تعريف جديد براي جرم چيه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

Zamani نوشته شده:
واحد جرم نسبي است ولي جرم هميشه ثابت است.
در ضمن هنوز تعريفي براي جرم ارائه نشده.
چرا شما هم اش این رو تکرار می کنید؟ این غلط است! تصور شما از نسبی بودن و واحد چیه؟
می شه این دو رو تعریف کنید. ( دارم قات می زنم!!!!!!!)
غلط نيست يك مثال ميزنم.
شما وقتي به يك جسم انرژي جنبشي ميديد.سرعتش به اندازه اي كه بهش انرژي ميديد زياد ميشه.و همين.
حالا كه شما سرعت رو زياد ميكنيد نميتونيم بگيم جرم زياد ميشه در اين صورت پايستگي جرم و انرژي رو بهم زديد.
به نظر ميرسه كه جرم زياد شده . در حالي كه فقط واحد جرمش زياد ميشه.

نمایه کاربر
Zamani

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط Zamani »

edwardfurlong نوشته شده:همون طور كه گفتم فقط واحد در سرعت تغيير ميكنه و نه جرم.
در ضمن تعريف جرم ساكنتون هم وابسته به تعريف ماده است.
حالا ميتونيد ماده رو تعريف كنيد؟
ما منتظريم.
مقدار ماده یعنی چیزی که ترازو نشان می دهد وقتی چیزی (ماده ای) را روی آن می گذارید.
(یعنی ماده= چیز!)
لحظه ی دیدار نزدیک است/باز من دیوانه ام مستم/باز می لرزد دلم دستم/باز گویی در جهان دیگری هستم/های نخراشی به غفلت گونه ام را تیغ/ های نپریشی صفای زلفکم را دست/ و آبرویم را نریزی دل ای نخورده مست/لحظه ی دیدار نزدیک است...

user8604

پست توسط user8604 »

Zamani نوشته شده:
ما منتظريم.
مقدار ماده یعنی چیزی که ترازو نشان می دهد وقتی چیزی (ماده ای) را روی آن می گذارید.
(یعنی ماده= چیز!)

چيز خيلي معني ها ميده در زبان شيرين فارسي. اگه دقت كرده باشيد هر كي هر جا كم مياره ميگه چيز .يا هر كي چيزي رو يادش ميره از چيز استفاده ميكنه.
ولي:
بستگي داره ترازوتون كجا باشه.
در ضمن وزن بر ميگرده به جرم .كه هنوز تعريفي نكرديد.
ميگيد ماده جرمه .بعد جرمم ماده.آيا اين تعريف درستيه؟!؟!؟

نمایه کاربر
Zamani

تماس:

پست توسط Zamani »

edwardfurlong نوشته شده:
Zamani نوشته شده:
واحد جرم نسبي است ولي جرم هميشه ثابت است.
در ضمن هنوز تعريفي براي جرم ارائه نشده.
چرا شما هم اش این رو تکرار می کنید؟ این غلط است! تصور شما از نسبی بودن و واحد چیه؟
می شه این دو رو تعریف کنید. ( دارم قات می زنم!!!!!!!)
غلط نيست يك مثال ميزنم.
شما وقتي به يك جسم انرژي جنبشي ميديد.سرعتش به اندازه اي كه بهش انرژي ميديد زياد ميشه.و همين.
حالا كه شما سرعت رو زياد ميكنيد نميتونيم بگيم جرم زياد ميشه در اين صورت پايستگي جرم و انرژي رو بهم زديد.
به نظر ميرسه كه جرم زياد شده . در حالي كه فقط واحد جرمش زياد ميشه.
خوب فهمیدم چرا این طوری شد.
این تغییر جرم اصلا به خاطر وارد شدن تبادلات لورنتس به وجود اومد. یعنی تغییر جرم فقط در نظریه ی نسبیتی فیزیک قابل توجیه است و در نسبیت انرژی جنبشی با نظریه ی کلاسیک فرق می کند.
این که شما می گویی هم انرژی زیاد می شود و هم جرم پس متناقض است به این دلیله که شما داری جرم رو در نظریه ی نسبیت نگاه می کنی و انرژی از دید کلاسیک می بینی.
در حالی که انرژی جنبشی ذره ات رو هم نسبیتی در نظر بگیری که می شه: E=mc^2_m0c^2
, m=gama m0,gama=1/radical(1-(v/c)^2)
یعنی افزایش انرژی جنبشی به خاطر افزایش جرمه . پایستگی جرم و انرژی هم به نمی خوره. چون مقدار جرم اضافه شده به انرژی تبدیل می شه و در یک لحظه یا جرم افزایش پیدا می کنه یا انرژی نه هر دو.
لحظه ی دیدار نزدیک است/باز من دیوانه ام مستم/باز می لرزد دلم دستم/باز گویی در جهان دیگری هستم/های نخراشی به غفلت گونه ام را تیغ/ های نپریشی صفای زلفکم را دست/ و آبرویم را نریزی دل ای نخورده مست/لحظه ی دیدار نزدیک است...

نمایه کاربر
Zamani

تماس:

پست توسط Zamani »

edwardfurlong نوشته شده:
Zamani نوشته شده:
ما منتظريم.
(یعنی ماده= چیز!)

چيز خيلي معني ها ميده در زبان شيرين فارسي. اگه دقت كرده باشيد هر كي هر جا كم مياره ميگه چيز .يا هر كي چيزي رو يادش ميره از چيز استفاده ميكنه.
ولي:
بستگي داره ترازوتون كجا باشه.
در ضمن وزن بر ميگرده به جرم .كه هنوز تعريفي نكرديد.
ميگيد ماده جرمه .بعد جرمم ماده.آيا اين تعريف درستيه؟!؟!؟
خیر ماده جرم نیست. ماده آن چیزی(این چیز ما رو ول نمی کنه) است که با ترازو قابل اندازه گیری باشد.(البته این جا هم می رسیم به تعریف ترازو که کلی جای بحث داره)
در ضمن فکر کنم اینو رو هم می دونید که وزن با جرم فرق داره. پس فکر کنم وزن رو کنار بذاریم بهتر باشه. چون بی خودی پرت می شیم.
در مورد مکان ترازو هم حق با شماست اصلاح می کنم: مقدار ماده عددی است که ترازوی موجود در دستگاه لخت(ماده و ترازو هر دو در دستگاه لخت) نشان می دهد

user8604

پست توسط user8604 »

قبول وزن با جرم فرق ميكنه اما وزن وابسته به جرم است.
يعني هنوز تعريفي براي خود جرم نداريد.
.با نظر قبليتون هم مخالفم.اگه وقت كردم براتون ميگم چرا.

مهمان

پست توسط مهمان »

افزایش جرم با قانون پایستگی ماده و انرژی تناقضی نداره. همون طور که گفتم جرم یعنی مقاومت در برابر تغییر سرعت. هر چه جرم یک جسم بیشتر باشه برای تکون دادنش نیروی بیشتری لازمه چون مقاومت بیشتری میکنه. اصلا فکر کن یه جا هست که هیچ اصطکاکی نیست. جسمی که جرم بیشتری داره نسبت به جسمی که جرم کمتری داره به ازای نیروی یکسان کمتر سرعتش تغییر میکنه.

ماده به چیزی میگن که جرم داشته باشه.ولی افزایش جرم لزوما به معنی افزایش ماده نیست. یک الکترون ممکنه جرمش بیشتر بشه ولی تبدیل به دو تا الکترون نمیتونه بشه. جرم بیشتر به معنی ماده بیشتر نیست.
تعریف جرم مشخصه مقاومت در برابر تغییر سرعت. چیزی که مشخص نیست تعریف اندازه جرمه که این اندازه رو اومدن قرار داد کردن که این استوانه از جنس پلاتین و ایریدیوم جرمش 1 کیلوگرم باشه.

user8604

پست توسط user8604 »

Anonymous نوشته شده:افزایش جرم با قانون پایستگی ماده و انرژی تناقضی نداره. همون طور که گفتم جرم یعنی مقاومت در برابر تغییر سرعت. هر چه جرم یک جسم بیشتر باشه برای تکون دادنش نیروی بیشتری لازمه چون مقاومت بیشتری میکنه. اصلا فکر کن یه جا هست که هیچ اصطکاکی نیست. جسمی که جرم بیشتری داره نسبت به جسمی که جرم کمتری داره به ازای نیروی یکسان کمتر سرعتش تغییر میکنه.

ماده به چیزی میگن که جرم داشته باشه.ولی افزایش جرم لزوما به معنی افزایش ماده نیست. یک الکترون ممکنه جرمش بیشتر بشه ولی تبدیل به دو تا الکترون نمیتونه بشه. جرم بیشتر به معنی ماده بیشتر نیست.
تعریف جرم مشخصه مقاومت در برابر تغییر سرعت. چیزی که مشخص نیست تعریف اندازه جرمه که این اندازه رو اومدن قرار داد کردن که این استوانه از جنس پلاتین و ایریدیوم جرمش 1 کیلوگرم باشه.
اتفاقا تناقض داره.
جرمم تغيير نميكنه و واحدش تغيير ميكنه.
در ضمن شما هنوز اون جرم پايه رو كه ميگيد در برابر افزايش سرعت زياد ميشه تعريف نكرديد.
گفتم جرم و تعريف كنيد گفتيد ماده اي كه وزن داشته باشه
گفتم ماده رو تعريف كنيد .گفتيدچيزي كه جرم داشته باشه
گفتم غم تو دارم گفتيد غمت سرآيد.

امیر پویان

پست توسط امیر پویان »

اولاً
ادوارد نوشته است:
اشتباه است.من الان دارم به زمين شتاب وارد ميكنم ولي جرمش ثابته.

من نگفتم که جرم در مقابل شتاب گرفتن تغییر می کند گفتم مقاومت می کند.

ثانیاً:
ادوارد نوشته:
يك جسم ساكن هم بهش شتاب وارد ميشه و ربطي به سرعت نداره.

شتاب یعنی تغییر سرعت.می شود توصیح دهید جسمی که سرعتش تغییر نم یکند چگونه شتاب می گیرد!!

ثالثاً:
ما نیرو را وارد می کنیم نه شتاب.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

ادوارد نوشته:
قبلاً گفته بودم که اگر به جسمی انرژی دهیم جرم ان واقعاً زیاد می شود اقای ادوارد.جرم ثابت نیست!

ادوارد درست نوشته که واحد جرم تغییر می کند اما باید توضیح بیشتری داد:
ببینید اگر شما در چهارچوبی باشید که نسبت به یک جسم با سرعت حرکت می کند اگر بخواهید جرم ان جسم را اندازه بگیرید واحد جرم برای شما دیگر 1 کیلوگرم نیست بلکه بیشتر از ان است.
در واقع واحد جرم برای کسی که در حال حرکت است و می خواهد جرم را بسنجد تغییر می کند.

اما جسمی که در حال حرکت است واقعاً جرمش ز یاد می شود.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

وقتی به جسمی انرژ ی می دهیم هم جرمش هم انرژی اش زا افزایش داده ایم.
اصلاً:
بذار بگم که انرژی هسته ای چیه؟
انرژی هسته ای انرژی است که اجزای هسته ی اتم را در کنار هم قرار می دهد.این انرژی جرمی دارد که هرگاه شماجرم یک اتم را اندازه بگیرید دستگاه برای این انرژی یک جرم در نظر می گیرد.
یعنی اگر جرم کل ذرات یک اتم A باشد و جرم انرژی هسته ای B باشد اگر شما جرم اتم را با استفاده از یک دستگاه دقیق اندازه بگیرید عدد A+B توسط دستگاه نشان داده می شود.
یعنی اگر جرم یک جسم C باشد و ما N ژول انرژی به ان بدهیم جرم جدید جسم می شود:
جرم N ژول انرژی + C
جرم N ژول انرژی هم که خودتان می دانید چگونه بدست می اید.
متوجه شدید؟

user8604

پست توسط user8604 »

اون چیزی که نوکلئون ها رو کنار هم نگه میداره نیروی هسته ای است ونه انرژی هسته ای .و این موضوع هم ربطی به سرعت نداره.

user8604

پست توسط user8604 »

امیرپویان نوشته شده:ادوارد نوشته:
قبلاً گفته بودم که اگر به جسمی انرژی دهیم جرم ان واقعاً زیاد می شود اقای ادوارد.جرم ثابت نیست!

ادوارد درست نوشته که واحد جرم تغییر می کند اما باید توضیح بیشتری داد:
ببینید اگر شما در چهارچوبی باشید که نسبت به یک جسم با سرعت حرکت می کند اگر بخواهید جرم ان جسم را اندازه بگیرید واحد جرم برای شما دیگر 1 کیلوگرم نیست بلکه بیشتر از ان است.
در واقع واحد جرم برای کسی که در حال حرکت است و می خواهد جرم را بسنجد تغییر می کند.

اما جسمی که در حال حرکت است واقعاً جرمش ز یاد می شود.
تناقض!!!

یک مثال میزنم. فرض کنید شما دارید با 99% سرعت نور حرکت میکنید .حالاجرمی که من برای شما اندازه گیری میکنم 10 برابر جرم سکونتون است.
جرمی که شما اندازه میگیرید برابر همون جرم سکونتون است. یعنی جرم تغییر نمیکنه و واحدش تغییر میکنه.

user8604

پست توسط user8604 »

امیر پویان نوشته شده:اولاً
ادوارد نوشته است:
اشتباه است.من الان دارم به زمين شتاب وارد ميكنم ولي جرمش ثابته.

من نگفتم که جرم در مقابل شتاب گرفتن تغییر می کند گفتم مقاومت می کند.

ثانیاً:
ادوارد نوشته:
يك جسم ساكن هم بهش شتاب وارد ميشه و ربطي به سرعت نداره.

شتاب یعنی تغییر سرعت.می شود توصیح دهید جسمی که سرعتش تغییر نم یکند چگونه شتاب می گیرد!!

ثالثاً:
ما نیرو را وارد می کنیم نه شتاب.

فکر میکنم این فرمول کافی باشه.
F=ma
میبینید که نیرو با شتاب رابطه ی مستقیم داره.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

ادوارد نوشته:

حالاجرمی که من برای شما اندازه گیری میکنم 10 برابر جرم سکونتون است.

این دقیقاً همان چیزی است که من هم برای شما گفتم.این هم عین متنش:

در ضمن ادوارد گفته:
یک مثال میزنم. فرض کنید شما دارید با 99% سرعت نور حرکت میکنید.جرمی که شما برای خود اندازه میگیرید برابر همون جرم سکونتون است.

مطلبی که درباره ی نسبیت نوشتم را دقیق بخوان.فکر کن.فکر کن.

در نسبیت خاص فرمولی داریم که می گوید:
E=MC2
این فرمول بیان می کند که اگر با اندازه ی E به جسمی انرژی دهیم جرم ان را به اندازه ی
E÷C2 افزایش داده ایم.
حتی اگر دمای یک جسم را فقط یک درجه ی سانتی گراد افزایش دهید جرم ان را نیز افزایش داده اید اما برای اینکه این افزایش جرم محسوس باشد باید میزان بسیار زیادی انرژی به جسم بدهیم.
در یکی از پیام ها دیدم که یکی از دوستان اینچنین نوشته بود:
شما اصلاً مفهوم نسبیت را درست متوجه نشده اید.توجه کنید که از دید ناظری که همواره نسبت به جسم ساکن است جرم جسم همواره ثابت است.

دوست عزیز شخصی که همواره نسبت به جسم ساکن است هیچگاه نمی تواند افزایش انرژی جنبشی جسم را متوجه شود اما در مورد سایر اشکال انرژی چه؟
مثلاً انرژِ گرمایی:
اگر دمای یک جسم را 10000 درجه سانتیگراد افزایش دهیم همه ی ناظرها از جمله ان ناظری که نسبت به جسم ساکن است مشاهده می کند که انرژی جسم افزایش یافته در نتیجه از دید هر ناظری جرم ان نیز افزایش یافته است.

جرم تغیر می کند.جرم تغیر می کند.ببین :
هم جرم تغیر می کند و هم واحدش.البته واحد برای شخصی که نسبت به جسم حرکت می کند تغیر می کند اما جرم برای همه ی ناظرهایی که تغیر انرژی را ببینند تغیر می کند.

ارسال پست