomi barkhord kone az onjaee ke enerjie jonbeshie ziadi dare pas tekaneye ziadi ham be atom mide ke baes mishe atom garm beshe.hala in garma baese barangikhtegie ghaz(baste be noesh)mishe ke un ham be nobeye khodesh be khatere jazebe ba haste va angikhte mishe un energio ke gerefte pas mide albate age be yon tabdil nashe.

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:با سلام ..............
فوتون چجوری گاز رو گرم میکنه؟
ببخشید که طولانی شد.
با تشکر..........

تعريف شما از گرما چيست ؟

به نظر من گرما همان امواج الكترومغناطيس است كه توسط اتم اول جذب سپس دفع ميشود تا اتم به حالت تعادل خود برسد .

اصل تبادل انرژي كوانتومي توسط لايه‌ها و زير لايه‌ها در اتم‌ها

تعريف : موج الكترومغناطيس توليد شده توسط يك لايه يا يك زير لايه از يك اتم ( تراز انرژي ) ، فقط قابل جذب توسط همان لايه يا زير لايه از اتم ديگر است . به بيان ديگر موج الكترومغناطيس توليد شده توسط يك لايه يا يك زير لايه از يك اتم ، فقط در همان لايه يا زير لايه از اتم ديگر القا يا شارژ ميشود . به طور مثال همانطور كه مي‌دانيم تمامي وسايل مخابراتي كه براي انتقال صوت ، تصوير ، اطلاعات و ... از امواج الكترومغناطيسي بهره مي‌جويند براي عمل كرد خود يك محدوده فركانس مشخص و تعريف شده استاندارد و بين‌المللي دارند كه نمي‌توانند و نبايد وارد محدوده فركانسهاي ديگر شوند . به طور مثال امواج برنامه‌هاي راديو و تلويزيون ، بي سيم پليس و ادارات ، نيروهاي نظامي ، شركتهاي خصوصي ، موبايل ، ماهواره ، راديو آماتورها و ......... هر كدام براي خود محدوده و پهناي باند دارند كه ورود به حريم ديگران تخلف فركانسي محسوب ميشود و به تاثيرات آن پارازيت گفته ميشود . اما هر دستگاه مخابراتي در نهايت يك محدوديت سخت افزاري براي استفاده از كل فركانسها و هر فركانس يك محدوديت فيزيكي براي كاربرد دارد . در واقع در اتم‌ها هم اينگونه است ، يك لايه يا يك زير لايه نمي‌تواند امواج گسيل شده توسط لايه‌ها يا زير لايه‌هاي نا همسان از اتم ديگري را جذب كند .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

در پايان نتيجه :
انرژي فوتون از معادله E=hf بدست مياد.
همچنين داريم: E=mc2
با معادل قرار دادن دو انرژي داريم : m=hf/c2
پس تكانه ي فوتون : P=mc=hf/c

فوتون خواهد توانست با اين مقدار تكانه با هسته برخورد كنه و در صورت جذب تكانه ي اتم رو تغيير بده.

اگر نتيجه ام اشتباهه دوستان تصحيح بفرمايند.
smile072
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:در پايان نتيجه :
انرژي فوتون از معادله E=hf بدست مياد.
همچنين داريم: E=mc2
با معادل قرار دادن دو انرژي داريم : m=hf/c2
پس تكانه ي فوتون : P=mc=hf/c

فوتون خواهد توانست با اين مقدار تكانه با هسته برخورد كنه و در صورت جذب تكانه ي اتم رو تغيير بده.

اگر نتيجه ام اشتباهه دوستان تصحيح بفرمايند.
smile072

اين معادلات كلي است كه جواب مي‌دهد ولي فوتون آزاد نيست هر كجا كه شد انرژي خود را تخليه كند بلكه فركانسش ميبايست با فركانس تراز انرژي همخواني داشته باشد . مثلا يك پارچه سبز فوتونهاي سبز را جذب نكرده بلكه دفع و منعكس هم ميكند .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

براي گرم شدن گاز فوتون جذب هسته ميشه يا الكترون ها ؟
جنگ نرم ... ؟!!!

ارسال پست